Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Creative Audigy SE....Urmatorul pas ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 25.11.2009
Cred ca a venit momentul sa schimb antichitatea asta. Ce a mai aparut in domeniu ? Ceva sugestii ? Vad ca exista DAC-uri externe, draciile astea ce sunt, pot inlocui o placa de sunet ? Daca la filme receiverul decodeaza Dolby sau DTS atunci la mp3 si flac decodeaza DAC-ul asta ca o placa de sunet ?

Edited by Remicade, 09 January 2016 - 16:51.


#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
audigy ,desi veche este o placa foarte buna nu stiu daca merita upgrade .Daca vrei muzica ,intr adevar DAC-urile sunt o solutie buna..

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 25.11.2009
Le pui pe USB si se comporta exact ca o placa de sunet ??

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Dac-urile de obicei sunt stereo nu 5.1 sau 7.1.  Daca vrei dts/dolby ramai la placi de sunet interne.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 25.11.2009
M-am gandit ca audio de la filme sa-l transmit bitstreaming prin placa video la receiver, pentru MP3 si mai ales FLAC m-am gandit sa fac un upgrade.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 25.11.2009
Mi-o taiat-o scurt pe alt forum cineva, daca am boxe Mission VX-3 plus un receiver Denon nu merita alta placa de sunet ca nu va fidiferenta. Chiar asa de neimportanta a fie placa de sunet in configuratia asta audio ? Totusi nu placa de sunet decodeaza semnalul audio ?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Daca trimiti semnal analogic decodeaza placa de sunet ,daca trimiti digital(S/PDIF sau HDMI ) atunci semnalul va fi decodat(convertit e mai corect) de receiver. Conteaza intr-adevar si partea de bit transport ,adica cum pleaca semnalul digital de pe suport mai departe ,dar nu e asa important in cazul de fata. Daca iesi doar digital din pc/calculator atunci doar cu un DAC mai bun decat cel continut in placa de sunet sau din receiver vei face diferenta.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 25.11.2009
Pentru muzica vreau sa ies analogic. Gresesc daca voi face asa: pun chestia asta DAC Audioquest Dragonfly V 1.2/ pe USB iar din ea cu un cablu audio merg in receiver la intrarile L R stereo deci nu HDMI, optic sau coaxial ?

Edigee o intrebare: daca acum ascult muzica prin HDMI de la placa grafica cine se ocupa cu decodarea semnalului mp3 din digital in analogic ? Receiverul ? Placa grafica ? Placa de sunet ? CPU ?

Edited by Remicade, 10 January 2016 - 14:17.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Placa grafica nu face decat sa ia semnal digital audio de la fisier si il transmite prin HDMI mai departe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate