Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Premierul Tudose ameninta bancile comerciale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

Poll: Tudose ameninta bancile (52 member(s) have cast votes)

Are dreptate Tudose?

  1. Da (28 votes [53.85%] - View)

    Percentage of vote: 53.85%

  2. Nu (19 votes [36.54%] - View)

    Percentage of vote: 36.54%

  3. Nu stiu (5 votes [9.62%] - View)

    Percentage of vote: 9.62%

Ar fi un lucru bun ca Tudose sa faca publice bancile nesigure?

  1. Da (28 votes [53.85%] - View)

    Percentage of vote: 53.85%

  2. Nu (21 votes [40.38%] - View)

    Percentage of vote: 40.38%

  3. Nu stiu (3 votes [5.77%] - View)

    Percentage of vote: 5.77%

Vote Guests cannot vote

#73
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Iar BNR nu-i banca de care vorbim aici și IFNurile prin definiție nu sint banci. Despre ce vorbim? Asa stiu si eu un primar care are actiuni la un SRL, de aia bancile sucks. Asta in sustinerea tezei ca bancile sucks pentru ca fac simultan prea putin si prea mult profit.

#74
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postcristian_sen, on 22 august 2017 - 18:54, said:

Asta e lista care o cautati, intelegeti ce vreti:

Attachment 328647.jpg


Este luata de aici.
Ca o observatie inrudita, asa a inceput situatia si in Venezuela, supermaketurile sunt de vina, bancile sunt de vina iar acum oamenii de acolo se bat pe hartie igienica si boabe cazute din tren, sunt mai rau decat in Coreea de Nord. Cam oricine si-a pus mintea cu bancile a pierdut, trebuia de la inceput sa le puna conditii rezonabile si decente ptr toata lumea,  nu acum cand s-au intins si au acaparat toata economia, e prea tarziu, din 3 clickuri ramanem in leul gol.
Nici chiar asa; nu chiar toti care s-au pus cu bancile au pierdut, cel mai apropiat exemplu chiar din UE e Orban, ca sa merg chiar la Putin.

#75
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postbladhaund, on 22 august 2017 - 20:17, said:

Tu stii ca evreul ala e consilier la BNR si nu sef la juridic si nu e actionar ci administrator la firma de care zici, nu? Sau poate nu.

Si ca firma aia nu e nici pe departe cel mai mare IFN din tara.

Si ca te informezi de la Antena 3.

Da, smenuri pentru a evita acuzatii de conflict de interese.

#76
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Astute tovarasul ala e la bnr din 73 pus de comunistii tai.

#77
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
sa inteleg ca aici se inchina vreo o da bancilor?

#78
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu, bancile sint naspa si cu cit dau faliment mai multe cu atit mai bine.

Edited by f300, 22 August 2017 - 21:07.


#79
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Bancile nu pierd niciodata.
Faliment nici atat
si chiar de ar fi in dificultate statul le va salva
Bancile vor fi permanent in profit, poate mai mic decat programat.
Nicio banca din Grecia nu a dat faliment, nici Pireus sau Alpha, Eurobank sau PostBank.cu sucursale in Romania, nu vor fi falimentare si nici macar aproape de asta.
Detin 12% din operatiile bancare din Romania
Si rata de solvabilitate 17 % fata de 8% valoarea europeana

Primul ministru confunda bancile cu supermarketurile unde poti spune nu luati de la aia ca aduc peste stricat...

Edited by vio69a, 22 August 2017 - 22:33.


#80
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Austriecii au venit sa traga doar tepe in Romania.i
Au santajat statul roman pentru integrarea in UE, si au obtinut cele mai profitabile companii romanesti.
Cum pot veni marile grupuri bancare in Romania, daca actualii jucatori de pe piata romaneasca triseaza ?
E ca si cand ai incerca sa fii la fel de competitiv ca unul care face evaziune fiscala

Edited by Astute, 22 August 2017 - 22:39.


#81
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAstute, on 22 august 2017 - 22:36, said:

Cum pot veni marile grupuri bancare in Romania, daca actualii jucatori de pe piata romaneasca triseaza ?

Nu vad cum sunt impiedicate marile grupuri bancare sa vina in Romania...
Si asta ridica un mare mister.
Daca e atat de bine pentru banci in Romania de ce nu vin cu sutele?

#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAstute, on 22 august 2017 - 22:36, said:

Austriecii au venit sa traga doar tepe in Romania.i

Niste nenorociti! Am vazut si eu un grup de turisti austrieci veniti cu viza pe niste invitatii false, au luat metroul de la aeroport (!) si s-au oprit direct in Piata Universitatii. Unii fac pe parcagii, altii dau cu alba-neagra, altii se plimba cu paharul de plastic/hirtie dupa cersit agasind turistii, altii sint cu "te fac un parbriz".

#83
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postf300, on 23 august 2017 - 07:14, said:


Niste nenorociti! Am vazut si eu un grup de turisti austrieci veniti cu viza pe niste invitatii false, au luat metroul de la aeroport (!) si s-au oprit direct in Piata Universitatii. Unii fac pe parcagii, altii dau cu alba-neagra, altii se plimba cu paharul de plastic/hirtie dupa cersit agasind turistii, altii sint cu "te fac un parbriz".

Aaaaa, s-a lamurit misterul cu lebedele
http://www.hotnews.r...-fie-furati.htm
austriecii aia is de vina

#84
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Gata bai baieti, se termina cu bisnitaraia bancara in Romania.
Vin jucatorii mari in piata, nu mai merge cu cartelul de bisnitari bancari ca acum, niste gainari de 2 lei.

http://m.zf.ro/banci...omania-16702702

Celebra bancă Rothschild este în spatele americanilor care vor să cumpere Bancpost și să împiedice Banca Transilvania să ajungă numărul 1 în România

Capitalismul asta concurential, in care consumatorul final castiga, incepe sa imi placa simie, nu bisnitareala cocalareasca ca acum.

Edited by Astute, 23 August 2017 - 08:42.


#85
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAstute, on 23 august 2017 - 08:43, said:

Capitalismul asta concurential, in care consumatorul final castiga, incepe sa imi placa simie, nu bisnitareala cocalareasca ca acum.

There is a god!!!!!!!

Posted Image

#86
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Cred ca nea mugurel Isarescu ar trebui sa se pensioneze, e depasit deja de vremuri. Sa lase pe unul mai tanqr ce nu are pe constiinta jafurile bancare din anii 90

#87
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
N-ai sa vezi....... Mâine bancile vor fi rele ca fac profit..... Poimaine rele ca nu fac profit,  si tot asa.......

Edited by ianos76, 23 August 2017 - 09:16.


#88
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,892
  • Înscris: 13.10.2003
Premierul Mihai Tudose a comis „un atentat grav la piața liberă” când a afirmat public că „nu e safe” ca românii să-și țină banii „în anumite bănci”, consideră economistul Mircea Coșea. Potrivit acestuia, primul ministru este „la limita unei greșeli extrem de mari” pe care nu a făcut-o niciun ministru sau prim-ministru din ultimii 27 de ani. În urma declarațiilor premierului, crede Mircea Coșea, deponenții „pot să înțeleagă că trăim într-o țară total nesigură pentru că banii pe care îi depunem (la bănci, n.n.) nu sunt siguri”. Efectul ar fi că românii, speriați de declarațiile guvernamentale, și-ar retrage banii și i-ar ține „la saltea”. Mai grav, acest „efect de neîncredere în sistemul bancar este foarte rău, pentru că va fi sesizat imediat de investitorii străini”.
„Toate astea creează o suspiciune și atunci când faci declarații care pot să aibă efecte foarte dăunătoare asupra economiei trebuie să te gândești la consecințele pe plan politic și mai ales în cea externă, pentru că premierul nu lucrează numai cu cetățenii care l-au votat”, a spus Mircea Coșea.
„Cred că o politică de forță de tip Orban nu are ce căuta în zilele noastre. Să nu ne jucăm cu cuvintele. Creditul în România are un rol extrem de important. România are nevoie de aceste bănci, nu poți să le tratezi ca pe niște escroci. Ele au regimul lor, dacă poți să te bați cu el, bate-te, dar nu reorienta piața bancară pe niște declarații care au efecte negative pe termen lung”, a spus Mircea Coșea.
„Riscăm extraordinar de mult din punct de vedere al relațiilor internaționale pentru că nimeni n-are voie într-o piață liberă să intervină cu astfel de declarații”, a punctat Coșea. El îl sfătuiește pe premier să aibă o discuție „serioasă și amicală” cu băncile, cu participarea BNR, iar la această discuție premierul să nu uite că e dependent de sistemul bancar, pentru că guvernul se împrumută săptămânal pe piața internă de la bănci pentru a face plățile curente.
„În locul unde se caută banii, adică în sistemul bancar, lucrurile devin foarte complicate. Băncile comerciale nu sunt românești, în foarte mare majoritate e capital străin. (...) Ce avem noi aici sunt sucursale, oficii ale băncilor străine care activează în alte țări. În condițiile acestea să afirmi că o bancă din România nu are profit e grav, atâta timp cât nu faci un calcul foarte serios să vezi dacă nu cumva acest profit a trecut granițele țării și se află în altă parte în aceeași bancă”, a afirmat Mircea Coșea.
Economistul a explicat că intrarea în faliment a unei bănci nu are neapărat legătură cu profitul și a subliniat că orice companie străină își poate transfera profitul în țara de unde provine printr-un instrument legal, care se numește preț de transfer.

Republica.ro

Cam ce am spus eu spune si Cosea. Tudose spune lucruri traznite!

#89
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Si nici un cuvant sau revolta despre optimizari fiscale....
Daca s-ar inflama lumea atat de mult la evaziune fiscala cat se inflameaza la cometariile nepotrivite ale aluia am face un pas inainte.

#90
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Atitudinea voastra e ceva de genul: orice mizerii ar face bancile nu avem ce face, trebuie sa nu le criticam de nici un fel, si sa mergem mai departe, pentru ca bancile sunt sistemul circulator intr-o economie  capitalista.

Ei bine daca e asa, inseamna ca,capitalismul are o mare problema, ca bancile pot face absolut tot ce vor si nimeni nu li se poate impotrivi.
Asta e extrem de grav.

Asta e santaj abuziv care ni se baga pe gat

Din ceea ce scrieti voi, nu faceti decat sa dati dreptate celor cu teoria conspiratiei conform careia bancile conduc lumea.

Pai si in conditiile astea va mai intrebati de ce capitalismul incepe sa piarda teren ?

Edited by Astute, 23 August 2017 - 10:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate