Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5973 replies to this topic

#5815
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,988
  • Înscris: 25.01.2007
Cu cardurile Visa de la Raiffeisen ai acces in lounge-urile din aeroporturile din Bucuresti, Timisoara si Viena in felul urmator: 3 intrari gratuite cu cardul Gold, 6 intrari gratuite cu cardurile Platinum, intrari nelimitate cu cardurile Signature pentru tine și un invitat.

#5816
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006
Ai uitat să menționezi că trebuie sa ai cheltuieli de 5000/7500 ron in ultima lună cu ele.
Eu am n carduri dar folosesc unul singur principal și nu e de la Raiffeisen.
Așa că eu nu pot intra în lounge cu oferta lor.

#5817
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,988
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am mentionat ca nu a mentionat nici Raiffeisen. Probabil momentan ne spun doar lucrurile bune, pentru vestile proaste mai asteptam.

#5818
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Deci din cercetarile mele de pana acum, pentru ce am eu nevoie (schimb ron<->euro flexibil si fara limite) - alternative la raiffaisen sunt putine. Toate cam au limitari , chiar si la pachete premium(aici vorbim de banci cu prezenta fizica - nu revolut, salt etc ... am ambele si le folosesc in concedii).
- raiffaisen reamintesc - au introdus limita de schimb de max 10k euro/luna
- BCR - Curs de schimb preferențial, în limita a 2.000 EUR/lună
- ING - limita a 20.000 lei/lună
- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.
- CEC ma crucesc ce citesc despre suportul lor de rahat (si comunist) ... asa ca a iesit din calcul.
- Libra - nu reusesc sa gasesc informatii nici mort - cel mai alambicat si inutil site dintre toate.
- BRD - praf + nu au nici o facilitate la schimb valutar
- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc

#5819
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,283
  • Înscris: 05.01.2006
Mai vezi si Intesa care are happy hour BNR la euro aproape toata ziua.

#5820
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 17.04.2021
la BCR e teapa cu cursul ala e ceva 5,01, de aceea nici nu il fac public...

Edited by princematei, 17 May 2024 - 08:47.


#5821
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006

 Sclaud, pe 17 mai 2024 - 08:36, a scris:


- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc
UniCredit nu are limită.


#5822
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 25.10.2007
Unicredit în Happy Hour au limită la 1000 Euro/zi la cursul BNR. Pe lună probabil ar veni 1.000 Euro*30 zile.

"Daca ai cont curent la UniCredit Bank, prin programul Happy Hour Exchange, poti face o operatiune de schimb valutar LEI-EUR sau LEI-USD prin Mobile Banking sau Online Banking***, la cursul publicat de BNR, in fiecare zi lucratoare, intre 13:15 si 14:15, in limita a 1.000 EUR/ o singura tranzactie/ zi (sau echivalent in EUR la cursul de schimb BNR a sumei aferente schimbului valutar)."

Edited by RV1923, 17 May 2024 - 09:06.


#5823
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012

View PostSclaud, on 17 mai 2024 - 08:36, said:

Deci din cercetarile mele de pana acum, pentru ce am eu nevoie (schimb ron<->euro flexibil si fara limite) - alternative la raiffaisen sunt putine. Toate cam au limitari , chiar si la pachete premium(aici vorbim de banci cu prezenta fizica - nu revolut, salt etc ... am ambele si le folosesc in concedii).
- raiffaisen reamintesc - au introdus limita de schimb de max 10k euro/luna
- BCR - Curs de schimb preferențial, în limita a 2.000 EUR/lună
- ING - limita a 20.000 lei/lună
- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.
- CEC ma crucesc ce citesc despre suportul lor de rahat (si comunist) ... asa ca a iesit din calcul.
- Libra - nu reusesc sa gasesc informatii nici mort - cel mai alambicat si inutil site dintre toate.
- BRD - praf + nu au nici o facilitate la schimb valutar
- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc
- a mai intrat Intesa pe lista ... interesant ... dar cam "mici" ... mai trebe sa citesc despr ei
- am dat un mail la BT pt pachetul premium club. Foarte prompt (chiar m-a mirat) m-au sunat inapoi: cica acel curs de schimb preferential se negociaza pe loc cu trezoreria, pt schimburi mai mari de 10k euro/tranzactie ... si cica se aproapie de cursul bnr zic ei. Din pacate nu exista nimic contractual ... informatia e doar verbala. Ne mai gandim

Edited by Sclaud, 17 May 2024 - 09:22.


#5824
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,518
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajSclaud, pe 17 mai 2024 - 08:36, a scris:

Deci din cercetarile mele de pana acum, pentru ce am eu nevoie (schimb ron<->euro flexibil si fara limite) - alternative la raiffaisen sunt putine. Toate cam au limitari , chiar si la pachete premium(aici vorbim de banci cu prezenta fizica - nu revolut, salt etc ... am ambele si le folosesc in concedii).
- raiffaisen reamintesc - au introdus limita de schimb de max 10k euro/luna
- BCR - Curs de schimb preferențial, în limita a 2.000 EUR/lună
- ING - limita a 20.000 lei/lună
- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.
- CEC ma crucesc ce citesc despre suportul lor de rahat (si comunist) ... asa ca a iesit din calcul.
- Libra - nu reusesc sa gasesc informatii nici mort - cel mai alambicat si inutil site dintre toate.
- BRD - praf + nu au nici o facilitate la schimb valutar
- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc

De ce excluzi SaltBank de la schimburile valutare? Ai "nelimitat" ca suma si interval orar schimburi valutare foarte apropiate de curs BNR (+/-0,001 lei la euro sau dolari). La SaltBank e curs valutar actualizat in timp real.

#5825
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 12.07.2022

Vizualizare mesajSclaud, pe 17 mai 2024 - 08:36, a scris:

- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.

La Premium se negociaza cursul la orice suma peste 10.000 euro (sau echivalent in alte valute). In general ofera +/- 2-3 bani fata de BNR, un curs foarte bun comparat cu cel standard (care-i unul dintre cele mai slabe de pe piata), dar nu e wow precum la Salt.

#5826
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012

View Postwertyck, on 17 mai 2024 - 09:26, said:

De ce excluzi SaltBank de la schimburile valutare? Ai "nelimitat" ca suma si interval orar schimburi valutare foarte apropiate de curs BNR (+/-0,001 lei la euro sau dolari). La SaltBank e curs valutar actualizat in timp real.
Nu exclud complet - ramane ca ultima varianta daca nu gasesc altceva. Dar trebe sa ma documentez bine / imi e putin cam frica cu ei la cat de incepatori sunt. Nu stiu cum s-ar comporta/ nici macar daca este posibil: sa transfer 50k euro de exemplu , din raiffaisen in salt -> sa ii schimb in ron la un curs cat mai bun -> si sa-i transfer inapoi in raiffainsen ? (nici macar nu stiu daca se poate asa ceva ... trebe sa mai citesc). Ca daca se apuca astia si imi blocheaza tranzactiile/banii cum s-a mai intamplat la revolut ... atunci nu ma risc. De lasat banii (sume dinastea) in Salt - nici nu se pune in discutie.

View PostJohnnyRambo, on 17 mai 2024 - 09:29, said:

La Premium se negociaza cursul la orice suma peste 10.000 euro (sau echivalent in alte valute). In general ofera +/- 2-3 bani fata de BNR, un curs foarte bun comparat cu cel standard (care-i unul dintre cele mai slabe de pe piata), dar nu e wow precum la Salt.
Am "negociat" un curs dinasta pt un schimb din eur->ron, la raiffaisen anul trecut ... si mi-au dat o cotatie de toata jena. Prea s-au adunat multe la raiffasen

Edited by Sclaud, 17 May 2024 - 09:37.


#5827
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 12.07.2022
Anul trecut am primit 4.52 la USD -> RON, la CEC era 4.5142, BNR 4.5395.

#5828
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,518
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajSclaud, pe 17 mai 2024 - 09:36, a scris:

Nu exclud complet - ramane ca ultima varianta daca nu gasesc altceva. Dar trebe sa ma documentez bine / imi e putin cam frica cu ei la cat de incepatori sunt. Nu stiu cum s-ar comporta/ nici macar daca este posibil: sa transfer 50k euro de exemplu , din raiffaisen in salt -> sa ii schimb in ron la un curs cat mai bun -> si sa-i transfer inapoi in raiffainsen ? (nici macar nu stiu daca se poate asa ceva ... trebe sa mai citesc). Ca daca se apuca astia si imi blocheaza tranzactiile/banii cum s-a mai intamplat la revolut ... atunci nu ma risc. De lasat banii (sume dinastea) in Salt - nici nu se pune in discutie.


Am "negociat" un curs dinasta pt un schimb din eur->ron, la raiffaisen anul trecut ... si mi-au dat o cotatie de toata jena. Prea s-au adunat multe la raiffasen

Eu am schimbat 90000 lei in euro, acum 2 saptamani in SaltBank si apoi am lichidat un credit in euro, facand transfer bancar gratuit din SaltBank in CEB. Cursul de schimb lei euro a fost, cum am scris (BNR+0,0015 lei). Totul a durat 2 minute (transferul instant de lei in SaltBank, ca am facut 2 tranzactii sub 50000 lei fiecare si apoi schimbul valutar in euro si transferul de euro catre Credit Europe Bank). Banii au ajuns in CEB in 5 ore (transfer initiat la ora 10 dimineata).
Eu nu vorbesc povesti, ci din experienta proprie.

Edited by wertyck, 17 May 2024 - 10:02.


#5829
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006
Si la revolut au schimbat mulți zeci de mii de euro fără probleme.
Și la fel de mulți au avut conturi blocate.
E un risc si e mai mare decât zero.

#5830
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSclaud, on 17 mai 2024 - 08:36, said:

Deci din cercetarile mele de pana acum, pentru ce am eu nevoie (schimb ron<->euro flexibil si fara limite) - alternative la raiffaisen sunt putine. Toate cam au limitari , chiar si la pachete premium(aici vorbim de banci cu prezenta fizica - nu revolut, salt etc ... am ambele si le folosesc in concedii).
- raiffaisen reamintesc - au introdus limita de schimb de max 10k euro/luna
- BCR - Curs de schimb preferențial, în limita a 2.000 EUR/lună
- ING - limita a 20.000 lei/lună
- BT - ceata totala ... nu gasesti informatii nici sa tragi cu tunu. La BT Premium scrie ca "Depozite și cotații de schimb valutar negociate" ... dar atat. Poate o sa-mi fac timp sa ajung pe la ei ... dar nu am mari sperante pt ca BT sunt recunoscuti pt zgarcenie.
- CEC ma crucesc ce citesc despre suportul lor de rahat (si comunist) ... asa ca a iesit din calcul.
- Libra - nu reusesc sa gasesc informatii nici mort - cel mai alambicat si inutil site dintre toate.
- BRD - praf + nu au nici o facilitate la schimb valutar
- UNICREDIT au ceva happy hour cu schimb de max 1000 euro pe zi dar nu stiu daca au limita pe luna ... trebe sa ma interesez
...
tbc

In concluzie nicio banca nu e buna, eu zic sa-i pui la saltea, mai ales ca te astepti sa ai multe probleme si sa apelezi la suportul "de rahat si comunist" fara macar sa fii constient ca de fapt toate problemele avute s-au rezolvat.

View PostRV1923, on 17 mai 2024 - 09:05, said:

Unicredit în Happy Hour au limită la 1000 Euro/zi la cursul BNR. Pe lună probabil ar veni 1.000 Euro*30 zile.


Nu, ar veni 1000 EUR * nr zile lucratoare din luna respectiva.

#5831
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012

View Postthekat, on 17 mai 2024 - 14:01, said:

In concluzie nicio banca nu e buna, eu zic sa-i pui la saltea, mai ales ca te astepti sa ai multe probleme si sa apelezi la suportul "de rahat si comunist" fara macar sa fii constient ca de fapt toate problemele avute s-au rezolvat.
S-au rezolvat toate problemele la toate bancile din postarea mea ? Posted Image

#5832
klee

klee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2024

View Postslai, on 16 mai 2024 - 20:47, said:

Cu cardurile Visa de la Raiffeisen ai acces in lounge-urile din aeroporturile din Bucuresti, Timisoara si Viena in felul urmator: 3 intrari gratuite cu cardul Gold, 6 intrari gratuite cu cardurile Platinum, intrari nelimitate cu cardurile Signature pentru tine și un invitat.
nu exista asa ceva si pentru astia ca mine saraci doar cu card standard?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate