Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

De ce mergeti in vacante in Europa ?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 00:18, said:

De ce va duceti in vacante in Europa ?
De-al draq, sa moara dusmanii (sic) Posted Image

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,516
  • Înscris: 06.02.2008
Vineri plec o sãptãmânã în Gran Canaria. Cu maxim 400-500 euro transport, cazare, mâncare. Plec pentru cã-mi place curãțenia, politețea gazdelor, peisajele de vis, oceanul, vulcanii, prețurile corecte. Nu stau aici pentru cã gãsesc exact opusul. Adicã mizerie, japcã, dispreț, meltenism, prețuri nejustificate. A trecut un sfert de secol ca statul și investitorii din turism sã mã convingã sã stau aici. N-au reușit, așa cã-i salut din avion.

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,353
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 08:30, said:

Ma intereseaza orice motiv, sa vad si eu care e nivelul. De ce s-ar duce cineva pentru altceva decat arhitectura ? Doar ca sa isi puna poze pe facebook ?

Pe linga tot felul de activitati, concerte, meciuri etc, sint citeva motive frecvente pentru care se duce lumea in Europa:
1. Munte cu toate activitatile conexe (schi, drumetii, catarare si alpinism etc)
2. Mare (mediterana)
3. Mincare, in special Franta, Spania, Italia
4. Muzee

Iti spun eu ca nu se duce nimeni pentru arhitectura d-aia de ipsos de care visezi tu. Sint sigur ca ai crescut cu calciu smuls si ai ramas marcat.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 October 2017 - 09:03.


#40
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 08:00, said:

pt ca ... civilizatie

Si de ce nu faci civilizatie si acasa atunci ?

View Postvrajitoruldinoz, on 09 octombrie 2017 - 09:02, said:

Pe linga tot felul de activitati, concerte, meciuri etc, sint citeva motive frecvente pentru care se duce lumea in Europa:
1. Munte cu toate activitatile conexe (schi, drumetii, catarare si alpinism etc)
2. Mare (mediterana)
3. Mincare, in special Franta, Spania, Italia
4. Muzee

Ai dreptate. Romania nu are munte, mare si mancare. Iar la muzee ce sa vedeti ? Arhitectura daia de piatra ?

View Postvrajitoruldinoz, on 09 octombrie 2017 - 09:02, said:

Iti spun eu ca nu se duce nimeni pentru arhitectura d-aia de ipsos de care visezi tu.

Argument prin apel la majoritate. Pretty boring. Iar daca e asa, atunci e tristut.

View PostTLGTLC, on 09 octombrie 2017 - 08:07, said:

Pentru că să văd și altceva! Am văzut fiecare colțișor din România.

Ce altceva ?

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 09:09, said:

Si de ce nu faci civilizatie si acasa atunci ?



Ai dreptate. Romania nu are munte, mare si mancare. Iar la muzee ce sa vedeti ? Arhitectura daia de piatra ?



Argument prin apel la majoritate. Pretty boring. Iar daca e asa, atunci e tristut.
Ca acasa sunt singurul care " face " asta , ca sa se civilizeze Romania trebuie sa incepi de la guvern , sa schimbi tot , eu ca si cetatean individual nu am puterea asta . Acuma intelegi ?
P.S. Ce dracu ai tu cu arhitectura si ce legatura are cu civilizatia ?? Sau esti un troll obosit si plictisit ?

Edited by Baxon, 09 October 2017 - 09:12.


#42
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:11, said:

P.S. Ce dracu ai tu cu arhitectura si ce legatura are cu civilizatia ?? Sau esti un troll obosit si plictisit ?

Arhitectura = civlizatie

[ https://places2explore.files.wordpress.com/2009/10/paris.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lipsa de arhitectura = lipsa de civilizatie

[ https://thumbs.dreamstime.com/z/chaotic-streets-old-delhi-india-september-many-people-rickshaws-move-slowly-very-crowded-57185986.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,353
  • Înscris: 21.06.2016
Vezi ca-s doua metode sa fii "special". Tu sigur nu esti un geniu.

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La fel pot face si eu si iti demonstrez contrariul !
O poza e din Romania , cealalta e din Italia , cu toate aceste Italia este o tara muuuuuult mai civilizata ca si Romania !!

Attached Files



#45
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:22, said:

mai civilizata ca si Romania !!
si sunt si mai corecti in exprimare "ca si vorbitori" Posted Image

#46
Motanu_

Motanu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2017

View PostKroghy, on 09 octombrie 2017 - 06:57, said:

Imi place sa merg in Europa de vest pt. ca e lumea e mai civilizata, mai curata, legile se respecta. Poti sa mergi pe trotuar fata sa te trezesci cu caramizi sau moloz, fara sa fugi de caini vagabonzi, fara sa te inghesui printre masini parcate, poti sa mergi calare pe bicicleta cand traversezi strada si multe alte lucruri ce tin de civilizatie.
Se vede ca nu prea ai mers prin Oiropa :lol:

#47
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:22, said:

La fel pot face si eu si iti demonstrez contrariul !
O poza e din Romania , cealalta e din Italia , cu toate aceste Italia este o tara muuuuuult mai civilizata ca si Romania !!

Deci tu chiar crezi ca pozele pe care le-am pus eu sunt o exceptie, nu ? Ca defapt Franta e ca in a doua poza, iar India e ca in prima poza, nu ?

#48
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nenea abc, deschide te rog niste jurnale de calatorie cu locurile pe care le.ai vizitat, ca nu te.am vazut activ pe aria de travelling. Sa mai invatam si noi cate ceva



#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,327
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 09:29, said:


Deci tu chiar crezi ca pozele pe care le-am pus eu sunt o exceptie, nu ? Ca defapt Franta e ca in a doua poza, iar India e ca in prima poza, nu ?
Ce are India cu vacantele in Europa. Vorbim de Europa, nu?

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Arhitectura bai , nu " arhitectura " .... ca tot te legi de indieni . Dar hai sa facem comparatii intre ce gasesti in Romania ( unde vrei tu sa faci " civilizatie " si nu reusesti ) si de prin Europa de vest unde este civilizatie si arhitectura , unde nu trebuie sa " reformezi " nimic !

Attached Files


Edited by Baxon, 09 October 2017 - 09:47.


#51
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostKarogs, on 09 octombrie 2017 - 09:37, said:

Nenea abc, deschide te rog niste jurnale de calatorie cu locurile pe care le.ai vizitat, ca nu te.am vazut activ pe aria de travelling. Sa mai invatam si noi cate ceva

E mai vechi colajul asta, de acum vreo 4 ani.

[ https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/1412263_611584985570046_1833332838_o.jpg?oh=9232e76a089f178d6e1ebaa299d00b05&oe=5A81B850 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:44, said:

Arhitectura bai , nu " arhitectura " .... ca tot te legi de indieni . Dar hai sa facem comparatii intre ce gasesti in Romania ( unde vrei tu sa faci " civilizatie " si nu reusesti ) si de prin Europa de vest unde este civilizatie si arhitectura , unde nu trebuie sa " reformezi " nimic !

Si de ce sa nu facem si la noi la fel ?

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,375
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAbc2OO1ro, on 09 octombrie 2017 - 09:15, said:


Arhitectura = civlizatie



Lipsa de arhitectura = lipsa de civilizatie



Mi se pare mie sau confunzi arhitectura cu planificarea urbana?
Taj Mahalul nu este un reper arhitectural? Ti se pare foarte civilizata India?

P.S: nu mi-ai raspuns la postul in care iti dadeam exemple concrete cu motivele pentru care merg in Europa.

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu facem , pentru ca prioritatile nu sunt pt arhitectura si civilizatie , ti-am scris intr-un post mai sus de unde trebuie inceput cu " reforma " .
Tu in afara de a repeta mecanic aceeasi intrebare : de ce nu faci acasa ? , Tu ce faci in acest sens ??

Edited by Baxon, 09 October 2017 - 09:57.


#54
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostAlexEn, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

Mi se pare mie sau confunzi arhitectura cu planificarea urbana?
Taj Mahalul nu este un reper arhitectural? Ti se pare foarte civilizata India?

Si arhitectura, si urbanism, evident. Iar Taj Mahal-ul e doar o exceptie intr-o mare de ghetouri, ceea ce in Europa nu e cazul.

View PostBaxon, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

Tu ce faci in acest sens ??

https://forum.softpe...ra-de-calitate/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate