Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Casa P+M Oradea 2016

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
103 răspunsuri în acest subiect

#91
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.920
  • Înscris: 11.03.2006
Adica ai ratat ocazia sa faci asa ceva?Posted Image

Fișiere atașate


Editat de cumparator, 30 noiembrie 2015 - 20:39.


#92
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.063
  • Înscris: 03.06.2003
Ne-am muta toti la el Posted Image

#93
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcumparator, on 30 noiembrie 2015 - 20:37, said:

Adica ai ratat ocazia sa faci asa ceva?Posted Image


O fi casa lui Ronaldo în Portugalia?

#94
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.920
  • Înscris: 11.03.2006
Oricum, e unu care a luat teapa cu terenul ala intr-o viroaga.
Toti care trec cu elicopterul pe acolo se uita ce are in farfurie. Groaznic!Posted Image

Scuze de off.

#95
TsmTsm

TsmTsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 203
  • Înscris: 08.07.2014

View PostDurant, on 19 noiembrie 2015 - 19:54, said:



6. In varianta gazului, daca as iesi cu un 600-700 RON / luna de iarna factura gaz chiar nu cred ar fi o tragedie, la 130 mp utili cat as dori eu, insa sunt convins si am citit pe acest forum ca se poate optimiza aceasta suma de 600-700 RON care o am in minte. Nu as vrea sa sar de suma aceasta pentru cele 5-6 luni de iarna
Iuiiiuiuiuuuuuuui.
N.am mai citi nimic dupa ce am văzut postul asta..
Ca idee: Eu stau intr.o casa cam de 150mp utili. Casa.i pe structura de lemn si e încălzită de un semineu legat la calorifere.
De aia 6-7 meleoane, ai mei o luat lemne pt iarna trecuta si o încălzit toata iarna de m.am saturat si mi.am oprit unul din caloriferele de la mine din camera.
Ca idee, nu ma prea pricep eu dar totusi..

#96
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Mo. ce. tareee.

#97
Durant

Durant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 19.11.2015

View PostTsmTsm, on 03 decembrie 2015 - 23:03, said:

Iuiiiuiuiuuuuuuui.
N.am mai citi nimic dupa ce am văzut postul asta..
Ca idee: Eu stau intr.o casa cam de 150mp utili. Casa.i pe structura de lemn si e încălzită de un semineu legat la calorifere.
De aia 6-7 meleoane, ai mei o luat lemne pt iarna trecuta si o încălzit toata iarna de m.am saturat si mi.am oprit unul din caloriferele de la mine din camera.
Ca idee, nu ma prea pricep eu dar totusi..

Nu cred ca am exagerat cu acea suma de 600-700 RON factura lunara la gaz pentru 130 Mp utili. Poate fi atinsa destul de usor daca nu se trateaza corespunzator niste etape si se fac "economii" de unde nu trebuie. Nu am spus ca asta imi doresc, sa platesc 600-700 RON / luna factura la gaz, insa chiar daca as plati atata pentru a sta la casa, la o suprafata utila aproape tripla fata de apartamentul unde am trait o viata, nu as avea probleme si ar fi suportabil. Daca socotesti o direct proportionalitate intre ce facturi se platesc la bloc / suprafata si ce as plati la casa, clar casa iese in avantaj incredibil chiar si la 600-700 RON factura la gaz pe luna de iarna.

Daca aveti padurea voastra sau daca stati in Tenerife, va cred ca ati incalzit o casa de 150 mp utili cu ~100 RON / luna costul incalzirii iarna cu lemne. Asta inseamna ca ati consumat sub 1m3 / luna. Ai mai multe calorifere in aceeasi camera, sau cum vine asta, ca ai oprit unul din caloriferele de la tine din camera?

Discutand serios, am admis inca de la inceput ca acesta nu e domeniul meu si ca nu ma pricep, insa stiu foarte bine ca nu se pot compara merele cu perlee si ca fiecare casa are propria ei configuratie. Conteaza din ce e construita, cum a fost izolata, ce tip de geamuri s-au pus, ce suprafata vitranta exista, cum au gestionat acoperisul, iar altii de aici care ne urmaresc si au habar despre ce e vorba, ar mai putea completa lista cu inca 10-15 aspecte. Voi poate ati tratat corespunzator toate aceste aspecte importante, insa chiar si asa suma avansata de tine pare ireala pentru mine, insa poate alti colegi de pe forum pot pune o parafa mai avizata.

Socrii mei pentru a incalzi ~120 mp utili consuma lemne in valoare de ~1500-2000 RON / iarna daca bine retin, iar incalzirea e facuta printr-o centrala veche si calorifere. Mentionez ca virgula casa nu exceleaza deloc la capitolul izolare care e cvasi-inexistenta, polistiren nici nu stiu daca au, parca doar pe o parte de 3, geamurile termopan din cea mai ieftina gama de acus 10 ani si mai au si un soi de living care provine dintr-o terasa "acoperita" ce a fost realizata pe parcurs si care are 2 pereti full cu geamuri, iar sub chestia asta e garajul, neizolat cu nimic.

Daca pe ei la ~120 mp utili ii costa cam 1500-2000 RON/iarna cu pierderi cat cuprinde, ce-i drept pe alt combustibil, eu mi-am facut scenariu pragmatic sa platesc dublu pentru iarna pe gaz la o suprafata doar cu ~15-20% mai mare fata de ce au ei, insa la mine e clar ca nu voi fuseri sub nici o forma aspectul eficientei energetice.

Editat de Durant, 04 decembrie 2015 - 01:14.


#98
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTsmTsm, on 03 decembrie 2015 - 23:03, said:

De aia 6-7 meleoane, ai mei o luat lemne pt iarna trecuta si o încălzit toata iarna de m.am saturat si mi.am oprit unul din caloriferele de la mine din camera..

De curiozitate, ce cantitate de lemne ai cumparat de banii aia? Nu de alta dar sa stim exact ce comparam...

#99
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.029
  • Înscris: 15.01.2006
Probabil cantitatea e trecuta pe factura.  Posted Image

#100
Florin4Dinamo

Florin4Dinamo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 06.08.2004
// Post eronat

Editat de Florin4Dinamo, 15 ianuarie 2016 - 15:24.


#101
Durant

Durant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 19.11.2015
Later edit: Postarea de mai sus imi apartine, insa am efectuat-o fara sa vreau de pe un cont vechi pe care-l aveam din 2004 si care nici nu mai stiam ca exista sau ca mai e activ. Softurile astea de password managment isi fac de cap Posted Image. Am incercat sa o sters pentru a pastra forumul curat, insa nu am reusit. Daca poate un moderator sa o faca as fi recunoscator.

Salutare si LA MULTI ANI tuturor, ca nu ne-am mai auzit in noul an.

In perioada de inactivitate pe forum a fost de semi-inactivitate privind demersurile la casa, de aceea nu am mai postat nimic.
Am scos certificatul de urbanism si momentan ma lupt pe partea de avize. Mi-au dat tone de avize si chiar s-a crucit si arhitecta de ce au putut sa ceara, inclusiv de la Vodafone si Orange, ca la distanta de nu stiu cati km sunt ceva antene de-ale lor. O porcarie. Saptamana asta am a fost de am facut studiul geo.

Bonus, va trebui sa fac si un studiu de risc, habar nu am pentru ce, deoarece am mers revoltat la primarie si am intrebat ce e cu acel studiu si mi-a recunoscut o doamna de la tehnic ca e extrem de posibil ca pe hartile lor sa apara suprapus aiurea si sa nu existe defapt risc mediu de alunecare de teren in zona, ca au fost multe precedente si ca multi din beneficiari au venit cu ceva capturi din harti morfologice precise (nu stiu de unde le-ai obtinut, trebuie sa ma interesez) si nu au mai trebuit sa faca nici un studiu de risc si au trecut de CMUAT fluierand si li s-a emis autorizatia de constructie si fara studiu de risc.

Voi vedea ce voi face, daca ati mai auzit sau aveti careva sugestii pe partea aceasta, sunt deschis. Am vorbit cu inginerul care face studiul geo si nici vorba de asemena risc, l-a bufnit rasul si a spus si el ca multe le trec literalmente aiurea in certificate de urbanism. Daca si rahatul ala de aviz mi l-au cerut, va trebui sa fac si studiul de risc in cel mai rau caz. Daca insusi inginerul care face studiul geo mi-a spus ca nu se justifica si practic sunt bani aruncati in vant, pradoxal, chiar in buzunarul lui, va dati seama. La prima vedere studiul geo a iesit ok, cand voi avea ceva rezultate cred ca le voi pune si aici. Va trebui sa fac si propunerea de dezlipire prin care voi dona primariei teren pentru drum. Ce mai, acuma traiesc partea cu adevarat "frumoasa" a acestui proces de constructie.

Cat despre proiect, am tot bibilit la el pana am ajuns la o varianta care sa imi satisfaca toate nevoile si dorintele. In cele din urma am optat si pentru varianta cu un beci cu acces exterior care va fi pozitionat sub birou, exact cat dimensiunea acestuia, 10MP. Bineinteles, bugetul alocat a crescut exponential datorita acestei aditii, insa suma avuta la dispozitie de mine si avansata initial pentru toata casa a fost suplimentata si am mai si extins anumite chestii incat am ajuns la o suprafata desfasurata destul de mare. Mi s-au intamplat lucruri bune si perspectivele sunt la fel si nu am vrut sa am regrete prea multe ca am facut un living de 17-18mp, sau ca am facut dormitoare de 8-9m (unul si asa e doar de 10).

Nu cred ca am sarit calul prea mult cu casa in sine luata ca atare si dimensiunile incaperilor chiar cred ca au eticheta de "bun simt" si sunt oarecum chiar la limita de jos, insa nu am dorit hale ci doar o casa cat de cat primitoare. Garajul si subsolul sunt singurele extra-uri care vor urca semnificativ pretul si sunt constient de asta insa am preferat sa le fac acum si sa nu le adaug ulterior. Am si crescut bugetul disponibil pentru ele.

Am primit si randarile 3D cu casa si ultimele versiuni cu planurile. Cu planurile in sine cred ca sunt la al 7-lea PDF pe care l-am primit, am tot facut mici modificari si varianta finala conform gusturilor si asteptarilor mele ar fi cam asta.

Arhitectura exterioara e 90-95% din ce imi doream, ba chiar spre 100%. Punctual nu am nimic ce sa reprosez sau ce retusari ar fi, doar ca in loc de caramida aia pusa la soclu si pe partea de acces in casa va fi ceva piatra. Practic a tinut cont de pozele ce le-am trimis la inceput cu ce doream eu si inspirate de pe site-urile cu proiecte poloneze. Nu am vrut briz briz-uri, am vrut ceva simplist si mie personal si familiei ne place mult.

Daca sunt anumite recomandari sau sugestii privind planurile, sunt dispus sa le ascult, sa le filtrez si eventual sa le avansez mai departe.

Va multumesc anticipat!

Fișier atașat  PLAN MANSARDA.pdf   56,72K   43 download-uriFișier atașat  PLAN PARTER.pdf   104,89K   77 download-uriFișier atașat  PLAN SUBSOL.pdf   19,95K   25 download-uri
Fișier atașat  01.jpg   468,31K   53 download-uriFișier atașat  02.jpg   476,66K   50 download-uriFișier atașat  03.jpg   444,93K   47 download-uriFișier atașat  04.jpg   379,91K   49 download-uriFișier atașat  05.jpg   368,33K   49 download-uriFișier atașat  06.jpg   448,03K   45 download-uri

Editat de Durant, 15 ianuarie 2016 - 15:32.


#102
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.899
  • Înscris: 21.01.2014
"Daca sunt anumite recomandari sau sugestii privind planurile, sunt dispus sa le ascult, sa le filtrez si eventual sa le avansez mai departe."

In primul rand as dispune in oglinda tot functionalul. Te.ai dus cu camera de zi (living-dinning-bucatarie) si cu doua dormitoare ,pe "bataia" nord-vestului ? Nu e bine.
Legatura dintre bucatarie si subsol e pe sub mana si cu lipsa de protectie pe coborare (nu a gasit ceva idei la acest capitol sau nu ati gasit poze "explicative" sa.i oferiti arhitectului :)  ) . Eu as schimba ruta bucatarie-subsol , prin garaj . E mai confortabila si iti ofera avantajul depozitarii produselor aduse cu masina ,direct in subsol.
La etaj , la dormitorul mare , intrarea direct in fata (si la dressing) ,nu in lateral , printr.un sas de legatura. Astfel castigi la pozitionarea in U a dulapului din dressing , dar si la folosirea peretelui dintre dressing-dormitor ,ca mobilare sau alte corpuri.

In plus , spune.i arhitectului sa caute solutii pentru lumina naturala (eventual si aerisire) pentru casa scarii.


#103
sisiord1

sisiord1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 10.01.2007
La multi ani,
- subscriu idei de mai sus referitor la geamurile de la birou si cel  de la bucatarie, care sa fie mult mai mari(ma refer la cel de la intrarea in casa in partea dreapta)
- acoperisul de la garaj l-as fi facut intr-o singura apa, urmand ca ulterior sa montez o instalatie solara pentru apa calda menajera pe perioda verii(cost aprox 10000lei in care ar intra si montajul, daca ai noroc si prinzi casa verde, iesi pe la 3000-4000-daca cumva va mai fi asa ceva), in acelasi timp ai fi putut pune o fereastra pt iluminat pe casa scarii, ai avea lumina naturala destula si pe holul de la etaj
- de asemenea garajul cel putin 4 metri in latime, as merge catre 5m, daca pui cazan pe gaz, ai nevoie de un cos de fum (nu este prevazut) care sa iasa cu 0.8m peste coama casei, atat am vazut la ora asta care as recomanda, revin cand voi mai avea timp

Editat de sisiord1, 02 februarie 2016 - 01:56.


#104
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 20.07.2010
Durant, spor la avize, casa arata f. bine si e ok proportionata.
Si eu sunt exact in acelasi stadiu ca si al tau si intamplarea a facut sa citesc si jurnalul asta.
Culmea e ca suntem si vecini, tu esti pe Lucaciu, eu sunt pe emil isac :-))
Marimea camerelor sunt aproape la fel ca si ale tale,la fel am optat si eu ptr garaj si o sa vezi ca nu iti pare rau mai tarziu.
La intrarea in casa eu as fi facut un vestibul sau windfang cum se spune pe aici, nu de alta dar pe deal ,cand ploua si bate vantul e cam aiurea sa ai acces direct de afara in casa.

Editat de Rickcool, 12 februarie 2016 - 02:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate