Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#145
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkondas, on 11 decembrie 2016 - 15:53, said:




am vrea si noi sa vedem, daca nu e cu "drept de semnatura"

Randarea ma îndoiesc ca are vre-un drept de semnătura chiar dacă proiectul prin contract deține dreptul de autor al arhitectului. Problema mea este legată de modalitatea de a atașa poze. Eu folosesc in 99% din cazuri tableta (IPad) . Cind dau PM pot selecta Full editor si atașez poze fără probleme. Însă cind postez nu am opțiunea de atașare . Dacă posesorul jurnalului dorește le poate posta fără probleme. Dacă vrei zi si pun pe PM.

#146
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Maine am access la computer și o sa pun eu imaginile care le-am primit de la colegul.

#147
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpicomouse, on 11 decembrie 2016 - 19:07, said:

Randarea ma îndoiesc ca are vre-un drept de semnătura chiar dacă proiectul prin contract deține dreptul de autor al arhitectului. Problema mea este legată de modalitatea de a atașa poze. Eu folosesc in 99% din cazuri tableta (IPad) . Cind dau PM pot selecta Full editor si atașez poze fără probleme. Însă cind postez nu am opțiunea de atașare . Dacă posesorul jurnalului dorește le poate posta fără probleme. Dacă vrei zi si pun pe PM.
Pai si cand raspunzi la un mesaj ai More Reply Options care te duce in Full editor :)

#148
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbrawnie, on 11 decembrie 2016 - 21:06, said:


Pai si cand raspunzi la un mesaj ai More Reply Options care te duce in Full editor :)

Ar fi fost OK dar nu se întîmplă asta. Habar nu am de ce. Cred ca este un bug de IOS, pot sa editez dar nu am acel link spre full editor. 😡 Linkul apare la PM.

Edited by picomouse, 12 December 2016 - 07:43.


#149
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Ok, aici aveti 2 imagini din randarile colegului

Attached Files



#150
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Care coleg ? Si care e legatura acestor imagini cu proiectul tau ?



#151
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Este un pic de offtopic, Imaginile sunt de la casa colegului @picomouse. @kondas a cerut sa vada si el cum se poate reduce volumul etajului fara a folosi balcoane si etaje retrase evident.

End of off topic.

#152
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Am inteles. Gemuletele pe fatade ..zgaraie un pic retina. In rest arata bine.
Ideea cu retragerea e ok. Se mai poate si cu varianta de "a lasa" zona de zi pe un singur nivel(sau o parte din zona de zi ) si restul copiat sus la etaj.


#153
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostdoarUNom, on 12 decembrie 2016 - 09:08, said:

Am inteles. Gemuletele pe fatade ..zgaraie un pic retina. In rest arata bine.
Ideea cu retragerea e ok. Se mai poate si cu varianta de "a lasa" zona de zi pe un singur nivel(sau o parte din zona de zi ) si restul copiat sus la etaj.

Soluția cu acele "fuste" si ieșirea plăcilor (parter si etaj)  in consola are 2 avantaje si un dezavantaj. Avantajele țin de hidroizolatie (ai un acoperiș care protejează placa) si utilitate (poți sa te plimbi pe lingă casa fără sa te uzi dacă ploua). Dezavantajul major este prețul ( materiale si manopera). Estetic lucrurile țin de preferința personală , arhitectul a făcut, eu am zis OK , nu ma deranjează.
Si mie mi s-a propus o retragere pe o parte a zonei de zi , estetic era in regula dar implica o execuție mai pretențioasa la învelitoare si hidroizolatie.

#154
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Mai e si dezavantajul structural ..esti nevoit sa faci grinda intoarsa la aceste retrageri. Nu poti rezema peretii etajului doar pe placa.
Plus ca aceste grinzi ar trebui sa reazeme pe stalpi. La tine e rezemare pe grinda sau centura ..nu stiu ce ai acolo.


#155
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostdoarUNom, on 12 decembrie 2016 - 19:50, said:

Mai e si dezavantajul structural ..esti nevoit sa faci grinda intoarsa la aceste retrageri. Nu poti rezema peretii etajului doar pe placa.
Plus ca aceste grinzi ar trebui sa reazeme pe stalpi. La tine e rezemare pe grinda sau centura ..nu stiu ce ai acolo.

Si pe grinzi si pe centuri. Grinzile sunt normale 40x50 dar vor intra in tavanul fals avind înălțimea pe parter placa-placa 3,4 m. In structura a intrat 21 t fier, calculat pe P 100/2013.

Edited by picomouse, 13 December 2016 - 07:21.


#156
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpicomouse, on 13 decembrie 2016 - 07:20, said:

calculat pe P.... 100
mm  :))))
Deci peretii perimetrali reazama pe grinzi , nu pe placa  ?




#157
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostdoarUNom, on 13 decembrie 2016 - 07:36, said:


mm  :))))
Deci peretii perimetrali reazama pe grinzi , nu pe placa  ?

Am centuri de 30  perimetral pe toate zidurile iar grinzile sunt de 50. In grinzi sunt 8x 20 4 sus si 4 jos. Asta dacă te referi la placa peste parter. Poate nu am înțeles eu foarte bine întrebarea dar placa face corp comun cu grinzile si centurile. Pereții etajului au fost zidiți evident pe placa care are dedesubt ori grinda ori centura. Si placa de peste etaj este la fel.  Poate nu am folosit vre-un termen corect, pentru mine centura este o grinda care sta pe un zid iar grinda  propriu-zisă este cea care nu are zid sub ea. Grinda întoarsă o înțeleg ca fiind cea care este in sus ascunsa intr-un zid  ca sa nu se vadă pe tavan.
Greșesc undeva ?

#158
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E corect. Doar ca nu inteleg de ce ai facut grinzi "normale" ..cand puteau fi "mascate" in ziduri ..prin intoarcerea acestora


#159
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostdoarUNom, on 13 decembrie 2016 - 22:44, said:

E corect. Doar ca nu inteleg de ce ai facut grinzi "normale" ..cand puteau fi "mascate" in ziduri ..prin intoarcerea acestora

Simplu, aveam nevoie de un spatiu tehnic in tavanul fals prin care sa trag instalațiile . Așa ca prezenta unei grinzi in acest spatiu ma deranjează foarte puțin . Nu știu dacă ai observat am spus ca placa -placa am 3,4 m. Cea mai Înaltă  grinda are 0,5 m deci grinda fata de placa este cu 35 cm mai jos ceea ce imi oferă o Înălțime  suficientă 3,4-0,35-0,15 = 2,9 m tavan fals -finisaj podea. Sa zicem ca mai cobor cu tavanul un 10-15 cm sa las loc de trecere pe sub grinzi 2,75-2,8 m cred ca este acceptabil ca înălțime  camera. Dacă vrei sa punctezi costul mai mare al acestui spatiu tehnic fata de soluția cu grinzi întoarse sunt 100% de acord cu tine, înălțime mai mare = cost mai mare.

Edited by picomouse, 14 December 2016 - 07:35.


#160
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Si ca volum de incalzire ..chiar daca inchizi acel spatiu tehnic.

Edited by doarUNom, 14 December 2016 - 09:18.


#161
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postdanfizesan, on 12 decembrie 2016 - 08:38, said:

Ok, aici aveti 2 imagini din randarile colegului
Ce copy-paste fac si arhitectii astia! Posted Image

Attached Files



#162
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsebip_sebip, on 14 decembrie 2016 - 17:05, said:


Ce copy-paste fac si arhitectii astia! Posted Image

Dacă fac copy paste de la alții se cheamă plagiat. Dacă o fac intre  proiectele lor se numește variațiune tematica reprezentativa stilului personal! 😝

Edited by picomouse, 14 December 2016 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate