Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Locuinta p+1

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Buna dimineata.
In martie vreau sa ma apuc de constructia casei. Deoarece vreau o casa de care sa ma bucur pana la batranete si sa fie bine facuta orice sfat e bine venit. Atasez planurile...

Attached Files


Edited by sebastianflorin, 26 January 2017 - 07:20.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,732
  • Înscris: 23.10.2006
Baie sus? 3 dormitoare 2 dresinguri si baie pauza.

#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.09.2008
Pff, sper ca faci incalzire prin pardoseala, spatiul ala urias de la parter va fi un cosmar iarna. Nu vad nici eu sensul baii mari de la parter si lipsa uneia sus... Adica faci o baie la parter, te imbraci jos si apoi urci pe scari spre zona de noapte unde te dezbraci iar si te pregatesti de somn... Straniu.

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
subscriu si eu la ideea de baie la etaj...poti transforma dresingul de 5.58 in baie si ca sa nu ai probleme cu scurgerea tragi peretele baii de jos mai in interior cu 30 cm :)
Nu fa usi duble la balcoane...nu are sens...doar nu iesi cu mobila afara...ca fapt divers din cate am vazut la colegii de pe forum o tamplarie de top ajunge pe la 130-140 euro/mp ...ai 2 usi mari de 180/210 la etaj cu iesire pe balcon...daca pui usa de 90/210 crezi ca nu o sa incapi sa iesi pe balcon? daca te gandesti la lumina poti face geam fix cu sau fara parapet dar nu usa dubla...parerea  mea.
La termoizolatie nu vrei totusi sa mai suplimentezi? :)

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e bine fara baie sus, mai faci conditie fizica pe scari. Posted Image
daca ai dressinguri, dormitoarele de 3.5/4 sunt cam mari. o alta deficienta sunt dormitoarele relativ egale ca marime.
si daca e vorba de baie sus, mai degraba ar face o baie matrimoniala.  
si inca o treaba: cica nu este bine sa fie baia desupra bucatariei.

#6
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Poti pune in locul dressingului din dreapta (5,58mp.), o baie. La parter lipseste camera tehnica si o camara (loc de depozitare).Nu mai spun ca atunci cand vii de afara tot frigul intra direct in bucatarie si living.

Edited by xjl, 26 January 2017 - 08:41.


#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 19.01.2007
Ai spus pana la batranete? Pai din start ai nevoie de un dormitor la parter!

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Sau de o baie sus. Batranetea si vezica te mai forteaza si la mers la toaleta noaptea. Ori dormitor jos ori baie sus. :D

#9
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Sus va fi o baie in partea dreapta acolo unde este geam. Dar avand in vedere ca baia "cade" pe bucatarie si anume peste locul unde va fi zona de luat masa cica nu se autorizeaza din cauza asta am trecut dressing

Ceea ce imi da neliniste e faptul ca la bucatarie e un spatiu de 3.95 x 3.4 care cred ca este cam mare pt 4 stalpi. Zona de sub dormitorul de 14 mp. Si daca stalpii de 30x40 poate sustine cele doua placi ( intre parter si etaj si intre etaj si pod

#10
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
Salutare, cum au zis si colegii mai sus cel putin o baie sus este un must have ( daca nu doua - una pe a deservi 2 dormitoare si una pentru dormitorul matrimonial ) . In ceea ce priveste parte de la parter , te poti gandi la un birou care la batranete se poate transforma intr-un dormitor.
Bafta

#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la stalpii proiectati, cu deschiderile astea poti face un P+4 prietene...de pe la 5-6 metri deschidere trebuie sa acorzi o mica "atentie" cadrelor de beton... la deschiderea aia de sub 4 metri erau suficienti stalpi de 25x25.
PS: Daca tot faci baia aia sus atunci trage peretele baii de zos spre bbucatarie cu 30 cm astfel incat coloana sa iti cada tot in baie nu in bucatarie...deci implicit in living..

#12
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Stiu la ce te referi. La scurgere am decis ca fac un L din rigips

#13
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 sebastianflorin, on 26 ianuarie 2017 - 09:05, said:

Sus va fi o baie in partea dreapta acolo unde este geam. Dar avand in vedere ca baia "cade" pe bucatarie si anume peste locul unde va fi zona de luat masa cica nu se autorizeaza din cauza asta am trecut dressing

Ceea ce imi da neliniste e faptul ca la bucatarie e un spatiu de 3.95 x 3.4 care cred ca este cam mare pt 4 stalpi. Zona de sub dormitorul de 14 mp. Si daca stalpii de 30x40 poate sustine cele doua placi ( intre parter si etaj si intre etaj si pod
Verifica daca in CU iti trebuie Aviz de la Sanatatea Populatiei...acolo nu se avizeaza Baie peste Bucatarie...
Am vazut aici pe Forum un caz recent ,nu se cer la toate Primariile
Daca nu iti trebuie poti sa iti faci Planurile conforme cu realitatea

#14
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Am depus deja dosarul la primarie pentru autorizatie

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,236
  • Înscris: 07.11.2006

 pustiu_22, on 26 ianuarie 2017 - 08:40, said:

Ai spus pana la batranete? Pai din start ai nevoie de un dormitor la parter!

A spus pana la nu a spus si la.

#16
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
La etaj , cred ca se poate renunta la stalpul acela dintre dormitoare. Este inestetic si te mai si incurca. Stalpul care pleaca din terasa , la parter, de ce nu are continuitate si la etaj ? Nu incurca la nimic. Pune si niste planuri de fatade, eventual daca ai si planuri de rezistenta. Unde construiesti ?

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
birou si dormitor la parter inseamna deja aproape dublarea suprafetei parterului.
iar despre baia peste dormitor, sunt curios sa vad si eu normativul unde prevede interdictia. eu stiu ca interdictia este dpdv al feng-shui-ului.

#18
sebastianflorin

sebastianflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2014
Acel stalp o sa il continui si sus. In com Berceni

Pun cand ajung acasa.
Stiu doar ca fundatia are 1.20 si elevatia de 70 pe mijloc si 60 pe lateral

Edited by sebastianflorin, 26 January 2017 - 11:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate