Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Ateii si Biblia

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1680 replies to this topic

#289
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpacopaco1967, on 15 noiembrie 2017 - 22:21, said:

Fata de sfera pamantului cerul are forma unei cupole pentru un observator terestru. La marimea soarelui , acesta pluteste in spatiu.
Asa, e bine, faci progrese, ma bucur. Deci conform spuselor tale, textele nu si-ar putea avea originea in vreo entitate mai presus de aspectul de la nivelul terestru. Deci, inventatorul textelor trebuie sa fi fost un om. Pentru ca maretul dumnezeu, creator de Universuri, ar fi stiut ce-i aceia atmosfera, ce este cerul, care sunt relatiile corecte dintre astre, s.a.m.d. Ori autorul textelor, clar nu cunostea asemenea lucruri.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 22:31.


#290
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Post68x95, on 15 noiembrie 2017 - 22:10, said:


Capra crede in dumnezeu? Distinge intre bine si rau?

Nu știu încă. O să meditez la aceasta.

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 22:13, said:

Da, potrivit bibliei cerul este o cupola solida pe care stau atarnati luminatorii (soarele, luna si stelele) iar deasupra cupolei sunt ape. Asa scrie acolo, negru pe alb. Iar asta deoarece primitivii ce au inventat scrierile biblice in numele zeului inchipuit, nu numai ca nu stiau ce-i aceia planeta sau sistem solar, ci nu intelegeau nici ce-i aceia atmosfera sau ce anume genereaza fenomenele meteo. Iar din moment ce observau cum pica apa din cer, au dedus ca sus trebuie sa fie ape. Plus ca cerul este si albastru, culoarea apei. Si uite asa, deasupra cupolei sunt ape. Acesta este "world view-ul" prezentat de biblie.

Exact: cerul din interiorul Pământului este o cupolă (nu neapărat solidă, dar este o forță ce desparte apele) pe care stau atârnați toți luminătorii din exterior, în copie fidelă.

#291
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 22:05, said:

Ești sigur că, potrivit Bibliei, Dumnezeu se odihnește acum?
dac asa scrie, de ce nu a s fi de acord?

View Post68x95, on 15 noiembrie 2017 - 22:06, said:

Dar conform realitatii.....?
si conform realitatii...........poi daca nu s-ar odihni nu i-ar trazni pe toti politicienii? io asa as face.

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 22:07, said:

Nu că m-ar deranja o discuție în privat cu tine, dar de ce ar fi neapărat necesară? Răspunsul este prea nebunesc și nu vrei să smintim pe alții?
sa zicem ca da...tu oricum esti nebun :)

Edited by cirus6, 15 November 2017 - 22:36.


#292
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Exact: cerul din interiorul Pământului este o cupolă (nu neapărat solidă, dar este o forță ce desparte apele) pe care stau atârnați toți luminătorii din exterior, în copie fidelă.
Biblia nu se refera la asa ceva ci vorbeste clar in repetate randuri si in diverse contexte despre cerul de deasupra capetelor noastre. Asta ce incerci tu sa faci e un zbor de fantezie, o interpretare halucinanta a ceva ce de fapt este exprimat deosebit de clar.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 22:40.


#293
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 22:37, said:

dac asa scrie, de ce nu a s fi de acord?


Adică tu ai citit în Scriptură că Dumnezeu s-a odihnit o singură dată, în prima a șaptea zi, iar de atunci încolo muncește non-stop?

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 22:37, said:


sa zicem ca da...tu oricum esti nebun Posted Image

Atunci lasă că-i smintesc eu, pentru că a-i sminti pe smintiți înseamnă să-i faci să-și vină în fire...

Deci, Dumnezeu este duh. Noi suntem duh și trup, îngerii sunt duh și suflet. Când îngerii mor, devin și ei duh și trup. Când oamenii mor, redevin duh, asemenea lui Dumnezeu. După cum vezi, orice ai fi și oricât ai muri, duhul tău tot rămâne, asemenea lui Dumnezeu tot rămâi. De aceea, pentru Dumnezeu toți (adică îngerii, oamenii sau duhurile) sunt vii.
D-acord sau mai ai ceva de adăugat?

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 22:39, said:

Biblia nu se refera la asa ceva ci vorbeste clar in repetate randuri si in diverse contexte despre cerul de deasupra capetelor noastre. Asta ce incerci tu sa faci e un zbor de fantezie, o interpretare halucinanta a ceva ce de fapt este exprimat deosebit de clar.

Ba vorbește de cerul ”dintre ape”, adică dintre apele în care s-a născut pământul, în nici un caz de cerul dintre nori și apă! Adică Pământul nu este o bilă de fier, ci o bilă de apă. Iar apele acestea sunt despărțite, undeva la interior, și acolo este cerul pe care a agățat Dumnezeu un soare, o lună și toate stelele, repet, în copie fidelă.

#294
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 22:55, said:

Adică tu ai citit în Scriptură că Dumnezeu s-a odihnit o singură dată, în prima a șaptea zi, iar de atunci încolo muncește non-stop?
nu nu, io am citit ca dumnezeu a facut lucrurile bune si se odihneste acum.

#295
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 22:55, said:

Iar apele acestea sunt despărțite, undeva la interior, și acolo este cerul pe care a agățat Dumnezeu un soare, o lună și toate stelele, repet, în copie fidelă.
Copie fidela, serios ? Sa mori tu ca asa-i ? Ia arata-mi citatul exact din biblie unde scrie aceste cuvinte: copie fidela. Cand ti-am pomenit despre pamant plat ai tipat ca in biblie nu sunt trecute exact aceste cuvinte. Ei bine, permite-mi si mie acum sa tip la fel. Deci, prezinta-ne citatul ce sa contina aceste cuvinte. Iar daca nu gasesti aceste cuvinte, inseamna ca biblia se refera fix la ce scrie acolo negru pe alb, adica cerul de deasupra capetelor noastre. Ca asa scrie acolo in biblie, negru pe alb, e asa de simplu.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 23:11.


#296
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:03, said:

nu nu, io am citit ca dumnezeu a facut lucrurile bune si se odihneste acum.

Unde ai citit că se odihnește acum?

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:08, said:

Copie fidela, serios ? Sa mori tu ca asa-i ? Ia arata-mi citatul exact din biblie unde scrie aceste cuvinte: copie fidela. Cand ti-am pomenit despre pamant plat ai tipat ca in biblie nu sunt trecute exact aceste cuvinte. Ei bine, permite-mi si mie acum sa tip la fel. Deci, prezinta-ne citatul ce sa contina aceste cuvinte. Iar daca nu gasesti aceste cuvinte, inseamna ca biblia se refera fix la ce scrie acolo negru pe alb, adica cerul de deasupra capetelor noastre.


Geneza 1:16 Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare, ca să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mai mic, ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.

După cum vezi, nu spune că a făcut ”soare, lună și stele”, ci că a făcut ”luminătorul cel mare” (adică un luminător mai mare, un fel de bec de câteva mii de wati), ”luminătorul cel mic” (adică un fel de bec de câteva sute de wati) și ”stelele” (adică o copie exactă a stelelor, ca poziție și luminozitate).

Edited by Dorel666, 15 November 2017 - 23:14.


#297
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Geneza 1:16 Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare, ca să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mai mic, ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.
Asa, si unde sunt cuvintele: copie fidela ? Eu nu le vad, tu le vezi ?

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 23:19.


#298
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Unde ai citit că se odihnește acum?
"În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse."
e clar tudorele? dumnezeu si-a sfirsit lucrarea!

#299
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Asa, si unde sunt cuvintele: copie fidela ? Eu nu le vad, tu le vezi ?

Păi, dacă ai ști foarte bine gramatică, le-ai vedea. Articolul hotărât ”-le” ține loc de expresia ”copie fidelă”. Exact ca atunci când zici ”am desenat carul mare”, în opoziție cu ”am desenat UN car mare”.

#300
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:10, said:

După cum vezi, nu spune că a făcut ”soare, lună și stele”, ci că a făcut ”luminătorul cel mare” (adică un luminător mai mare, un fel de bec de câteva mii de wati), ”luminătorul cel mic” (adică un fel de bec de câteva sute de wati) și ”stelele” (adică o copie exactă a stelelor, ca poziție și luminozitate).
Nu, nu, nu scapi tu asa. Cand am aratat citatele in care biblia sustine pamantul plat ai comentat ca nu contine exact acest cuvant: plat. Ei, vreau sa vad si eu cuvintele astea: copie fidela. Lasa-ma cu interpretarile tale halucinante ce nu au nimic in comun cu textele biblice prin intermediul carora tu vezi numai ce doresti. Eu nu vad ce doresti tu, ci vad ce scrie negru pe alb in biblie. Si nu scrie nimic din ce pretinzi tu.

In biblie cand spune "luminatorul mare", se refera la soare. Adica, uite soarele de pe cer, acela e luminatorul mare.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 23:23.


#301
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:16, said:

"În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse."
e clar tudorele? dumnezeu si-a sfirsit lucrarea!

Ciruse, Ciruse...
Da, și-a sfârșit lucrarea, adică în ziua a șapte a terminat ce-și propusese să facă. Dar nu scrie nicăieri că doar lucrarea aceasta și-o propusese! Dimpotrivă, în altă parte, scrie că Hristos a fost făcut încă înainte de întemeierea lumii ca să fie Mântuitorul și Răscumpărătorul ei. Adică Dumnezeu luase în calcul căderea în păcat a omului și își făcuse planuri și pentru această lucrare, dar nu avea rost să înceapă lucrarea mântuirii omului căzut, până când omul nu ar fi căzut, nu-i așa? Deci, după cădere, Dumnezeu a avut altă lucrare de făcut și încă nu a terminat-o pe aceasta. Așa că, El continua să muncească și să se odihnească tot a șaptea zi.

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:19, said:

Nu, nu, nu scapi tu asa. Cand am aratat citatele in care biblia sustine pamantul plat ai comentat ca nu contine exact acest cuvant: plat. Ei, vreau sa vad si eu cuvintele astea: copie fidela. Lasa-ma cu interpretarile tale halucinante ce nu au nimic in comun cu textele biblice prin intermediul carora tu vezi numai ce doresti. Eu nu vad ce doresti tu, ci vad ce scrie negru pe alb in biblie. Si nu scrie nimic din ce pretinzi tu.

Ți-am mai spus că ești bolnav: nu eu am comentat atunci!

#302
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Dumnezeu a zis: „Să* se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!” Şi aşa a fost.
chiar asa a fost. acum stim ca la un moment dat tot pamintul a fost acoperit de apa, dar de unde stia chestia asta scriitorul biblic?

#303
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:23, said:

Ți-am mai spus că ești bolnav: nu eu am comentat atunci!
Se poate sa fi gresit eu. Insa argumentul ramane la fel de valid. Pana nu vad scris negru pe alb in biblie civintele "copie fidela", ceea ce tu pretinzi exista doar la nivel de interpretare subiectiva din mintea ta, atat.

Si repet, biblia pomeneste despre cer in diferite contexte, si nu poti aplica aceeasi interpretare tuturor contextelor.

Edited by Real_NEO, 15 November 2017 - 23:29.


#304
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 15 noiembrie 2017 - 23:23, said:


Ciruse, Ciruse...
Da, și-a sfârșit lucrarea, adică în ziua a șapte a terminat ce-și propusese să facă. Dar nu scrie nicăieri că doar lucrarea aceasta și-o propusese! Dimpotrivă, în altă parte, scrie că Hristos a fost făcut încă înainte de întemeierea lumii ca să fie Mântuitorul și Răscumpărătorul ei. Adică Dumnezeu luase în calcul căderea în păcat a omului și își făcuse planuri și pentru această lucrare, dar nu avea rost să înceapă lucrarea mântuirii omului căzut, până când omul nu ar fi căzut, nu-i așa? Deci, după cădere, Dumnezeu a avut altă lucrare de făcut și încă nu a terminat-o pe aceasta. Așa că, El continua să muncească și să se odihnească tot a șaptea zi.
hai sa nu amestecam lucrurile, ce zici?

#305
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 23:26, said:

hai sa nu amestecam lucrurile, ce zici?

Adică să nu amestecăm ce scrie în Biblie cu ce am vrea noi să scrie sau cu ce ni se pare nouă că scrie?

View PostReal_NEO, on 15 noiembrie 2017 - 23:25, said:

Se poate sa fi gresit eu. Insa argumentul ramane la fel de valid. Pana nu vad scris negru pe alb in biblie civintele "copie fidela", ceea ce tu pretinzi exista doar la nivel de interpretare subiectiva din mintea ta, atat.

Si repet, biblia pomeneste despre cer in diferite contexte, si nu poti aplica aceeasi interpretare tuturor contextelor.

Ba Biblia vorbește de ”cer” și de ”ceruri”. Câtă vreme le confunzi, nu mai avem ce discuta mai departe.

#306
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 15 noiembrie 2017 - 21:56, said:

conform bibliei dumnezeu se odihneste acum. deci de noi depinde restul.
Ei, se odihnește cu privire la procesul de creație, în rest este ubicuu și cât se poate de activ. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate