Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner
 Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 

Soft care trimte sms in functie de data .

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Deci ma intereseaza un soft , sau cred ca mai ok ar fi o pagina web pe care sa pot baga mai multi utilizatori . Fiecare utilizator as dori ca sa isi poata face o lista cu clienti pe care ii avem in momentul de fata si data la care le expira certificatul care trebuie reinoint . Partea asta ma descurcam sa o fac si eu in schimb partea mai grea e ca softul trebuie sa trimita mesaj (SMS) la fiecare client in parte cu 10 zile inainte sa ii expire certificatul respectiv . Am nevoie de mai multi utilizatori deoarece fiecare utilizator are clientul lui si locatiile diferea . Se poate face asa ceva contra cost ?

#2
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.09.2008

View Postluigyy90, on 21 ianuarie 2016 - 12:03, said:

Deci ma intereseaza un soft , sau cred ca mai ok ar fi o pagina web pe care sa pot baga mai multi utilizatori . Fiecare utilizator as dori ca sa isi poata face o lista cu clienti pe care ii avem in momentul de fata si data la care le expira certificatul care trebuie reinoint . Partea asta ma descurcam sa o fac si eu in schimb partea mai grea e ca softul trebuie sa trimita mesaj (SMS) la fiecare client in parte cu 10 zile inainte sa ii expire certificatul respectiv . Am nevoie de mai multi utilizatori deoarece fiecare utilizator are clientul lui si locatiile diferea . Se poate face asa ceva contra cost ?

Cu siguranta. Posteaza proiectul tau pe freelancer, cat mai detaliat si o sa primesti mai multe oferte.

#3
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Salut,

Pentru partea de trimis sms poti folosi servicii de "web2sms", asta daca de descurci pe partea de web dev / php (cauta, nu vreau sa fac reclama, dar stiu ca sunt ceva servicii pe ro de trimis sms-uri; sunt contra cost, evident). E ceva mai simplu asa, plus ca majoritatea ofer un API, deci poti sa-l folosesti in pagina ta web pentru a-ti satisface nevoile (spre ex sa trimita sms cu 10 zile inainte de o data de expirare).. Te pot ajuta cu integrarea unui astfel de serviciu in PHP daca te decizi sa faci asa si alegi un serviciu de sms ce ofera un API...

Sau varianta mai complicata este aplicatie dedicata Android care sa trimita mesajele. Si aici te pot ajuta cu o aplicatie Android care sa se ocupe de trimiterea de sms-uri de pe un numar propriu, clientul sa poata suna/trimite sms inapoi direct pe numarul care a trimis sms-ul, sa-l poti dezabona si asa mai departe. O sa ai nevoie de un telefon dedicat pentru asta care sa ruleze Android 4.4 (KitKat) si root (cu un sim care sa permita trimiterea de sms-uri, evident). Nu este prima data cand fac asta, am folosit cu succes spre exemplu telefonul Allview A4 You, Dual SIM special pentru asta. Iti pot oferi serviciul complet, factura pentru serviciile prestate/aplicatia de Android si asa mai departe. Eventul iti ofer si telefonul gata rootat, aplicatia pre-instalata si gata de trimis sms-uri (asta daca-l mai gasim pe undeva). Partea de client web unde se introduc numerele de telefon, clientii, utilizatorii si asa mai departe o sa fie pe post de "centrala", de acolo o sa plece spre telefon mesajele ce or sa fie trimise de pe device-ul/sim-ul propriu zis (te pot ajuta si aici cu script PHP eventual si cu hosting; dar daca te descurici tu pe partea asta, e mai simplu si rapid pentru amandoi, trebuie doar sa stabilim niste parametrii de comunicare intre aplicatia de telefon facuta de mine si pagina web facuta de tine). Evident, telefonul o sa aibe nevoie de conexiune constata la internet pentru a putea comunica cu "centrala" de unde o sa preia mesajele ce urmeaza sa fie trimise in "batch". Dar, asta e mai complicat, eu unul as merge pe serviciile de trimis sms online, e mult mai simplu, costuri sunt oricum ai face.

Edited by RAZ, 21 January 2016 - 13:16.


#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 13.06.2011
La operatorii de telefonie n-ai incercat? Sunt convins ca au solutii de genul acesta.

#5
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Am nevoie de o aplicatie simpla deoarece utilizatori au varste cuprinse intre 25 si 45 de ani , nu as vrea sa ma complic prea mult de asta ma gandeam la o aplicatie web , daca era sa folosesc doar eu aplicatia imi faceam un excel care ma avertiza cand expirau certificatele si SMSender de la vodafone , dar nu se poate .

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Daca tot zici de excel, poti face o aplicatie care citeste un excel si trimite sms la numerele din el cand mai sunt 10 zile pana la data respectiva. Sigur, solutia asta are o gramada de probleme, iar o aplicatie web e mai mult mai potrivita pt. asa ceva. Dar daca vrei simplu, asta ar fi chiar banal de realizat. Pe urma poti imbunatati si transforma solutia intr-o aplicatie web. Orice alegi, primul pas ar fi sa iti cauti un provider pentru serviciile de sms, pt ca developerul va avea nevoie de API-ul providerului.

Edited by andrei_0, 22 January 2016 - 13:24.


#7
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004

View Postluigyy90, on 21 ianuarie 2016 - 15:40, said:

Am nevoie de o aplicatie simpla deoarece utilizatori au varste cuprinse intre 25 si 45 de ani , nu as vrea sa ma complic prea mult de asta ma gandeam la o aplicatie web , daca era sa folosesc doar eu aplicatia imi faceam un excel care ma avertiza cand expirau certificatele si SMSender de la vodafone , dar nu se poate .

Ai hosting? Incepe cu un host/domeniu cu support PHP si MySQL unde sa poti lucra cu un web dev (Domeniu + hosting ro e undeva la 200ron anual cu 2gb spatiu si trafic necontorizat - poate chiar mai ieftin, depinde). Apoi cauta si achizitioneaza un serviciu de trimis sms-uri online cu suport API (adica sa poti folosi serviciul in alte aplicatii web/php, nu sa poti trimite sms-uri doar folosind site-ul lor, sa poti integra trimiterea de sms in aplicatia ta, desktop/web). Mai departe este treaba dev-ului, avand detaliile hosting-ului si a serviciului de sms-uri se incepe programarea aplicatiei web si stabilirea detaliilor. Mai simplu de atat nu poti face, nu poti trimite sms-uri din aer, trebuie sa platesti pentru ele intr-un fel sau altul, la fel si cu hosting-ul...

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Nu iti trebuie neaparat hosting, poti sa faci "hosting" si pe un router mai fancy la asa o aplicatie.

#9
softwarepro

softwarepro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.11.2015
Aplicatia web a fost creata de mine. Recomand user-ul, foarte promt si serios!

#10
Smserver

Smserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.07.2014
Salut, daca mai esti interesat de serviciul SMS lasa-mi un pm , am implementat asa ceva si costuri foarte reduse.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate