Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Transformare pod in mansarda frantuzeasca Ilfov-Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Casa la ora actuala este la gata pe exterior , finisata , decorativa ????

#20
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
da, dar nu cred ca asta e vreo problema

#21
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Andrei....
Eu ti-as recomnda sa pui ardezie pe acoperis... si atunci are sa fie autentic..... insa in FR ardezia de calitate costa 2€/bucata..... si tu trebuie sa o si aduci... Posted Image

#22
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
sa vad daca va fi buget pentru asa ceva... initial ma gandeam sa fie invelit cu tigla metalica, si sa fac cu aceeasi firma cu care am facut acoperisul actual, poate mai salvez cate ceva din asta, ca pare intact...

oricum nici ceva de genul asta nu arata rau http://www.acopero.r...2/images/80.jpg

#23
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 andrei_saioc, on 07 decembrie 2016 - 21:05, said:

da, dar nu cred ca asta e vreo problema
Este , ca nu vrei sa strici si ce este construit acum . Mansarda se poate face si ar trebui facuta , fara derimarea totala a acoperisului .

#24
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
pai momentan am acoperisul in 4 ape cu 64% panta, dar mie imi trebuie ceva in genul acoperisurilor din pozele de mai sus, deci o panta mult mai mare(80 de grade daca nu mai mult). O sa vad ce zice arhitectul, si daca reuseste sa il scoata cat de cat sa nu arate urat incerc sa pastrez cat se poate de mult. Izolatia sigur o sa o pastrez ca e pacat de atata vata bagata. Scandura la fel o sa o refolosesc pe cat de mult,

Edited by andrei_saioc, 10 December 2016 - 22:01.


#25
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ideea mea este sa lasi asa vechiul sageac . La fostul acoperis intaresti marginile si decupezi numai partea interioara , lasint o parte pe margini , pe care apoi o integrezi in noul format . Asta pt a nu deranja nimic in jos .
Sper sa intelegi din " desen " despre ce vorbesc .

Attached Files



#26
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Andrei ..ce vrei tu e metoda folosita in prezent la mansardarea blocurilor.
Nu prea inteleg ..  ce nu iti e clar la aceasta operatie de mansardare ?!


#27
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
nu este nimic neclar in linii mari, intrebarile mele initiale, erau daca stie cineva un arhitect de nadejde cu preturi decente, si daca exista operatiuni speciale in obtinerea autorizatiei (fata de cele pe care le faci atunci cand faci casa de la 0)

@maximg: inteleg, cam aceeasi idee o aveam si eu, dar sageacul mi se pare prea mult iesit in afara, eu as vrea o panta cat mai mare, si un sageac mai micut. Dar ca si pozitie banuiesc ca pot ramane in aceeasi pozitie, asta ca sa nu stric nimic si sa dau decorativa in zona aia din nou si sa se vada in 2 nuante

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 andrei_saioc, on 11 decembrie 2016 - 14:54, said:

nu este nimic neclar in linii mari, intrebarile mele initiale, erau daca stie cineva un arhitect de nadejde cu preturi decente, si daca exista operatiuni speciale in obtinerea autorizatiei (fata de cele pe care le faci atunci cand faci casa de la 0)

Ti s-a raspuns la aceste intrebari...sau poate nu esti multumit de raspunsuri?


 brawnie, on 07 decembrie 2016 - 13:56, said:

Poti vorbi cu Catalin (un_arhitect) colegii de pe foum care au lucrat cu el au fost multumiti.
Procedura ar trebui sa fie aceeasi: Certificat de urbanism (extindere si mansardare), avize, DTAC, AC.


#29
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
scuze nu am vazut, nu stiu de ce dar nu se trimit toate noticarile pe email cand primesc un raspuns aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate