Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1585
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002
Cam da. Cand zici nationalist roman, iti vine instantaneu in minte un "tribun" agitat si cu ochelari de Elvis...
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTu6mw06THMvHFb84zruW3daitUALNbdB5UXyhrWUf32YFvu6wM - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu siguranta, nu e ceva ce ai putea, daca esti o persoana normala, lua in serios... Posted Image

Edited by Wotan, 05 July 2019 - 09:04.


#1586
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostWotan, on 05 iulie 2019 - 09:03, said:

Cam da. Cand zici nationalist roman, iti vine instantaneu in minte un "tribun" agitat si cu ochelari de Elvis...
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTu6mw06THMvHFb84zruW3daitUALNbdB5UXyhrWUf32YFvu6wM - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu siguranta, nu e ceva ce ai putea, daca esti o persoana normala, lua in serios... Posted Image

De fapt imaginea aia e sinonima cu notiunea de extremist. Si cam nebun. ;)
Daca vei lua DEX-ul, ai sa vezi ca nationalist inseamna altceva.

#1587
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002

View Postiladi, on 05 iulie 2019 - 06:55, said:

de adoptie Posted Image
Cand ai copilarit cu unguri in cercul de prieteni, si ai avut prietene unguroaice, evident ca e usor sa ii adopti. De fapt, am remarcat ca singurii care urasc ungurii sunt cei care, in mod paradoxal, nu au avut de-a face personal cu ei. Genul care au vazut unguri doar la tv  ;)

#1588
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostWotan, on 05 iulie 2019 - 09:24, said:

Cand ai copilarit cu unguri in cercul de prieteni, si ai avut prietene unguroaice, evident ca e usor sa ii adopti. De fapt, am remarcat ca singurii care urasc ungurii sunt cei care, in mod paradoxal, nu au avut de-a face personal cu ei. Genul care au vazut unguri doar la tv  Posted Image

O perioada am locuit intr-o mica localitate din nord-vestul Romaniei. Destul de aproape de granita. Localitate cu multi cetateni romani de etnie maghiara.
N-am reusit sa fiu prieten cu nicio unguroaica.
Ieream doar iubiti! :lol: Mai rar asa calitate!

#1589
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,803
  • Înscris: 07.01.2012

View PostWotan, on 05 iulie 2019 - 09:24, said:

Cand ai copilarit cu unguri in cercul de prieteni, si ai avut prietene unguroaice, evident ca e usor sa ii adopti. De fapt, am remarcat ca singurii care urasc ungurii sunt cei care, in mod paradoxal, nu au avut de-a face personal cu ei. Genul care au vazut unguri doar la tv  Posted Image
Se aplica la orice prejudecata xenofoba. Baubau devine mai putin  amenintator dupa ce stai de vorba cu el.

Edited by iulian_k, 05 July 2019 - 09:44.


#1590
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,594
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 05 iulie 2019 - 09:24, said:

e usor sa ii adopti. De fapt,

De fapt ma gandeam ca te adopta ei pe tine

end of offtopic

Edited by iladi, 05 July 2019 - 09:44.


#1591
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postiulian_k, on 05 iulie 2019 - 09:43, said:

Se aplica la orice prejudecata xenofoba. Baubau devine mai putin  amenintator dupa ce stai de vorba cu el.
Morala: ăia din Valea Uzului ar trebui să stea mai mult la șuetă cu ăia din Dărmănești!


#1592
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002

View Postiladi, on 05 iulie 2019 - 09:43, said:

De fapt ma gandeam ca te adopta ei pe tine

end of offtopic
N-am treaba. Mnoa, cum se zice in Banat. Nu-i bai, bine macar ca-s unguri. Olteni sa nu fie... :)

#1593
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostWotan, on 05 iulie 2019 - 23:20, said:

N-am treaba. Mnoa, cum se zice in Banat. Nu-i bai, bine macar ca-s unguri. Olteni sa nu fie... Posted Image
Mi se pare mie sau vad ceva sechele transmise genetic de pe vremea cand Mihai Viteazul v-a batut de v-a ascultat cu urechea? :P

#1594
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002
Mihai Viteazul lupta pentru imparatul german, era vasalul sau. "V-a batut" pe cine, in Ardeal nu erau turci?
https://www.rfi.ro/p...i-pierdut-capul
Treceti putin dincolo de cliseele comuniste. Cititi putin. Cultura nu doare. ;)

Edited by Wotan, 06 July 2019 - 00:21.


#1595
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostWotan, on 06 iulie 2019 - 00:18, said:

,
Treceti putin dincolo de cliseele comuniste. Cititi putin. Cultura nu doare. Posted Image

Indoctrinarea facuta in armata,nu se mai vindeca nici cu produse pharma nici cu naturiste.

#1596
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsilverflower, on 04 iulie 2019 - 13:31, said:

- Exagerezi, fiecare are frumusețea ei, problema la germană și franceză fiind modul în care citesc numerele, inversînd zecile cu unitățile, îngreunînd astfel o coordonare eficientă și sigură sau francezii neavînd cifra 80 ca atare (4x20), ah, nici 70.
Ba, in franceza veche vorbita de valoni, exista.
Septante, otante, si nonante.
Daca auzi pe unu' ca se exprima asa, sigur ii din Belgia. :)

View PostIochanan, on 04 iulie 2019 - 16:02, said:

Realitatea asta este, că au fost mulți nemți, șvabi și „sași” maghiarizați de Ungaria. Pe lângă asta, foarte mulți au fost pur și simplu izgoniți, aruncați peste granițe, aceste fapte demonstrând în mod clar antigermanismul unguresc, cu totul aberant avînd în vedere că nemții, germanicii au fost cei care au civilizat într-o oarecare măsură Ungaria, inclusiv Buda Pesta era oraș majoritar nemțesc în urmă cu un secol și ceva. Însă îndată ce tribalismul unguresc a dispus de instrumente de stat, îndată s-au și văzut rezultatele la adresa germanicilor, românilor, iudeilor și altor popoare.
Regatul Ungariei o fost unul multicultural si multi etnic prin concept, asa ca nu e adevarat ceea ce spui.

View Postgarett, on 05 iulie 2019 - 05:23, said:

Vezi recenta modificare a Codului Administrativ după chipul și asemănarea lui Hunor!
Alt Hunor, desigur, întâmplător tot veterinar, tot născut în '66.
Eu credeam ca esti inginer, nu poet.
Si la vapoare barci tot asa merge, cu cunostinte aproximative ?

Kelemen ii nascut in '67... :)

View PostWotan, on 06 iulie 2019 - 00:18, said:

Mihai Viteazul lupta pentru imparatul german, era vasalul sau. "V-a batut" pe cine, in Ardeal nu erau turci?
https://www.rfi.ro/p...i-pierdut-capul
Treceti putin dincolo de cliseele comuniste. Cititi putin. Cultura nu doare. Posted Image
În vara lui 1601, a recuperat, prin sabie, Transilvania şi Valahia. Însă ambiţiosul general Basta dorea puterea pentru sine, astfel că a ordonat unui detaşament de valoni să îl ucidă pe Mihai Viteazul. Asasinii au pătruns în tabăra principelui român, pe care l-au omorât pe Câmpia Turzii, chiar sub ochii boierilor şi ostaşilor săi.

Aoleo, deci nu erau unguri ????
Nu pot sa cred...
Ai distrus unul din miturile mioritice. Posted Image
Sa nu mai faci.Posted Image

#1597
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,988
  • Înscris: 27.05.2010
Hunore, mi-a placut cum te-ai exprimat. A recuperat. Ai incalzit inima mea batrana.

O reconciliere nu se va putea face atat timp cat extremistii romani si unguri zburda in voie. Iar la romani mai e cum mai e, adica sunt in general aia cu gura mare, pe care ii gasesti mai mult pe net. Acum.
Insa in ungaria extremistii aia sunt la putere, in frunte cu Viktoras al lor. Sau garzile alea, cum le-or mai zice. E o mica diferenta.
La noi tribunul s-a dus, si oricum era pe faras. Funar e si el. In Ungaria nu prea se vede vreo schimbare.

SI stati linistiti cand va referiti la romanii care urasc maghiarii, desi nu au vazut niciodata vreunul. Nici nu vor vedea in viata lor. Astia intra la categoria mult zgomot pentru nimic.

Edited by iladi, 06 July 2019 - 22:44.
ad hominem


#1598
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 06 iulie 2019 - 08:52, said:

Eu credeam ca esti inginer, nu poet.
Si la vapoare barci tot asa merge, cu cunostinte aproximative ?

Kelemen ii nascut in '67... :)
Și de unde știu eu că n-ai trecut "66" la derută? :P
Îți dai seama că a fost "cu țintă fixă"!
Vorba aia, veterinar - veterinar, Hunor - Hunor, poet - kind of, ce să-ți fac, similitudini! :lol:

#1599
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostHunor_66, on 06 iulie 2019 - 08:52, said:

Regatul Ungariei o fost unul multicultural si multi etnic prin concept, asa ca nu e adevarat ceea ce spui.
Vorbeam despre perioada naționalistă să-i zicem din ultimii aproximativ 200 de ani, nu de ce-o fost acum o mie.
Înțeleg însă care-i misiunea matale aici pe forum, anume să redactezi telegrame cu natură lozincardă.
Până la urmă fiecare se ocupă și de ceea ce se poate ocupa.

#1600
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostIochanan, on 07 iulie 2019 - 13:58, said:

Vorbeam despre perioada naționalistă să-i zicem din ultimii aproximativ 200 de ani, nu de ce-o fost acum o mie.
Aceeasi perioada o fost si in Romania, si inca mai este.
Ungaria o ajuns la auto-guvernare locala pentru minoritati de sub 0.5% si acceptarea simbolurilor natiunilor minoritare pe cladiri oficiale, Romania le interzice si blocheaza orice tendinta de autonomie locala, chiar daca e inscrisa ca principiu in constitutie.

#1601
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,594
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHunor_66, on 07 iulie 2019 - 14:12, said:

Romania le interzice si blocheaza orice tendinta de autonomie locala, chiar daca e inscrisa ca principiu in constitutie.

Cateoadata stai si te intrebi de ce Posted Image

#1602
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,002
  • Înscris: 31.03.2003

View PostHunor_66, on 06 iulie 2019 - 08:52, said:


Regatul Ungariei o fost unul multicultural si multi etnic prin concept, asa ca nu e adevarat ceea ce spui.

Si totusi, au fost sasi maghiarizati. Aiud, Cluj etc. Si tiptzari...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate