Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 

Subsolul Romaniei-cel mai mare zacamant de petrol din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postmishale, on 10 noiembrie 2015 - 11:57, said:


Informatia a fost prezentata de scriitorul Pavel Corutz in una din cartile sale cat si la televizor.


Aici m-am oprit din citit.

#20
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostAgroAlex, on 10 noiembrie 2015 - 12:46, said:

Pana dam de petrolul ala care se afla la n km in subsolul Romaniei, vin altii si ne taie padurile sa puna eoliene, ca deh, e verde energia asta. (Vartop/Arieseni jud. Bihor, saptamana trecuta)
Pai astia taie padurea cu acordul statului. Statul a devenit bodiguardul hotilor in afacerea asta. Au pus rangeri sa apere padurea, insa sunt cativa rangeri la sute de hectare Posted Image. Pe deasupra nici nu au cu ce sa faca patrula, am impresia ca au si o imitatie de pistol cu 4 cartuse luate cu chiu cu vai. Era la tv unu de dadea exemplu marile parcuri gen Yelowstone unde sunt o gramada de rangeri si facea comparatie cu ai nostri. Cred ca era drogat ca spunea ca nu sunt mari difrente intre ei.

Pai noi avem asa paduri si zone verzi cum au altii? La noi vezi numai zone intregi de cioturi de la pomii taiati si nu padure in adevaratul sens. Sau inventam o noua denumire, adica padurea de cioturi. Pai daca aveam intinderea aia din imaginea de mai sus... ce afaceri faceam noi acolo. Ce telecabine, ce partii de ski faceam, ce buticuri cu hamburgeri :)
La noi a mai ramas padure neatinsa doar in zonele greu accesibile si atat.

Daca I-ar lasa statu astia ar fi in stare sa privatizeze si sa taie si copacii din gradina blocului.

Attached Files


Edited by flavius18, 10 November 2015 - 12:56.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmishale, on 10 noiembrie 2015 - 11:57, said:

Cica suntem mai bogati decat arabii.Cu mult mai bogati.

Ce credeti?
Tu ce crezi? Esti mai bigat decat arabii?

Da... stiu. Sufleteste! Posted Image

#22
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nimeni nu si-a pus problema ca padurile se defriseaza si strategic ..."codru-i frate cu romanul"
Ramane sa te ascunzi ca strutul , discutabila problema si sensibila la o adica .

Edited by xilo, 10 November 2015 - 13:23.


#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002

View Postmishale, on 10 noiembrie 2015 - 11:57, said:

Conform acestuia multe companii straine au cumparat in Transilvania foarte mult pamant.
bogatiile subsolului sunt ale statului. au luat tzeapa, la noi nu-i ca-n america...

View PostWittmann2, on 10 noiembrie 2015 - 12:50, said:

Aici m-am oprit din citit.
la fel si eu.

#24
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,016
  • Înscris: 18.09.2008
Ce naiba, sub noi e Noua Zeelanda?!

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmishale, on 10 noiembrie 2015 - 11:57, said:

Daca stiti mai mult postati aici
Stiu eu mai mult.  In mare, ai dreptate, dar se impun niste mici corecturi: zacamantul nu este "sub noi", ci "sub bulgari", si nu este de petrol, ci de pamant.  Se incearca acum exploatarea prin / pentru cultivarea castravetilor in straturi suprapuse.

#26
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostFane, on 10 noiembrie 2015 - 13:48, said:

bogatiile subsolului sunt ale statului. au luat tzeapa, la noi nu-i ca-n america...


la fel si eu.

Fane  , s-a prezentat clar problema,stiu ce a spus Corutz,a si explicat cum vor castiga romanii bani,cauta cartea si vei gasi.
Era mai ieftin sa cumpere terenul,decat sa-l inchirieze si sa construiasca.
Nu am afirmat ca prin cumpararea terenului vor deveni proprietari pe bogatiile subsolului,oricare ar fi ele.

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hm ..... Pavel Corut ?  Asta nu-i ala de luase legatura cu poporul reptilian de pe Marte ?
Foarte credibila sursa . Problema este ca peste zacamantul de petrol este un strat de  zeci de metri de diamant si nu se poate fora . Pacat ... am pierdut o ocazie mareata .

Edited by JurasikMan, 10 November 2015 - 15:10.


#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 22.01.2015
Agro,zici bine.Post 10.Si dupa aia vin bastinasii zonei x sa zica "vine muntele pe noi-sa ne ajute statul".Da banii pe lemn i-am impartit?Dureros e ca vorbesc de patrimoniul tarii mele.

#29
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 01.05.2006
Pai asta e un fapt banal si cunoscut din cele mai vechi timpuri. Doar ca din cauza masonilor, lui Soros si a satanistilor nu s-a putut valorifica pana acum.

Dar nu-i o problema ca nu-i asta cea mai mare bogatie a Romaniei. Nu.

Cea mai mare bogatie e inteligenta populatiei bastinase. Da.

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmiki07, on 10 noiembrie 2015 - 14:23, said:

Ce naiba, sub noi e Noua Zeelanda?!
Nu chiar, da' Noua Zeelandă e cel mai apropiat pămînt de locul ăla...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate