Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#145
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Si eu vreau incalzire in pardoseala. Banuiesc ca arhitectul proiecteaza tine cont de asta si de modul cum va fi finisat tavanul.
La iluminare clar nu vreau spoturi sub nici o forma, nicaieri. Ma atrage mai mult ideea unor neoane eventual led, in unele camere macar (bucatarie, living, bai).

Poate sa-mi dea cineva o valoare aproximativa?
Sunt vreo 12,5mp construiti acolo care sunt una cu fundatia. Beton, armare, termosistem... are cineva idee aprox. ce costuri suplimentare implica asta daca o fac? Tinand cont ca este un sol normal, fara probleme deosebite => o fundatie normala ca adancime.

Edited by radumiki, 07 May 2017 - 13:15.


#146
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007

View Postradumiki, on 07 mai 2017 - 13:06, said:

Si eu vreau incalzire in pardoseala. Banuiesc ca arhitectul proiecteaza tine cont de asta si de modul cum va fi finisat tavanul.
La iluminare clar nu vreau spoturi sub nici o forma, nicaieri. Ma atrage mai mult ideea unor neoane eventual led, in unele camere macar (bucatarie, living, bai).
Arhitectul ar trebui sa tina cont de tot. Totusi cred ca e bine sa verifici daca ti-a lasat inaltimea necesara peste placa. Uneori ei (ma refer la arhitecti) pun un minim de izolatie sau uita anumite lucruri (ca sa nu spun ca le-ar fi omis din necunoastere). Ceea ce, poate, nu e chiar foarte bine. A nu se uita nici placile de  XPS ce vor veni sub placa. La mine, spre exemplu, arhitecta nu a inclus in proiect o astfel de izolatie. Daca nu vrei spoturi sau alte minuni pe tavan (de exemplu, boxe), cred ca se poate renunta la rigips.

#147
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postradumiki, on 07 mai 2017 - 13:06, said:

Poate sa-mi dea cineva o valoare aproximativa?
Sunt vreo 12,5mp construiti acolo care sunt una cu fundatia. Beton, armare, termosistem... are cineva idee aprox. ce costuri suplimentare implica asta daca o fac? Tinand cont ca este un sol normal, fara probleme deosebite => o fundatie normala ca adancime.
Eu as zice undeva la 1500 eur, fara finisajul de care zici, care nu stiu cat poate fi..

Edited by dana84, 08 May 2017 - 10:35.


#148
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Doar atat?
Io calculam 12,5x450=5625, imi parea cam mult ptr. un moft de terasa la 0,9 m latime de-a lungul casei.
Sigur, finisajul va mai implica niste costuri in plus fata de o alee clasica tinand cont ca va fi placat si lateral cu o caramida aparenta insa si ptr. alee trebuia sa torn in mod normal beton si apoi peste el sa pun pavajul.
In cazul asta cred ca o fac.

#149
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postalin2, on 07 mai 2017 - 23:15, said:

Daca nu vrei spoturi sau alte minuni pe tavan (de exemplu, boxe), cred ca se poate renunta la rigips.


Radu, daca ai bani, nu renunta la tavan fals chiar daca nu vrei spoturi

#150
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007

View Postradumiki, on 08 mai 2017 - 10:43, said:

Doar atat?
Io calculam 12,5x450=5625, imi parea cam mult ptr. un moft de terasa la 0,9 m latime de-a lungul casei.
Sigur, finisajul va mai implica niste costuri in plus fata de o alee clasica tinand cont ca va fi placat si lateral cu o caramida aparenta insa si ptr. alee trebuia sa torn in mod normal beton si apoi peste el sa pun pavajul.
In cazul asta cred ca o fac.

In mod cert nu acea terasa nu te va duce la acelasi cost per mp ca si constructia casei in sine (acel cost mediu estimat pe la 400-450 EUR/mp).
La rosu, daca consideram ca faci terasa corp comun cu fundatia de pe latura respectiva si la aceiasi adancime (90 cm de la CTN) si considerand ca trebuie sa faci sapatura cu latimea de 30cm pe trei laturi de cca 2.5m + 9m + 0.9m =>approx 12ml vei avea:
- beton: 12x0.3x1.3 (0.9 adancime plus 0.4m elevatie, exclusiv placa) => 4.68mc, la care se mai adauga betonul pentru placa terasei approx 1.3mc => 6mc de beton.
Nu stiu preturile in Timisoara dar zic si eu un 230 lei/ mc, deci cca 1400 lei.

- fier beton fi 8+ fi10 pt armare fundatie si elevatie, cca 200kg x 2.7lei/kg => 540 lei. Plasa sudata pt armare placa - 1 buc plasa fi5 2Ś5m, ochiuri 100x100, cca 80-100 lei. Deci fier in total cca 650 lei.

- pietris cca 1mc - cca 100 lei.

- polistiren #10cm - cca 500 lei plus adeziv pt EPS cca 100 lei.

- manopera la rosu - consideram o valoare de 30EUR/mp, in mod normal ar trebui sa negociezi cu constructorul un pret pe mp mai mic decat al casei caci la terasa nu ai ziduri si altele => cca 1700 lei.
Deci pana la rosu te-ar costa cca 4450 lei (1000 EUR).
- cofraj nu mai pun, se gasesc resturi si pt asta.

La finisaj daca pui o piatra (travertin, Ardezie, marmura) cca 120 lei/ mp, plus 40-50 lei manopera,  plus un adeziv+chit ok pt exterior cca 15lei/mp (CM17 sau CM25/ Weber Marmo plus daca iti trebuie adeziv alb, in functie d piatra/gresie cu care plachezi) rezulta cca 180-190 lei/mp. Avand cca 12.5 mp cum zici plus ca 5mp pe lateral (fara scara, caci zona de la intrare oricum trebuia sa o faci) iti mai rezulta cca 3300 lei (deci vreo 740 EUR).
Este o estimare destul de grosiera, insa dupa cum vezi in niciun caz nu te duci la 5500 EUR.

Edited by the_lion, 08 May 2017 - 14:03.


#151
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Multumesc domnilor, am scapat de o grija. Posted Image
Mihnea, nu stiu exact cum o sa fac tavanul, depinde (banuiesc) si de solutia de ventilatie propusa de instalatori, poate fi prin tavan...
Cat despre bani, daca-mi cere cineva: n-am. Posted Image

Edited by radumiki, 08 May 2017 - 14:15.


#152
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 23.02.2007
.

Attached Files



#153
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Am aflat azi ca am apa si canalizarea trase insa nu am reusit sa ajung, jobul...
Daca duceau si gazul si curentul era culmea culmilor. Posted Image
Sper sa reusesc maine, poate ajung si pe la arhitect ptr. ca saptamana asta nu mi-a dat nimic, dar nimic cu ce sa-mi bat capul. Posted Image
Si io care asteptam sa vad  primele randari 3D....
Azi oricum nu puteam ajunge dar bag un telefon dimineata si maine fac un drum, sigur daca ar avea ceva sa-mi prezinte.

Edited by radumiki, 11 May 2017 - 21:24.


#154
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Oare nu ar trebui sa ingradesc ,,utilitatile'' cu ceva sau macar sa astup mai bine canalizarea ca sa nu cada pamant (mizerie) acolo? Cum as putea-o face si cu ce?

#155
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
O folie cu niște pietre puse la margini să nu o sufle vântul?
Că oricum,nu va sta așa mult timp.

#156
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 23.02.2007
Canalul are capac metalic cu suruburi. Nu ai ce astupa, nu curge numic in el.

#157
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Radu, canalizarea aia e trasa pe drumul vostru de servitute? Ma ajuti te rog cu niste detalii de adancime, dimensiune teava, panta, etc? Am si eu in plan asa ceva si trebuie sa imi conving vecinii....multam fain!Posted Image
Poate ar trebui sa iei in calcul si trasul cablurilor prin pamant gen fibra, utp, etc. a.i. sa nu le treci ulterior prin crengile copacilor....asa cum se face in multe locuri din Ro... Aici poate maestrul cablurilor (aka pico) ne ajuta cu un sfat Posted Image

#158
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 23.02.2007
E trasa pe drumul public (dupa ce a cedat Radu o bucata din parcela lui). Primaria se ocupa.

View Postradumiki, on 11 mai 2017 - 21:23, said:

Daca duceau si gazul si curentul era culmea culmilor. Posted Image
Ai magistrala de gaz in dreapta la vecini, de acolo faci extindere, nu spargi drumul.
Curentul e vis-a-vis, se face foarte usor sub traversare (s-a facut la noi pe sub drum de piatra). Daca ai nevoie de firma, zi-mi (iti trebuie AC, se face bransament de santier in forma definitiva).

View Postradumiki, on 11 mai 2017 - 21:23, said:

Si io care asteptam sa vad  primele randari 3D....
Iti estimez 3 luni pana ai AC, din momentul in care ai contactat arhitectul...

Edited by bobitzaaa, 12 May 2017 - 07:45.


#159
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003
Sincer, nu am vazut-o inca live, doar din poza lui bobitzaaa. M-a sunat un vecin ieri ca am utilitatile trase in fata.
Nu e drum de servitute e strada, cu nume, numere, etc. Strada se asfalteaza zilele astea, am vorbit saptamana trecuta cu seful celor ce administreaza utilitatile spunandu-i ca eu voi incepe un santier de constructie casa in curand si ar fi recomandat sa fie trase pana nu se toarna asfaltul, mai ales ca magistrala de canalizare este undeva pe mijlocul drumului. Vecinul care m-a sunat a pus si el o ,,pila'' si astfel vad ca s-a rezolvat. Sper sa ajung astazi pe acolo. O sa iau o ruleta cu mine. Posted Image
Copaci nu sunt (deocamdata). Am inteles ca toti vecinii au abonamente la UPC, o sa vad la momentul potrivit cum fac sa ma abonez si sa-mi trag cablul, teoretic nu ar trebui sa fie mari probleme aici. Stalp de curent am peste drum, dupa ce am AC voi solicita imediat curent (de santier in prima faza) mai ales ca din cate stiu  dureaza putin pana se rezolva.

#160
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Daca ai stalp de curent peste drum, eu as sapa santul de traversare si as baga o teava de canalizare de 40 / 32 cu o sfoara in interior ca sa poti trage ulterior cablul,  de langa stalp pana in locul unde vrei sa pozitionezi cutia cu contorul. Dupa asfaltare o sa te coste triplu. Parca e o regula care zice ca traversarea se face obligatoriu perpendicular pe axul drumului.
In doua ore ar putea fi gata, fara AC. Faci poze si aia e.
Si pentru cablu, la fel.

Edited by mihai_gelu, 12 May 2017 - 08:39.


#161
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postradumiki, on 12 mai 2017 - 07:49, said:

Sincer, nu am vazut-o inca live, doar din poza lui bobitzaaa. M-a sunat un vecin ieri ca am utilitatile trase in fata.
Nu e drum de servitute e strada, cu nume, numere, etc. Strada se asfalteaza zilele astea, am vorbit saptamana trecuta cu seful celor ce administreaza utilitatile spunandu-i ca eu voi incepe un santier de constructie casa in curand si ar fi recomandat sa fie trase pana nu se toarna asfaltul, mai ales ca magistrala de canalizare este undeva pe mijlocul drumului. Vecinul care m-a sunat a pus si el o ,,pila'' si astfel vad ca s-a rezolvat. Sper sa ajung astazi pe acolo. O sa iau o ruleta cu mine. Posted Image
Copaci nu sunt (deocamdata). Am inteles ca toti vecinii au abonamente la UPC, o sa vad la momentul potrivit cum fac sa ma abonez si sa-mi trag cablul, teoretic nu ar trebui sa fie mari probleme aici. Stalp de curent am peste drum, dupa ce am AC voi solicita imediat curent (de santier in prima faza) mai ales ca din cate stiu  dureaza putin pana se rezolva.

Aia cu copacii era un eufemism..ideea e ca poti rezolvam acum elegant si ieftin multe lucruri, vezi ce zicea si colegul Mihai mai sus.
Ca pe urma o sa ai o super casa dar cu niste liane de fier prin fata ei... nici o poza nu poti sa faci cat de cat... :)

#162
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,798
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmihai_gelu, on 12 mai 2017 - 08:38, said:

Daca ai stalp de curent peste drum, eu as sapa santul de traversare si as baga o teava de canalizare de 40 / 32 cu o sfoara in interior ca sa poti trage ulterior cablul,  de langa stalp pana in locul unde vrei sa pozitionezi cutia cu contorul. Dupa asfaltare o sa te coste triplu. Parca e o regula care zice ca traversarea se face obligatoriu perpendicular pe axul drumului.
In doua ore ar putea fi gata, fara AC. Faci poze si aia e.
Si pentru cablu, la fel.

Stalpul este peste drum, nu mai stiu exact 100% daca este perpendicular cu mine sau cu vecinul din dreapta care locuieste deja acolo, ideea e ca este foarte aproape.
Cand am fost saptamana trecuta se facea consolidarea drumului (pregatirea ptr asfaltare cu balast si piatra), banuiesc ca acum este cam gata faza asta, e posibil sa fie deja tarziu ptr. solutia ta. O sa ma interesez, oricum merci. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate