Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

AJUTOR! Canon 600D prea mult "noise" in poze raw

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Salut, incerc sa fac un time lapse cu Canon 600D (EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II), dar am o problema. Ma chinui sa fac acest video 4k  dar pozele facute pe timp de noapte cat si pe timp de zi ies cu "purici" (ma refer la faptul ca atunci cand dai zoom pe poza se vad purici pe cer, si pe obiectele negre). Am facut un scurt video de 10 secunde din toate pozele si pe un televizor 4k de 120cm nici nu zici ca are rezolutie 4k.
Gresesc eu undeva sau camera/obiectivul este proasta/prost ?
Ce camera recomandati pentru timelapse ?

Toate pozele sunt facute cu camera pe trepied, ISO 100, f8, focus manual, raw.

Am atasat 2 exemple sa vedeti despre ce vorbesc.
https://imgur.com/bYag3dr
https://imgur.com/pOOabPX

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu vad purici in pozele atasate, doar jpeg artifacts la greu de la compresie. Ataseaza un RAW (ca arhiva zip) care te nemultumeste.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
1. Care video 4k?
2. Ai opțiunea de a curăța pozele de zgomot și după aceea le pui în Timelapse movie.
3. Pozele tale nu spun nimic: încearcă Crop 100%, ca să se vadă ce vrei să spui.
4. ISO 100 are și el zgomot, dar nu așa "prea mult" cum spui tu.
5. Învață să lucrezi cu camera. Expune CORECT și n-ai să mai ai probleme. Noaptea se folosește mai rar ISOI 100 și numai cu trepied. Posted Image

Edited by ursamajor, 07 December 2017 - 18:11.


#4
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Am atasat un exemplu raw cu arhiva zip.

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 18:09, said:

Nu vad purici in pozele atasate, doar jpeg artifacts la greu de la compresie. Ataseaza un RAW (ca arhiva zip) care te nemultumeste.
Multumesc de raspuns, am atasat.

View Postursamajor, on 07 decembrie 2017 - 18:11, said:

1. Care video 4k?
2. Ai opțiunea de a curăța pozele de zgomot și după aceea le pui în Timelapse movie.
3. Pozele tale nu spun nimic: încearcă Crop 100%, ca să se vadă ce vrei să spui.
4. ISO 100 are și el zgomot, dar nu așa "prea mult" cum spui tu.
5. Învață să lucrezi cu camera. Expune CORECT și n-ai să mai ai probleme. Noaptea se folosește mai rar ISOI 100 și numai cu trepied. Posted Image
1. Care nu este terminat.
2. le-am editati in lightroom si pe urma video in adobe premiere pro si after effects.
3. Am atasat opoza arhivata.
4. Cand te uiti pe un tv la pozele astea mie nu-mi plac, si sunt amator.

Attached Files



#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ceasul din poza e subexpus. Cum aparatul nu sta bine la DR, daca incerci sa ridici expunerea in lightroom, te umpli de zgomot. Solutia: expui corect, eventual expuneri multiple unde e scena cu dinamica mare.

#6
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 18:32, said:

Ceasul din poza e subexpus. Cum aparatul nu sta bine la DR, daca incerci sa ridici expunerea in lightroom, te umpli de zgomot. Solutia: expui corect, eventual expuneri multiple unde e scena cu dinamica mare.
Am atasat o alta poza, tot subexpusa este ?
Adica daca expun mai mult ceasul partile de pe fundal nu ies "arse" si iar daca scazi expunerea in lightroom tot te umpli de zgomot!

Attached Files



#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Subexpusa cu vreo 3 trepte (adica ai inregistrat cam de 8x mai putina lumina). Daca expui corect partea din fata exista riscul sa arzi zonele mai luminoase (becuri, cer). Ca solutii ai:

  • Expui cat mai mult dar inainte sa atingi limita peste care ar iesi arse zonele respective (cauti pe google ETTR)
  • Faci 2 poze, una pentru zona mai intunecata, una pentru zona luminata si le combini din soft (asta nu prea merge la filme)


#8
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postdani.user, on 07 decembrie 2017 - 18:44, said:

Subexpusa cu vreo 3 trepte (adica ai inregistrat cam de 8x mai putina lumina). Daca expui corect partea din fata exista riscul sa arzi zonele mai luminoase (becuri, cer). Ca solutii ai:
  • Expui cat mai mult dar inainte sa atingi limita peste care ar iesi arse zonele respective (cauti pe google ETTR)
  • Faci 2 poze, una pentru zona mai intunecata, una pentru zona luminata si le combini din soft (asta nu prea merge la filme)

Este greu sa faci 2 poze, imaginativa ca aparatul face poze la 5 secunde asezat pe un trepied unde lumina se schimba mai ales la apus.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Poti incerca un truc. Incearca sa supraexpui cu aprox 2 stopuri, apoi in Lightroom reduci expunerea. O sa constati ca o sa ai noise mai putin.

#10
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postflorinel, on 07 decembrie 2017 - 19:10, said:

Poti incerca un truc. Incearca sa supraexpui cu aprox 2 stopuri, apoi in Lightroom reduci expunerea. O sa constati ca o sa ai noise mai putin.
Wow eu eram invesr, subexpusa si editam in lightroom. Multumesc mult!

#11
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Sa inteleg ca nu aparatul este problema ?

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
in cazul asta, mai mult obiectivul decat aparatul.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
N-are nici o treaba obiectivul cu noise-ul de care se plange colegu`.

In schimb poate fi o problema la aspectul sharpness.

Nu stiu cate experienta are Olixandru - teoretic, in astfel de proiecte se lucreaza full manual, pe trepied stabilizat cu greutati. Full manual inseamna: WB manual, ISO manual, Timp de expunere manual, diafragma manual, focus manual; mirror lock.

Altfel, claritatea poate scadea la expuneri ceva mai lungi pur si simplu din cauza ca bate vantul sau din cauza vibratiei cauzata de actionarea oglinzii.
Pentru expuneri cu suprafete mari intunecate se supraexpune RAW-ul. Apoi in LR se reduce expunerea, se creste "sharpness" pana pe la 35-40; apoi se poate lucra putin si la "noise reduction".

Edited by florinel, 07 December 2017 - 22:21.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postolixandru, on 07 decembrie 2017 - 18:52, said:


Este greu sa faci 2 poze, imaginativa ca aparatul face poze la 5 secunde asezat pe un trepied unde lumina se schimba mai ales la apus.
Te lasi de meserie ...sau gasesti o solutie sa setezi expunerea mai bine, exista solutii.

#15
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postflorinel, on 07 decembrie 2017 - 22:21, said:

N-are nici o treaba obiectivul cu noise-ul de care se plange colegu`.

In schimb poate fi o problema la aspectul sharpness.

Nu stiu cate experienta are Olixandru - teoretic, in astfel de proiecte se lucreaza full manual, pe trepied stabilizat cu greutati. Full manual inseamna: WB manual, ISO manual, Timp de expunere manual, diafragma manual, focus manual; mirror lock.

Altfel, claritatea poate scadea la expuneri ceva mai lungi pur si simplu din cauza ca bate vantul sau din cauza vibratiei cauzata de actionarea oglinzii.
Pentru expuneri cu suprafete mari intunecate se supraexpune RAW-ul. Apoi in LR se reduce expunerea, se creste "sharpness" pana pe la 35-40; apoi se poate lucra putin si la "noise reduction".

Salut si iti multumesc de raspuns.
In toate pozele am folosit ISO manual, diafragma manual, focus manual. iar setarile din aparat sunt urmatoarele: am atasat o poza!

View Postcrokodilu, on 08 decembrie 2017 - 01:52, said:

Te lasi de meserie ...sau gasesti o solutie sa setezi expunerea mai bine, exista solutii.
Nu este o meserie, este un hobby, si din cauza asta scriu aici sa ma ajutati cu solutii, sfaturi etc. Multumesc!

Attached Files



#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Setarile respective afecteaza RAW-ul?
Ai aplicat noise reduction? Pe televizor vezi poza sau filmul 4k?

#17
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postcrokodilu, on 08 decembrie 2017 - 08:26, said:

Setarile respective afecteaza RAW-ul?
Ai aplicat noise reduction? Pe televizor vezi poza sau filmul 4k?
Setarile respective nu cred ca afecteaza RAW-ul, dar dupa ce editez poza in lightroom se vede putin "noise". Dar pozele cu cladirile needitate (raw) nu sunt super clare asta ma deranjeaza si mai mult.
Am aplicat noise reduction an adobe premiere.
Da, am tv 4k de 120cm si nu-mi place cum se vede, nu este super clar cum sunt alte filme 4k.

Edited by olixandru, 08 December 2017 - 08:57.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
In primul rand nu cred ca exista aparat care sa nu aiba noise in umbre sau pe cer.
In al doilea rand daca e vorba de claritate atunci discutia poate fi complexa: diafragma, focus, obiectiv, resize, sharp, compresie, MLU, vibratii..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate