Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Sprijin pentru cei care încep o dieta

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Nereyda

Nereyda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2016
Cred ca este încurajator si mai usor să mentii o dieta dacă discuți cu persoane care au aceași problema, același obiectiv și fac ceva pentru a atinge obiectivul. Va invit să povestim ce dietă ținem, ce sport, sfaturi pentru a fi mai ușor, mai sănătos și poate efecte mai rapide.

Eu sunt Alexandra, am 24 de ani. 1,70 m și 100 kg. Obiectivul meu deocamdată este să ajung la 75 kg până în iulie.
Am început o dietă care se încadrează în 1000 cal/ zi. 5 mese pe zi: -3 mese principale și -2 gustări.

Micul dejun conține: (300 calorii)
- o ceașcă de cafea cu extract de cafea verde + zaharină
- un iaurt natural degresat / un pahar de lapte degresat
- 30 gr muesli fără zahăr / 3 biscuiți integrali
- 1 kiwi

Prima gustare: (70-100 calorii)
- un măr / o portocala / 2 mandarine

Masă de prânz: (300 calorii)
-150 gr piept de pui ( fiert, grill sau la cuptor)
- o salată (rosie, ceapă, castravete, salată verde) sau o supă de legume

A doua gustare: 70-100 calorii)
-un kiwi/ măr/ portocala/ mandarine

Cină : (250-300 calorii)
-100 gr de piept de pui / 100 gr ton conservat în apă.
-o salată de varză sau supă de legume.

* Nu mănânc după ora 18.
* Nu mănânc pâine.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 17:36, said:

* Nu mănânc după ora 18.
De ce?

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 17:36, said:

1. Cred ca este încurajator si mai usor să mentii o dieta dacă discuți cu persoane care au aceași problema, același obiectiv și fac ceva pentru a atinge obiectivul. Va invit să povestim ce dietă ținem, ce sport, sfaturi pentru a fi mai ușor, mai sănătos și poate efecte mai rapide.

2. Eu sunt Alexandra, am 24 de ani. 1,70 m și 100 kg. Obiectivul meu deocamdată este să ajung la 75 kg până în iulie.

3. * Nu mănânc după ora 18.
4. * Nu mănânc pâine.
1. Nu. Este sau poate fi reconfortant, dar aiurea.
2. Multi inainte. Obiectiv ambitios, mult prea ambitios care poate fi si probabil este nociv = 25 kg in 6 luni daca am inteles bine. Cauta compania celor care nu au probleme cu greutatea si invata lucrurile bune pe care le fac ei, ele si pe care tu le faci diferit.
3. Bine.
4. De ce?
5. Am un prieten foarte gras care a renuntat la pâine dar la carne ba, crezi ca a slabit din intâmplare?
Nicidecum.
6. Poti invata ceva din fraza de la punctul 5.? Posted Image

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,652
  • Înscris: 24.09.2006
Baga si o alergare, macar o data pe zi, seara/dimineata.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,277
  • Înscris: 18.12.2007

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 17:36, said:

Am început o dietă care se încadrează în 1000 cal/ zi.


Ai inceput foarte prost. Minimul de calorii recomandat de toti medicii este de 1200, ce faci tu se numeste infometare si corpul va reactiona in consecinta dupa o vreme.
Iaurturile degresate au zahar adaugat de obicei. Mai bine manaci unul cu 2% grasime din care poti asimila si ceva calciu.

Cum intreba cineva mai sus, de ce nu mananci dupa ora 18?

Care e programul tau zilnic? Cat de bine te hidratezi? Cate ore dormi?

@gumball: ea nu mananca nici cat necesarul de functionare si tu o pui sa mai si alerge?

Edited by AlexEn, 05 January 2016 - 18:08.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,428
  • Înscris: 11.08.2003
Unde e sportul in dieta asta? Daca vei reusi, printr-o minune (pe dreaq), pana in august vei avea 90 de kile. Vrei sa zic ceva de septembrie sau octombrie?

Scopul tau, daca vrei sa fie si realizabil si de durata, ar trebui sa fie sfarsitul anului sau chiar anul viitor. Suna poate mult dar, daca te infometezi acuma si dupa te bagi ca vaca-n trifoi, te-ai chinuit degeaba.
A... si fa sport, mult sport.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,277
  • Înscris: 18.12.2007
Nu cred ca e cazul sa o jigniti, a venit aici sa caute sfaturi. Se poate slabi si fara sport cata vreme consuma mai multe calorii decat mananca dar nu va fi tonifiata. Asta e alta treaba.

#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 06.04.2013
Ti-am dat like pentru incurajare. Insa, asa cum intreba un coleg, unde-i miscarea???
Eu am slabit 20 kile in 4 luni, de la 100 la 80, reducand la jumatate ratia de paine, de la 300 gr la 150 si cam atat cu dietele, dar mai ales alergand dimineata prin parc 2,5 km.

Of, de ce naiba au impresia toate fetele/femeile ca poti slabi stand in pat? Posted Image

L.E. De ce este sportul f. important in ecuatie? De regula, cei mai multi oamenii care sufera o depresie gasesc placere in a manca mult, ca o compensare. Daca se apuca de alergat, ca e cea mai simpla si ieftina forma de sport, dupa o juma de ora incep sa fie secretate endorfinele care ajuta in combaterea depresiei.
Si, mai ales, nu te simti jenata de kilogramele in plus, erau destule femei supraponderale care alergau, unele mai incetisor, altele doar faceau marsuri. Pe mine chiar ma motivau cand le vedeam ce hotarate erau.

Edited by draculescu, 05 January 2016 - 18:31.


#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
http://www.csid.ro/d...abire-12847605/

Probabil cel mai indicat inceput este reducerea alimentelor cu indice glicemic mare, pe care daca le consumi "brusc" iti scoti din sarite ficat,pancreas et co.

#10
Nereyda

Nereyda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2016
Cred ca nu am reusit sa ma exprim corect. In asta consta dieta alimentara. Dar beau 2,5 l de lichide (apa plata, limonada neindulcita, ceai verde si cafea).

Activitate fizica:
Nu am spus ca nu fac, dar fiind o persoana sedentara nu pot sa ma apuc dintr-o data de 5 ore de fitness si 2 de innot.
Am inceput cu 1 ora de mers pe jos , 30 min de cardio si 30 min de yoga. Luna viitoare imi voi cumpara si o bicicleta statica.

In legatura cu ultima masa la ora 18. Eu dorm in jur de ora 22-23. Este recomandat ca ultima masa sa fie cu 4 ore inainte de culcare ca digestia sa nu aiba loc in timpul somnului.

Sincer nu mi se pare o dieta care sa ma infometeze. Pana acum de ex la masa de pranz nu mancam mai mult de 150 de gr de tochitura cu muraturi . Dar una e carnea de porc in ulei si alta puiul la cuptor sau fiert.

#11
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
De ce ai inceput o discutie noua? Nu ai vazut mega discutia despre slabit? Crezi ca tu esti cu mot si ai nevoie de atentie speciala? :P

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,219
  • Înscris: 20.10.2015

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 17:36, said:

Cred ca este încurajator si mai usor să mentii o dieta dacă discuți cu persoane care au aceași problema, același obiectiv și fac ceva pentru a atinge obiectivul. Va invit să povestim ce dietă ținem, ce sport, sfaturi pentru a fi mai ușor, mai sănătos și poate efecte mai rapide.

Eu sunt Alexandra, am 24 de ani. 1,70 m și 100 kg. Obiectivul meu deocamdată este să ajung la 75 kg până în iulie.
Am început o dietă care se încadrează în 1000 cal/ zi. 5 mese pe zi: -3 mese principale și -2 gustări.

Micul dejun conține: (300 calorii)
- o ceașcă de cafea cu extract de cafea verde + zaharină
- un iaurt natural degresat / un pahar de lapte degresat
- 30 gr muesli fără zahăr / 3 biscuiți integrali
- 1 kiwi

Prima gustare: (70-100 calorii)
- un măr / o portocala / 2 mandarine

Masă de prânz: (300 calorii)
-150 gr piept de pui ( fiert, grill sau la cuptor)
- o salată (rosie, ceapă, castravete, salată verde) sau o supă de legume

A doua gustare: 70-100 calorii)
-un kiwi/ măr/ portocala/ mandarine

Cină : (250-300 calorii)
-100 gr de piept de pui / 100 gr ton conservat în apă.
-o salată de varză sau supă de legume.

* Nu mănânc după ora 18.
* Nu mănânc pâine.

1. De ce, cum ai ajuns aici?
Trebuie sa elimini cauzele care te-au adus aici.

2. Cu ce te ocupi? CUm iti petreci majoritatea timpului?

Ficatul cum iti este?
Ai facut ceva analize medicale?

#13
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 19:20, said:

Cred ca nu am reusit sa ma exprim corect. In asta consta dieta alimentara. Dar beau 2,5 l de lichide (apa plata, limonada neindulcita, ceai verde si cafea).

Activitate fizica:
Nu am spus ca nu fac, dar fiind o persoana sedentara nu pot sa ma apuc dintr-o data de 5 ore de fitness si 2 de innot.
Am inceput cu 1 ora de mers pe jos , 30 min de cardio si 30 min de yoga. Luna viitoare imi voi cumpara si o bicicleta statica.

In legatura cu ultima masa la ora 18. Eu dorm in jur de ora 22-23. Este recomandat ca ultima masa sa fie cu 4 ore inainte de culcare ca digestia sa nu aiba loc in timpul somnului.

Sincer nu mi se pare o dieta care sa ma infometeze. Pana acum de ex la masa de pranz nu mancam mai mult de 150 de gr de tochitura cu muraturi . Dar una e carnea de porc in ulei si alta puiul la cuptor sau fiert.

1: Mersul pe jos e apa de ploaie... fugi pe distante scurte ,cat te tine pe tine si incet incet maresti distanta parcursa.
2: Yoga te mentine in forma nu prea te ajuta deloc sa slabesti.
3: Daca nu te duci deja, mergi la o sala si fa niste antrenamente de cardio corecte si eficiente sub indrumarea unui antrenor unui antrenor, nu da banii pe prostii de biciclete.

#14
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Cate diete ai incercat pana acum si cat te-au tinut?
Fluctuezi in greutate sau ai ajuns la aceasta greutate gradual? De la ce varsta consideri tu ca ai inceput sa ai mai multe kg decat ar trebui pentru varsta/inaltimea ta?

#15
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 19:20, said:

Luna viitoare imi voi cumpara si o bicicleta statica.
Nu mai bine alergi decat sa dai banii pe o bicicleta de care te vei plictisi sa zic intr-o saptamana?
PS: Daca nu slabesti sa stii ca mie imi plac si grasutele!Posted Image

Edited by mariuss24, 05 January 2016 - 21:02.


#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Nereyda, on 05 ianuarie 2016 - 17:36, said:

Eu sunt Alexandra, am 24 de ani. 1,70 m și 100 kg. Obiectivul meu deocamdată este să ajung la 75 kg până în iulie.
Am început o dietă care se încadrează în 1000 cal/ zi. 5 mese pe zi: -3 mese principale și -2 gustări.
............................................

Îți doresc mult succes, pentru că este greu să slăbești și aproape la fel de greu să te menții după aceea.
După părerea mea, cred că faci unele greșeli, care pe termen lung nu o să te ajute, cum ar fi :
-obiectivul tău este prea îndrăzneț - trebuie să înțelegi că, în general corpul consumă o anumită cantitate de energie pur și simplu pentru a sta, adică 1 calorie/kg corp/oră iar pentru fiecare altă activitate necesarul se mărește - adică dacă citești vei consuma mai mult, dacă mergi și mai mult și tot așa;
-la 100 kg tu ai nevoie de circa 2400 calorii/zi doar pentru a sta, iar pentru alte activități mai nevoie probabil de încă 1000 - 1200, adică în total ai nevoie de circa 3600 calorii/zi - dar tu vrei să consumi doar 1000;
-deși aparent este foarte bine, practic din punct de vedere metabolic se întâmplă la modul următor - după o perioadă, mai lungă ori mai scurtă, corpul va vedea că ceva nu este în regulă și va regla consumul metabolic - deci cu alte cuvinte va consuma mai puțin pentru aceleași activități;
-asta este bine atâta timp cât vei consuma 1000 calorii/zi, pentru că este mult sub necesarul tău - doar că la un moment dat după ce vei slăbi (nu neaparat toate cele 25 de kg pe care le vrei tu) corpul tău va crede că cele 1000 de calorii sunt tot ceea ce primește și va încerca să consume doar atât - adică nu vei mai slăbi
-după cum îți dai și singură seama, la un moment dat nu vei mai putea mânca tot 1000 calorii/zi și atunci tot ceea ce va fi peste această limită se va depune sub formă de grăsime - adică te vei îngrășa la loc și chiar mai mult decât la început.

Sfaturile pe care le dau, în general, toți nutriționiștii (cei pe bune, cu studii medicale) sunt :
-stabilește obiective realiste - cum ar fi de exemplu să slăbești 1 - 1,5 kg/lună, dar în mod constant - adică 2 - 3 ani, până când ajungi la greutatea dorită;
-stabilește un necesar al caloriilor zilnic și apoi consumă mai puțin doar cu 500 - 700 calorii sub limită - este suficient,, pe termen lung;
-NU RENUNȚA LA PÂINE - este o greșeală pentru că tu ai pus în meniul tău zilnic în general alimente care se digeră repede, adică vei avea mult timp burta goală (ca să zic așa) și mai ai în meniu și fructe cu multă vitamina C - care îi vor da poftă de mâncare;
-ai nevoie de ceva care să umple burta, adică alimente care să conțină puține calorii, dar care să se digere greu, ori așa sunt : pâinea integrală (dacă o faci în casă ieși undeva la 200 calorii/100 g), fasole, orez - adică exact ceea ce revistele în general îți zic să eviți.

#17
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Wow, mai bine ma duceam direct la acel NU RENUNTA LA PAINE si nu ma oboseam deloc sa citesc.

#18
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Scoate painea, biscuitii, cerealele. Inlocuieste cu si mai multa mancare pe bune, nu balast. Daca simti nevoia sa bagi ceva in iaurt, pune niste migdale sau nuci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate