Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 

Placa sunet - Mac OSx

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Salut baieti.

In momentul de fata am un Mac, ruleaza El Capitan.. si intentionez sa cumpar un sistem 5.1  Logitech Z906.. si nu vreau sa il conectez la placa audio onboard.
Voiam sa stiu.. cine, ce, placa de sunet interna sau externa foloseste pe Mac si functioneaza perfect.

De altfel, la Logitech Z906 care este metoda optima de conectare, pentru un sunet cat mai bun ?

Multumesc anticipat!


P.S. Daca mai aveti si alte recomandari in afara de Z906, sunt deschis! :D

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai uitat esentialul, ce anume vrei sa auzi 5.1?

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrumegus, on 05 aprilie 2017 - 21:03, said:

Ai uitat esentialul, ce anume vrei sa auzi 5.1?

View Postchelooo, on 05 aprilie 2017 - 20:13, said:

Salut baieti.

De altfel, la Logitech Z906 care este metoda optima de conectare, pentru un sunet cat mai bun ?

P.S. Daca mai aveti si alte recomandari in afara de Z906, sunt deschis! Posted Image

Conexiune digitala.
In bugetul ala poti incerca si asta. Desi nu e multicanal.
Ar mai fi Solo 8 sau 9 de la Microlab.

#4
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postrumegus, on 05 aprilie 2017 - 21:03, said:

Ai uitat esentialul, ce anume vrei sa auzi 5.1?
Pe Mac ascult muzica.. si pe o a doua conexiune sa fie un TV Samsung care are si el iesire optica.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postchelooo, on 05 aprilie 2017 - 21:36, said:

Pe Mac ascult muzica.. si pe o a doua conexiune sa fie un TV Samsung care are si el iesire optica.
Daca are si HDMI-ARC scoate si sunet pe acolo si poti folosi Solo 9  care au si intrare HDMI pt. sunet.

#6
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postedigee, on 05 aprilie 2017 - 22:21, said:

Daca are si HDMI-ARC scoate si sunet pe acolo si poti folosi Solo 9  care au si intrare HDMI pt. sunet.
TVul este un Samsung 40KU6092.
In mare ma intereseaza tot ceva 2.1 bun...sau 5.1 si o placa de sunet compatibila cu sistemul 5.1 si cu Mac.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postchelooo, on 05 aprilie 2017 - 22:28, said:

TVul este un Samsung 40KU6092.
In mare ma intereseaza tot ceva 2.1 bun...sau 5.1 si o placa de sunet compatibila cu sistemul 5.1 si cu Mac.
De ce neaparat .1? Vrei neaparat sub? Pentru un sunet corect mai mult strica un sub de la sistemele aste tip PC. De aceea am recomandat boxe adevarate din lemn ,nu plasticutze .
Nu exista imcompatibilitati cu MAc OS ,doar nu instalezi drivere in sistemul de sunet. Orice device care scoate sunet ,indiferent de sistemul de operare ,face exact acelasi lucru.

#8
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postedigee, on 05 aprilie 2017 - 22:34, said:

De ce neaparat .1? Vrei neaparat sub? Pentru un sunet corect mai mult strica un sub de la sistemele aste tip PC. De aceea am recomandat boxe adevarate din lemn ,nu plasticutze .
Nu exista imcompatibilitati cu MAc OS ,doar nu instalezi drivere in sistemul de sunet. Orice device care scoate sunet ,indiferent de sistemul de operare ,face exact acelasi lucru.

Pai am intrebat de compatibilitatea cu Mac OS deoarece intrebarea initiala era despre o placa de sunet, fie ea interna sau externa.
In momentul de fata am un Microlab M500 2.1 si mereu mi-a placut ideea de sub si as vrea sa raman pe directia asta.
In trecut am ascultat un Logitech Z5500 si mi-a placut.. dar cum am auzit ca avea probleme cu unitatea de control.. si cum unul SH este aproape cat un Z906 nou..

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Ideea e ca la bugetul ala iesi cel mai bine cu o pereche de boxe noi gen Magnat MMS 202 si un amplificator SH. Un sunet mult mai bun decat orice sistem din ala de pc cu sub ,inclusiv cu mult syupraevaluatul Z 5500. La sistemele alea cu sateliti mici si sub ,ai gauri mari in gama de frcevente medii si o integrare defectuasa a sub-ului. Acesta trebuie sa suplineasca saracu'  limitarea drastiaa in frecventa(la joase) a satelitilor mici si vei auzi cateodata din el chiar voci si alte instrumente ,lucru care n-ar trebui sa se intample niciodata intr-o auditie minimum corecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate