Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Ateii si Biblia

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1680 replies to this topic

#307
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:30, said:

Ba Biblia vorbește de ”cer” și de ”ceruri”. Câtă vreme le confunzi, nu mai avem ce discuta mai departe.
Nu confund nimic. Uite, iti pun la dispozitie din nou citatele:

Cerul este o cupola solida:

biblia / Geneza 1:6-8 said:

Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.

biblia / Geneza 1:14-18 said:

Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

biblia / Revelatia 6:13-14 said:

Si stelele cerului au căzut pe pământ, ca atunci când smochinul scuturat de un vânt puternic lasă să-i cadă smochinele necoapte.
Cerul a dispărut ca un sul care se înfăşoară, iar toţi munţii şi toate insulele au fost mutate din locurile lor.

biblia / Iov 37:18 said:

Poţi tu să întinzi cerurile ca El, tari ca o oglindă turnată?

biblia / Psalmii 104:2 said:

Te înveleşti cu lumina ca şi cu o manta; întinzi cerurile ca un cort.

biblia / Amos 9:6 said:

El Şi-a zidit cămara în ceruri, Şi-a întemeiat bolta deasupra pământului;

biblia / Geneza 7:11 said:

În anul al şase sutelea al vieţii lui Noe, în luna a doua, în ziua a şaptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele adâncului celui mare şi s-au deschis stăvilarele cerurilor.

biblia / Ieremia 51:16 said:

De glasul Lui, urlă apele în ceruri...şi scoate vântul din cămările lui.


#308
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkolfleading, on 15 noiembrie 2017 - 22:08, said:

...te amagesti singur cu credinta in existenta acestuia. Posted Image
Nu are nicio legătură o definiție, cu o credință. Dacă nici chestiunile asta nu le poți distinge, nu mai poți avea pretenția la un dialog inteligibil, în care să fii luat în serios.

View Postkolfleading, on 15 noiembrie 2017 - 22:08, said:

Ateismul nu are un asemenea principiu. Minti cu nerusinare si nu-i frumos.
Tocmai l-ai enunțat dumneata, anterior. Pe lângă faptul că următoarele două enunțuri din acest răspuns, tocmai îți contrazic afirmațiile anterioare.

Edited by mario_bril, 15 November 2017 - 23:37.


#309
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:34, said:

Nu confund nimic. Uite, iti pun la dispozitie din nou citatele:

Cerul este o cupola solida:

Ți-am spus: confunzi ”cerurile”, făcute o dată cu pământul, în prima zi, cu ”tăria” numită ”cer” și făcută în a doua zi. Iar aceasta-i problema ta, nu a mea.

#310
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:25, said:

Si repet, biblia pomeneste despre cer in diferite contexte, si nu poti aplica aceeasi interpretare tuturor contextelor.
asa-i.
postul asta era pentru tine, ma asteptam sa raspunzi,

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:25, said:

Dumnezeu a zis: „Să* se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!” Şi aşa a fost.
chiar asa a fost. acum stim ca la un moment dat tot pamintul a fost acoperit de apa, dar de unde stia chestia asta scriitorul biblic?


#311
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2017 - 23:34, said:

Ei, se odihnește cu privire la procesul de creație, în rest este ubicuu și cât se poate de activ. Posted Image

Ba s-a odihnit cu privire la lucrarea de Creație, dar nu s-a odihnit cu privire la lucrarea de Mântuire. Pentru aceasta încă mai lucrează, deși ar trebui să se odihnească tot a șaptea zi de la Creație.

#312
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:41, said:

Ba s-a odihnit cu privire la lucrarea de Creație, dar nu s-a odihnit cu privire la lucrarea de Mântuire. Pentru aceasta încă mai lucrează, deși ar trebui să se odihnească tot a șaptea zi de la Creație.
Nu are legătură una cu alta, Cirus are dreptate.

#313
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2017 - 23:34, said:

Ei, se odihnește cu privire la procesul de creație, în rest este ubicuu și cât se poate de activ. Posted Image
cind o sa-l vad pe daniel traznit, pe iliescu mort in chinuri groaznice, pe basescu la fel, atunci o sa cred ca dumnezo e ubicuu si activ

#314
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Nu are legătură una cu alta, Cirus are dreptate.

Ce nu are legătură: Creația cu Mântuirea? Ce are dreptate Cirus și ce nu am dreptate eu?

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:43, said:

cind o sa-l vad pe daniel traznit, pe iliescu mort in chinuri groaznice, pe basescu la fel, atunci o sa cred ca dumnezo e ubicuu si activ

Cred că vorbești de dumnezeu-cirus... Și acesta nu va fi niciodată ubicuu, deși activ văd că este.

#315
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:43, said:

cind o sa-l vad pe daniel traznit, pe iliescu mort in chinuri groaznice, pe basescu la fel, atunci o sa cred ca dumnezo e ubicuu si activ
Prea dorești ca lucrurile să fie extrem de simple, ca și cum Dumnezeu ar fi idiot.

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:45, said:

Ce nu are legătură: Creația cu Mântuirea? Ce are dreptate Cirus și ce nu am dreptate eu?
Creația s-a sfârșit, ea nu are legătură cu mântuirea, care presupune Judecata.

#316
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Constat că unii de pe aici iau odihna lui Dumnezeu drept un moft, cel mult un fapt declarativ, în nici un caz o necesitate!

#317
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:41, said:

Ba s-a odihnit cu privire la lucrarea de Creație, dar nu s-a odihnit cu privire la lucrarea de Mântuire.
mintuirea depinde de noi, intelegi chestia asta simpla?

#318
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2017 - 23:47, said:



Creația s-a sfârșit, ea nu are legătură cu mântuirea, care presupune Judecata.

Dacă Mântuitorul și Judecătorul au fost făcuți încă de la începutul Creației, cum se poate ca Mântuirea să nu aibă legătură cu Creația?

#319
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2017 - 23:47, said:

Prea dorești ca lucrurile să fie extrem de simple, ca și cum Dumnezeu ar fi idiot.
daca io eram dumnezeu asa ar fi fost, iti par idiot? :)

#320
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:52, said:

mintuirea depinde de noi, intelegi chestia asta simpla?

Mântuirea nu depinde de noi, doar momentul mântuirii. Înțelegi chestia asta simplă?

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:53, said:

daca io eram dumnezeu asa ar fi fost, iti par idiot? Posted Image

Ca om, nu, ca dumnezeu... da!

#321
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
l-as fi curentat pe daniel vreo 15 minute asa cum se curenteaza tintarii pe aparat si o voce din cer s-ar fi auzit "sa nu iei in desert numele domnului". Posted Image

#322
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:57, said:

l-as fi curentat pe daniel vreo 15 minute asa cum se curenteaza tintarii pe aparat si o voce din cer s-ar fi auzit "sa nu iei in desert numele domnului". Posted Image

Taman ce spuneam...

#323
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:54, said:

Mântuirea nu depinde de noi, doar momentul mântuirii. Înțelegi chestia asta simplă?
baga demonstratia

#324
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:39, said:

Ți-am spus: confunzi ”cerurile”, făcute o dată cu pământul, în prima zi, cu ”tăria” numită ”cer” și făcută în a doua zi. Iar aceasta-i problema ta, nu a mea.

In geneza scrie clar:

Quote

Dumnezeu a zis: „Să fie* o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape.”
Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. Şi aşa a fost.
Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.
Dumnezeu a zis: „Să se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!” Şi aşa a fost.
Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
Din cate poti observa din ce ti-am subliniat, uscatul se defineste prin delimitarea apelor de sub cer ! Ori daca am aplica interpretarea ta, automat asta nu ar mai putea fi posibil deoarece am discuta despre ceva de sub pamant.

Edited by Real_NEO, 16 November 2017 - 00:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate