Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

M-as gandi sa incerc si un SLR pe film

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Decat orice film? Ia mai gandeste-te...

Deja cand scanezi pierzi informatie. IMO nu are sens sa tragi pe film doar ca sa scanezi cu un scaner consumer; mai bine tragi direct digital.

Edited by TS030, 17 February 2015 - 09:45.


#20
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Digital e misto...trage repede...arata bine...transfer rapid...iso incredibil fata de film...fotografii nelimitate fata de film. Si totusi fotografia nu e doar despre sharp. Cum nici cantatul nu e doar despre tipat. E despre feeling si emotie transmisa. Cum spuneam daca intelegeti ce e aia o tusa...o nuanta...veti intelege si ca latitudinea de expunere e mai mare la un film bun. Sa nu vorbim de video unde e si mai evident...
dar ce stiu eu? Puteti cauta tedte pe net...vor fi si pro digital...si pro film. Judecati singuri...

Edited by xtremdriving, 17 February 2015 - 09:57.


#21
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View PostStefanSC, on 17 februarie 2015 - 09:37, said:

Evident ca e bine stiut mai ales de cei care nu prea au pus mana pe o camera foto in viata lor.

Dat fiind ca trag cu digital de ceva ani si am trecut si ceva role de film prin batranul OM, o sa iti repet o singura data. Daca pricepi bine, daca nu, iarasi bine:

Toate camerele digitale moderne au gama dinamica mult mai mare decat orice film de aceeasi dimensiune. Se vede in prelucrare, se vede pe ecrane si se vede in print.
Daca vrei, iti pot explica de ce si cum si chiar arata, dar timpul meu costa...

Stefan ,eu am un digital crop , pe senzor APS-C, e posibil sa obtin reZultate mai bune pe film?acum fara gluma.
In alta ordine de idei cum sa procedez pe ebay ul asta?am cont paypal si m-am gandit la un pentax me super.
Cum sa-mi dau seama daca aparatul e functionabil?
In alta ordine de idei, pe aparatele de genul asta cum se regleaza diafragma?trebuie un obiectiv la care se regleaza difragma direct din obiectiv?

Edited by burlan, 17 February 2015 - 15:17.


#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce inseamna "rezultate mai bune"? Ce vrei, mai exact?

Da, pentru ME Super trebuie obiectiv cu inel de setare a diafragmei; altfel aparatul va trage cu diafragma inchisa la maxim. Asadar, nu vei putea folosi noile 70-200 f/2.8 si 150-450 ;)

Nu poti sa-ti dai seama daca aparatul e functional pana nu-l incerci. Modelul in sine e OK, atentie la garnituri (cele originale in 40 de ani au devenit o mazga lipicioasa), sa declanseze cum trebuie (sa mearga inclusiv mecanismul de avansare a filmului), sa masoare expunerea (daca are baterii).

Apropo, pe film formatul mediu este accesibil... ;)

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
Daca ai un crop digital aparut pana in ~2012 e foarte posibil sa poti obtine rezultate mai bune pe film. Dar asta doar daca:
1) Tragi cu filme de foarte buna calitate.
2) Tragi doar ISO100 sau mai jos.
3) Tragi de pe trepied.
4) Tragi cu obiectivele la diafragma optima.
5) Inveti sa developezi singur sau gasesti pe cineva ultra-priceput sa faca asta pentru tine.

Pentru ce ti-as recomanda eu un aparat pe film e sa inveti disciplina, sa inveti sa gandesti cadrul inainte sa declansezi si sa inveti sa prevezi cadrele.
De asta as recomanda un Canon AE ceva sau un Olympus OM, cu focus manual, eventual luat din RO pentru a vedea ca functioneaza.

Bafta la alegerea finala.

P.S:
Foarte buna observatia lui TS030: Mai bine format mediu pe film daca vrei film si sa vezi calitate. Desi se aplica cele 5 chestii pe care le-am scris mai sus si in situatia asta ;).

Edited by StefanSC, 17 February 2015 - 15:31.


#24
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postxtremdriving, on 17 februarie 2015 - 09:42, said:

.dar timpul meu costa mai mult.
D-asta o arzi non-stop pe forum si te dai rotund pe orice arie? Te pomenesti ca-i faceai poze pe film lu' Fangio in timp ce faceati o liniuta la Monaco.

#25
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
Stefan, am un Nikon D5100 ,asta poate fi depasit in conditiile expuse de tine?
Problema cu formatul mediu ar fi ca nici macar nu stiu unde se gasesc consumabile pentru ele.
Cat priveste partea de laborator aici, da, stiu ca e extrem de pretentios (trebuie respectate destule chestii, temperaturi etc) si nu m-as baga,, dar cunosc un laborator bunicel.

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Cat % din pozele tale le consideri nereusite preponderent din cauza dynamic range-ului?

#27
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
ce m-ar mai interesa pe mine si chiar mi se pare o caracteristica extrem de misto si de utila este depth of field preview si am gasit aici la un acest pentax http://www.ebay.co.u...=item2a4c5b93c6
Aceasta caracteristica am observat ca , pe digital nu exista decat la aparatele foarte scum,pe

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011

View Postburlan, on 17 februarie 2015 - 20:16, said:

Stefan, am un Nikon D5100 ,asta poate fi depasit in conditiile expuse de tine? - in unele situatii, poate. Dar necesita al naibii de multa munca.
Problema cu formatul mediu ar fi ca nici macar nu stiu unde se gasesc consumabile pentru ele. - F64?

Quote

ce m-ar mai interesa pe mine si chiar mi se pare o caracteristica extrem de misto si de utila este depth of field preview si am gasit aici la un acest pentax http://www.ebay.co.u...=item2a4c5b93c6
Aceasta caracteristica am observat ca , pe digital nu exista decat la aparatele foarte scum,pe
Ai fi prima persoana pe care o aud ca foloseste DoF preview. In practica nu sta nimeni sa faca masurari cu DoF preview ;).

#29
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Foarte scumpe, cum ar fi cel mai ieftin DSLR Pentax? Posted Image
Din pacate pe vizoarele astea merge si nu prea.

Edited by TS030, 18 February 2015 - 09:56.


#30
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postxtremdriving, on 17 februarie 2015 - 09:54, said:

fotografia nu e doar despre sharp. Cum nici cantatul nu e doar despre tipat. E despre feeling si emotie transmisa.
Tony Poptamas al fotografiei manca-ti-as

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postburlan, on 18 februarie 2015 - 09:04, said:

depth of field preview
Iei orice obiectiv de 3 lei cu inel de diafragma si faci ce dof preview vrei, sau iei orice dslr pentax de 5 lei si are dof preview. Eu de exemplu l-am folosit pe obiective cu apertura automata, inchide diafragma ca sa pot face focus mai bine, asa la f2.8 iese soft si nu-mi dau seama daca e focus sau nu ca se vede o mare pata. Mai e util la macro cateodata ca sa vezi cam pe unde e zona de sharp, daca intra tot subiectul in cadru.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006

View Postburlan, on 18 februarie 2015 - 09:04, said:

ce m-ar mai interesa pe mine si chiar mi se pare o caracteristica extrem de misto si de utila este depth of field preview si am gasit aici la un acest pentax http://www.ebay.co.u...=item2a4c5b93c6
Aceasta caracteristica am observat ca , pe digital nu exista decat la aparatele foarte scum,pe

Pentax a scos pana acum 25 de modele diferite de DSLR, ( de la *istD pana la K-S2, inclusiv 645D si 645Z, dar fara a include anuntatul FF35 de anul asta-care sigur o sa fie dotat si el cu asa ceva) si cam toate au DOF preview, chiar implementat direct pe zavorul din jurul butonului de shutter.
off/ON/DOF/preview.
K-m ( a nu se confunda cu KM) pare a fi singura camera DSLR Pentax care nu are DOF preview, dar chiar si la ea probabil se poate seta custom un buton pt aceasta functie.
K-x aparent nu are, dar se poate seta custom un buton ( daca este mai util pt. altceva, este incomod...)
Oricum, chiar sarind 2 modele, si eventual ignorand 645-urile, tot raman 21 de modele care au...

Legat de SLR-urile pe film, sau SLR in general, principalul motiv pt. care m-a atras acest tip de camera, a fost posibilitatea (negarantata), de a avea un vizor reflex, cu marire suficient de mare, care imprena cu un geam mat bun, sa-mi permita sa evaluez si supervizez, compozitia, texturile, focalizarea, si chiar profunzimea de claritate si bokehul.
Pentax MX ( film) are un vizor de TOP, cu redare peste 97% si marire peste 0,95X
Are dezavantajul ca are doar mod full manual ( nu are prioritate de diafragma, AV)
Este un SLR FF35 incredibil de ultracompact, cu cel mai mare vizor existent intre toate SLR-urile de 35.
Un vizor aproape la fel de impresionant, are Olympus OM-1n, 0,92X cu redare 0,97%.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postloock, on 18 februarie 2015 - 14:57, said:

Are dezavantajul ca are doar mod full manual ( nu are prioritate de diafragma, AV)
Totusi masoara expunerea, deci ceva automat face, probabil intr-un punct esential in contextul unui aparat pe film. Focus/apertura mai reglezi din mana, dar expunerea mai greu sa o calculezi la ochi.

#34
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View PostStefanSC, on 18 februarie 2015 - 09:49, said:

Ai fi prima persoana pe care o aud ca foloseste DoF preview. In practica nu sta nimeni sa faca masurari cu DoF preview Posted Image.

Ai folosit vreodata filtre ND-graduale? Posted Image

Edited by edri, 18 February 2015 - 17:45.


#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
Da.

Te rog lumineaza-ma care e legatura intre graduale si DoF preview?

#36
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postxtremdriving, on 17 februarie 2015 - 09:54, said:

... Si totusi fotografia nu e doar despre sharp. Cum nici cantatul nu e doar despre tipat. E despre feeling si emotie transmisa. ...

+1

View PostStefanSC, on 18 februarie 2015 - 17:46, said:

Da.

Te rog lumineaza-ma care e legatura intre graduale si DoF preview?

Pot sa-ti recomand o carte daca ai timp de citit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate