Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache
 Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

La mulți ani @BlueKing-69!

suspectez un switch ca are probleme
 

pompa submersibila cu...cantec

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Nu toate multimetrele masoara condensatoare.
Trebuie sa ai un simbol de condensator, altfel nu masoara.

DCA, nu stiu ce poate insemna...
Pune o poza cu aparatu de masura.

#20
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutzu_1069, on 10 iunie 2015 - 10:15, said:

Nu toate multimetrele masoara condensatoare.
Trebuie sa ai un simbol de condensator, altfel nu masoara.

DCA, nu stiu ce poate insemna...
Pune o poza cu aparatu de masura.

Attached Files



#21
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
DCA este pentru masurat curent continuu (Amperi)
Aparatul asta nu masoara direct condensatori.

ACV ptr masura tensiune alternativa

Ai putea incerca ceva pe scala de masurat rezistente (ala cu simbolul OMEGA), nu mai stiu daca pe 200 sau 2000k, la condensatorii cu valori de ordinul microfarazi si mai mari, daca e ok, vei  observa o variatie liniara a valorii afisate, de la max la min.

#22
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 leonardusius, on 10 iunie 2015 - 10:31, said:


No, de aici nici ....nu se mai poate scoate ! Am incalzit un pic mantaua si am bagat 2 suruburi, apoi cu ciocanelu' am dat in sus si a iesit. Nu are filet aici. dar degeaba, din cauza mansonului de cauciuc nu urca mai sus/nu se poate scoate.

Attached Files


Edited by leonardusius, 10 June 2015 - 11:43.


#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Pai ce, mansonul cu surub nu se poate scoate de pe axul motorului?
Trebuie sa se poata.

Roaga-l frumos :D

#24
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutzu_1069, on 10 iunie 2015 - 13:14, said:

Pai ce, mansonul cu surub nu se poate scoate de pe axul motorului?
Trebuie sa se poata.

Roaga-l frumos Posted Image

Poate-mi spui tu cum, ca eu am incercat in toate felurile.

#25
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Incearca in sens antiorar, dar sa ti contra la axul motorului, si rotesti bucsa.

http://www.elforum.r...urub-pompa-qgd/

poti sa-i pui si niste spray antigripant si il lasi sa patrunda.

#26
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutzu_1069, on 10 iunie 2015 - 14:55, said:

Incearca in sens antiorar, dar sa ti contra la axul motorului, si rotesti bucsa.

http://www.elforum.r...urub-pompa-qgd/

poti sa-i pui si niste spray antigripant si il lasi sa patrunda.

In sfarsit am demontat-o complet ! Culmea culmilor e ca toate sunt OK !!!!! Dracu mai stie, iata pozele, poate vedeti ceva ....

Attached Files


Edited by leonardusius, 10 June 2015 - 15:55.


#27
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Partea de motor, o cureti cu smirghel fin. Te asiguri ca rurmentii merg usor. Ar trebui ca un electrician sa-ti masoare statorul si condensatorul.
daca totul este ok poti ansambla la loc partea de motor, si pe care o poti proba sub tensiune. apoi te ocupi de partea hidraulica. surubul tre sa se invarta in sensul corect. etansarea mecanica (aia cu arc si bucsi) trb sa fie in stare buna , poate aici e problema...

#28
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutzu_1069, on 10 iunie 2015 - 16:27, said:

Partea de motor, o cureti cu smirghel fin. Te asiguri ca rurmentii merg usor. Ar trebui ca un electrician sa-ti masoare statorul si condensatorul.
daca totul este ok poti ansambla la loc partea de motor, si pe care o poti proba sub tensiune. apoi te ocupi de partea hidraulica. surubul tre sa se invarta in sensul corect. etansarea mecanica (aia cu arc si bucsi) trb sa fie in stare buna , poate aici e problema...

Cum imi dau seama daca etansarea aia este OK ?

#29
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
N-are treaba cu etansarea (se cheama presetupa).
Uita-te cu atentie la infasurari sa nu aiba zone arse, si masoare-le sa nu dea continuitate cu corpul pompei.
Pune motorul la loc, fara surub.
Invarte-l cu mana - trebuie sa mearga lin, fara socuri. Socuri = rulmenti dusi.
Baga-l in prize, trebuie sa se invarta repede, cu zgomot destul de mic si uniform.
Huruituri, zgomot aspru = rulmenti.
Rotit anemic = condensator.
Nu poti masura condesatorul cu multimetrul ala, dar orice masurare cu multimetrul e relevanta doar daca arata ca e defect.
Indicatiile corecte nu sunt relevante din cauza diferentei mari de tensiune - multimetrul are 9V (sau mai putin), tensiunea de lucru e ceva mai mare :D

#30
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Nu poti constata daca un condensator de curent alternativ e defect decat cu un instrument cu afisaj analogic (cu ac indicator) pe care il fixezi pe domeniul de masurat rezistente.(K.ohmi)Constatarea se face astfel;Se scoate legaturile condensatorului,Se scurtcircuiteaza reoforii si se regleaza acul indicator sa mearga pana la capatul scalei adica la zero,apoi se pun reoforii indiferent cum pe lamele condensatorului,va trebuii sa apara o oscilatie scurta a acului indicator,apoi imediat se inverseaza reoforii si se aplica din nou pe lamele condensatorului,si daca condensatorul este bun se va observa din nou o oscilatie scurta a acului indicator(cam pana la mijlocul scalei).Daca condensatorul este defect,aceste oscilatii nu vor apare,acul indicator ramanand inert pe infinit.Instrumentul prezentat de tine este cu afisaj digital si nu poate reda rapid prin cifre acele impulsuri scurte care prezinta incarcarea si respectiv descarcarea unui condensator de curent alternativ.Pe domeniul capacitati poti masura doar condensatorii de curent continuu polarizati (electroliti)sau nepolarizati (ficsi).Un instrument multimetru chinezesc modest pentru incepatori cu afisaj analogic costa doar 5 lei.

Edited by Arayan, 10 June 2015 - 21:55.


#31
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
@Arayan
"Pe domeniul capacitati poti masura doar condensatorii de curent continuu polarizati (electroliti)sau nepolarizati (ficsi)"

Aici nu sunt de acord, daca te referi la aparatele de masura care au selector pentru masurat capacitati!
Daca aparatul are, poate masura orice fel de condensator, polarizat sau nu, de cc sau ca.

De ex pot masura un condensator de defazaj de 19 microF la 350V cu un aparat cu scala digitala.
Daca condensatorul este bun imi arata pe scala exact valoarea.

#32
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
Am avut condensator care masurat cu 2 multimetre parea bun, dar in lucru se strapungea (si isi revenea iar apoi).
Altfel, poti masura condensatori de motor cu orice multimetru digital care are functia asta, doar ca la valori de zeci/sute de micro au erori mari (10% sau pe acolo).

#33
pusttiu

pusttiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.11.2005
merge pina la urma pompa sau nu merge? se merita sa o rebobinezi daca e arsa? multumesc.

#34
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 _bcristian_, on 10 iunie 2015 - 20:41, said:

N-are treaba cu etansarea (se cheama presetupa).
Uita-te cu atentie la infasurari sa nu aiba zone arse, si masoare-le sa nu dea continuitate cu corpul pompei.
Pune motorul la loc, fara surub.
Invarte-l cu mana - trebuie sa mearga lin, fara socuri. Socuri = rulmenti dusi.
Baga-l in prize, trebuie sa se invarta repede, cu zgomot destul de mic si uniform.
Huruituri, zgomot aspru = rulmenti.
Rotit anemic = condensator.
Nu poti masura condesatorul cu multimetrul ala, dar orice masurare cu multimetrul e relevanta doar daca arata ca e defect.
Indicatiile corecte nu sunt relevante din cauza diferentei mari de tensiune - multimetrul are 9V (sau mai putin), tensiunea de lucru e ceva mai mare Posted Image

Rulmentii merg brici. Condensatorul e bun, cred. L-am inlocuit de proba cu unul bun de rezerva si merge exact la fel: motorul are turatie si merge lin. Nu are continuitate cu corpul pompei. Deci: pana aici n-am gasit nimic. O s-o montez la loc si oi mai vedea.....banuiala mea este presetupa, dar este numai banuiala.....

 pusttiu, on 11 iunie 2015 - 11:38, said:

merge pina la urma pompa sau nu merge? se merita sa o rebobinezi daca e arsa? multumesc.

Nici vorba nu se merita. Bobinarea m-ar costa 150 RON si o pompa noua identica (cu atat am luat-o si eu)o iau de la ''rusi'' cu 200RON. Plus ca nu se mai gasesc bobinatori si/sau noua bobinare n-are calitate (m-am prostit sa duc la rebobinare un motor de masina de taiat iarba, m-a costat 70RON, era vadit mai slab, si m-a tinut 1 luna; asta in vreme ce o masina noua costa 150RON cu garantie) !

#35
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Este recomandat ca sa nu faci probe fara apa, pentru mult timp.
Asta in cazul in care pui presetupa noua.
Pentru orice eventuialitate cauta o presetupa noua.

#36
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danutzu_1069, on 11 iunie 2015 - 13:04, said:

Este recomandat ca sa nu faci probe fara apa, pentru mult timp.
Asta in cazul in care pui presetupa noua.
Pentru orice eventuialitate cauta o presetupa noua.

Gresesc eu sau mai demult presetupa se numea semering ? Apropo, cum se baga in apa pompa asta ? Pe orizontala sau verticala ?

Edited by leonardusius, 11 June 2015 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate