Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Lipsa educației financiare dăunează grav românilor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
262 replies to this topic

#109
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 PMN, on 25 octombrie 2016 - 11:54, said:

Pot sa zic ca imi pare ca va purtati copilareste?
La moda sunt cartile financiare, care sunt sfaturile astea de economisit si motivationalele.

Cum si in ce sa investesti este una si Ar trebui este la nivel de sfat.

Cat despre economistit? Cred ca toti avem sau am avut vreun hobby consumator de resurse, in mod obisnuit daca nu bei o sa fumezi, daca nu fumezi o sa cheltuiesti bani pe iesirile in oras, daca nu dai pe iesirile in oras? pai trebuie un pc gaming si lista continua.

Problema este salariul mic si timpul scurt, cam asta omoara educatia financiara, cand ai cunostinte care lucreaza zilnic pana la 7 si apari si tu cu vreun sfat sa invete ceva sau sa investeasca, sa economiseasca...
Educatie in domeniul asta nu inseamna "cum sa economisim?", "in ce sa investim?" si CATEGORIC nu sfaturile motivationale!

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 11:56, said:

Pai da. Eficient e sa nu cheltui mai mult decât e nevoie. Așa-i si cu casa.
Ajungem tot la a-ti defini de cat ai nevoie.
E mult mai simplu. Sa zicem ca de la 2 la 3 camere diferenta e de 100 de euro (exemplu random). Problema se pune asa.
Dau 100 de euro in plus la chirie. Am de castigat la 3 camere fata de 2 camere urmatoarele:..
Nu dau 100 de euro in plus pe chirie, deci am 100 de euro cu care pot sa fac urmatioarele lucruri:...

Si pui in balanta cele doua optiuni, apoi faci alegerea.

Edited by catalina1, 25 October 2016 - 12:02.


#110
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 11:54, said:

@mihaigerard
Sunt foarte offtopic.
Educatie financiara inseamna (si) sa intelegi ca scopul tau nu e sa cheltui cat mai putin. Scopul e sa fii cat mai eficient. Asa, la modul general. Uneori (de fapt de cele mai multe ori) asta inseamna sa iti cantaresti foarte, foarte bine optiunile, avantajele si dezavantajele acestora. In functie de nevoile TALE.
Da, sa traiesti decent. Dar ca sa iti definesti corect (adica cat mai aproape de realitate) decentul ala, e nevoie de niste analize. Analize unde in general se greseste mult. Pentru ca avem preconceptii, gandim superficial.
Eu inteleg ca te folosesti de educatia financiara sa dezvolti mai multe surse de venit, sa iti imbunatatesti situatia financiara.
Nu cred ca ai nevoie de mine sa iti zic sa ridici pliantul kaufland si sa cumperi ulei cu 3.8 lei ca o sa economisesti 20 de bani la sticla...

Cautam sa folosim educatia financiara sa ne imbunatatim situatia financiara, altcumva suntem natie nascuta din comunism si moda cecurilor, caritasurilor si alte scheme de economisit si viata buna...

#111
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 11:22, said:

Posted Image
Nu trebuie sa ti le însușești pe toate. Unele se potrivesc, altele nu. Trebuie sa extragi ideile de baza, pentru cine poate, bineinteles. Posted Image
Toate sunt retardisme pure.

#112
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 11:09, said:

Ai trantit-o tu asa, ca ai tu impresia ca stii ce e mai bine pentru ceilalti, nu?

da. ca sa nu ajunga ca mine, hapsani si viciosi. :newblush:

#113
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 PMN, on 25 octombrie 2016 - 12:00, said:

Eu inteleg ca te folosesti de educatia financiara sa dezvolti mai multe surse de venit, sa iti imbunatatesti situatia financiara.

Cautam sa folosim educatia financiara sa ne imbunatatim situatia financiara, altcumva suntem natie nascuta din comunism si moda cecurilor, caritasurilor si alte scheme de economisit si viata buna...
Voiam sa zic ca sunt ontopic, editez acum. Posted Image

Ajungem si acolo. Dar in primul rand folosim educatia pentru a face alegeri cat mai bune pentru noi. Alegeri de toate felurile. Astea-s caramizile. De aici incolo lucrurile sunt mult mai usoare.

Quote

Nu cred ca ai nevoie de mine sa iti zic sa ridici pliantul kaufland si sa cumperi ulei cu 3.8 lei ca o sa economisesti 20 de bani la sticla...
Nu e intotdeauna cea mai buna alegere. Si nu ma refer la calitatea uleiului.

Edited by catalina1, 25 October 2016 - 12:06.


#114
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 11:43, said:

Hahaha. Mai Cătălina, eu înțeleg ca îți place sa trolezi dar nu am timp sa îți explic orice chestie.
E simplu: ești burlac si îți iei o vila. Suna a waisting Money sau nu?
Nu neaparat. Poate imi permit si imi ofera mai multa satisfactie. Sau poate am prins o ocazie buna si ma costa mult mai putin decat ma va costa pe viitor cand voi avea familion mare.

See?

#115
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 11:59, said:


Educatie in domeniul asta nu inseamna "cum sa economisim?", "in ce sa investim?" si CATEGORIC nu sfaturile motivationale!


Ajungem tot la a-ti defini de cat ai nevoie.
E mult mai simplu. Sa zicem ca de la 2 la 3 camere diferenta e de 100 de euro (exemplu random). Problema se pune asa.
Dau 100 de euro in plus la chirie. Am de castigat la 3 camere fata de 2 camere urmatoarele:..
Nu dau 100 de euro in plus pe chirie, deci am 100 de euro cu care pot sa fac urmatioarele lucruri:...

Si pui in balanta.

Întrebarea e dacă ai nevoie. Chiar dacă dai 3 euro in plus, dacă nu ai cu adevărat nevoie de camera in plus, asta e waist of money. Simplu.:)

Sunt unii care s-au mutat la vile in afara orașului ca sa stea la casa. Teoretic, ar fi putut lua in oraș un apartament mai mic, cu suficient spațiu, dar cu conexiuni excelente la mijloacele de transport in comun.
Ii costa mai mult întreținerea + transportul. Waist of money. Aer curat nu prea, la fel de aglomerat in zona.

#116
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 11:59, said:

Dau 100 de euro in plus la chirie. Am de castigat la 3 camere fata de 2 camere urmatoarele:..
Nu dau 100 de euro in plus pe chirie, deci am 100 de euro cu care pot sa fac urmatioarele lucruri:...
Si pui in balanta cele doua optiuni, apoi faci alegerea.
Neaparat de facut asta dupa ce citesti vreo 200 de bloguri motivationale, care iti ofera gratis diverse [ in timp ce iti vand altele :D ] si care scot personalizarea din calcul, reducandu-te la comun cu altii. Sau la minimul comun cu altii...

 PMN, on 25 octombrie 2016 - 12:00, said:

Nu cred ca ai nevoie de mine sa iti zic sa ridici pliantul kaufland si sa cumperi ulei cu 3.8 lei ca o sa economisesti 20 de bani la sticla...
Desigur, ai putea sa belesti ochii in magazin si sa cumperi sticla de 2 L cu 6 lei. Alegeri, alegeri...

Edited by dexterash, 25 October 2016 - 12:10.


#117
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 12:07, said:

Întrebarea e dacă ai nevoie. Chiar dacă dai 3 euro in plus, dacă nu ai cu adevărat nevoie de camera in plus, asta e waist of money. Simplu.Posted Image
E cam greu sa iti definesti nevoile. De fapt, nici nu le poti defini asa, la modul absolut. Bine, la 10 camere fata de 2 camere e un pic mai simplu, de asta te-am si rugat sa nu mai vii cu exemple extreme.
De la 2 la 3 camere oricine gaseste o folosinta pentru camera aia in plus, cat de mica. Intrebarea e: sunt dispus sa platesc 100 de euro in plus pentru acea folosinta? Pai hai sa vad ce altceva as face cu banii aia.

Edited by catalina1, 25 October 2016 - 12:13.


#118
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 12:04, said:

Voiam sa zic ca sunt ontopic, editez acum. Posted Image

Ajungem si acolo. Dar in primul rand folosim educatia pentru a face alegeri cat mai bune pentru noi. Alegeri de toate felurile. Astea-s caramizile. De aici incolo lucrurile sunt mult mai usoare.
Eu nu am facut educatie financiara la scoala si sincer am citit destule asa zise carti despre educatie financiara, uneel fiind rahat turcesc si altele fiind ceva din care extragi cate un gram de informatie utila.

Ex de carte cu un titlu care nu are legatura cu cartea si care chiar te invata ceva util, printre atata americanisme care la noi nu se aplica.
David Bach - Automatic Milionaire, cine a citit cartea stie ca trebuie sa treci peste planurile de economisire americane si care te fac invidios ca nu esti american, te opresti doar la partea de organizat viata, te aseaza pe un plan de start, iti faci ordine in situatia financiara si daca vrei sa faci ceva pe langa, o sa ai spatiu de manevra.

Pe youtube am auzit cel mai sincer sfat in ce priveste cartile astea de educatie financiara, primele sunt scrise sincer, adica sunt pe baza de practica, urmatoarele sunt doar marketing...
La fiecare asa zis guru financiar am observat ca prima carte, aia dinainte sa fie cunoscut, aia este carte din care poti invata din greselile lui, restul sunt marketing si profit de pe urma brand.

#119
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 PMN, on 25 octombrie 2016 - 12:14, said:

Eu nu am facut educatie financiara la scoala si sincer am citit destule asa zise carti despre educatie financiara, uneel fiind rahat turcesc si altele fiind ceva din care extragi cate un gram de informatie utila.
Cate un gram de informatie utila? Nu-i un pic prea putin? Nu ai putea face ceva mai util cu timpul ala? Ceva din care sa ai mai mult de castigat decat acel gram de informatie utila? Iar asta fara sa pun la socoteala ce ai de pierdut strict citind acele carti (nu ma refer aici la ce alte alternative ai, ci la sfaturile gresite citite acolo).

#120
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 12:12, said:

E cam greu sa iti definesti nevoile. De fapt, nici nu le poti defini asa, la modul absolut. Bine, la 10 camere fata de 2 camere e un pic mai simplu, de asta te-am si rugat sa nu mai vii cu exemple extreme.
De la 2 la 3 camere oricine gaseste o folosinta pentru camera aia in plus, cat de mica. Intrebarea e: sunt dispus sa platesc 100 de euro in plus pentru acea folosinta? Pai hai sa vad ce altceva as face cu banii aia.

Folosinta poti gasi la orice. Poti sa pui o coala de hartie in cea de-a 3-a camera ca sa nu mai stea in dormitor. Ideea e ca acea folosinta nu se justifica, nu iti aduce nici un beneficiu.
Nu trebuie sa faci neaparat ceva cu banii aia, poti sa-i si economisesti pentru evenimente ulterioare.

 MrReason, on 25 octombrie 2016 - 12:04, said:

Nu neaparat. Poate imi permit si imi ofera mai multa satisfactie. Sau poate am prins o ocazie buna si ma costa mult mai putin decat ma va costa pe viitor cand voi avea familion mare.

See?

Asta e un moft. Posted Image Nu zic ca e ceva neaparat rau, dar nu se incadreaza in discutie.
Costul e o notiune variabila. Nu poti sa-l anticipezi in mod real in viitor. Spre exemplu pana vei avea familie o sa te coste intretinerea casei. E oare justificat sa o cumperi de acum sau o cumperi mai bine cand apare nevoia? Posted Image

Edited by mihaigerard, 25 October 2016 - 12:36.


#121
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 12:36, said:

Folosinta poti gasi la orice. Poti sa pui o coala de hartie in cea de-a 3-a camera ca sa nu mai stea in dormitor.
Ideea e ca acea folosinta nu se justifica, nu iti aduce nici un beneficiu.
Daca nu-mi aduce nici un beneficiu, nu e folosinta. Vezi cum m-am exprimat initial, nu imi mai invarti cuvintele. Am zis foarte clar: "Am de castigat la 3 camere fata de 2 camere urmatoarele:..". De castigat!

Quote

Nu trebuie sa faci neaparat ceva cu banii aia, poti sa-i si economisesti pentru evenimente ulterioare.
"Nu dau 100 de euro in plus pe chirie, deci am 100 de euro cu care pot sa fac urmatoarele lucruri:..." Intra bine mersi si economisirea aici.

Quote

. Asta e un moft. Posted Image Nu zic ca e ceva neaparat eu, dar nu se incadreaza in discutie. Costul e o notiune variabila. Nu poti sa-l anticipezi in mod real in viitor.
Si cu toate astea, TREBUIE sa-ti faci previziuni despre viitor. Nu ai cum face alegeri care implica si viitorul (si toate implica viitorul, cat de putin!*), fara sa iti faci niste previziuni despre viitor.
Se incadreaza foarte bine in discutie, chiar perfect se incadreaza!

Mi-e si frica sa te intreb ce e aia moft Posted Image

Quote

Spre exemplu pana vei avea familie o sa te coste intretinerea casei. E oare justificat sa o cumperi de acum sau o cumperi mai bine cand apare nevoia? Posted Image
Ca sa iti raspunzi la aceasta intrebare previzionezi viitorul.  Previzionezi tu acolo cam cat timp va trece pane vei avea familie, apoi calculezi cat e plusul la intretinere pana atunci... Si tot asa, tot felul de calcule, ca sa vezi care e cea mai buna alegere.


*chiar si tu iti faci calcule legate de viitor, daca nu ai face asta, nici nu ti-ai pune problema economisirii.

Edited by catalina1, 25 October 2016 - 12:44.


#122
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 mihaigerard, on 25 octombrie 2016 - 12:36, said:

Asta e un moft. Posted Image Nu zic ca e ceva neaparat rau, dar nu se incadreaza in discutie.
Costul e o notiune variabila. Nu poti sa-l anticipezi in mod real in viitor. Spre exemplu pana vei avea familie o sa te coste intretinerea casei. E oare justificat sa o cumperi de acum sau o cumperi mai bine cand apare nevoia? Posted Image
Ce-i aia moft? Ce-i aia nevoie? Vezi tu, repejor ajungem la frustrarile comuniste cu "nevoile", pe care de fapt nimeni nu le poate defini in mod obiectiv.

#123
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 12:04, said:

Ajungem si acolo. Dar in primul rand folosim educatia pentru a face alegeri cat mai bune pentru noi. Alegeri de toate felurile. Astea-s caramizile. De aici incolo lucrurile sunt mult mai usoare.

sigur ca nu este rau sa ai o educatie economica.
dar nici nu consider ca este o chestie fundamentala.
la fel cum nu consider o chestie fundamentala ca toata lumea sa cunoasca mecanica si termica, ca sa inteleaga ca o diferenta de 0,5% la randamentul motorului termic poate genera pe termen lung economii/cheltuieli importante cu combustibilul.
la fel cum nu consider ca este o chestie fundamentala ca toata lumea sa cunoasca retelistica si securitatea datelor ca sa stie la ce se expune cand intra pe situri pirat de filme.
si exemplele pot continua la nesfarsit...

sunt lucruri pe care este bine sa le ai, dar poti trai foarte bine si fara ele.

edit: apropo, eu am dat bacul la economie, cu vreo 12 ani in urma si am luat 10. chiar imi placea materia asta. intre timp am uitat tot.
in facultate am facut mai multe cursuri din aria asta: istoria gandirii economice, micro-economie, notiuni de drept comercial, vreo 2 semestre de managementul intreprinderii. (la facultate de inginerie.)
am avut rezultate bune la toate, pentru ca mi-au placut. (mai putin la drept unde am detestat sa invat pe dinafara spete. :D )

dar am uitat aproape tot. pentru ca nu folosesc in viata de zi cu zi. mai sunt vreo 2-3 notiuni de care trebuie sa tin cont in meseria mea de inginer. dar pentru alea nu trebuia sa fac scoala neaparat. de fapt nici nu imi dau seama daca le-am invatat la scoala sau le-am prins din zbor de la colegii mai experimentati.

Edited by Pollux, 25 October 2016 - 12:52.


#124
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 catalina1, on 25 octombrie 2016 - 12:42, said:

Si cu toate astea, TREBUIE sa-ti faci previziuni despre viitor. Nu ai cum face alegeri care implica si viitorul (si toate implica viitorul, cat de putin!*), fara sa iti faci niste previziuni despre viitor.

*chiar si tu iti faci calcule legate de viitor, daca nu ai face asta, nici nu ti-ai pune problema economisirii.
Te-ai gandit ca poate(!) ceri prea mult?

#125
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
La fel au previzionat si baietii care si-au luat case in boom imobiliar cresterea preturilor. Si s-au trezit in ziua de azi ca au pierdut jumatate din suma achitata. Nu era mai bine sa cumpere conform nevoilor curente? :)
Afacerea asta e una riscanta care te incadreaza la investitori. Daca esti un om simplu cu nevoi, ideal e sa cumperi cand ai nevoie.

#126
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 Pollux, on 25 octombrie 2016 - 12:44, said:

sunt lucruri pe care este bine sa le ai, dar poti trai foarte bine si fara ele.
Sigur, poti trai. Dand vina pe altii, regretandu-ti alegerile, neinvatand nimic din greseli... Nici nu am pretins ca se moare din asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate