Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Ingropat teava PPR de apa in pamant (utilizare vara)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
49 răspunsuri în acest subiect

#19
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.791
  • Înscris: 30.01.2008

 roPopa, on 06 septembrie 2017 - 11:50, said:

Salutare
incerc sa-mi fac un proiect de instalatii apa in curte pentru utilizare exclusiva irigatii, spalat masina in mod exculusiv primavara, vara, toamna.

Ce se poate intampla daca ingrop direct teava PPR in pamant la 10, 15 cm?
Trebuie protejata in vre-un fel?
O sa pun robinet de golire la un punct inferior nivelului tevii ingropate pentru golitea instalatiei toamna.

Razvan


Schimba ideea si pune PEX in sistem PIP !

#20
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu as putea pune pariu ca nu vei putea scoate toata apa daca e perimetru/distanta mare.Nu vei putea calcula cu precizie apropiata de perfect, iti va ranane cu siguranta apa in unele zone(chiqr daca vei calcula cu panta de un cm/m, paamantul lucreaza,o radacina de pom ridica betonul, dar o amarata de teava).Baga teaza la 70 cm, Pehd si robinet pt scos 80% din apa.Pbl cea mai mare e la teuri , mai exact pe portiunile pe care ai teava de la 70 la 0(cea pt aspersoare.Montezi un robinet pe un teu pe care vei scoate apa cand ai temp scazute, presupunand ca e un beci/camin de unde se va alimenta instalatia.Ori faci macar asa, ori o lasi(nu e destul de sigura altfel).Asa am eu.

Editat de ionutz_joe2009, 06 septembrie 2017 - 14:04.


#21
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.297
  • Înscris: 21.01.2011

 danvlas, on 06 septembrie 2017 - 12:27, said:

Ma gandesc ca se refera la PEHD. PPR-ul nu se justifica pentru asa ceva (sigur, e doar parerea mea).

merci. nu ma gandisem la "teava neagra" cum ii zic eu. anterior eram sigur de PPR pt ca am ceva resturi (teava coturi etc robineti), am si aparat de lipt.
Dar acum ma gandesc si la asta neagra.
-----------------------------
In alta ordine de ideei pentru probleme ridicate anterior.
Nu prea am cum sa dau cu cazmaua in ea deoarece o pun in locuri "sigure".
Nu am cum sa ma duc asa de adanc cu ingropatul.
Intentionez sa pun ceva "de sustinere" in locurile unde e cazul.
Este adevarat ca golirea va fi o chestiune "cu schepsis" dar cred ca fara probleme prin amplasament voi goli aprox 60%, restul zic ca bag o "pompa de golire". (daca o sa am).

Apa va fi alimentata din caminul putului care este la cota aprox -170 cm fata de sol. deci robinetul de golire va fi la aprox -130.

multumesc de rapsunsuri la toti.

Editat de roPopa, 06 septembrie 2017 - 14:06.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005

 roPopa, on 06 septembrie 2017 - 14:04, said:

restul zic ca bag o "pompa de golire....
si o sa scoti doar aerul ca in "zonele lasate" apa tot o sa ramana....

fa cum ti-am zis: ingropa linia principala adanc la peste 90cm iar la aspensoare te ricici cu racoduri, cand dai drumu la golire se golesc aspensoarele si racordurile iar linia ramane plina cu apa, si fiind adanca nu ingeata.
te costa cativa m de pehd in plus si sapatura dar scapi de probleme pe termen lung.

oricum pehd-ul e foarte ieftin, lina o poti face pe un tol iar racodurile pe 3/4 sau chiar mai subtiri.

Editat de arg, 06 septembrie 2017 - 14:10.


#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Logic :), trebuie facuta treaba cat de cat.70 pt siguranta maxima, o sa fac burti in timp, nu e beton, diametrul e destul de mic.

Editat de ionutz_joe2009, 06 septembrie 2017 - 14:09.


#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.110
  • Înscris: 16.10.2007
Anul trecut am tras si eu prin curte tevi PPR 25mm. Am inceput de pe la 70cm adancime si am ajuns si pe la 50cm deoarece am lasat si panta.
Toamna am golit instalatia. Nu imi faceam problema ca ingheata apa in pamant cat mai repede in bucataria care nu era incalzita iarna.

Anul asta am bagat iar apa cu presiune si nu s-a intamplat nimic.
Iarna care a trecut, sa zic eu ca in sudul tarii nu a scazut sub -12-15 grdC.

Editat de TheWarrior, 06 septembrie 2017 - 14:10.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005

 TheWarrior, on 06 septembrie 2017 - 14:08, said:

Iarna care a trecut, sa zic eu a in sudul tarii nu a scazut sub -12-15 grdC.
depinde si cat tine gerul, daca e zapada, etc...

acu cativa ani pe langa bucuresti au inghetat si la -60cm, plus ca erau fuctionale

Editat de arg, 06 septembrie 2017 - 14:13.


#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu zic ca trebuie respectate macar normele alea de baza, altfel toti faceam la 20 cm.Asta ca sa tina 30 de ani.

Editat de ionutz_joe2009, 06 septembrie 2017 - 14:14.


#27
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.110
  • Înscris: 16.10.2007

 arg, on 06 septembrie 2017 - 14:11, said:

depinde si cat tine gerul, daca e zapada, etc...
Da, e suficient o data sa fie -20grd si sa ai apa in tevi.
Ca si amanunte, am tras tevile prin burete dinacela izolator, am pus nisip si peste am pus tigle dinacela solzi (ca aveam gramada dupa ce am schimbat tigla).
Eu am si un teu care duce apa la o cismea in curte. Deci cam trebuia sa prevad si o golire.

Oricum, eu nu trec iarna pe acolo.

Editat de TheWarrior, 06 septembrie 2017 - 14:17.


#28
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.297
  • Înscris: 21.01.2011
nu am cum sa sap 90 cm. punct.
nu conteaza norme sau alte lucruri . nu am cum sa sap.
mai degraba o invelesc in ceva de protectie termica.

#29
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
La 70 trebuie.De ce nu poti?Angajezi un om antrenat pt asa ceva, in 1/2 zile, in functie de distanta, e gata.O ai pe viata.Poate fi mai buna varianta cu protectie, depinde de costuri.


Nu vreau sa intelegi gresit, asa se face, sunt ingineri, sunt facute teste in timp.

Editat de ionutz_joe2009, 06 septembrie 2017 - 14:25.


#30
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.297
  • Înscris: 21.01.2011
nu exista pozitie sa sapi sa ajungi la distanta aia.
ar trebui sa-mi smulg toata vita de vie.

prefer daca ingheata sa o schimb anual ... desi nu cred ca va fi cazul.

#31
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Asta e, incearca la 20 sau cat poti.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005

 roPopa, on 06 septembrie 2017 - 14:17, said:

nu am cum sa sap 90 cm. punct.
nu conteaza norme sau alte lucruri . nu am cum sa sap.
mai degraba o invelesc in ceva de protectie termica.
pui un furtun intr-o rigola, pe care il scoti toamna si gata.

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, poate ca-i ok cu rigola sau teava de 110, merge si pehd, e mai ieftina (zic eu).Eu ma gandisem la suprafata mare pt airigat, nah...eu am pt vreo 750mp instakatia.In alta locatie , pt vreo 250-300.Poate ca m-am dus prea departe fara sa stiu suprafata.

Editat de ionutz_joe2009, 06 septembrie 2017 - 14:49.


#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Decat la 10-15 cm adancime (adica nimic serios), mai bine o pui aerian. Scapi de sapat si e mai simplu si cu golirea. Daca ai deja teava PPR, aparat de lipit si indemanarea necesara, ma gandesc ca e foarte OK si in varianta asta, faci o economie. Eu nu ma descurc cu altceva decat cu PEHD - noroc ca au gandit fitingurile in asa fel incat sa se descurce si gigeii ca mine :D

#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Am eu PHD ingropata la 15 cm, iar pe cativa metri langa programator e chiar pe afara. Nu are nici pe dracu de trei ani, totul e sa golesti destul de bine instalatia. Sunt tot felul de solutii smechere ca sa o golesti dar eu ajutat cumva de relief am facut o groapa cu geotextil, plina cu pietre undeva central pe fiecare coloana. Scot programatorul si las teava in aer, scot pietrele, scot aspersorul, curge apa si e destul pentru mine. Referitor la spartul tevii, eu inca nu am reusit,cu gazonul intelenit bine e destul de greu sa bagi o cazma la 15 cm (probat de mine cand am mai pus un aspersor), si oricum in zona unde stii ca ai teava nu dai ca animalul daca vrei sa sapi.

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.136
  • Înscris: 03.12.2005
Decat sa ingropi teava la un lat de palma adancime, mai bine il lasi pe ala care va sapa groapa sa bage toata cazmaua in pamant si o duci la minim 25. De diferenta de cota profiti ca sa pui izolatie in jurul tevii si ceva sparturi de caramida/tigla etc imediat deasupra care sa-ti gadile cazmaua la sapaturi ulterioare in locul tevii.
Ca sa ii dai o panta cat de cat fara burti si sa ai vreo speranta sa o golesti de apa, ti-ar trebui vreo forma de teava la bara, mai rigida sau rabdare de chinez. Iar in punctul cel mai jos iti trebuie ceva ca un camin cu un dop sau un robinet de golire. Ar putea fi util si un racord intr-un punct inalt, pe unde sa sufli aer sau sa torni antigel in teava (sau lichid de parbriz, cum fac cei cu rulote) pentru iarna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate