Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Calatorie cu trenul intr-o alta dimensiune in zona Busteni (poveste reala)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
keyany

keyany

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2017
"Intre timp s-a clarificat secretul. Cica tac-su lu ala (ceferistu) a mintit. Vezi cu o pagina in urma"

- de unde ai dedus tu acest lucru cu o pagina in urma? faci niste afirmatii false. daca un user a presupus ca tatal a mintit, asta nu inseamna ca asa a si fost.

#56
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Multe comentarii rautacioase, decat 2 sau 3 care sunt la subiect, restul offtopic... trist ca unii inca nu cred in astfel de intamplari 100% reale...

#57
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Posted Image

#58
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Ai elucidat misterul până la urmă?

#59
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 unbeliver, on 15 octombrie 2020 - 20:47, said:

Ai elucidat misterul până la urmă?

@unbeliver nu, nici pana in ziua de azi nu stim ce s-a intamplat exact. Apar tot felul de vloguri pe youtube cu experiente ciudate de acest gen din muntii Bucegi, zona Busteni dar…

#60
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Si eu am fost cu trenul, dar doar odata. La plecare si intoarcere. A fost in august 2008, aveam 11 ani.
Eu am vrut acum intr-o zi sa ma sinucid pe sina, sa ma taie rotile trenului, dar mi-a fost frica. De ce am vrut? Am putin de depresie. :)
Nu-mi vine sa cred cum a disparut trenul dintr-o data? Sigur nu ai visat? Nu exista paranormale.........
Nu fac eu tampenii...... Nu sunt nebun sa fac asa ceva. Doamne fereste. Ajung in iad la Satana :)

#61
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu vad ce e asa deosebit aici...
1) Chiar e asa paranormal ca intr-o anume zi la o anumita ora sa circule un tren ocazional in plus pe o ruta? Care nu era in mersul trenurilor? Poate se retragea de undeva si ca sa nu mearga degeaba a oprit si acolo probabil de aia se uitau respectivii ciudat la voi.
2) De la urcare/coborare de pe munte esti din start obosit plus lumina slaba din vagon, poti usor atipi si sa ti se para ca a trecut foarte putin timp pana ai ajuns la Ploiesti
3) Fapotul ca in timp ce tu treci printr-un pasaj subteran trenul a si plecat din gara, din nou, e ceva perfect plauzibil si normal. Cum ai putea sa auzi trenul cand esti in subteran?(nu cunosc pasajul respectiv dar nu mi se pare ceva dubios, daca e mai lung putin  pasajul este timp suficient sa plece trenul pana iesi din nou la suprafata in gara). Trenul poate sa plece foarte lin, doar nu ia viteza deodata ca sa auzi zgomot mare.


E usor sa gasesti paranormalul in orice. Mintea unora e fascinata de astfel de lucruri, dar cred ca sunt doar povesti.
Astea cu dimensiunile paralele etc...hai sa fim seriosi. Nu exista asa ceva, doar imaginatia prea bogata a unora.
Mintea ta e setatat puternic pe povestea aia, de aia vad ca si reactionezi exagerat cand ti se spune ca ecel mai probabil nu a fost nimic ciudat.
Revino-ti la realitate, nu exista paranormal, totul pe lumea asta respecta legile fizicii si ratiunea.

 IDriver, on 23 ianuarie 2023 - 15:02, said:

Apar tot felul de vloguri pe youtube cu experiente ciudate de acest gen din muntii Bucegi, zona Busteni dar…

Doar oameni cu imaginatie bogata mai degraba. De halucinatii ai auzit?(zic doar ca exemplu nu ca ar fi cazul la tine sau la ceilalti) Mintea umana poate sa  joace multe feste uneori.

Edited by danigoleman, 24 January 2023 - 21:00.


#62
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021
Și eu am pățit o fază de genul ăsta când eram copil... mergeam cu trenul, era ziua și se lăsa seara, eu am ațipit când era încă zi și când am deschis ochii era noapte însă trenul trecea pe lângă niște stâlpi de lumină și eu aveam impresia că e tot zi, nici nu-mi dădusem seama că am ațipit și că m-am trezit... și deodată s-a făcut beznă afară (după ce trecusem de stâlpii iluminați)... și eu avusesem impresia că afară e lumină și brusc s-a lăsat întunericul, ca și cum s-a întunecat brusc... ciudată senzație! :)

#63
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Mintea umana joaca multe feste uneori...exista diverse afectiuni psihologice care dau tot felul de manifestari, asta daca nu e doar oboseala . De aia multi vin si indruga tot felul de bazaconii, unii o fac ptr atentie, ptr altii e doar in imaginatia lor bogata, in timp ce altii chiar sufera de diverse...
Nu cred ca exista fenomene inexplicabile rational sau paranormale, absolut toate sunt povesti/imaginatie/inventii.

#64
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 IDriver, on 23 ianuarie 2023 - 15:02, said:

@unbeliver nu, nici pana in ziua de azi nu stim ce s-a intamplat exact. Apar tot felul de vloguri pe youtube cu experiente ciudate de acest gen din muntii Bucegi, zona Busteni dar…
Eu cred ca in zona Bucegi se manifesta acelasi fenomen ca in Skinwalker Ranch si Clearview. Nu as putea sa-ti spun originea si scopul fenomenului, dar pare sa fie profund ostil si lipsit de moralitate/empatie * vezi cattle mutilations si cazul din Niteroi/Brazilia.
Totodata, fenomenul nu vrea sa fie studiat si nici nu doreste contact...mai degraba putem concluziona ca el se manifesta ocazional in zone rurale greu accesibile, cu densitate redusa a populatiei...cum ar fi zona Bucegi Busteni. Scopul manifestarilor pare a fi crearea unui mecanism de control si de modificare latenta a constiintei colective umane prin insertia de mitologie si folclor (fenomenul UFO modern implica in primul rand crearea de folclor).
Entitatea/entitatiile non umane care animeaza fenomenul nu sunt vizitatori dintr-un alt sistem stelar din propria noastra bula a Universului Observabil, dar cu certitudine exista si daca povestea ta este reala...iti garantez ca exista o mare probabilitate ca amandoi sa fii avut o interactiune chiar de grad 4 * numai ca tu si tatal tau ati uitat acum detalile, asta deoarece inteligenta din spatele fenomenului poate sa stearga si totodata sa implatneze memorii false (tocmai pentru a genera folclor si diversiune).

Edited by doxan, 30 January 2023 - 03:00.


#65
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
:roflmaofast:

#66
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Ai putea încerca să găsești un psihiatru/psiholog care se incumeta sa faca terapie regresiva.Sub hipnoza, este posibil ca atat tu cât și tatăl tău sa va amintiți mai multe detalii legate de potențialul sighting pe care l-ati avut in anul 2000.

#67
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Harneală alert.

#68
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Totusi eu cred ca ai avut un vis in ziua aia. E imposibil sa dispara trenul ala asa dintr-o data. Totusi, e mult timp de atunci.....

#69
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Ca sa sparg eu gheața și sa dau peste nas unora care zic ca nu există paranormal, vreau sa povestesc și eu experiența mea trăită tot în acea perioadă ( 2002 aproximativ ). In copilărie am fost mai rebel și obișnuiam sa fug de acasă, sa urc la trenuri, sa ma plimb dintr-un colt în altul al țării. Nu mă luați că eram drogat în momentul in care am trăit " paranormalul", întrucât niciodată nu m-am drogat. Haterii pot spune ce doresc, eu știu ce am văzut/auzit.

Intr-o noapte ma aflam în ultimul vagon al unui tren garat în gara Satu Mare. Nu era nimeni în vagonul în care ma aflam și cel puțin altele doua vagoane din față erau libere. Apoi la un moment dat aud cum cineva vine în pași repezi prin tren, aud și cum traversează acele pasarele din metal care leagă trenurile. Vrând sa vad despre cine este vorba, am ieșit din compartiment pe culoarul semi-întunecat. Nu era încă legat cu locomotiva, deci lumină nu avea trenul. Singura lumină care exista era doar provenit de la un stâlp de iluminat de afara. Am putut auzi pașii cum traversează și pasarela din metal care intra în vagonul in care ma aflam eu, apoi aud pașii intrând pe culoarul vagonului înaintând în grabă spre mine. Dar nu era nimeni acolo. La un moment dat pașii se opresc parca sesizând prezenta mea , apoi câteva secunde mai târziu aud pașii fugind înapoi prin tren. Părea atât de real sunetul pașilor, însă nu era nimeni.

Intr-o seară de vara în jurul orelor 20:00 eram la marginea orașului Cluj-Napoca, zona Baciu și am putut vedea în depărtare un ceva pe cer care își schimba culorile în zece mii de moduri. Se lăsa ușor în jos pana nu am mai văzut din cauza la dealuri. Nici măcar zgomot nu făcea pentru ca as fi zic ca este elicopter. Apoi mai târziu sa aflu despre întâmplările din acele zone, mai ales pădurea minune ca "Hoia Baciu" și așa-zisele apariții extraterestre de aici. Ce am văzut atunci, Dumnezeu știe. Si ce am auzit în acel tren, tot Dumnezeu știe.

Iar paranormalul chiar exista, însă numai ca eu nu am dovezi sa pot demonstra. Căutați pe YouTube Paul Dadrian sau Nuke's Top 5 sa vedeți oameni care au trăit asta la superlativ.

.

#70
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,362
  • Înscris: 06.02.2008
Cu experiențele voastre paranormale nu dați nimănui peste nas, cel mult vă faceți de râs în fața unui om pregătit și care știe să interpreteze un fenomen. Percepțiile umane sunt subiective și depind de atât de multe variabile încât nu sunt demne de a fi luate în considerație. Creierul uman e unul din cele mai proaste "dispozitive" în a prelucra obiectiv date și fenomene. Atunci când se fac măsurători științifice riguroase pe orice fel de așa zise fenomene paranormale se alege praful de ele (de fenomene, nu de măsurători).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dkjkh3OrjeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by caiuscorneliu, 19 May 2023 - 02:02.


#71
keyany

keyany

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2017
Fiindca s-a vorbit pe aceeași pagina despre Bucegi și Hoia Baciu, sunt total de acord cu doxan mai sus, care face asemanarea cu fenomenul Skinwalker Ranch. Unde existau si probabil inca mai sunt portaluri deschise. Desigur, e greu de explicat d.p.d.v științific, poate cu fizica cuantica, dar asta nu face obiectul discutiei si clar nu avem (majoritatea) pregatirea necesara sa dezbatem daca exista sau nu portaluri pe Terra.
Ceea ce se seamană la locațiile astea două e că, așa cum a spus și doxan, fenomenul nu se lasă studiat și mai mult decat atât, tuturor celor care au mers dotați cu tehnica necesară la fața locului li s-a intamplat ceva agresiv, tot de natură paranormală: zgarieturi din senin, furtuni bruște, etc.
Mai sunt și alte locuri de acest gen in Ro, doar că Baciu și Bucegi sunt cele mai mediatizate. Tind sa cred că tot "mâna" omului e la mijloc: ritualuri de invocare, puterea minții umane, astral projection, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate