Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Calatorie cu trenul intr-o alta dimensiune in zona Busteni (poveste reala)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Salutare,

Ma numesc Alexandru, din Bucuresti si vreau sa investighez povestea mea reala 100% traita in urma cu multi ani, evident cand eu eram mai mic pe undeva prin anul 1999 - 2000 se intampla povestea mea si acum vreau sa aflu unele raspunsuri, poate alte povesti similare, posibil sa mai patit si altcineva asa ceva tocmai acesta este motivul subiectului meu.

Eram cu tatal meu la Busteni, credc ca undeva prin toamna se intampla asta, afara tocmai se intuneca desi era ora aproximativ 16:00 - 17:00 dar toamna fiind se intuneca mai devreme. Noi tocmai coborasem dupa munte, pe Valea Jepilor de sus de la Sfinx si de la Crucea Caraiman. Tatal meu lucrand la CFR, aveam permise care trebuia completate cu trenul care urma sa-l luam si avizate, dar tatal meu neavand timp sa mai faca asta si observand un tren care tocmai intra in gara Busteni cu directia Bucuresti mi-a spus hai sa ne urcam in acest tren fara permise avizate (inainte mergea sa circuli asa daca lucrai la CFR si aveai legitimatia aia)... Ma rog, ne-am urcat in tren din cate imi amintesc, ne-am asezat intrun vagon salon clasa 1a, ne-am asezat si dupa vreo 3 - 4 minute aproximativ totul a devenit ca o ceata, ne-a cuprins o stare de somnolenta si pe mine si pe tatal meu, lumina din vagonul salon era oarecum difuza, parca palpaia si un bec din cate imi amintesc, iar cum eram noi pozitionati in partea din spate a vagonului respectiv, alti "calatori" din partea fata a vagonului se uitau la noi oarecum cu gura ranjind asa la noi ca sa pot descrie aproximativ ce imi amintesc. Intro secunda parca ne-am trezit in gara la Ploiesti, tatal meu luanduma de mana mi-a spuss HAI SA COBORAM ACUM! Eu aveam apox 13 - 14 ani nu imi amintesc exact dar tin minte perfect ca am fost singurii care am coborat la gara Ploiesti din acel tren, la Busteni am uitat sa mentionez ca decat noi am fost cei care au luat acel tren sinistru oarecum. Trenul care ne lasase la gara Ploiesti, abia ce coborasem din el, era stationat pe linia 3 - 4 fata de gara Ploiesti, nu era la prima linie si tatal meu zice dupa ce am coborat sa traversam repede pe sub pasaj sa ajungem in gara sa luam alt tren. Aici incepe partea cea mai interesanta a povestii mele ca sa spun asa, cand am urcat noi din pasaj pe peron, TRENUL DISPARUSE!!! Am rama uimit si eu sis tatal meu, CUM SA DISPARA UN TREN DE SUTE DE TONE ( cu totii stim ce galagie face un tren intro gara, mai ales noapte fiind si liniste) am ramas uimiti dar si speriati in acelas timp cum sa dispara trenul care abia am coborat din el fara sa se auda vreun sunet ceva...Ma rog, am luat alt tren spre Bucuresti, am ajuns acasa, am povestit totul mamei mele care a ramas socata cand a auzit si cand ne-a vazut la usa mai devreme decat trebuia sa venim. A doua zii, am mers cu tatal meu la Gara de Nord, la departamentul de miscari trenuri ca sa luam informatii cu privire la acel tren ciudat. Povestind tatal meu domnului de acolo totul cu amanunte si detalii, domnul de acolo spune catre tatal meu: domnule Gheorghe, acel tren nu exista si nici nu a existat vreodata in mersul trenurilor din Romania! Tatal meu lucrand de ani de zile la CFR depoul Bucuresti triaj, desi cunostea toate trenurile, rutele, orele trenurilor, el insusi era ca un mers al trenurilor pentru ca le cunostea perfect, povestind iar domnului de acolo, explicand ca lucreaza la CFR si cunoaste si el toate trenurile dar cu toate astea nu isi explica acel tren cu care noi am circulat. La acea vreme nu am investigat prea mult pentru ca eram mai mic, nu aveam ca acum atatea informatii, si unde sa ma interesez, desi tatal meu dupa acea intamplare a ridicat ipoteza "calatoriei intro alta dimensiune" sau intro lume paralela habar nu am cum sa o numesc. Astazi, discutand cu familia mea, amintindumi iar despre aceasta intamplare care nu o voi uita niciodata. am decis sa o povestesc si aici in mediul virtual, poate voi gasi si alte intamplari, sau unele raspunsuri, astept pareri sa vedem impreuna oare ce s-a intamplat atunci cu adevarat, voi ce parere aveti?

PS: imi cer scuze daca am scris cam mult, dar am spus sa relatez totul cu detalii ca sa intelegeti voi mai exact.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,667
  • Înscris: 19.04.2009
Daca era vorba de CFR, la ei timpul este supradimensionat by default.


nimic paranormal

#3
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Frumos vis :)

#4
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Hai sa nu postam lucruri urate... Este o intamplare reala 100% traita acum multi ani, povestita abia acum in 2017. Daca o sa cautati pe google o sa vedeti cate lucruri paranormale au mai fost in muntii Bucegi sau in zona ma rog...

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,209
  • Înscris: 18.04.2008
Ca fapt divers: Paranormale nu există.

#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, am patit si eu in trecut, cu tren Bucuresti Nord - Ploiesti... era noaptea tarziu dupa 00, eram obosit mort, ca si restul pasagerilor... am adormit in tren si din intamplare m-am trezit fix cand trenul oprise in statie (de cat timp nu stiu), am coborat repede, de frica sa nu ajung naibii la mama dracu (nu stiu pana unde mergea trenul), si cand am intrat in gara trenul deja please... e ceva normal...

#7
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Probabil nu este locul potrivit unde sa povestesc o astfel de intamplare. O sa fac eu propriile investigatii ca sa pot afla si alte lucruri...vad ca voi cei de aici va arde de caterinca pe seama unei intamplari reale 100%. Bafta oricum nu o sa mai postez aici ca nu este locul potrivit pe acest forum!

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am corectat titlul topicului si sters posturile referitoare la greseli de ortografie. Aria de limba romana este in alta parte.
Greselile din primul post nu impiedica intelegerea mesajului, deci nu are rost sa faceti caz de acestea, mai ales daca nu aveti de gand sa scrieti nimic despre subiectul topicului.
Recomand initiatorului ca in viitor sa fie mai atent la respectarea normelor lingvistice inainte de a posta.

In rest, ar fi util sa va abtineti de la replici care dau bine doar pe aria "Fun" (asta daca nu vreti sa riscati sa primiti sanctiuni).

Edited by _-_, 15 April 2017 - 12:10.
precizari suplimentare


#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,592
  • Înscris: 17.04.2006
mi-a spus hai sa ne urcam in acest tren fara permise avizate - foarte formal tatal dumneavoastra.

E simplu de ce nu a existat niciodata acel tren, era un tren Uber.

E povestit destul de bine daca nu erau greselile gramaticale. Sunt siteuri unde se pun astfel de povestiri si au succes, si eu mai citesc din ele.
Sunt cativa care au talent in a face din orice ceva misterios.

Mai exerseaza :)

Edited by Sef-chenko, 15 April 2017 - 11:40.


#10
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View PostSef-chenko, on 15 aprilie 2017 - 11:39, said:

mi-a spus hai sa ne urcam in acest tren fara permise avizate - foarte formal tatal dumneavoastra.

E simplu de ce nu a existat niciodata acel tren, era un tren Uber.

E povestit destul de bine daca nu erau greselile gramaticale. Sunt siteuri unde se pun astfel de povestiri si au succes, si eu mai citesc din ele.
Sunt cativa care au talent in a face din orice ceva misterios.

Mai exerseaza Posted Image

Nu este o poveste fictiva sau ceva de genul... Nu am de ce sa exersez pentru ca nu este o poveste care sa aibe succes in ceva anume nu. Este doar o poveste reala, traita de mine si de tatal meu acum multi ani, prin anul 1999 - 2000 nu mai stiu exact cand si eu caut explicatii sau pareri din partea oamenilor care au mai auzit astfel de intamplari paranormale dar reale nu povesti de adormit copii...

#11
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Tatal tau ne poate confirma?

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIDriver, on 15 aprilie 2017 - 10:57, said:

cand eu eram mai mic
E bine de stiut, erai mai mic. Acum ai crescut.

Acum ai 30 de ani. Baga niste flotari si treci peste. Alternativ, mergi la munca, in caz ca nu o faci deja.

Edited by OriginalCopy, 15 April 2017 - 12:02.


#13
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post5w30, on 15 aprilie 2017 - 11:46, said:

Tatal tau ne poate confirma?

Tatal meu nu foloseste astfel de forumuri sau ma rog mediul virtual, dar in viata reala da poate confirma fara vreo retinere aceasta intamplare traita de noi doi.

View PostMircel, on 15 aprilie 2017 - 11:48, said:

Asta-i chiar ireal:

Ce este atat de ireal? Deci eu sunt in anul 1984 nascut, in anul 1999 - 2000 aveam undeva pe la 15 ani aprox. si este pentru prima oara cand decid sa povestesc in mediul virtual aceasta intamplare ciudata cel putin.

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cred ca se refera ca e ireal ca iti aduci aminte perfect ceva ce s-a intamplat acum aproape 20 ani cand aveai tu in jur de 14 ani...

La varsta aia orice intamplare neinteleasa de tine e cumva mistificata... asa e omul, ce nu are puterea sa proceseze incearca sa mistifice.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIDriver, on 15 aprilie 2017 - 12:05, said:


Tatal meu nu foloseste astfel de forumuri sau ma rog mediul virtual, dar in viata reala da poate confirma fara vreo retinere aceasta intamplare traita de noi doi.
Tatal vrea doar sa isi menajeze copilul. Chiar si cu pretul unei minciuni.

E comun ca parintii sa isi minta copii. Vezi povestile despre Mos Craciun, Doamne Doamne, Zeus, etc.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mircea Eliade are cateva nuvele legate de asemenea calatorii temporale.
Citeste Pe Strada Mantuleasa.

Posted Image

Edited by _-_, 15 April 2017 - 19:00.
link eliminat din motive de copyright


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Deci sa recapitulam ce pare asa anormal din povestea asta:

- sa te urci in tren si sa ti se faca somn
- sa plece trenul cit timp esti in pasaj trecind spre alta linie.

#18
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Rog un admin sau un moderator sa stearga toate reply-urile care sunt off-topic. Nu pot sa cred ca scrieti despre droguri, legale, ilegale, alte detalii dar deloc despre subiect si despre aceasta poveste reala traita acum ceva ani. Care este problema ca aveam eu 15 ani pe atunci, tatal meu minte sau cel de la departamentul de miscari trenuri din Gara de Nord minte? Va rog sa va documentati asa cum deja am inceput eu sa o fac pe google sa vedeti cate intamplari in acea zona, fie despre calatorii intro alta dimenssiune sau desspre doua lumi paralele, se pare ca multi de aici habar nu au despre astfel de chestiuni dar in schimb posteaza si ei aici ca sa se afle in treaba pur si simplu. Cine detine informatia departe ajunge (era o vorba)...

PS: un moderator daca poate sa stearga tampeniile postate de oameni care fac offtopic si habar nu au nimic despre astfel de chestiuni pentru ca nu au citit cel mai probabil despre astfel de lucruri...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate