Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Porsche Panamera 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Colegul Mufasa a prins bine ideea.
Esti mult mai castigat daca investesti in mai multe masini mai ieftine  dedicate fiecarei activitati decat intr-una scumpa care se vrea buna la toate doar pe hartie.
Fiecare desigur ca face ce vrea.

#56
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 12:42, said:

Da, foarte ciudata.....
-In primul vad mai mare sau noroi, acolo ii canta cucu la d'alde X6. De teren accindentat cred ca e clar pentru toti ce se intampla cu tigaia incaltata cu slicuri.Valentele OF Road la astfel de masini sunt doar cu numele.
-Sportivitate?  Nici aici nu e bine.......Poate sa-i puna 10 turbine si motor de enspe litri ca la prima curba ii rade in fata la balena  un part de masina mica  sport.
E la mintea cocosului ca nu poti face o masina care sa fie si Sport si Of Road si Limuzina si in acelasi timp sa exceleze la toate.
Strutocamilele sunt strutocamile si atat.Dau bine doar pe hartie si in fata pitipoancelor.
Si ca tot veni vorba de aro: eu pun ramasag cu tine ca unde ajung eu cu o rapciuga de aro din 80' tu doar visezi de la volanul lui GLS,X,Q in timp ce apa din mlastina  invadeaza habitaclul ala luxosos de 80.000 euro.
Ahem...G klasse, iar pretul zboară de 80 mii. Posted Image

View Postmufasa, on 28 iunie 2016 - 12:45, said:

Problema este ca ai nevoie de prea multe masini ca sa acoperi orice situatie si de aia se fac masini cat mai universale, nu din motive "cocalaresti".
1. Pentru concedii si drumuri lungi, ba chiar si pentru oras (ca sa nu fiu carcotas) : limuzina.
2. Pentru iarna : SUV.
3. Pentru iesiri in natura, pescuit, vanatoare : off roader (merge si Pick-up).
4. Pentru placerea condusului : masina sport.
5. Ar mai fi necesara o decapotabila pentru primavara-toamna si ai scapat.
Ma bucur daca tu le ai pe astea 5, eu nu !
Io rezolv punctele 1-4 cu doar o mașină: G65AMG. Nu mi-e frică să merg pe urma ARO-ului cu G65AMG.
Nu mă dau în vânt după decapotabile, dar un AC Shelby Cobra 427 cred că rezolvă și punctul 5.

Panamera asta e OK, dar n-aș da banii pe ea. În schimb, mi-ar place s-o primesc drept cadou. :D

Edited by SOCRATE_MMXII, 28 June 2016 - 13:43.


#57
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
Colegule, aluia cu Panamra nu ii pasa daca Megane RS poate lua curba la fel de tare, cum nici aluia cu X6, GLE si ce mai vrei tu nu ii pasa ce face Aro sau Lada Niva pe teren.

In general astfel de frustrari le au oamenii limitati, multi inca nu concep cum Logan 1.6 16v trage mai bine intre doua semafoare decat un 316i sau o Astra J 1.6.

Si totusi Panamera este chiar buna :

Attached File  Ford-Focus-ST-Opel-Astra-OPC-Renault-M-gane-RS-Seat-Leon-Cupra-Hockenheim-fotoshowBigImage-aa32b7d2-774287.jpg   86.34K   15 downloads
Attached File  Porsche-Panamera-Turbo-S-Rundenzeitengrafik-Hockenheim-supertestImg-cd9b3ac3-581474.jpg   44.14K   16 downloads
Attached File  Ferrari-F12-Berlinetta-Hockenheim-Kleiner-Kurs-Rundenzeit--supertestImg-e49991a6-802893.jpg   46.42K   14 downloads
Attached File  Alfa-Romeo-4C-Lotus-Elise-S-Club-Racer-Hockenheim-Rundenzeit-articleInlineImage-31233de1-788226.jpg   28.05K   13 downloads



Nici nu iti trecea prin cap ca Panamera poate lua curbele mai tare ca un Lotus Elise S, in ciuda faptului ca una are peste 2t iar una putin sub 1t.

Edited by ionutMembruAnonimut, 28 June 2016 - 13:56.


#58
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pai cam se cauta masini care sa imbine tot si sa fie multifunctionale ca omul actual are destule alte griji si probleme cotidiene, nu mai poate tine evidenta la tot. Asa cum am renuntat in timp la 7 aparate separate (foto, video, PC, telefon simplu, pager, player audio, casetofon, diverse recordere, agenda, cititor, oglinda, caramida, lanterna, telefomanda) si le avem acum intr-unul singur (telefon)

Partea proasta e ca masinile precum casele sunt mult mai scumpe decat electronicele, daca noi aia de rand ne permitem totusi electronice high end masini si case luam abia cele low end mai ieftine si decat sh-urile, unii nici case nu pot lua oricat de rele ar fi.

E chiar aberant sa spui ca masina asta e aiurea, cata vreme te chinui cu un sh vechi adus de cine stie unde sau iti faci treaba limitat cu un ceva nou dar low end

#59
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006

View Postionut_ionut, on 28 iunie 2016 - 13:46, said:

Nici nu iti trecea prin cap ca Panamera poate lua curbele mai tare ca un Lotus Elise S, in ciuda faptului ca una are peste 2t iar una putin sub 1t.
Eu de ce crezi ca am zis ca masina aia este uimitoare in realitate....

In alta ordine de idei, de ce vorbim pe topicul dedicat Porsche Panamera despre masini "cu care iti faci treaba"? Vine cumva Panamera sa concureze cu masinile de buget, masini cu care iti faci treaba sau..care e faza?

Edited by closchkutza, 28 June 2016 - 15:55.


#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 15:39, said:

@Ionut
Prima data am trecut cu vederea colegule, dar vad ca-i dai tare inainte cu frustrarile la adresa unei persone careia nu-i cunosti nici numele......
Fiindca tot esti mesagerul merketingului lui MB si BMW te provoc la o cursa offroad.Eu o sa ma prezint cu o coaja de Suzuki Samurai pregatit de teren care nu face mai mult de 5000 cu toate imbunatatirile.
Daca reusesti sa ma urmezi si sa termini cursa iti fac cadou un GLE nou.
@Pisoiu
Atunci sa-ti filmezi/fotografiezi  si nunta tot cu telefonul.
Uite ca eu imi fac foarte bine treaba cu 3 masini dedicate a caror valoare nu face nici jumate de X6
Ai facut terci topic-ul.
Panamera e o masina de nisa, ca oricare alta masina Porsche.
Iti place bine, nu-ti place asta e. Slava Domnului ca ai de unde alege.

ps. Incearca sa stai on-topic.

#61
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da, iti faci foarte bine treaba cu Porsche Panamera in romania unde maxim legal poti cu 130 si asta pe cateva autostrazi mari si late.
Cand o fi autobahn si in romania o sa iau in calcul panamera.Pana atunci traiasca saranelul(care a luat locul la un Passat de care iar am fost foarte multumit) care ma cara in confort si siguaranta cu toata familia prin Europa si costa o farama din cat costa acel panamera si sa stii ca pot merge cu sharanul si cu 200km/h care oricum e mult prea mult pentru  99.9% din drumurile din europa.
Pentru ce mi-ar trebui mai multi cai? Ca sa ma dau in stamba cu depasiri la limita si stau la 2m sub pamant......
Uite ca, cu sharanul, astra nevestimii(care o tin mai mult pentru oras) si caoja de Suzuki imi rezolv toate problemele mult mai bine decat poate face unul cu un ALL in ONE si asta la un pret cu mult mai mic atat de achizitie cat si de intretinere.
Pe langa asta mai detin si o camioneta de santier, o remorca si o platforma dar nu le mai pun la socoteala.
Panamera in Romania e doar de fala.Nu ai unde folosi caii aia iar daca te icapatanezi sa o faci se termina nasol.
@ionut Ala cu GLE se roaga de mine sa-l scot din zapada a doua zi dupa revelion ca a nins tare la cabana si nu mai poate pleca cu jucaria la bucale.Da ala cu GLE ajunge unde ajung eu cu samuraiul? Pe mine daca raman blocat cu samuraiul  doar cu tractor 4x4 ma mai scoate. Acum se justifica in vre-un fel achizitia unui GLE pentru a merge cu el doar pe asfalt? Poti forte bine lua un Mercedes E class pentru asta.
Nu cred ca se bucura ala din panamera de mai mult spatiu si confort fata de sharanul meu din 2013 full.Acolo platesti firma si caii putere.Confort si rasfat absolut discutam la masin ca rolls, bentley etc....

Edited by geo123, 28 June 2016 - 17:10.


#62
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
@geo123
Daca iti sterg un mesaj off-topic, asta inseamna ca NU il mai postezi inca o data!
Data viitoare ai pauza.

#63
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcalinkgb, on 28 iunie 2016 - 13:01, said:

Nu e un mit...
Sunt masini care se adreseaza ALTORA.
Nu fac parte din target-ul tau? No problem.
Dar asta nu inseamna ca trebuie aratat cu degetul.
Asa cum altii iti respecta alegerile, respecta si tu alegerile lor Posted Image

Nu am nimic cu alegerile altora, fiecare alege ce vrea, ce poate sau ceea ce are nevoie. ARO acum o mie de ani era OK, astazi este un mit. Argumentez : este din toate punctele de vedere o masina la nivelul anilor 80. Off-road poate nu conteaza (s-ar putea chiar sa fie mai bine), dar ca tehnica, confort, toate celelalte este foarte inapoiata. Basca ca tot ce este pe ele este foarte vechi si te poate lasa in drum sau chiar fi periculoasa pe sosea. Asta am spus si mai devreme, ca utilaj de intrat pe camp se mai poate trage de ea, dar masina nu mai este. Sigur acu' poti gasi exemplare de colectie super intretinute, dar si alea sunt de evitat pe sosea.

#64
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Si topicul e despre Panamera.... :)

#65
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 13:20, said:

Colegul Mufasa a prins bine ideea.
Esti mult mai castigat daca investesti in mai multe masini mai ieftine  dedicate fiecarei activitati decat intr-una scumpa care se vrea buna la toate doar pe hartie.
Fiecare desigur ca face ce vrea.

Asa este, varianta universalitatii este intotdeauna mai ieftina (si asta este punctul forte) si niciodata mai buna decat a lucrurilor dedicate.
Totusi suntem off-topic pentru ca Panamera nu are de-a face de loc cu universalitatea, de fapt este o super limuzina.

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 16:42, said:

Nu cred ca se bucura ala din panamera de mai mult spatiu si confort fata de sharanul meu din 2013 full.
Posted Image Posted Image Posted Image

#66
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postcalinkgb, on 28 iunie 2016 - 17:38, said:

@geo123
Daca iti sterg un mesaj off-topic, asta inseamna ca NU il mai postezi inca o data!
Data viitoare ai pauza.

Receptionat sefu.

#67
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Da, e clar, invidia nu are limite, iar multi stiu ca unele produse nu le vor avea niciodata.
Ce se intampla pe piata auto e ceva in genul: lumea cumpara doar celeron si sempron si le lauda non stop si in acelasi timp spun ca i5 i7 FX sunt inutile si ca nu-s bune, ba ce fac ei cu celeron e exact ce se face si cu i7, iar performanta e aceeasi. De fapt realitatea e ca singura treaba avantajoasa la celeron e consumul si pretul scazute.

Pai sharamul ala e masina de taximetrie, sau sa cari oamenii la ia-ma nene pe la tara, cate 6-7 insi acolo, sa mergi cu ala drumuri lungi si obositoare internationale e mai rau decat cu autobuzul. Asa poti sa mergi cu un Ford transit sau cu un wv transporter dinala cu motorul in spate.

Crede cineva ca Porsche isi face de ras marca facand un confort prost in masina? sa ia cineva porsche dinala si s-o schimbe apoi pe un Audi vechi sau Mercedes sau bmw? Pai daca e cu 4 usi si e limuzina e normal sa fie confortul peste alea sport 911 de nu incapi in spate, sau 917 de curse cu un singur loc. Si pana la urma porsche si wv sunt din aceeasi oala, nu intra in concurenta, cum nici o limuzina mercedes nu ar intra oin concurenta cu un autobuz mercedes.

Ptr Romania BMW audi wv sunt deja prea rulate, porsche e insa ceva rar, multi nici nu stiu ce-i ala si cauta doar oooo sau bmw.

Nici n-ar avea sens disputa sau discutia, pai wv face masini "de-ti faci treaba", alea iei la pachet cate 2-3 bucati, sau iti da bonus la alte produse (zic de aia bogati care cumpara cate un lot de 20 de dube sau camioane, ca nu noi luam bonus decat poate vreun breloc), porsche e divizia lor de sport si scumpeturi, skoda e divizia lor de low enduri ptr blocul estic, audi are tot asa si bugatti parca e analog porsche la ei, bmw face chestii ca sa-ti faci treaba, cel mult mainstream, mai fac si ei dinalea rare ptr formula 1 si curse care nu-s de vanzare.

Lambo, Ferrari, porsche, bugatti sunt la alt nivel, porsche a fost singurul care a fost un fel de masina sport mai ieftina decat ferrari, lambo, bugatti. Astea nu se bat cu Dacia, skoda, wv, audi, cu alte cuvinte sunt exclusiviste, ca si cum iti iei rolls royce, sau ca n-ai ce face cu banii.

Edited by pisoiu22, 28 June 2016 - 21:52.


#68
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Porsche nu e chiar asa de rar... in ultimii 3 ani daca te plimbi prin oras e aproape imposibil sa nu vezi unul pe ora :D
Locul unul e clar Cayenne, pe locul doi Panamera.
Ca sa fac o comparatie, cred ca mai rare sunt Q7 si X5 la un loc decat Cayenne.

#69
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5WicTA0x6jE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ffMp5aoc1Fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 16:42, said:

....
Cine te obliga sa-ti cumperi Panamera? Ca nu inteleg...

#71
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 12:42, said:

-In primul vad mai mare sau noroi, acolo ii canta cucu la d'alde X6. De teren accindentat cred ca e clar pentru toti ce se intampla cu tigaia incaltata cu slicuri.Valentele OF Road la astfel de masini sunt doar cu numele.
Ba deloc. Depasesc orice berlina in capabilitati si exact asta a fost ideea. Garda mai mare la sol face toata treaba, putin 4x4 (cara la unele nu e chiar asa de putin - Range Rover sau Cayenne) e suficient ca sa fie mai potrivita pentru o iesire in natura decat orice berlina.
De exemplu m-a rugat un unchi sa il ajuta sa gaseasca pe camp, cu ajutorul GPS-ului, un lot de teren pe care-l are mostenit. Era oare necesar sa imi cumpar un offroader sau am facut treaba foarte bine cu un SUV, unde o berlina nu ar fi trecut de santurile facute de tractoare pe drumul de exploatatie?

View Postgeo123, on 28 iunie 2016 - 12:42, said:

-Sportivitate?  Nici aici nu e bine.......Poate sa-i puna 10 turbine si motor de enspe litri ca la prima curba ii rade in fata la balena  un part de masina mica  sport.
Dar totusi mai sportive decat berlinele obisnuite. Suficienti sutele de cai putere ca sa poti depasi lejer orice Loganist Sharanist care se vitejeste sa faca concurs cu tine. Si iti garantez, din experienta directa, ca astfel de SUV-uri sportive stau mai bine in curbe decat orice berlina uzuala.

Cat despre Panamera, este un best-buy la clasa in care se afla. E un model mai "accesibil" ca pret decat concurenta, oricat de ciudat va suna asta. Si la performante, fiabilitate sau rafinament, e peste concurenta, in opinia mea.

#72
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbladhaund, on 29 iunie 2016 - 13:47, said:


Cat despre Panamera, este un best-buy la clasa in care se afla. E un model mai "accesibil" ca pret decat concurenta, oricat de ciudat va suna asta. Si la performante, fiabilitate sau rafinament, e peste concurenta, in opinia mea.

Uhm... Panamera turbo e mai scumpa si decat cls63 si decat m6 gran coupe, nu stiu cum o vezi best buy. Si la gama inferioara de motoare e mai scumpa. 15-20% in plus chiar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate