Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 

DSLR zoom? help sfat achizitionare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tot stau si cumpanesc sa ma bag , sa nu ma bag in discutie; dar dupa felul cum se prezinta conceptiile initiatorului mir ca ma bag intr-o polemica nonsens si nu cred ca dispun de timpul necesar sa ma bat cu morile de vant.
Concret am vazut cateva cadre:
In mare:
-Greseli grave de incadratura si compozitie ai taiat si incadrat cum te-a dus capul.
-Compozitie foarte slaba sau inexistenta; Cadre banale intr-un cuvant.
-Zgomot mare, Focus ratat la unele cadre, Bukeh 0,punct de alb aiurea la unele din ele, lumini/umbre care cad aiurea ,reflexii taiate, elemente si gunoaie prin cadru care trebuiau editate, DR scazut Zone mari de Highliht si umbre pierdute.
-Nu respecti rata de aspect de 3:2 ai taiat dupa cum te-a dus capul
-Nu am vazut nici o poza la care sa fi folosit un procedeu mai complicat desi daca nu ai scule e cam imposibil acest lucru.
Cu sapuniera aia nu te poti baga la mai mult de peisaj in conditii bune de iluminare asta daca detii si ceva conostinte de baza in foto.Faptul ca tragi direct JPEG pe un senzor prastie cu DR infim este imponsibil sa obtii rezultate bune de tonare a pozei in post.Daca, camera ta nu permite sa setezi manual punctul de alb in Kelwin precum si tenta de culore esti mort.La fel neavand la dispzitie formatul RAW si prestand pe un senzor cu DR de cacao este foarte indicat sa folesti un trepied si sa te bazezi pe HDR la foto de peisaj si arhitecturale si sa compui in post din 3 expuneri diferite.
Sunt multe de spus dar cata vreme nu esti incapatanat si nu esti dispus sa inveti si sa investesti pentru inceput  intr-un DSLR antic si cateva lentile e greu de tine.
Intra pe critica foto; sunt acolo o gramada de subarii in functie de gen.Cam 50% din acele poze sunt bune si foarte bune. Cand vei reusi sate incadrezi si tu in acel 50% vei putea emite pretentii.
Stima.

Uita-te numai la ultimele 10 pagini de pe topicul cu fotografia de noapte sau pe blogul lui Mircea si ai sa intelegi repede unde te afli si de ce nu-ti cumpare nimeni fotografiile ori nu-ti sunt acceptate pe siturile de profil renumite.

Edited by geo123, 29 June 2015 - 21:46.


#56
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcalexe, on 29 iunie 2015 - 20:55, said:

@clickuserx:
Corect. Schimbă rapid agenția!  Eventual și camera. Cunoștințe, experiență - zici că ești dotat. Nu văd alte obstacole în calea succesului tău. Și da, rămâi pe Landscape; numai așa ies pozele clare de la stânga la dreapta. Baftă! Să pui și tu niște poze de valoare pe aici.

calexe, ca o completare: pe langa modul lansdcape, in care pozele ies clare de la dreapta la stanga (scuze, de la stanga la dreapta), mai este si modul portret in care ies clare de sus pana jos si de jos pana sus. Pentru ca sa obtii poze clare si de la stanga la dreapta si de sus pana jos, trebuie sa faci focus stacking cu cele doua moduri.

Edited by DSops, 30 June 2015 - 08:57.


#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si sa nu uitam ca universul este 3D: care e modul ala in care pozele sint clare si mai aproape si mai departe? Asta e o intrebare serioasa.

#58
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Până la urmă de ce să iei superzoom? Iei un telefon cu câți mai mulți megapixeli și faci zoom din crop. :D

#59
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postf300, on 30 iunie 2015 - 09:07, said:

Si sa nu uitam ca universul este 3D: care e modul ala in care pozele sint clare si mai aproape si mai departe? Asta e o intrebare serioasa.
Cel mai clare sunt focalizând la distanța hiperfocală cu un obiectiv cu focala cât mai mică și cu obiectivul închis cât este posibil pentru claritate maximă - asta variază cu obiectivul.

Sub jumătatea distanței hiperfocale, nu vor fi niciodată "clare". Dar poți să nu ai nimic în cadru sub jumătatea distanței hiperfocale dacă distanța hiperfocală este foarte mică - un eventual crop minim.

Problema apare când vrei să ai claritate minimă, acolo începi să scoți bani și să înjuri producătorii de obiective. :D
http://www.bhphotovi...Aspherical.html

Edited by neur0, 30 June 2015 - 09:42.


#60
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postgeo123, on 29 iunie 2015 - 21:52, said:

Tot stau si cumpanesc sa ma bag , sa nu ma bag in discutie; dar dupa felul cum se prezinta conceptiile initiatorului mir ca ma bag intr-o polemica nonsens si nu cred ca dispun de timpul necesar sa ma bat cu morile de vant.
Concret am vazut cateva cadre:
In mare:
-Greseli grave de incadratura si compozitie ai taiat si incadrat cum te-a dus capul.
-Compozitie foarte slaba sau inexistenta; Cadre banale intr-un cuvant.
-Zgomot mare, Focus ratat la unele cadre, Bukeh 0,punct de alb aiurea la unele din ele, lumini/umbre care cad aiurea ,reflexii taiate, elemente si gunoaie prin cadru care trebuiau editate, DR scazut Zone mari de Highliht si umbre pierdute.
-Nu respecti rata de aspect de 3:2 ai taiat dupa cum te-a dus capul
-Nu am vazut nici o poza la care sa fi folosit un procedeu mai complicat desi daca nu ai scule e cam imposibil acest lucru.
Cu sapuniera aia nu te poti baga la mai mult de peisaj in conditii bune de iluminare asta daca detii si ceva conostinte de baza in foto.Faptul ca tragi direct JPEG pe un senzor prastie cu DR infim este imponsibil sa obtii rezultate bune de tonare a pozei in post.Daca, camera ta nu permite sa setezi manual punctul de alb in Kelwin precum si tenta de culore esti mort.La fel neavand la dispzitie formatul RAW si prestand pe un senzor cu DR de cacao este foarte indicat sa folesti un trepied si sa te bazezi pe HDR la foto de peisaj si arhitecturale si sa compui in post din 3 expuneri diferite.
Sunt multe de spus dar cata vreme nu esti incapatanat si nu esti dispus sa inveti si sa investesti pentru inceput  intr-un DSLR antic si cateva lentile e greu de tine.
Intra pe critica foto; sunt acolo o gramada de subarii in functie de gen.Cam 50% din acele poze sunt bune si foarte bune. Cand vei reusi sate incadrezi si tu in acel 50% vei putea emite pretentii.
Stima.

Uita-te numai la ultimele 10 pagini de pe topicul cu fotografia de noapte sau pe blogul lui Mircea si ai sa intelegi repede unde te afli si de ce nu-ti cumpare nimeni fotografiile ori nu-ti sunt acceptate pe siturile de profil renumite.

n-am zis ca am experienta niciodata

bokeh nu Bukeh Posted Image , na nu am bokeh lasa ca folosesc Alien Skin Bokeh mai stau 5 minute in PS

[ http://i62.tinypic.com/auwnk2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i57.tinypic.com/1zdloch.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i57.tinypic.com/2vrxyyx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e mai bine ?


imi cumpar totusi un trepied, un mini trepied, dar nu stiu cum sa evit Editorial Use only , intr-un oras aglomerat cu multi oameni, magazine, masini, firme, cred ca e imposibil.

Edited by clickuserx, 02 July 2015 - 07:39.


#61
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru poze banale de vacanță e bine.

#62
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postneur0, on 02 iulie 2015 - 09:38, said:

Pentru poze banale de vacanță e bine.
oh come on, exista negative space etc Posted Image
au fost acceptate pe Shutterstock , au fost Posted Image

acum are cineva vreun sfat legat de trepied, o sa imi cumpar astazi unul, destul de usor, poate chiar unul mini, dar nu cred ca pot evita Editorial Only la videos

Edited by clickuserx, 02 July 2015 - 10:52.


#63
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
Ai taiat cladirea, ai taiat bara si soldatul, ai taiat barcile. In rest e ok.
Un trepied mic si versatil e gorilapodul.

Edited by crokodilu, 02 July 2015 - 12:21.


#64
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postcrokodilu, on 02 iulie 2015 - 12:19, said:

Ai taiat cladirea, ai taiat bara si soldatul, ai taiat barcile. In rest e ok.
Un trepied mic si versatil e gorilapodul.

m-ar fi luat cu model release daca nu

nu stiu cat costa un gorilapod

Mi-am cumparat primul meu trepied din viata mea , ever ! A fost ca un "leap of faith" pentru mine. Pana acum sunt foarte incantat de el, e usor,( se stie ca nu imi place sa duc echipament greu :D ) am invatat cum se monteaza si manevreaza camera foto, cel mai mult imi place ca are picioarele telescopice

http://www.altex.ro/...aveller-compact

ce poti sa mai zici la pretul asta Posted Image

[ http://i58.tinypic.com/3518m7o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i57.tinypic.com/muh3wh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i59.tinypic.com/xcu880.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i58.tinypic.com/2lmv58o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by clickuserx, 02 July 2015 - 13:43.


#65
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
Ai grija sa nu se colapseze telescoapele si sa iti cada aparatul in nas.

#66
clickuserx

clickuserx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 13.02.2012

View Postcrokodilu, on 02 iulie 2015 - 17:59, said:

Ai grija sa nu se colapseze telescoapele si sa iti cada aparatul in nas.

ok :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate