Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Calatorie cu trenul intr-o alta dimensiune in zona Busteni (poveste reala)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View PostPhobos, on 17 aprilie 2017 - 16:39, said:

Initiator, stii ce nu ai explicat indeajuns? Spuneai ca tatal tau stia foarte bine trenurile si orarul lor...



Cand ati urcat, nu a zis nimic tatal tau despre trenul asta?

@Phobos nu a spus nimic, da le stia dar pe acest tren nu il stia mai ales ca nu se astepta sa intre in gara Busteni asa de repede, noi abia coborasem dupa munte. Cu toate astea, desi initial nu era convins ca trebuie sa il luam (el initial vroia sa scrie permisele pentru un tren care era in mersul trenurilor) ne-am urcat asa, doar pentru ca pe placuta scria Bucuresti ca si destinatie.

#38
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Auzi... dar alti pasageri nu au mai urcat impreuna cu voi din acea statie?

LE:
Acum vazui ca ati urcat singuri. Deja si asta era ciudat, nu?

Edited by BlueKing-69, 19 April 2017 - 10:04.


#39
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Nu e specificat in relatare daca pana la Ploiesti, unde ati coborat, a venit controlorul acestui tren atemporal.

O poveste similara, cu troleibuzul-fantoma 75 din Bucuresti, aveti aici:
http://metropotam.ro...-art1887959333/

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@dincadan78, articolul e vizibil doar membrilor metropotam !
Cred ca nu te-ar durea mana sa faci un copy&paste la articol, ce zici ?

#41
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Sunt 2 intamplari legate de troleibuze fantoma
https://turism.bzi.r...bucuresti-15447
http://edituramatees...ibuzul-fantoma/
Nu toti stiu despre liniile interne sau despre transporturile nocturne ale RATB asa ca li se poate parea straniu un autobuz care circula in creierii noptii gol. Autobuzul DAF probabil facea curse de la vreo autobaza din sud spre Nordului, care e in vecinatatea parcului Herastrau. Nimic paranormal. Acum cativa ani nu stiu ce lucrari au fost iar linia 85 a fost suspendata, in locui ei circuland linia 75 Intre Rosetti si Gara de Nord, din nou nimic paranormal.

Iar pentru initiator, in graba lor de a lua trenul au ajuns pe o cursa speciala (care din cine stie ce motive avea montate placa cu traseul), iar calatorii care ranjeau nu erau decat mirati de cei doi care nu faceau parte din grup. Solved.

LE. Citisem mai demult o "patanie" sa-i zic asa, in saptamanalul de paranormal Dracula (a fost publicata din nou la un interval de cativa ani, prima data o vazusem prin 92-93 si apoi prin 96). Era vorba despre o tipa care la un moment dat se simte privita insistent de unul in metrou - asta o ingrozeste atat de mult incat fata coboara la prima si nu se mai uita pe unde merge. Tot alergand asa se trezeste pe niste strazi ciudate, pietruite. ca un decor de film; se aude zgomotul unei trasuri iar pe zidul unei case scrie ca strada se numeste "Putul cu Roata". Oamenii poarta haine demodate. Dintr-o birja care tocmai a sosit coboar un personaj impozant imbracat in negru si care arunca priviri de foc - in culmea disperarii fata realizeaza ca este cel din metrou si se repede la el. "De ce sunt aici?" Si i se raspunde: "Nu eu te-am adus aici, tu ai venit singura aici in Crucea de Piatra" pomenind apoi un an, 1931. Nu mai stiu cum se termina articolul, i se rupsese filmul in momentul ala si se trezeste a doua zi pe un maidan, intr-o dimineata friguroasa a anului 1991...

Atat de mult mi-a placut aia, incat am incercat sa dezvolt ideea dar n-am depasit faza in care femeia are cosmaruri cu strainul in cauza (in viziunea mea exista o legatura intre ei prin prisma unor "nefacute" din perioada interbelica dar nu mai stiam cum sa rezolv conflictul - strainul numai ganduri bune nu avea). S-au strans vreo 300 si ceva de pagini de caiet dictando pana m-am plictisit de subiect vaznd ca n-o scot la capat. Imi imaginam o sesiune de cateva vise si apoi ala apare real in viata ei, in prezentul ei - am imaginat vreo doua astfel de scene si dupa aia gata, s-a dus inspiratia..

Edited by malmoth, 20 April 2017 - 01:13.


#42
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010

View Postsuper8, on 19 aprilie 2017 - 22:42, said:

@dincadan78, articolul e vizibil doar membrilor metropotam !
Cred ca nu te-ar durea mana sa faci un copy&paste la articol, ce zici ?
Dati si voi o cautare google: "troleibuz fantoma 75" si articolul va fi afisat integral odata cu accesarea paginii respective. Nici eu nu sunt membru Metropotam. Probabil la copierea link ului da mesajul acela. Dar pe google va duce pe informatia corecta.

Scriu de pe dispozitive mobile si textul nu poate fi selectat in copy paste.

#43
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Postmalmoth, on 20 aprilie 2017 - 00:52, said:

Sunt 2 intamplari legate de troleibuze fantoma
https://turism.bzi.r...bucuresti-15447
http://edituramatees...ibuzul-fantoma/
Nu toti stiu despre liniile interne sau despre transporturile nocturne ale RATB asa ca li se poate parea straniu un autobuz care circula in creierii noptii gol. Autobuzul DAF probabil facea curse de la vreo autobaza din sud spre Nordului, care e in vecinatatea parcului Herastrau. Nimic paranormal. Acum cativa ani nu stiu ce lucrari au fost iar linia 85 a fost suspendata, in locui ei circuland linia 75 Intre Rosetti si Gara de Nord, din nou nimic paranormal.

Iar pentru initiator, in graba lor de a lua trenul au ajuns pe o cursa speciala (care din cine stie ce motive avea montate placa cu traseul), iar calatorii care ranjeau nu erau decat mirati de cei doi care nu faceau parte din grup. Solved.

LE. Citisem mai demult o "patanie" sa-i zic asa, in saptamanalul de paranormal Dracula (a fost publicata din nou la un interval de cativa ani, prima data o vazusem prin 92-93 si apoi prin 96). Era vorba despre o tipa care la un moment dat se simte privita insistent de unul in metrou - asta o ingrozeste atat de mult incat fata coboara la prima si nu se mai uita pe unde merge. Tot alergand asa se trezeste pe niste strazi ciudate, pietruite. ca un decor de film; se aude zgomotul unei trasuri iar pe zidul unei case scrie ca strada se numeste "Putul cu Roata". Oamenii poarta haine demodate. Dintr-o birja care tocmai a sosit coboar un personaj impozant imbracat in negru si care arunca priviri de foc - in culmea disperarii fata realizeaza ca este cel din metrou si se repede la el. "De ce sunt aici?" Si i se raspunde: "Nu eu te-am adus aici, tu ai venit singura aici in Crucea de Piatra" pomenind apoi un an, 1931. Nu mai stiu cum se termina articolul, i se rupsese filmul in momentul ala si se trezeste a doua zi pe un maidan, intr-o dimineata friguroasa a anului 1991...

Atat de mult mi-a placut aia, incat am incercat sa dezvolt ideea dar n-am depasit faza in care femeia are cosmaruri cu strainul in cauza (in viziunea mea exista o legatura intre ei prin prisma unor "nefacute" din perioada interbelica dar nu mai stiam cum sa rezolv conflictul - strainul numai ganduri bune nu avea). S-au strans vreo 300 si ceva de pagini de caiet dictando pana m-am plictisit de subiect vaznd ca n-o scot la capat. Imi imaginam o sesiune de cateva vise si apoi ala apare real in viata ei, in prezentul ei - am imaginat vreo doua astfel de scene si dupa aia gata, s-a dus inspiratia..

Interesanta postarea si multumesc. O sa citesc totul poate gasesc explicatii mai multe

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmalmoth, on 20 aprilie 2017 - 00:52, said:

Citisem mai demult o "patanie" sa-i zic asa, in saptamanalul de paranormal Dracula (a fost publicata din nou la un interval de cativa ani, prima data o vazusem prin 92-93 si apoi prin 96). Era vorba despre o tipa care la un moment dat se simte privita insistent de unul in metrou
Asta nu-i nimic ! eu am citit in acelasi ziar cum o femeie (cu domiciliul in Sos. Giurgiului) a primit o vizita bizara de la un preot.

Femeia s-a dus la biserica (asta-=>https://www.google.r...!8i6656!6m1!1e1) sa stabileasca o zi cand sa vina un preot la ea acasa pt. a sfinti prin casa.
In aceeasi zi, noaptea ! a aparut un preot foarte tanar la ea la usa; femeia i-a deschis usa si au discutat la usa zicandu-i ca nu-l cunoaste dar el a zis ca e nou la biserica si au purtat un dialog scurt (sa stabileasca cand sa vina el sa faca sfestanie in casa) si a plecat.
Si cat timp a stat "preotul" la ea la usa, femeia a avut o senzatie de frig (mentinandu-se in casa timp de 3 zile cu caldura la maxim !) iar dupa plecarea "preotului" sotul femeii a cazut la pat si nu stia ce are.
La 3 zile dupa incidentul din acea noapte a venit preotul (batran) stabilit dinainte la biserica pt. sfestanie si a sfintit casa femeii + impartasit pe sot care zacea la pat de la vizita bizara a "preotului" (tanar) din urma cu 3 zile.
Dupa ce l-a impartasit pe sotul femeii si a sfantit in casa lor, sotul si-a revenit iar frigul din casa a disparut.
La plecare, femeia l-a intrebat pe preot daca a venit un preot nou la biserica pt. ca a venit un preot tanar la ea acasa dupa ora 21, exact in ziua cand programase sfestania  -dar preotul uimit, a zis ca nu.

Mai zi ceva !

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic ca nu degeaba fituica se cheama "Dracula" (roman de fictiune) si nu "Scientific American" de exemplu.

#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu imi amintesc ca oamenii trimiteau povestile la redactie jurandu-se ca sunt reale povestile.
Acum ca o fi asa sau invers, numai D-zeu. stie !

#47
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Misterul care inconjoara astfel de evenimente este fascinant pentru fiinta umana, insa ma surprinde ca oamenii care "patesc" asa ceva tind sa caute validare si sa identifice experiente similare traite de altii, in loc sa incerce sa isi explice rational ce s-a intamplat.

Trebuie facuta o diferenta de la bun inceput, respectiv exista oameni care mint cu buna stiinta (pentru atentie, pentru faima etc.), si oameni care chiar sunt convinsi ca au vazut ceva.

Prima categorie, a mitomanilor, nu o luam in discutie din motive evidente, dar referitor la a doua categorie...

@initiator - tu nu observi niste tipare in povestea ta si in aproape toate povestile de acest gen relatate de altii?

Mai toate sunt amintiri din copilarie, o perioada in care misterul si inexplicabilul sunt imediat preluate si disecate de imaginatia copilului pana la cel mai mic detaliu.

Mai toate se intampla seara/noaptea, adica intr-o perioada in care corpul uman trece in alta stare, o perioada in care psihicul functioneaza altfel, o perioada in care omul este in general obosit dupa o zi de activitati, si nu in ultimul rand o perioada care unui copil ii inspira anumite temeri.

Mai toate se intampla in locuri in care omul se simte vulnerabil - in padure, intr-o gara pustie, intr-o aglomeratie unde nu stii de unde vine pericolul etc.

Mai toate se intampla cand esti singur, adica vulnerabil si izolat, sau cand esti cu o persoana de care esti foarte apropiat (care nu iti va furniza o parere obiectiva sau mai rau, care va contribui la starea de inexplicabil prin oferirea de informatii vagi din categoria Mos Craciun) sau cu o persoana similara tie (un alt copil, prieten de joaca). Niciodata povestile astea nu sunt "eram cu doi colegi de munca si cu contabilul firmei".

Mai toate au ca obiect experiente "sumbre", nicio relatare nu este fericita, toate au un element macabru.

Intelegi?

Este la fel de paranormal sa fii copil, sa te joci in parc cu alti copii la ora 12 ziua, si sa vina un duh sub forma de om si sa te invete sa te legi la sireturi, apoi sa-ti zica la revedere. Sau sa fie un duh vanzator la ghereta de inghetata si sa-ti dea un cornet gratis. Dar nu auzi de astfel de povestiri, pentru ca imaginatia umana nu vede nimic misterios si interesant in cornete de inghetata, asadar imaginatia umana nu are interes sa infloreasca astfel de cazuri.

In schimb un tren fantoma, un copac care prinde viata intr-o padure noaptea, sau birjari fantoma cu ochi rosii, acolo e alta poveste, acolo imaginatia umana se transforma din "neinteresat" in "Blu-Ray FullHD 1080p DDS 5.1".

Ia si citeste despre amintiri false, citeste despre psihicul copiilor, citeste despre imaginatie, despre felul in care creierul interpreteaza informatiile primite de la organele de simt, si vei constata ca lucrurile, asa cum le percepi tu, mai ales lucrurile asa cum ti le amintesti tu ca s-au intamplat, pot fi FOARTE diferite de realitate.

Nu incerca sa raspunzi la intrebarea "cum poate sa existe un tren fantoma si cine l-a mai vazut?", ci incearca sa raspunzi la intrebarea "cum s-a ajuns in situatia in care sa fiu convins ca am vazut un tren fantoma?".

#48
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nimic anormal. CFR-ul în sine e un univers paralel. Poți pleca pe jos și ajunge la destinație mai rapid decât trenul, trenuri care nu mai sosesc sau nu mai pleacă niciodată, și multe altele.

#49
caesar243

caesar243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.04.2008
"cand eu eram mai mic pe undeva prin anul 1999 - 2000" - pe la 15 ani numai mic nu erai, prin 1993 (la 12 ani ai mei) am avut eu aventuri mai faine - reale cu nimci paranormal in bucegi Posted Image vreo 2 saptamani am batut majoritatea traseelor accesibile ( fara catarari, alpinism, etc)
"cred ca undeva prin toamna se intampla asta, afara tocmai se intuneca desi era ora aproximativ 16:00 - 17:00 dar toamna fiind se intuneca mai devreme. " - la ora 5 se intuneca din noiembrie, in toamna se intuneca pe la 19-20, iar vara dupa 21.
"Tatal meu lucrand la CFR, aveam permise care trebuia completate cu trenul care urma sa-l luam si avizate...inainte mergea sa circuli asa daca lucrai la CFR si aveai legitimatia aia" legitimatia aia se numea autorizatie ( intr-un comentariu mai departe ziceai de "la vechime de 20 de ani ..." - gresit, de la clasa 37 de salarizare o primeai de clasa 1, dar eu retin ca nu din 2000 ...dar poate gresesc) si in prezenta ei nu mai foloseai permisele, te costa cel mult 2 ron locul daca il voiai rezervat altfel urcai in tren si asta era Posted Image ( cu tot cu copil, etc )
"ne-am asezat intrun vagon salon clasa 1a, ne-am asezat si dupa vreo 3 - 4 minute aproximativ totul a devenit ca o ceata, ne-a cuprins o stare de somnolenta si pe mine si pe tatal meu, lumina din vagonul salon era oarecum difuza, parca palpaia si un bec din cate imi amintesc iar cum eram noi pozitionati in partea din spate a vagonului respectiv, alti "calatori" din partea fata a vagonului se uitau la noi oarecum cu gura ranjind asa la noi ca sa pot descrie aproximativ ce imi amintesc. Intro secunda parca ne-am trezit in gara la Ploiesti, tatal meu luanduma de mana mi-a spuss HAI SA COBORAM ACUM! Eu aveam apox 13 - 14 ani nu imi amintesc exact dar tin minte perfect ca am fost singurii care am coborat la gara Ploiesti din acel tren, la Busteni am uitat sa mentionez ca decat noi am fost cei care au luat acel tren sinistru oarecum" - e normala starea de somnolenta, de la aerul rece de afara la caldura clasica din tren ( nu era clima in tren pe vremea aia) e super normal sa adormi. eu nu inteleg de ce tatal a vrut sa coboare la Ploiesti (vest) ? ca tinta voastra era bucurestiul, si trenul conform placutei mergea la destinatia voastra. care e explicatia lui acum ? de ce a hotarat sa coborati la ploiesti ?
"Trenul care ne lasase la gara Ploiesti, abia ce coborasem din el, era stationat pe linia 3 - 4 fata de gara Ploiesti" aici e o chestie dubioasa pentru ca prima linie de langa gara este linia 1, iar urmatoarea cand iesi din pasaj este peronul 2-3 apoi urmatorul peron da la liniile 4-5... un pic cam greu sa cobori pe peronul "3-4". dar stii vorba aia "gura pacatosului adevar graieste" se potriveste in povestea noastra pentru ca trenurile din brasov cu directia bucuresti nord ... atunci cand trec prin Ploiesti vest opresc la liniile 3 si 4... in schimb trenurile care merg in sens invers opresc pe liniile 1 si 2. distractia vine din urmatorul paragraf "nu era la prima linie si tatal meu zice dupa ce am coborat sa traversam repede pe sub pasaj sa ajungem in gara sa luam alt tren" - pentru un angajat cfr familiarizat cu trecerea trenurilor prin gara asta e greseala de amator, peronul unde ai coborat din tren era fix peronul corect pe directia "Bucuresti Nord" -de ce a coborat si a vrut sa mearga la peronul 1? revin la intrebarea - de ce a coborat pana la urma din tren ? ca e total lipsit de sens. e curios ca nu a venit niciun nas sa intrebe de bilete, etc

"Aici incepe partea cea mai interesanta a povestii mele ca sa spun asa, cand am urcat noi din pasaj pe peron, TRENUL DISPARUSE!!! Am rama uimit si eu sis tatal meu, CUM SA DISPARA UN TREN DE SUTE DE TONE" - asta e normal, mai ales la ora respectiva - 17:30 ( nu era liniste ca era spre seara din ce ai povestit tu) a plecat usor din gara. si nu ati fost atenti - amandoi adormiti, etc "cu totii stim ce galagie face un tren intro gara, mai ales noapte fiind si liniste" - daca insisti ca era noapte atunci nu aveai cum sa ajungi de pe munte la ora 16-17, iar daca chiar ai ajuns mai tarziu este incredibil sa cobori pe intuneric pe zona respectiva, stiu zona extrem de bine, am avut o coborare prin 20 noiembrie si am ajuns la 17 si 10 pe o lumina de luna plina si nu a fost deloc funny, de la casca urlatoarea am orbecait ( prin facultate 2002, nu aveam bani de cazare, etc, era duminica si aveam cursuri si am estimat prost urcarea la omu si coborarea pe jepii mari inapoi in busteni ) asa ca stiu ce zic Posted Image si cum tu nu ai mentionat elementul asta si ai zis ca era si toamna tind sa cred ca era maxim ora 7 seara.
"Ma rog, am luat alt tren spre Bucuresti, am ajuns acasa, am povestit totul mamei mele care a ramas socata" - si cat ati asteptat noul tren, la informatii, panou presupun ca unu din voi s-a dus sa vada ce zicea ... asta e un element cheie din poveste - de vazut ce era acolo Posted Image daca nu v-ati uitat pe panou mai mult ca sigur nu era nimic neasteptat la momentul ala
"A doua zi, am mers cu tatal meu la Gara de Nord, la departamentul de miscari trenuri ca sa luam informatii cu privire la acel tren ciudat. Povestind tatal meu domnului de acolo"
- ala e biroul IDM ( impegat de miscare ca la operatorii de fir era cam greu sa ajungeti), omu nu avea cum sa stie ce a fost cu o seara inainte ca era alta tura, iar programul lor din calculator nu le permite sa vada trenurile decat de la ora 0 la 24, si apoi iarasi blocate + trasele trenurilor din trafic - iarasi limitatel a ce am zis eu.
dar o sa incerc o explicatie pentru tine: pur si simplu voi ati prins un tren intarziat, probabil un international sau IC ( doar de la sef de serviciu in sus aveau angajatii CFR autorizatie de cl 1a cu valabilitate IC, din cauza asta nu a recunoscut el interiorul probabil), eu zic ca tatal s-a prins ca nu e in trenul care trebuie si a decis sa coboare ( ma repet, la IC cu autorizatie cu functie standard te luau la intrebari nasii ) sa nu aiba discutii inutile cu nasul. a coborat, in spatele trenului intarziat a venit destul de rapid si un accelerat/rapid - si ti-a spus o poveste scurta tie ca sa nu mai pui intrebari. cu autorizatia de clasa 1 dar fara valabilitate la IC....se inchidea din ochii daca urcai in IC la clasa a 2a.
2 intamplari amuzante cu trenul si de la mine. tot kinder, plecare din busteni spre brasov, sa fie tot prin 96-98, ceva accelerat. la ora de pe panou ( pana in 2003 biletele erau clasice si nu afisau ora de plecare etc pe ele, doar alea din bucuresti nord au fost lansate experimental in 1995 parca aveau datele/formatul de acum) a venit un tren, am citit pe laterala "brasov"- am urcat in tren. vine nasul dupa vreo 2-3 minute ne cere biletele - ii intindem biletele si ne zice ca ne da amenda ( astepta spaga ) ca nu avem bilete valabile, ca suntem de fapt intr-un rapid, si ca revine sa discute. la predeal am coborat rapid din tren, am stat vreo 10 minute, a venit si trenul nostru (fix pe aceeasi linie ca ala de dinainte care plecase in timpul asta), am urcat si am mers linistiti cu biletele valabile pana la brasov.
a 2a intamplare nu e a mea, dar presupun un drum de la brasov la mangalia. prin anii 90, pe directia asta era folosit cel mai mult un personal care pleca la ora 22:00 din brasov si ajungea la 10:00 si ceva prin mangalia. maica-mea a mers la tren (fara bagaje speciale) si a urcat in tren la 22 fara 5 minute pe linia care pleca trenul clasic ( format din brasov) si a ramas pe hol sa fumeze o tigara. in apropiere de timis s-a trezit cu un tip care a iesit de la baie si mergea pe hol in halat de baie si slapi - chestie dubioasa pentru un personal, surpriza a fost cand a deschis o usa de compartiment si a vazut paturi - maica-mea urcase intr-un euro night intarziat. a coborat la predeal, a mai stat vreo jumate de ora sa vina personalul si asta a fost tot Posted Image
in concluzie - lucrurile sunt cat se poate de simple in cazul tau, incearca sa il mai intrebi pe tatal tau de ce a insistat sa coboara la vest si de ce s-a dus spre gara ... stiind ca ala e peronul de mers spre brasov Posted Image

ps. am pus si o poza sa vezi cum sunt garate pe linii trenurile, o poti gasi si tu pe site-ul cfr.ro si apoi informatii tren, etc ... nu s-a schimbat nimic din anii 80 la modalitatea de garare

Attached Files


Edited by caesar243, 07 July 2017 - 19:30.


#50
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostIDriver, on 16 aprilie 2017 - 10:04, said:

@BlueKing-69 am si spus ca este pentru prima oara cand povestesc asta dupa atatia ani, daca ai fi fost atent mai sus... Vreau doar sa aflu daca a mai patit si altcineva ceva asemanator cu povestea mea.
pai aici e problema - n-ai povestit nimic paranormal, nici macar deosebit. ai coborat de pe munte, rupt de oboseala, ai adormit in tren. tatal tau, speriat ca s-a trezit brusc la ploiesti si nici nu prea stia in ce tren este, a hotarat sa coborati si sa luati un tren cunoscut. fiind de-abia trezit din somn, putin confuz, nu ti-ai dat seama cand a plecat trenul. pana aici nimic iesit din uzual.

cat despre trenul despre care nimeni nu avea informatii... putem considera ca in romania intregul mers al trenurilor este paranormal.

pana la urma tie care parte ti se pare cel mai greu de explicat?

#51
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Te ai uitat prea mult la filmul ăla : Înapoi in viitor ! �

#52
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Băi să fie ei de buşteni! Bine că mai avem un pic şi nici nu vom mai şti cum arată un buştean! Vom fi toţi ca ăia care cred că vaca e mov!Posted Image

#53
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Postjobist, on 07 septembrie 2017 - 09:23, said:

Băi să fie ei de buşteni! Bine că mai avem un pic şi nici nu vom mai şti cum arată un buştean! Vom fi toţi ca ăia care cred că vaca e mov!Posted Image

Cauta si informeaza-te mai bine sa afli aceste secrete din muntii Bucegi... De ce vorbesti daca nu esti documentat, cand atata lume stie si vuieste internetul despre asta daca faci un search amanuntit.

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostIDriver, on 22 septembrie 2019 - 21:28, said:


Cauta si informeaza-te mai bine sa afli aceste secrete din muntii Bucegi... De ce vorbesti daca nu esti documentat, cand atata lume stie si vuieste internetul despre asta daca faci un search amanuntit.

Intre timp s-a clarificat secretul. Cica tac-su lu ala (ceferistu) a mintit. Vezi cu o pagina in urma

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate