Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#433
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Nimic rau.dar nici mai bun

#434
ryland123

ryland123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 21.09.2016
Xiaomi vine cu încărcător pentru prize normale sau ptr Anglia?

#435
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 05.10.2007
Redmi 5/5 Plus versiunea globala vine cu charger EU.

#436
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Vine cu incarcator pentru priza romaneasca. Cel puțin versiunea Global, cea de la PC Garage.

#437
florin19TM

florin19TM

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2018
salut baieti, mi a ajuns si mie de cateva zile telefonul dar am o problema..cand vorbesc la el persoana respectiva imi zice ca nu ma aude dar eu aud ce zice. am tot cautat pe net care ar putea fi cauza si pare se ca e o problema cu care se confrunta xiaomurile in general. e plin youtube ul de tutoriale despre cum sa remediezi chestia asta dar nu m au ajutat cu nimic. si pe forumurile de xiaomi se plange lumea de bug ul asta. sa l duc in service sau retur direct? abia ce l am luat si sa l duc in service... meh. e vorba de un redmi 5 plus varianta 4/64 gb.
nu stiu ce mi a venit sa iau xiaomi......

View PostTeoN26, on 31 mai 2018 - 20:11, said:

Salut! Mai întâmpină cineva problema asta și/sau știe ce e de făcut? Că mie îmi dă efectiv disper.

https://forum.softpe...ul-convorbirii/
da eu.

Attached Files



#438
ryland123

ryland123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 21.09.2016
Mda. Deci nu prea e de luat xiaomi.. păcat, majoritatea chiar au specificații foarte bune, mai ales la baterie

#439
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 05.10.2007
Faptul că sunt câteva cazuri cu probleme pe care personal le consider a fi izolate, nu înseamnă că toate sunt proaste. Daca e achiziționat de la un magazin din țară se poate returna in cele 15 zile sau se poate merge cu el la garanție.

#440
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am doua acasa 4/64GB, proaspat cumparate, de aproximativ 1 luna si ceva. Unul e al meu, celălalt al prietenei. Nu am absolut nicio problema, cu niciunul, chiar sunt super multumit de ele, atat eu cat si prietena.

#441
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 29.03.2010
Nici al meu nu are probleme. Tot 4/64

Edited by R10, 03 June 2018 - 23:06.


#442
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Două bucăți 4/64, fara probleme, luate de la garaj.

Pe unul am pus Xiaomi.eu, beta. Faceunlock si gesturile sunt demențiale.
Pe celălalt, am pus DoT 8.1, curat.

Diferența în Antutu e de 9000 de puncte în plus, pe Oreo. Dar, in deschiderea aplicațiilor și multitasking, tot xiaomi.eu iese învingător.


#443
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
de 3 ani am avut asa: redmi note 2, redmi note 3 pro, redmi 3, redmi note 4x, acum am redmi 5 plus, nevasta are un redmi 4x. Toate, merg si acum la cine le-am dat , toti le folosesc inca, chiar si redmi note 2 , numai ca pe ala il lasa bateria, dar functional, jos palaria.

#444
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Note 3 MTK a stat 1 an de zile la mine, l-am vândut, inca îl mai are cumpărătorul si îl folosește.
Note 3 Kenzo, vândut după aproape 2 ani de utilizare, cumpărătorul e foarte mulțumit de el.


#445
florin19TM

florin19TM

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2018
am fost la un service, mai mult, asa, la caterinca sa intreb (oricum aveam de gand sa ii dau retur) si mi s-a zis ca, intr-adevar, este o problema cu microfonul (e un software bug) in telefoanele xiaomi si cu telefoanele MIUI in general si ca au venit mai multe persoane care se plangeau de acelasi bug. unii din primele zile de la achizitionare, altii dupa cateva luni sau un an, gen http://en.miui.com/t...504168-1-1.html
tipul de acolo a fost foarte de treaba si m-a sfatuit mai bine sa i dau retur ca e cam ca la loterie cu telefoanele astea, daca primesti unul defect din fabrica mai bine te descotorosesti de el cat mai poti. exista solutii, dar mai degraba... temporare.
mda, ma bucur ca unii dintre voi n ati avut niciun fel de probleme. in ceea ce ma priveste, a fost prima si ultima mea experienta cu xiaomi.
bafta.

#446
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
Daca păţeai la fel cu samsung, apple sau orice alt "brand consacrat" la fel de radical erai?
Prima si ultima mea experienta?

#447
florin19TM

florin19TM

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2018
pai cred ca nu degeaba sunt cunoscute ca "branduri consacrate", n-am auzit de existenta vreunui bug de genu' la TOATE modelele din gama samsung sau iphone, asa cum intalnesti la xiaomi. un alt motiv pentru care ii dau retur este camera care mi se pare foarte slaba, dar nah, ce pretentii sa ai de la un telefon de 800 RON.

probabil daca pateam un lucru de acest gen la samsung la un telefon din seria C (am dat un exemplu random), n-as mai fi cumparat telefoane din seria respectiva si m-as fi orientat catre seria S, sa zicem. la fel si la iphone.

#448
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,864
  • Înscris: 05.10.2007
Nu cred că are vreun rost sa continuam discuția și să încercam să convingem omul ca a făcut o alegere buna. E clar el e convins că s-a tepuit și probabil că va rămâne cu impresia asta multa vreme. Până când va da de un Samsung cu probleme și camera mult mai proasta.
In gama asta de preț nu va găsi nimic care să fie peste Redmi 5 Plus cu același raport preț/calitate.
Ca să nu mai spun de suport/update-uri de securitate sau de SO care la Samsung vin târziu sau chiar deloc. Chiar zilele trecute citeam un articol in care se spunea că, citez "Samsung has no obligation to keep the software on its Android smartphones up-to-date."


#449
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Mie camera mi se pare cel putin decenta, mai ales in banii astia. In lumina multa e buna, selfie-ul e satisfacator si pe timp de noapte e foarte ok. Adica poti sa faci poze in orice conditie si nu iti e rusine sa le arati.

Am vazut telefoane dublu ca pret si cu camere la fel sau mai proaste. De exemplu, Moto Z2 Play pe care l-am avut inainte. E in jur de 1500-1600 lei la liber.
Pe lumina solara si pe selfie-uri il batea pe 5 Plus, dar noaptea era dezastru. Il facea muci 5 Plusul.

Edited by antinVidia, 04 June 2018 - 17:00.


#450
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
Plusul are blitzul mult mai puternic decat redmi 5 pro, este o diferenta uriasa.
Eu le detin pe ambele, cu niciunul nu am probleme cu microfoanele, probleme care au fost semnalate aici.
In schimb am avut probleme la microfon cu un samsung A5 2016 dual, astfel:
-inainte de înlocuire microfonul nu amplifica îndeajuns, eram auzit foarte slab, indiferent de retea,
- dupa înlocuirea microfonului(este de fapt o plăcuță cu amplificator cu tot), imediat cum primeam apel, telefonul raspundea singur.
La service nu au mai avut ce sa-i facă și așa am stat 1 lună sa vină piesa din China, așa ca l-am vândut cum era.
Acum sa nu mai cumpar samsung pentru ca am fost odata ghinionist?

PS. Pentru verificarea sensibilitatii microfonului la Samsung am folosit o aplicatie din magazinul play. Trebuia sa demonstrez defectul in service.

Edited by valyvis10, 04 June 2018 - 17:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate