Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...
 Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + boxe
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1603
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nu e grea reconcilierea din moment ce avem exemplul franco-german.
Aplicam ce au facut ei din moment ce adoram sa avem o tara ca afara.

Trebuie inceput cu amendarea celor care isi amintesc (si posteaza/colporteaza) momentele de tensiune in dauna celor de bucurie...in 6 luni avem infratire basca excedent bugetar Posted Image

#1604
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Eu. zic să începem cu amendarea pesediștilor p.ostaci...

#1605
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Pac amenda pentru discursul urii, segregare pe motive politice. Posted Image

#1606
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Pac amendă pentru propagandă pesedeză!

#1607
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nee, aia e voie fiind partid legal constituit. Posted Image

........................
Altfel da, primul pas spre reconcilierea maghiaro-romana este eliminarea discursului urii (amenda suculenta este atat de piscatoare incat dezumfla orice patriot de mucava)
Apoi manifestari comune, infratiri de orase... chestii din astea occidentale atat de verificate si rasverificate.

#1608
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postcuculili, on 07 iulie 2019 - 17:28, said:

Trebuie inceput cu amendarea celor care isi amintesc (si posteaza/colporteaza) momentele de tensiune in dauna celor de bucurie
Bineînțeles, prin împiedicarea exercitării dreptului la liberă exprimare, în condițiile legii, putem să ajungem pe nesimțite, sau poate chiar ca niște nesimțiți, pe vremurile „de aur” ale comunismului sau poate chiar mai rău de atât.

#1609
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

View PostWotan, on 04 iulie 2019 - 12:39, said:

Cu exceptia "elitelor" alea de la final de secol XIX si pana la al doilea razboi mondial, in principiu vreo cateva mii de oameni cu mijloace materiale mult peste medie, nu folosea nimeni franceza. Vezi ca inclusiv termenii tehnici de baza sunt preluati din germana, surub-Schraube, saiba-Scheibe, motor-Motor etc., nu franceza. Si, da, din motive economice, dupa cum ti-am explicat mai sus, actuala pentru noi e germana, din cauza de schimburi comerciale. Franta e pe la locul 5...


Romania e partial in Europa Centrala, cu Transilvania si Banat. Partial in Europa de Est, cu Muntenia si Moldova. Iar Dobrogea e in Balcani, pentru ca e la sud de linia de separare Dunare-Sava. Geografia e geografie, indiferent de directia in care iti faci crucea.
P.S. Ti-am mai explicat, de cteva ori, nu sunt ungur... Posted Image


1. Exact cum am sous: din motive istorice: franceza, din motive economice: germana. Si asta doar in Ardeal pentru ca-n restul tarii n-au investit nemtii prea mult.

2. Geografic Romania este fix in centrul Europei. Ca vreti voi sa o impartiti in bucatele este cu totul altceva si tine numai de o agenda politica pe care o aveti.

3. Daca esti ungur, iti inteleg punctul de vedere desi nu sunt de acord cu el. Daca nu esti ungur.......... exista termenul de "idiot util". Scuze, nu eu am inventat termenul, doar am observat ca te-ai incadra perfect.

#1610
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,803
  • Înscris: 07.01.2012

View PostIochanan, on 07 iulie 2019 - 20:19, said:

Bineînțeles, prin împiedicarea exercitării dreptului la liberă exprimare, în condițiile legii, putem să ajungem pe nesimțite, sau poate chiar ca niște nesimțiți, pe vremurile „de aur” ale comunismului sau poate chiar mai rău de atât.
Libertatea de exprimare i-a adus multe voturi lui Trump din partea liberalilor clasici care  o considera mai important dreptul lalibera exprimare  decat dreptul la demnitate. Ei au facut diferenta. Asta nu insemna ca majoritatea sustinatorilor lui nu sunt conservatori sau ca ar avea vreo treaba cu "libertatea de exprimare"

Dar e ridicol, grotesc sa  vezi un conservator cu libertatea de exprimare in gura. Libertatea de exprimare protejeaza si blasfemia! Ba chiar se verifica prin blasfemie.

Mai ales dupa topicul ala cu Miorita si cum de si-a permis cineva sa nu admire, contemple capodopera geniului neamului, e nerusinare sa mai invoci libertatea de exprimare!

Edited by iulian_k, 08 July 2019 - 09:50.


#1611
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcipri1981, on 08 iulie 2019 - 09:34, said:

3. Daca esti ungur, iti inteleg punctul de vedere desi nu sunt de acord cu el. Daca nu esti ungur.......... exista termenul de "idiot util". Scuze, nu eu am inventat termenul, doar am observat ca te-ai incadra perfect.
Ai sa fii surprins ca ardelenii si banatenii gandesc asemanator, din motive de cultura comuna, indiferent de etnie. Si ai sa fii de asemenea surprins, dupa ce treci Carpatii de partea noastra, ca exista riscul de a fi privit cu mai multa suspiciune de etnicii romani decat un ungur de-al locului. Pe motive istorice si culturale. De ce sunt bănăţenii diferiţi: „Ei acceptă mai uşor un ungur, un sârb sau un neamţ, decât pe un oltean sau pe un moldovean”- explicaţii sociologice
Presupun ca acum ai sa treci toti banatenii si ardelenii, vreo 40% din populatia tarii, la categoria "idioti utili". In realitate, daca te uiti la cifre, ai sa remarci ca procentul celor "hateri de unguri", ca tine, e mai mic. Oare ce eticheta ar trebui sa va aplicam noi, majoritatea? Posted Image

Edited by Wotan, 08 July 2019 - 11:56.


#1612
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

View PostWotan, on 08 iulie 2019 - 11:53, said:

Ai sa fii surprins ca ardelenii si banatenii gandesc asemanator, din motive de cultura comuna, indiferent de etnie. Si ai sa fii de asemenea surprins, dupa ce treci Carpatii de partea noastra, ca exista riscul de a fi privit cu mai multa suspiciune de etnicii romani decat un ungur de-al locului. Pe motive istorice si culturale. De ce sunt bănăţenii diferiţi: „Ei acceptă mai uşor un ungur, un sârb sau un neamţ, decât pe un oltean sau pe un moldovean”- explicaţii sociologice
Presupun ca acum ai sa treci toti banatenii si ardelenii, vreo 40% din populatia tarii, la categoria "idioti utili". In realitate, daca te uiti la cifre, ai sa remarci ca procentul celor "hateri de unguri", ca tine, e mai mic. Oare ce eticheta ar trebui sa va aplicam noi, majoritatea? Posted Image

Daca n-as fi trait pentru 10 ani in Ardeal, daca n-as fi avut colegi unguri si colegi romani din Ardeal, daca n-as fi vazut cu ochisorii mei si n-as fi auzit cu urechiusele mele parerea romanilor din Ardeal despre unguri te-as fi crezut pe cuvant.  Din contra, noi astialaltii veniti de peste munti  ne imprieteneam mult mai repede si mai sincer cu ungurii decat voi si pe buna dreptate: noi nu am crescut cu povestile parintilor si ale bunicilor despre cat de ai dracu sunt ungurii asa ca nu aveam niciun motiv sa-i uram.

Si apropo de urat: am fosti prieteni unguri pe care nu i-am mai vazut de 10 ani dar fac pariu ca, daca ne intalnim din intamplare pe strada, nu exista sa nu ne oprim la o cafea sau o bere, depinde de situatie.  Nu-mi sta in caracter sa urasc pe cineva, mai ales atunci cand nu-l cunosc personal, in schimb imi displac total cei care isi dau aere de superioritate in fata mea, mai ales atunci cand nu ma cunosc.

Asa ca vezi tu, cunosc Ardealul mult mai bine decat cunosti tu sudul tarii asa ca eu imi dau cu parerea despre Ardeal in cunostinta de cauza, spre deosebire de tine care iti dai cu parerea despre oamenii din restul tarii  fara a avea minime cunostinte despre ei.

#1613
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostIochanan, on 07 iulie 2019 - 20:19, said:

Bineînțeles, prin împiedicarea exercitării dreptului la liberă exprimare, în condițiile legii, putem să ajungem pe nesimțite, sau poate chiar ca niște nesimțiți, pe vremurile „de aur” ale comunismului sau poate chiar mai rău de atât.

Nee, uite mareata Germanie: nu poti sa postezi dezgropari de copite in care sa zici ca francezii le-au facut si le-au dres.
Nu poti sa spui un simplu: "eu sunt de parere ca nu trebuie integrati refulatii"

...ca pac: mascati, amenda chiar bulau.

Cum Germania este locomotiva continentului nu vad cum un vagonas sa faca altfel.
In plus: de ce sa potentam ura cand putem antama amicitii. Posted Image

Edited by cuculili, 08 July 2019 - 14:36.


#1614
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Afirmațiile matale nu au nicio susținere în realitate.
Întîi că ar fi încălcarea dreptului fundamental la liberă exprimare. Aici nici nu are rost să discutăm, am explicat deja.
În al doilea rînd, dacă s-a făcut paralela Germania și Franța, asta ar însemna corespunzător un raport România și Ungaria, sau mai degrabă invers. Dacă dumneata ai senzația că propunerile matale ar avea vreo relevanță în Ungaria, și mai ales cu actualul regim politic, înseamnă că ești complet nerealist. Ori se presupunea că ar exista o reciprocitate; așa ceva nu a existat, nu există și nu va exista. Prin urmare, pică iară.
Nu ar avea relevanță nici față de felul în care merg lucrurile în „ținutul secuiesc”. Recent am fost acolo și deja auzeam prin spatele meu vorbind unii de „olahok”; când l-am întrebat (în română) pe un minoritar de-acolo ceva mai tînăr dacă poate să îmi arate pe unde să ajung într-o zonă a orașului, pur și simplu s-a făcut că nu înțelege nimic și a trecut mai departe; poate nici nu înțelegea, așa încât am făcut apel la oameni mai în vîrstă pentru că eram sigur că aceia mai cunoșteau ceva românește și măcar aveau un minim bun simț să îmi răspundă la așa ceva.
Propunerea matale nu este doar profund ofensatoare, dar este și lipsită de realism.
Apropo, amicițiile acelea de care vorbești, în ce limbă le vei „antama”, în română sau ungară?

#1615
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostWotan, on 08 iulie 2019 - 11:53, said:

Ai sa fii surprins ca ardelenii si banatenii gandesc asemanator, din motive de cultura comuna, indiferent de etnie. Si ai sa fii de asemenea surprins, dupa ce treci Carpatii de partea noastra, ca exista riscul de a fi privit cu mai multa suspiciune de etnicii romani decat un ungur de-al locului. Pe motive istorice si culturale. De ce sunt bănățenii diferiți: „Ei acceptă mai ușor un ungur, un sârb sau un neamț, decât pe un oltean sau pe un moldovean”- explicații sociologice
Presupun ca acum ai sa treci toti banatenii si ardelenii, vreo 40% din populatia tarii, la categoria "idioti utili". In realitate, daca te uiti la cifre, ai sa remarci ca procentul celor "hateri de unguri", ca tine, e mai mic. Oare ce eticheta ar trebui sa va aplicam noi, majoritatea? Posted Image

Care voi majoritatea ?!

Si o cestie cu articolul alade 3 surcele(da lung! )din adevarul .. plus http://www.opiniatim...nati/02/04/2013 (articol indicat de ala din Adevarul) ....

Ce nu zic aia care cicasunt scoiologi si sefi de catedre este faptul ca oltenii cei atat de detestati si moldovenii detestati sunt ..ei dasunt mincitoro "migranti"  si din acest motob dispretuiti de "harnicii banateni". Bine-ntels nici un cuvant despre cum magicii investitri straini din banat cauta cu disprerare muncitori.. despre cum angajati ai antreprenorilor din Banat bantuie prin judetele mai nefericite din Romania cautand sa angakezemuncitori ptr firmeledin Banat . SI esperarea ca nu gasesc lapretuloferit - ca pana si "psortii" din Oltenia au aflat ca in VEst se plateste mai bine ca in Banat!
Insa inteleg ca situatia se ingroasa .... rau. Ca acumsenagajeaza si functionari in birouri care nu sunt din Banat . Ca viituri care au studiat la Timisoara au pretentia nerusinbata sa se angajeze in Timisoara!!! In birouri !!!

Cunos reactii din astea idiiate. Prin 80 doi  pusti mai cretinei incepusera sa sesimta deranjati ca moldoveni (cretineii , casi mine , bucuresteni) . azul depelume este ca cretineii visau sa emigreze in RFG si au ramns  mirati cadn i-am intrebat cum le-ar fi sa se  vada tratati de venetici cersetori ...

Mda ..mda mda...
Si as mai observa ca unii au si memorie scurta ..
Asta ptr ca ,lainceputul anilor 50, s-au facut investiti "de nivel republican" la Resita.Bani garla si muncitori din alten parti ..ca banateanu e mai finut .... Idem si Electrobanat.

A .. si cicva Timisoara centru cultural ...mda

Lista universităților din Timișoara

Universitatea Politehnica (UPT) fondata in 1920

Universitatea de Vest  fondata in 1944

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” (UMFT) fondata in 1945

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului findata in 1991

A dracului Miticii astia cum v0-au cocosat cu centralusmu' !

Quote


Un banatean si un moldovean in centrul Timisoarei:
M: Ia uite ce cladire frumoasa!
B: Pai da cum nu,numai la noi in Cimisoara sunt cladiri asa frumoase ca noi suntem fruncea.
M: Avem si noi cladiri…
B: Bai! cladirile noastre au parcare subterana cu lift.
M: Si la noi mai sunt…
B: Bai! la noi cladirile sunt izolate si termic si fonic
M: Bine da…
B: Bai! Cladirea asta are incalzire cntrala, centrala fotoelectrica pe acoperis si alimentare cu apa direct din panza freatica.
M: Nu, la noi nu am auzit de asa ceva, extraordinar… da cine-i proprietarul?
B: Bulibasa Stanescu.



#1616
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostGhita_Bizonu, on 08 iulie 2019 - 15:44, said:

,

Si o cestie cu articolul alade 3 surcele(da lung! ),

Ba Ghita las-o pl mea de limba romana.Stiu ca ai probleme le dejte cu tastatul dar scrii  a 100-a oara cu intentie "cestie" in loc de chestie.Faci si tu ca fratele Iochanan "pă " "dă" cu pocitul limbii materne.Ia ba frate un minut daca ti-e asa de greu si scrie dracului corect cuvantul ala,ca pe mine ca ungur ma zgarie pe creier cand te citesc.

#1617
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcipri1981, on 08 iulie 2019 - 09:34, said:

2. Geografic Romania este fix in centrul Europei. Ca vreti voi sa o impartiti in bucatele este cu totul altceva si tine numai de o agenda politica pe care o aveti.
Geografic, Europa e pana la Urali.
Politic insa, Europa e pana la granita cu Rusia.

#1618
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

View PostHunor_66, on 08 iulie 2019 - 20:06, said:

Geografic, Europa e pana la Urali.
Politic insa, Europa e pana la granita cu Rusia.

Am zis eu altceva?
Politic, din punctul meu de vedere un tip de Europa este pana la granita dintre Germania si Cehia. Dupa, este un alt tip de Europa. Dar si acest alt tip de Europa este pestrit. De exemplu Ungaria, politic, seamana mult mai mult cu Rusia decat cu Romania, cu care se invecineaza. Adica: Ungaria este pentru unguri cum a declarat Orban, seamana destul de mult cu declaratia lui Putin: Rusia este pentru rusi.
Economic insa, cele doua tari sunt diferite: in timp ce, in Rusia, economia este acaparata de catre oligarhii rusi, in Ungaria, este acaparata de catre......germani.

#1619
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cand ai de gand sa iesi din glodul al imbecil in care te adancira ciocoii de romani?
Ungaria nu este absolut deloc Putinista, numai pentru ca face afaceri cu rusii. Ca daca ai lua asta ca masura de standard Germania este cea mai Putinista din Europa.
Deja nu mai stiti ce sa inventati sa aruncati cu imbecilitati impotriva Ungariei, in timp ca baietii in px ii doare de voi.

Ca Romania are acum izmene sa arunce cu pietre in Rusia este numai pentru ca ii stie pe americani in ograda, altfel ar sta pitic si cumintel.

Eu ropa nu este de mai multe tipuri, si daca chiar ar fi, Romania ar fi in Europa balcamica.

Mod edit:
Flame.
Asta e tot ce-ti trece prin cap sa spui ca replica, dupa 1 an jumate, pe un topic de reconciliere?
2p+2z

Edited by iladi, 13 January 2021 - 07:29.


#1620
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Apropos de reconciliere, totusi sa delimitam clar ce e de delimitat...:

Quote

Cluj-Napoca, joi, 28 octombrie 2021 (MTI) - Curtea de Apel Bacău a anulat, joi, definitiv, hotărârea din martie 2019 a Consiliului Local Dărmăneşti prin care acesta a inclus Cimitirul militar din Valea Uzului în domeniul său public.

Minuta sentinţei a fost publicată pe portalul instanţelor de
judecată din România. Curtea de Apel a considerat nefondat şi a
respins apelul Primăriei Dărmăneşti şi al Consiliului Local
Dărmăneşti împotriva sentinţei primei instanţe de anulare a
hotărârii Consiliului Local.
Potrivit minutei, prezenta sentinţă
este definitivă. Sânmartin a fost reprezentat în proces de avocatul
Serviciului de Asistenţă Juridică în Domeniul Minorităţilor “Mikó
Imre”.

Hotărârirea adoptată de Consiliul Local Dărmăneşti, care a fost
anulată joi, a fost prima dintr-o serie de demersuri prin care
oraşul din judeţul Bacău a început transformarea cimitirului
militar. În baza hotărârii, acum anulate, şi-a eliberat şi
autorizaţia de construcţie prin care a creat sola românească şi a
construit un monument în cimitir. Comuna Sânmartin a contestat, de
asemenea, autorizaţia de construcţie la Tribunalul Bacău, însă, în
iunie 2020, acel proces a fost suspendat de instanţă până când se
ajunge la o hotărâre definitivă în litigiul privind proprietatea.

Sándor Birtalan, primarul din Sânmartin, a declarat pentru
agenţia ungară de presă MTI, că au ştiut întotdeauna că au dreptate
şi au avut încredere că adevărul lor va fi găsit şi în instanţă.

Acesta a mai adăugat că oamenii din Sânmartin au făcut multe în
ultimele decenii pentru a păstra memoria militarilor căzuţi în
Valea Uzului.

Primăria Dărmăneşti a intentat, la rândul său, un proces
împotriva comunei Sânmartin, solicitând anularea hotărârii de
consiliu local prin care cimitirul militar din Valea Uzului a fost
trecut în inventarul bunurilor ce alcătuiesc domeniul său public.
În luna octombrie a anului trecut, aşezarea din judeţul Bacău a
pierdut definitiv şi acest proces.


În martie 2019, Primăria Dărmăneşti a declarat cimitirul
militar din Valea Uzului proprietatea sa publică, iar în luna
aprilie a amenajat o parcelă românească în cimitirul militar din
localitatea depopulată aflată la limita dintre judeţele Harghita şi
Bacău. Înainte de asta, cimitirul a fost îngrijit de comuna
Sânmartin, iar comunitatea maghiară îl consideră un cimitir militar
maghiar.

În data de 6 iunie 2019, de Ziua Eroilor, mii de români care au
venit la o comemorare au intrat cu forţa în cimitir pentru a
participa la sfinţirea, printr-o slujbă religioasă, a solei
româneşti şi monumentului, după ce secuii au încercat să împiedice
ocuparea cimitirului formând un lanţ uman în faţa acestuia.

La o săptămână după aceste violenţe, Oficiul Naţional pentru
Cultul Eroilor (ONCE) a clarificat faptul că cei 149 de militari,
ale căror nume au fost citite cu voce tare ca parte a ceremoniei de
după ocuparea cu forţa a cimitirului, nu se odihnesc, de fapt, în
cimitirul de la Valea Uzului
.

(https://hirado.hu/20...lui-darmanesti/)

Asta ca sa ne fie clar si sa nu mai existe discutii ''neprincipiale''.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate