Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Aplicatie (php) similara cu freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Ma intereseaza un programator ce imi poate creea de la zero un script web (de preferat in php) similar ca idee cu freelancer.
Insa doresc sa fie ceva mult mai simplu. Ca sa va faceti o idee, conturile sa fie de doua tipuri, gen cereri de oferte (consumatori) si furnizori.
Furnizorul se va inregistra pe site si va bifa categoriile de interes.
Consumatorul va trimite cererea de oferta, bifand categoria in care se incadreaza. Astfel, cerere de oferta va fi trimisa prin email tuturor furnizorilor care au bifat si ei respectiva categorie.

Nu doresc ca proiectele/cereile sa fie afisate intr-o lista publica.
Mai exact, sa fie ca un fel de neesletter, in care furnizorii sa fie abonati la acel newsletter, iar consumatorii cand trimit o cerere, mesajul sa ajunga targetat, doar la furnizorii interesati.

Ca mod de retributie pentru programator, ma gandeam sa facem o colaborare prin care sa-i ofer un procent din incsarile site-ului.
In cazul in care suma ceruta, nu este foarte mare, putem merge si pe varianta asta.
Accept si alte propuneri in legatura cu plata.
Colaborarea va fi pe termen lung, deoarece se vor aduce diverse modificari.
Multumesc!

#2
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Pregateste-te sa scoti cateva mii de euro bune din buzunar.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fara cateva zeci de mii nici nu citesc topicul asta.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,652
  • Înscris: 30.07.2003
Orice soft custom are pret mare, nu-l amortizezi imediat la prima vanzare etc. In plus concurezi cu alti angajatori cu banii jos si multi.

#5
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Multumesc pentru pareri. Ma asteptam la ceva mai putin, avand in vedere ca un script gata facut costa 38$.

#6
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 17:26, said:

Multumesc pentru pareri. Ma asteptam la ceva mai putin, avand in vedere ca un script gata facut costa 38$.
Colegu' cu $38 abia faci un split test.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,652
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 17:26, said:

Ma asteptam la ceva mai putin, avand in vedere ca un script gata facut costa 38$.
Foloseste-l pe ala. Un soft comandat de la zero nu poate avea acel pret. Da' ai sa vezi cand nu te multumeste asa cum e acum si vrei tu una-alta.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,892
  • Înscris: 10.12.2006
Omul chiar a deschis topic sperand ca-i codeaza cineva sub 38$?

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,928
  • Înscris: 07.08.2008

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 17:26, said:

Multumesc pentru pareri. Ma asteptam la ceva mai putin, avand in vedere ca un script gata facut costa 38$.

Ia scriptul ala la 38$ si cere lui ColinCharisma sa iti modifice ceva la el.. sa vezi atunci cat ai de plata Posted Image
Tu crezi ca o aplicatie e ieftina mai ales daca e facuta pentru o singura persoana? Poate fi ieftina dar doar atunci cand poti vinde la mai multe persoane(pe CodeCanyon de exemplu), atunci poti sa mai lasi din pret.

Edited by tigerheart, 03 November 2015 - 18:53.


#10
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Am zis ca vreau de la zero, pentru ca nu stiu sa existe asa ceva deja, care sa fie si open source.
Dar sincer, nu ma intereseaza acest aspect. Asa ca daca tu poti sa iei unul gata facut si sa ii aduci cateva modificari, nu am nimic impotriva.

Alt aspect, este ca nu am cerut exclusivitate. Il poti vinde si altora, dupa ce e gata.

Alt aspect: cu cateva mii de euro altii produc masini si roboti, in timp ce tu imi ceri suma asta pentru un rahat de newsletter.

De la 38$ la cateva mii sau ZECI de mii e diferenta ca de la cer la pamant. Am facut si eu aplicatii la viata mea, am modificat scripturi si ceea ce vreau eu nu ar trebui sa dureze mai mult de cateva zile, chiar si facut de la zero.

In Romania am vazut ca se practica chestia asta. Gen, imi iau o imprimanta de 300 de lei, se defecteaza un surubel si "meseriasul" cere 500 lei manopera de reparatie.

Asa ca, daca nu aveti chef de munca, abtineti-va de la astfel de comentarii. Ca cu "cateva zeci de mii" platesc zeci de oamanei...

#11
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostMizu, on 03 noiembrie 2015 - 18:33, said:

Omul chiar a deschis topic sperand ca-i codeaza cineva sub 38$?
a mers si el pe ideea ,,daca merge, merge"

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 19:04, said:

mult succes cu aia 38$

#12
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Eu am mers de la inceput pe pretul corect. Daca tu ai impresia ca pretul corect e de cateva mii, viseaza in continuare si te trezesc eu cand incep desenele animate.
si ca dovada, cauta singur pe elance sau freelancer, si vei gasi proiecte "de la zero" pentru clone gen alibaba, facebook, fiver etc, la preturi ce nu depasesc 1000$. Si acolo da munca...
De fapt, nu stiu de ce imi pierd eu timpul. Auzisem ca pe SP se remarca tot felul de copii care au facut si ei un  template pentru Wordpress si se vad mari programatori.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tot n-ai zis cat vrei sa platesti.

#14
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Arata-mi intai un portofoliu de clienti si lucrari. Cu copii care fac doar templateuri de Wordpress nu mai stau de vorba.

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,928
  • Înscris: 07.08.2008

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 19:04, said:

Asa ca, daca nu aveti chef de munca, abtineti-va de la astfel de comentarii. Ca cu "cateva zeci de mii" platesc zeci de oamanei...
Cum sa nu avem chef de munca? Cine a zis asta? Numai ca am impresia ca nu ai bani ca sa platesti proiectul la pretul real.. ai idei cum sa te "imbogatesti" dar te zgarcesti(sau nu iti permiti) ca sa le pui in practica. Tipic...
Spune cat esti dispus sa dai pentru proiect... Pentru ca de la asta se incepe discutia: ce vrei si ce buget ai.

#16
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Bravo, ai castigat un tricou cu Steaua, pentru spiritul de observatie. Pai normal ca nu am zeci de mii de euro sa platesc proiectul. Ca daca aveam, cumparam un liceu de informatica.
Am scris in primul mesaj care sunt conditiile. Daca iti convine bine, daca nu iara bine. Munca si-o apreciaza fiecare cum stie. Daca oferta ta este de "cateva zecii de mii", atunci nu ma intereseaza si am terminat povestea.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 20:47, said:

Arata-mi intai un portofoliu de clienti si lucrari. Cu copii care fac doar templateuri de Wordpress nu mai stau de vorba.
Copiii de $38 iti vor da PM, restul au treaba.

#18
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 20:22, said:

cauta singur pe elance sau freelancer, si vei gasi proiecte "de la zero" pentru clone gen alibaba, facebook, fiver etc, la preturi ce nu depasesc 1000$. Si acolo da munca...
prietene, ce ai fumat? Posted Image
un amarat de social network crede-ma ca nu e tot una cu facebook
ai o gandire minim infantila daca tu ai impresia ca o echipa de 2-3 indieni este in stare sa iti ofere contra a 1000$ o platforma gen facebook, alibaba, fiver la cheie

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 20:22, said:

.
De fapt, nu stiu de ce imi pierd eu timpul. Auzisem ca pe SP se remarca tot felul de copii care au facut si ei un  template pentru Wordpress si se vad mari programatori.
poate tema de wordpress
n-ai nici cea mai mica idee cata munca intra intr-o astfel de tema

View PostBandit, on 03 noiembrie 2015 - 21:11, said:

Pai normal ca nu am zeci de mii de euro sa platesc proiectul.
Pai daca n-ai bani de ce mai intrebi? Ce, crezi ca-i cineva prost sa faca o colaborare pe termen lung cu tine fara ca tu sa nu oferi nimic? Poate mai ai si pretentia la 20% din incasari sau mai stiu eu ce.. cu un aport de 38$.
Mult succes cu indienii aia care iti copie o platforma gen facebook pentru 1000$ :roflmaofast:

Edited by DraculescuDraculescu, 03 November 2015 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate