Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Mazda 6 vs. C5 vs. Altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Eu am sa vb decat de S60 si Jaguar..la S60 portbajul mic, de o compacta. Jaguar xf are vecinul din bloc cu mine. Din ce am vb cu el despre masina, este f.multumit..
Personal as alege C5 cu 160hdi+hidroactiva. Sper sa faci o alegere buna si sa ne anunti si pe noi.
Pana atunci iti doresc sa gasesti TIMP!!!!!

#56
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,155
  • Înscris: 08.12.2008
Singura chestie care m-ar face sa fiu reticent la C5 ar fi fiabilitatea. In general la Citroen nu prea e punctul forte comparativ cu marcile asiatice. Si in acelasi timp, daca omul va merge peste 30000 de km/an, fiabilitatea consider ca trebuie sa fie cat mai buna. Din cauza asta am recomandat Mazda 6 sau Volvo S60. Apropo, ultimele generatii de motoare diesel de la Volvo sunt mult mai reusite comparativ cu primele D5-uri.
@Mog, te salut cu drag! :)

#57
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Gasesc Jaguar sau Lexus pana in 35.000 de euro? Plus de asta am specificat ca vreau ca masina sa fie manuala in 6 viteze...Subaru e foarte interesant si el, imi place si modelul wagon aici, se si incadreaza in pret, eo optiune.Va rog sa nu mai recomandati BMW, Audi, Mercedes si VW....

#58
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Jagur sau Lexus vin si cu niste costuri aditionale. FIi pregatit ca la orice vizita in service sa decartezi dublu poate triplu la o revizie fata de mazda&co. Intradevar, iti ofera o anumita prestanta...
La Subaru, ce s`ar putea incadra, e noul Outback sau Forester, 2.0D. Locuiesti in Romania? Conteaza mult si asta.

#59
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Da, in Romania, merg si pe la tara, chiar si pe drumuri neasfaltate, dar fara gropi, ma duc prin zone de dealuri si munte destul de des, saptamanal fac peste 1000 de km.....

De la Subaru imi place doar Legacy...

#60
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postpaul2015, on 27 martie 2015 - 10:32, said:

Va rog sa nu mai recomandati BMW, Audi, Mercedes si VW....

Am putea sti din ce motive? Voiam sa-ti recomand si eu Superbul Break 4x4 chiar au oferte foarte bune in aceasta perioada pt ca apare noul model, dar daca nu vrei VAG ...

Daca la masinile premium te sperie costurile de intretinere (desi la asa o suma si km parcursi anual nu ar trebui sa fie o problema), uita de Jaguar, Lexus, Volvo si chiar Subaru.

Edited by florinppv, 27 March 2015 - 15:02.


#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,155
  • Înscris: 08.12.2008
Sa iti permiti sa dai 35000 de euro pe o masina si sa nu iti permiti intretinerea ei... in mod normal aici nu se leaga ceva.

#62
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View Postflorinppv, on 27 martie 2015 - 14:59, said:

Am putea sti din ce motive? Voiam sa-ti recomand si eu Superbul Break 4x4 chiar au oferte foarte bune in aceasta perioada pt ca apare noul model, dar daca nu vrei VAG ...

Daca la masinile premium te sperie costurile de intretinere (desi la asa o suma si km parcursi anual nu ar trebui sa fie o problema), uita de Jaguar, Lexus, Volvo si chiar Subaru.
Nu am spus ca ma sperie costurile de intretinere, dar pur si simplu nu vreau Jaguar sau Lexus si oricum nu se incadreaza in pret, poti sa imi recomanzi noul model daca are pe el optionalele pe care le-am specificat...

Mai exact, BMW nu vreau pentru ca nu imi place BMW, nu imi place nici cum arata, Mercedes imi depaseste bugetul si Audi la fel daca pun ceva optionale pe el...prefer un C5 sau Mazda full option.

Am sunat la Mazda si ma duc acum seara la mall ca au acolo o masina expusa, va veni si un reprezentant sa imi prezinte masina...

#63
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Daca e Alfa Romeo, e frumoasa dar e stricacioasa, daca e VW, e solid, dar e anost, daca e Mazda e si frumoasa si fiabila si dinamica, doar ca spune cineva ca cica are unele pastice mai asa si asa. Nu gasesc un motiv real pentru a nu cumpara aceasta masina, din punctul meu de vedere are o multime de calitati si nu sunt fan japoneze.

#64
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si cate Mazda 6 zici ca ai?

#65
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,946
  • Înscris: 14.11.2004
Cai si fost posesor de Citroen, sunt comode, pline de gadget-uri, stai bine in interior, dar cand ajung sa depaseasca 5 ani, vei trage din greu cu ele la intretinere si la revanzare sunt tragedie, aproape ca le dai pe degeaba, doar sa scapi de "mort".

Mazda6 imi place si un break 2.2 Revolution as vrea in loc la Toyota, dar e mult prea scumpa pentru o masina normala, motorul 2.2 e ok, am auzit posesori multumiti si altii mai putin multumiti, cei putin multumiti erau printre primii care au luat masina si sigur mai erau ceva "bug-uri" de rezolvat.
Echiparea Revolution iti ofera tot ce ai nevoie, iar noul sistem HMI se pare ca e mai bun decat tentativa aia sinistra ce exista anterior.

Legat de Mazda... sunt super masini, dar serivce-ul din Romania e slabut, iar reteaua de vanzatori e praf, zici ca le ceri sotiile cand soliciti un drive-test. La Citroen am fost multumit de dealer-ul meu unde duceam masina si drept dovada ca acolo duc si Toyota pentru chestii non-specifice trenului de rulare hibrid, fiind mai prompti si mai seriosi decat Toyota si mai ieftini la manopera.

Daca stai in vestul tarii sau langa frontiera, e mai comod sa dai o fuga la unguri sau altii decat sa repari masina aici :)

#66
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 24.02.2007
Ai putea sa te uiti si la Hyundai Sonata 2015. O are un vecin de-al meu, am pipait-o putin dar n-am condus-o. I-mi place masina.

#67
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
35K EUR si masina sud Koreea paraca e impotriva logicii....am condus Sonata pentru vre-o 10 zile (inchiriata) , e ok da, nu pentrru banii astia; in alta ordine de idei Insignia 4x4 varianta sport se incadreaza perfect in buget

#68
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012
Opel Insignia nu iti place? In pretul acela o cumperi cu toate dotarile .Eu sunt multumit de aceasta masina.

#69
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postpaul2015, on 27 martie 2015 - 10:32, said:

Gasesc Jaguar sau Lexus pana in 35.000 de euro? Plus de asta am specificat ca vreau ca masina sa fie manuala in 6 viteze...Subaru e foarte interesant si el, imi place si modelul wagon aici, se si incadreaza in pret, eo optiune.Va rog sa nu mai recomandati BMW, Audi, Mercedes si VW....

Ai spus ca faci 50-70k km/an si tu vrei manuala ? Posted Image

Cumpara o masina cu tractiune integrala,automata,diesel (minim 140-150cp),stabila dar si confortabila si cat mai dotata (pt un rulaj atat de mare recomandat scaune confort,cu cat mai multe reglaje,suspensie adaptiva,bi-xenon sau led si ACC).

#70
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostOctavian_SK, on 28 martie 2015 - 10:30, said:

in alta ordine de idei Insignia 4x4 varianta sport se incadreaza perfect in buget

View PostSTReight, on 28 martie 2015 - 12:41, said:

Opel Insignia
aia am zis si io mai sus :)

#71
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012

View PostOctavian_SK, on 28 martie 2015 - 13:11, said:

aia am zis si io mai sus Posted Image
Scuze , nu am vazut.
Oricum am spus si eu parerea mea..

#72
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

View Postaccelerator, on 27 martie 2015 - 22:09, said:

Daca e Alfa Romeo, e frumoasa dar e stricacioasa, daca e VW, e solid, dar e anost, daca e Mazda e si frumoasa si fiabila si dinamica, doar ca spune cineva ca cica are unele pastice mai asa si asa. Nu gasesc un motiv real pentru a nu cumpara aceasta masina, din punctul meu de vedere are o multime de calitati si nu sunt fan japoneze.
cine naiba te-a pus sa ceri parerea pe forumuri?
toti agaricii din Drăgășani,  admiratori de a4 sau seria 3 din 2000, isi vor da cu parerea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate