Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
11400 răspunsuri în acest subiect

#11107
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 16.09.2011
haidi bah, or venit borfasii salvatorii neamului de la pesedeu la putere si inca nu or schimbat legea fumiciosilor?
sa-mi fut una, ce teapa v-ati luat!!! Posted Image
lasa bre, ca peste 3 ani jumate, la urmatoarele alegeri o modifica sigur... Posted Image

#11108
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdon_dannielo, on 10 aprilie 2017 - 14:01, said:

Intr-un hotel din Sinaia, la o intrunire PSD
https://m.facebook.c...100000882935285


Si cine garanteaza ca e la o intrunire PSD intr-un hotel din Sinaia? Adica nu i se vede legitimatia de partid la maimuta din poza. Si mai ales la ce data au fost facute pozele? Nu vad niciun ziar in fotografie.

Hai sa nu mai credem tot ce zburda pe internet. Sunt sanse sa fie false la fel cum sunt sanse sa fie adevarate.

Editat de Groot, 10 aprilie 2017 - 19:46.


#11109
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNeamtul, on 10 aprilie 2017 - 18:44, said:

haidi bah, or venit borfasii salvatorii neamului de la pesedeu la putere si inca nu or schimbat legea fumiciosilor?
sa-mi fut una, ce teapa v-ati luat!!! Posted Image
lasa bre, ca peste 3 ani jumate, la urmatoarele alegeri o modifica sigur... Posted Image
Ce teapa sa ne luam cand legea a fost promovata de o senatoare PSD si a fost votata de un parlament majoritar PSD?
Zici tu ca la viitoarele alegeri nu mai castiga Psd?

Editat de Freddy12, 11 aprilie 2017 - 00:50.


#11110
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.631
  • Înscris: 20.10.2006
Mare chestie, ca s-a fumat intr-un hotel. Deaia nu mai pot unii.

View Postlmk, on 02 aprilie 2017 - 16:49, said:

Înainte, vedeam copii doar Ăźn restaurante foarte bine ventilate sau Ăźn care politica era să nu se fumeze (da, existau și erau pline tot timpul), acum vezi cĂąte o familie cam peste tot unde se mănĂąncă bine.
Ehh, uite ca ai amintit, propun si eu ca in unele localuri sa fie interzis accesul copiilor, chiar si fara sa fie fumatul permis. Dealtfel una e restaurantele date exemplu de tine, alta un club, alta un pub si alta un cazino. Nu le poti baga pe toate in acceasi categorie.

Editat de LunaCrystal, 11 aprilie 2017 - 22:43.


#11111
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLunaCrystal, on 11 aprilie 2017 - 22:42, said:

propun si eu ca ...

Pai fa-te senator ca sa iti bage lumea in seama propunerile.

#11112
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostLunaCrystal, on 11 aprilie 2017 - 22:42, said:

propun si eu ca in unele localuri sa fie interzis accesul copiilor, chiar si fara sa fie fumatul permis.
Copiii nu au acces în toate tipurile de localuri, însă, atât timp cât scopul unui restaurant este să hrănească oamenii, iar copiii sunt oameni, au tot dreptul să fie acolo.

Editat de lmk, 12 aprilie 2017 - 18:37.


#11113
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014
Copiii sunt oameni? Eu credeam ca sunt draci...

#11114
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.747
  • Înscris: 10.08.2009
A venit nasu din America ieri, ne-am intalnit la "geamuri multe" pe Eminescu. Masa de 12 persoane.
Vara deschid total peretele de sticla, acum erau doar intredeschise 2 geamuri.
Desi au o selectie excelenta de ceaiuri n-am vazut nici un nefumator.
S-au folosit trabuce dominicane si tigarete.
Aloooo, vigilente, voi dormiti sau ce faceti ?Posted Image
911,911...

#11115
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Relicve ale vremurilor demult apuse. Sigur nu erati intr-un muzeu?

Editat de don_dannielo, 13 aprilie 2017 - 18:30.


#11116
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.028
  • Înscris: 24.10.2006

View Postlmk, on 02 aprilie 2017 - 16:49, said:

Dar cel mai mare câștig al acestei legi este faptul că începe să schimbe mentalitățile (deși, dacă mă gândesc bine, cel mai important motiv pentru care lumea renunță la țigarete este faptul că acestea au un miros îngrozitor, care nu mai seamănă în niciun fel cu tutunul).
^this

sunt mega ofticat ca nu se mai fumeaza in localuri (sa fiu explicit: in baruri si cluburi - la restaurant/unde se mananca mi se pare penibil sa se fumeze). de luna viitoare se baga si in Cehia chestia asta, sunt tare curios cat de mult o se chiar aplice.
overall, partea buna e ce zice lmk, se mai curata din mentalitatea pro fumat cu o miscare de-asta, poate se mai abtin de la fumat cei fomisti care renunta la mancare pentru tigari (stiti si voi la cine fac referire, ati vazut cu totii cel putin o data cate un nevoias care ia parizer si tigari).

pe partea cu localurile, fumatorii anti-miscare de pe topic cam au dreptate, localurile sunt cam pustii - oricat le place celorlalti sa dea exemple trase de par, masura asta loveste greu in baruri, cafenele si cluburi. dar asta e, mergem mai departe.
in plan personal, ma uit in jurul meu, la mine si amicii majoritar fumatori: de cand cu masura asta, pur si simplu n-am mai iesit "in oras". ne-am obisnuit sa ne adunam pe la unu si pe la altul pentru suetele noastre - ba chiar in asa masura ca si acum, cand s-au deschis terasele, tot asa continuam. asta e realitatea pe care o percep eu traind in cerul meu restrans.
ma rog, peste vara sigur o sa ajungem sa si iesim de cateva ori, asa, de dragul de-a o mai face si pe asta - insa confortul indus de locul tau, berea ieftina si pe alese, jucat poker sau mai stiu eu ce, tot predomina. asta in conditiile in care atunci cand ies cu familia pur si simplu nu fumez, uneori ore intregi sau chiar toata ziua - insa la "bere cu baietii" pur si simplu asa ceva nu merge, e total anormal in actuala paradigma.

ce-o sa se mai intample nush.
ma bate gandul sa ma mut in asia de SE, ca tot e ieftin si banu face legea :)

#11117
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.747
  • Înscris: 10.08.2009

View Postdon_dannielo, on 13 aprilie 2017 - 18:29, said:

Relicve ale vremurilor demult apuse. Sigur nu erati intr-un muzeu?

Muzee sunt alea in care refuzati sa mergeti voi.
E un local decent si asemanator cu un muzeu ca are reproduceri dupa tablouri celebre pe pereti.
spre deosebire de la mama sau mec unde frecventati voi.Posted Image

#11118
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014
Vezi ca la muzeu tot afara ca sclavetele fumezi.

#11119
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am fost într-un local. Acum 2 ani se fuma pe acolo (după spusele unei persoane cu care am fost). În sfârşit am putut merge într-un local fără să ies împuţit şi fără să fie nevoie să-mi spăl a doua zi toate hainele purtate.   :coolspeak:

#11120
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.361
  • Înscris: 05.08.2015
Asta cu hainele care miros este cel mai penibil argument.

E bine ca nu se mai fumeaza indoor; sunt fumator si uneori regret ca nu-mi mai pot aprinde tigara la sprit dar ma conformez pentru binele general.

Da' lasa-ti-o in plm p-asta cu hainele care va miroseau ca si cum v-ati fi tavalit in rahat.

#11121
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.529
  • Înscris: 20.02.2008
Tu esti fumator si nu mai poti sesiza mirosul ciudat. Crede-ne ca hainele put dupa 2-3 ore de stat intr-un loc inchis in care se fumeaza. Si imput o camera intreaga daca le lasi dupa ce le dezbraci si nu le bagi direct la spalat. E exact acelasi lucru cu crescatorii de pisici/caini in apartamente. Lor nu li se mai pare nimic ciudat in privinta mirosului. Dar daca vine cineva strain o sa-i puta respectivul apartament de face stanga-imprejur.

#11122
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Când eram fumător nici pe mine nu mă deranja mirosul. După ce m-am lăsat, a început să mă deranjeze. E ciudat că mă deranjează şi mai tare decât în vremurile de dinainte de a mă apuca de fumat!

#11123
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Fumatorilor le-a intrat in cap (nu numai din ce am observat eu dar si din ce s-a postat pe threadul asta) ca lumea e chiar fericita stea cu fumul lor in nas si cumva ei le fac o favoare nefumatorilor ca stau cu ei la masa. Pina anul trecut fumau practic oriunde: in birou, in pauza de masa, in masina, in vizita (chiar cu copiii la masa), chiar si prin saloane de spital. Erau citeva exceptii gen avioane, supermarketuri, metrou dar pentru scurt timp si previzibile (chiar si asa ati vazut lumea cum pune tigara in gura inainte sa iasa din statia de metrou, probleme mari...).

Pe de alta parte acum poate o sa realizeze ca NU e ok sa afume peste tot. Am avut niste prieteni care au fost intr-o delegatie afara sa vezi soc: la hotel trebuie sa iesi pina in parcare ca sa fumezi iar la munca nu numai ca trebuiau sa iasa afara ca sa fumeze dar trebuiau sa cheme si pe cineva ca sa semneze pentru ei cind intrau inapoi :-). Dupa asta nici macar nu i-am mai vazut intrebind daca se poate fuma, merg direct afara.

#11124
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Singurul loc public unde sunt de acord să se poată fuma e trenul. Cu conidiţia să fie vagon compartimentat, să se fumeze numai pe coridor sau în vestibul şi să fie vagoane special destinate fumătorilor. Compartimentat ca să poţi închide uşa la compartiment ca să nu vină fumul
înăuntru; dar pentru asta trebuie vagoane în stare bună.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate