Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Topicul de feedback al userilor din Poiana lui Iocan

* * * * * 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4333 replies to this topic

Poll: Feedback (70 member(s) have cast votes)

Ati citit regulamentul ariei, ce parare aveti

  1. Prea restrictiv (12 votes [17.14%] - View)

    Percentage of vote: 17.14%

  2. Prea lejer (10 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Trebuie imbunatatit, am propuneri de facut (10 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  4. Este bun si suficient asa cum este (38 votes [54.29%] - View)

    Percentage of vote: 54.29%

Discutiile intre useri, pe tema topicului, sa fie moderate :

  1. Mai drastic, sa fie oprita orice referire la persoana userului, discutia exclusiv la tema topicului (21 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  2. Mai lax, permitandu-se mici intepaturi, interventia modului sa fie facuta doar cand apare un raport de la cei implicati sau cand modul considera necesar (26 votes [37.14%] - View)

    Percentage of vote: 37.14%

  3. Ca pana acum (23 votes [32.86%] - View)

    Percentage of vote: 32.86%

Cand esti provocat (atacat, jignit sau citesti idei pe care le consideri stupide, in totala contradictie cu ceea ce crezi tu) cum ti se pare normal sa procedezi :

  1. Sa raspunzi, enervat, in acelasi mod fara, sa dai raport (18 votes [25.71%] - View)

    Percentage of vote: 25.71%

  2. Sa raspunzi, enervat, in acelasi mod si sa dai si raport (3 votes [4.29%] - View)

    Percentage of vote: 4.29%

  3. Nu raspund dar, enervat, dau raport (14 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  4. Nu ma enervez si raspund regulamentar (35 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote

#973
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 argonaut, on 06 aprilie 2017 - 07:48, said:

Chestia aia cu birjarul se vrea o licenta licentioasa dar nu e Posted Image
Din ce stiu eu, birjarii erau faimosi pentru injuraturi nu pentru minciuni, deci nu-i o peioratie.


O fi avut vreun lapsus si a inversat pescarul cu birjarul. Adica daca acum birjarii mint atunci pescarilor le revine sa injure!

#974
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,174
  • Înscris: 15.01.2017

 Endgegner, on 06 aprilie 2017 - 07:59, said:



O fi avut vreun lapsus si a inversat pescarul cu birjarul. Adica daca acum birjarii mint atunci pescarilor le revine sa injure!

Exact. Eroare.

:)

#975
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
(oricat m-ar judeca unii, imi permit sa mai scriu o data despre)
Regulamentul nu defineste un scop in sine,
iar folosirea lui ca mijloc in disputele cu adversarii de opinie este... total neregulamentara,
mai ales in spiritul sau, dar si in litera sa (analizati mai bine textul sau)
Regulamentul nu este o legislatie,
moderatorii nu sunt magistrati si nici n-ar fi posibil sa respecte un cod de procedura,
desi unele asemanari exista.
Exceptand respectarea legislatiei din lumea reala
(vedeti ca a aparut o initiativa legislativa interesanta in Germania, privind obligatia stergerii stirilor false etc.)
si cateva reguli ferme impuse de administratie, ca proprietar,
Regulamentul e doar un set de norme orientative pentru moderare,
fiindca moderarea e ratiunea de a fi a regulamentelor forumului, nu invers.
Regulamentele nu sunt sursa moderarii, ci doar unul dintre mijloacele pentru atingerea scopului moderarii,
care nu se rezuma la activitatea moderatorilor (si a superiorilor acestora)
Moderarea e o datorie a fiecarui user,
de a se modera pe sine, in primul rand,
si de a modera relatiile sale cu ceilalti,
in echilibru cu tendinta naturala opusa, de incordare a relatiilor cu adversarii de opinie.
Asadar,
scopul regulamentelor este moderarea, care nu se rezuma la aplicarea regulamentelor de catre moderatori,
scopul moderarii este buna functionare a forumului, in folosul nostru, al tuturor membrilor SP, dar si al vizitatorilor Posted Image
iar scopul forumului este o buna informare, asa cum am mai spus, inclusiv cu ocazia particularizarii despre limbaj:

 moftware, on 17 martie 2017 - 09:50, said:

Pe langa respectarea legislatiei in vigoare si a intereselor comerciale din lumea reala, scopul regulamentelor forumului este sa serveasca scopului forumului, care este schimbul de informatii intre toti cei interesati. In consecinta, limbajul murdar afecteaza mai putin decat exprimarea confuza, mult mai putin decat jignirile, inca mai putin decat dezinformarile sistematice intentionate si incomparabil mai putin decat protagonistii metodelor de manipulare sau intimidare. E adevarat ca limbajul murdar poate afecta si chiar indeparta unii useri, dar mai trebuie sa avem in vedere ca aria e interzisa celor cu varsta sub 16 ani, ceea ce inseamna si tolerarea unui limbaj mai putin ortodox.
In consecinta, moderatorii sunt solicitati sa intervina si sa judece in virtutea scopului fundamental,
de a garanta libertatea de exprimare si libertatea de informare,
fara a fi posibila o ierarhizare a celor doua, fiindca nu stim ce a fost mai intai:
- "oul", adica informatia postata, la care trebuie se se asigure accesul atat membrilor SP, cat si vizitatorilor,
- sau "gaina", adica autorul informatiilor postate, caruia trebuie sa i se asigure dreptul de libera exprimare,
dar in limitele drepturilor celorlalti Posted Image
Spoiler
Ramane ca moderatorii sa evalueze masura in care jignirile / acuzatiile / intimidarile afecteaza aceste drepturi.
Mie mai grave mi se par dezinformarile intentionate si sistematice,
dar si demersurile de "ingropare" a informatiei utile prin diverse tehnici de flood offtopic sau inflamator,
mai ales cand sunt concertate si sistematice,
asa cum subliniaza si antetul verde specific ariei,
iar cele mai grave sunt, indiscutabil, demersurile de eliminare a adversarilor de opinie.
Pe de alta parte,
ii indemn pe moderatori sa elimine fara retineri pe oricine s-au convins ca este:

 moftware, on 27 martie 2017 - 16:47, said:

(ultra)Extremist e cel care nu se poate modera.
precum si, mai ales, pe aceia care activeaza doar cu scopul de a compromite dreptul de libera exprimare si de corecta informare.

#976
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 29.04.2008
Cu observația că, în opinia mea definiția "(ultra)Extremist e cel care nu se poate modera." nu e corectă 100%.

Avem colegi care se folosesc un limbaj moderat, aparent au opinii moderate, dar nu știu cum se face că rezultanta dă cu minus, dacă te uiți mai atent sub preș.

#977
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Multumesc sincer pentru completare...

Presul poate fi ridicat, dar cu riscuri la fel de mari pentru cel care il ridica. Pentru cei mai multi, atitudinea recomandata e participarea calma si deschisa la cautarea colectiva a adevarului, in orice situatie, ceea ce constituie scopul si spiritul unui forum.
Ultraextremistii au succes doar in conditii prielnice lor. Nu dau exemple istorice, ca sa nu provoc o discutie aici :nonobad: In conditii normale, se pierd in anonimat sau isi pierd rabdarea si se auto-distrug. Asa se intampla cu cei mai multi.
Spre deosebire de cei mai multi, ultraextremistii mascati obisnuiesc sa provoace acele conditii prielnice, atat in lumea reala, cat si pe forum, ceea ce constituie poate cea mai grea incercare pentru moderatori, mai ales ca nu se manifesta prin evenimente de moderat, ci e un proces lent si aparent inofensiv, cu efect pe termen lung.

...caci m-a ajutat sa termin ce aveam de spus privind incercarile moderarii.
(iata in ce consta fertilitatea unui forum)

#978
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cand se ia decizia de comasare de topicuri se poate anunta cu 5 minute inainte?

#979
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Poate îmi scăpa mie ceva, dar cu ce am încurcat?

Edited by catalina1, 07 April 2017 - 17:10.


#980
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,174
  • Înscris: 15.01.2017

 Cris007, on 05 aprilie 2017 - 18:00, said:

Am si eu o curiozitate, fiindca stiu ca am discutat subiectul si vreau sa stiu cum stam ca sa nu am surprize pe viitor.
Expresia "minti ca un birjar" adresata unui coleg se mai modereaza sau putem sa o folosim cu incredere pe viitor?

Pai se poate una ca aceasta?
Tocmai matale, cel care plângeai, folosești aceasi expresie. Sa-ți fie Rușine, Dinu PATRICIU.

 Cris007, on 07 aprilie 2017 - 16:55, said:



De ce minti ca un birjar? Unde am mai spus eu ca nu e vorba de un muslim 'in mod garantat'?
Hai sa-ti fac pe plac sa nu mai dau raport la atacul la persoana pe care l-ai initiat si la flameul pe care il bagi, oricum e mai bine asa, iti raspund. Baga.

Vezi ca intre timp s-a lămurit faptul ca birjarul nu mintea ci înjură. Pescarul era ala cu minciuna. :) :) :)

#981
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,864
  • Înscris: 06.08.2004
Pai acum o folosesc, ca s-a dat dezlegare. Multumesc!

#982
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,174
  • Înscris: 15.01.2017
Realizezi ca asta e esența ipocriziei....

Edited by Epdm, 07 April 2017 - 21:36.


#983
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,510
  • Înscris: 04.05.2007
Moluste bre.. de unde coloana?

#984
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,327
  • Înscris: 04.03.2014

 spider_zero_sapte, on 07 aprilie 2017 - 22:13, said:

Noua regula in Poiana: nu agasati moderatorii cu rapoarte si nu-l suparati pe @galeo si trupa de trolli ca luati puncte.

Urmati sugestia colegului moderator @argonaut de a lua in derizoriu (”nu prea in serios”) aria, tematica si mesajele colegilor
si scrieti doar ca sa va aflati in treaba.

Posted Image

Nu-mi place nici mie directia in care se merge, pe o parte e foarte important sa nu se cenzureze, pe cealalta cand se trolleaza prea mult si sistemic persoanele interesante a caror parere o citesti cu interes (indiferent de orientarea "socio-politica") dispar si vor ramane doar o mana de useri cu o calitate a opiniilor egala cu cea din sectia de comentarii on-line a ziarelor eftine pe care nu o mai citeste nimeni(sper) in ziua de azi.

#985
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 moftware, on 06 aprilie 2017 - 17:42, said:

Regulamentul nu defineste un scop in sine,
iar folosirea lui ca mijloc in disputele cu adversarii de opinie este... total neregulamentara,
mai ales in spiritul sau, dar si in litera sa (analizati mai bine textul sau)



Am sentimentul ca vremurile, in care moderarea forumurilor va fi obiect de studiu prin universitati, nu sunt deloc departe. Si respectiv ca pentru numirea in functia de moderator vor fi necesare documente care sa ateste calificari si competente.

Edited by argonaut, 07 April 2017 - 22:53.


#986
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Buna seara!

Vreau sa discutam putin o situatie aparuta recent pe forum.

Avem in regulament pe undeva urmatoarea mentiune:

Incalcare regulament :

Quote

e.  Postarea imagini care prezintă ființe in posturi degradante, cadavre de oameni sau animale, organe sau parți ale acestora. Imaginile cu conținut inadecvat care vor apărea direct pe forum vor fi șterse fără nicio ezitare și fără motivarea gestului;
1p + 1 zi suspend

O colega a postat pe forum, intr-un subiect dedicat avortului (pro sau contra), un videoclip cu un avort, care continea inclusiv fetusul avortat. Colega a primit 1 punct + o zi de pauza + sters filmul datorita unor raporte primite de la alti colegi, care de fapt nu sunt de acord cu afirmatia ca fetusul ar fi o fiinta ( cf. dexonline.ro> FIÍNȚĂ, ființe, s. f. 1. Tot ceea ce are viață (și se mișcă); viețuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existență; viață. ◊ În ființă = a) (loc. adj.) existent; Posted Image (loc. adv.) în realitate, aievea. ◊ Expr. A da ființă = a) a da viață, a naște; Posted Image a realiza, a făuri, a concretiza....)

Nu comentez decizia moderatorului.

Intrebarea mea si nelamurirea este: de ce colegii care au dat report s-au simtit ultragiati de imaginile postate ( care apropo erau hostate de serverele youtube, nu puse direct pe forum), daca ei nu considera fetusul fiinta?

Totusi, nu pot sa nu remarc directia gresita in care se indreapta forumul Softpeda, avand in vedere ca pe mai multe subiecte (politic, social, religie, etc) sunt permise doar opinii pe o anumita directie (mai mult sau mai putin direct).

O seara buna!

Edited by MembruAnonim, 08 April 2017 - 20:41.


#987
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Daca e vorba doar despre acel filmulet pe care l-am vazut si eu(pe sarite), nu cred ca era nepotrivit in contextul discutiei. Topicul era despre avort totusi.

#988
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,596
  • Înscris: 29.07.2013

 MembruAnonim, on 08 aprilie 2017 - 20:31, said:

Totusi, nu pot sa nu remarc directia gresita in care se indreapta forumul Softpeda, avand in vedere ca pe mai multe subiecte (politic, social, religie, etc) sunt permise doar opinii pe o anumita directie (mai mult sau mai putin direct).

Pe internet sunt hostate o gramada de chestii dar asta nu inseamna ca prin hostare li se confera sau impune legalitatea.
De vreme ce exista o prevedere in regulament, legata de astfel de imagini, indiferent "din care anumita directie" vin, vor fi sterse.

Nu comentez faptul ca unora dintre useri persuasiunea le solicita astfel de imagini, vorbele si eventual un link spre filmulet fiindu-le insuficiente. Ramane la latitudinea fiecaruia incalcarea regulamentului, cu consecintele de rigoare.

Daca ai putea sa si argumentezi cu exemple punctuale afirmatia de mai sus, ar fi foarte bine, daca nu va ramane inca o sustinere tendentioasa, asa cum sunt destule pe aici.

#989
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Acel videoclip nu facea altceva decat sa demonteze toata teoria celor pro. Cuvant cu cuvant.

Quote

Daca ai putea sa si argumentezi cu exemple punctuale afirmatia de mai sus, ar fi foarte bine, daca nu va ramane inca o sustinere tendentioasa, asa cum sunt destule pe aici.

Exemple punctuale legate de modul in care se accepta opinii doar intr-o anumita directie?

O sa ma apuc sa strang acele dovezi si le voi posta.

Ideea este ca sunt sterse mesajele respective, adica cele contra, ori utilizatorii respectivi sunt suspendati, avertizati, cu sau fara puncte de penalizare, iar daca instista sunt banati. Cum sa aduc dovezi in cazul asta?

Pana sa strang dovezile respective pot afirma ca oricine priveste din afara fenomenului poate observa lejer aceasta directie.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2017 - 21:21.


#990
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Dacă va încălzește cu ceva, eu cred ca filmul ar fi trebuit sa rămână. Doar ca poate l-aș fi pus în spoiler.
Parca e esenta topicului ce înseamnă exact un avort, nu? Și, scuzați-mi ironia ieftina, e legal ce arata filmul ala!
Pe de altă parte, nu e ca și cum cine vrea sa vadă nu ar putea vedea oricum și cine nu vrea sa vadă nu poate evita sa vadă. Sa nu facem drama acolo unde nu e.

Edited by catalina1, 09 April 2017 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate