Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5973 replies to this topic

#5797
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006

Citat

Avem noutati importante: cardurile Raiffeisen Bank au o noua infatisare!

Cardurile dumneavoastra de debit si credit Mastercard vor fi inlocuite cu noi carduri emise sub sigla Visa

De ce vă agitați?
E doar o schimbare de înfățișare /s

#5798
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 26.11.2001
Am primit si eu

Quote

Stimate domnule x,

Ne face o deosebita placere sa va anuntam ca am creat noul portofoliu de carduri Raiffeisen Private Banking si sa va informam ca vom lansa in premiera cardul Visa Signature pe piata din Romania. Aceasta decizie a fost luata pentru a va oferi o experienta mai buna in utilizarea cardurilor si pentru a beneficia de avantajele si privilegiile premium oferite de noul card Visa.

De asemenea, pentru noile carduri am ales sa folosim un material nou si sustenabil,  contribuind astfel la reducerea amprentei de carbon, pentru ca sunt realizate din 99% plastic reciclat, un pas important pentru misiunea noastra de a construi un viitor mai verde.

Ce se schimba?

Se vor inlocui cardurile existente de debit si credit emise sub sigla Mastercard cu carduri de debit si credit emise sub sigla Visa, astfel:

Incepand cu data de 15.07.2024:
cardul de credit Mastercard World va fi inlocuit cu cardul Visa Credit Signature;
cardul de credit Mastercard World Elite va fi inlocuit cu cardul Visa Credit Infinite;
cardul de credit Mastercard Standard va fi inlocuit cu cardul Visa Credit Standard;
cardul de credit Mastercard Vodafone va fi inlocuit cu cardul Visa Credit Standard;  
cardul de credit Mastercard eMAG va fi inlocuit cu cardul Visa Credit eMAG;
cardul de credit Mastercard Gold va fi inlocuit cu cardul Visa Credit Platinum.

Incepand cu data de 01.08.2024:
cardul de debit Mastercard Gold FWR, atasat unui pachet de cont curent Raiffeisen Private Banking, va fi inlocuit cu cardul de debit Visa Signature;
cardul de debit Mastercard Gold Premium, atasat unui pachet de cont curent Raiffeisen Premium Banking, va fi inlocuit cu cardul de debit Visa Platinum;
cardurile de debit Mastercard Lei, Mastercard SMURD Lei si Mastercard Student Lei vor fi inlocuite cu cardul de debit Visa Lei;
cardurile de debit Mastercard EUR si Mastercard USD vor fi inlocuite cu cardurile de debit Visa EUR, respectiv Visa USD.

Aceste schimbari presupun:
Cardurile de debit si de credit Visa se vor emite pe parcursul urmatoarelor luni, dar nu mai tarziu de luna martie 2025. Veti primi o informare separata referitoare la emiterea si data primirii noului card emis sub sigla Visa;
In cazul in care veti achizitiona un alt card de credit Mastercard pana la data de 15.07.2024 sau un alt card de debit Mastercard pana la data de 01.08.2024,  respectivul card va fi inlocuit cu un card emis sub sigla Visa, dupa datele anterior mentionate;
Completari in Conditiile Generale de Derulare a Operatiunilor Bancare pentru Persoane Fizice  si, pentru tranzactii efectuate cu carduri in EUR/ USD in alte valute decat cea a contului, adaugarea unui comision de conversie valutara. Va rugam sa consultati cu atentie detaliile prezentate in Anexa nr. 2;  
Simplificarea portofoliului de produse, respectiv cardurile de debit Student si SMURD devin carduri de debit Visa Lei iar cardul de credit Vodafone devine Visa Credit Standard. Va rugam sa consultati cu atentie detaliile prezentate in Anexele nr. 3 si 4.

Informatii esentiale. Tot ce trebuie sa stiti!
Noul card are o perioada de valabilitate mai mare, respectiv 5 ani in loc de 4 ani;
Noul dumneavoastra card va fi trimis prin curier la adresa declarata la banca: fie la adresa de corespondenta, fie la adresa de domiciliu, daca cea de corespondenta nu este definita. Pentru a ne asigura ca noul card ajunge la dumneavoastra rapid, va rugam sa verificati in aplicatia Smart Mobile, in orice agentie Raiffeisen Bank sau sunand in Call Center daca adresa aleasa pentru comunicari din partea bancii este actualizata;
Cardurile actuale emise sub sigla Mastercard vor putea fi utilizate in continuare pana la primirea noului card Visa in format fizic. Cardul vechi va fi inactivat in momentul in care veti activa noul card Visa sau la doua luni de la data emiterii acestuia;
In momentul primirii noului card, acesta va fi inactiv din motive de siguranta; va rugam sa il activati printr-o tranzactie la orice ATM/MFM sau in magazine, prin introducerea cardului in bancomat sau POS si tastarea codului PIN;
Codul PIN ramane acelasi. Il puteti afla rapid, direct din aplicatia Smart Mobile, in sectiunea Carduri > click pe cardul preferat > Afiseaza PIN, sau sunand la numarul de telefon 021.306.77.77;
In situatia in care va fi necesara inlocuirea cardului dumneavoastra actual Mastercard inainte de schimbarea automata, din motive cum ar fi: pierdere, furt, deteriorare, schimbare nume sau alte motive, cardul dumneavoastra de credit va fi inlocuit cu un card emis sub sigla Visa incepand cu data de 15.07.2024, iar cardul dumneavoastra de debit va fi inlocuit cu un card emis sub sigla Visa incepand cu data de 01.08.2024;
Toate cardurile suplimentare atasate contului dumneavoastra vor fi reinnoite automat, in aceleasi conditii, odata cu cardul principal.
Pentru mai multe detalii despre aceste modificari, va invitam sa accesati link-ul www.raiffeisen.ro/Visa-Private.
Va rugam sa aveti in vedere ca aceasta notificare reprezinta modificarea contractului aferent cardurilor de debit detinute de dumneavoastra la Raiffeisen Bank S.A., precum si a Conditiilor Generale de Derulare a Operatiunilor Bancare pentru Persoane Fizice.

Mie imi creste tensiunea c aiar trebuie sa le adaug in Apple Pay pe X dispozitive, Paypal si alte locuri unde aveam direct debit.

What fun, asta ne lipsea.

Se pierde accesul la Lounge pe OTP, ca e Loja Mastercard si ii raxa 35 eur/persoana/intrare.
Raiffeisen va raporta super profit.

Cost cutting

#5799
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 25.12.2004
Saraci astia de la Raiffeisen de ne muta pe carduri VISA. Speram sa beneficiez de promotia Priceless tot restul anului, dar ti-ai gasit.

#5800
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 20.11.2005
Sunt curios daca se va pastra asigurarea de calatorie gratuita pentru toata familia sau zboara si aia.

#5801
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Eu luna viitoare când îmi expiră depozitele încerc să mă mut de la ei. Care găsiți alternative - scrieți pe aici , unde migrăm

#5802
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006
BCR e ok, cec e ok la premium.
Depinde ce cauți.

#5803
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,518
  • Înscris: 13.03.2005

 lex2010, pe 15 mai 2024 - 18:30, a scris:

Pierdem toate promotiile de la Mastercard.
Not nice.
Caut alternativa la Raiffeisen Premium. (nu neaparat din cauza asta, dar se tot aduna, picatura cu picatura. Reducerea limitei de schimb valutar happy hour ar fi alta. Plus colaborarea Raiffeisen cu Rusia).

Daca imi dati un pont, va raman recunoscator!

Salt Bank, că ai card MasterCard și schimb valutar la curs BNR+/-0.001 lei si nu e limitat ca suma sau interval orar.

#5804
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012

View PostNenea Zap, on 15 mai 2024 - 22:07, said:

BCR e ok, cec e ok la premium.
Depinde ce cauți.
Am scris si pe aici oful meu:
https://forum.softpe...2#entry30784257

Sa vedem ... deocamdata am in vizor: CEC, BT si BCR (pachete premium) ... dar nu exclud si altele.
La BRD am fost zilele trecute si cand le-am zis ca le transfer cateva zeci de mii de euro (pana in 50k) - s-au cam panicat la intrebarile mele ce au urmat: adica daca pot sa schimb banii la curs convenabil euro-ron (nu se poate), daca pot sa-i scot cash de la ghiseele lor - la faza asta au chemat sefa de agentie care mi-a spus foarte "stapana pe situatie" ca "nu se poate" si ca trebe sa le duc justificative pentru sumele astea (si aici vb de agentia centrala din BV). Deci cu BRD m-am lamurit ... si aveam asteptari mai mari de la ei.
Eu inteleg ca, conform legii trebuie justificate anumite tranzactii dar astia nici macar nu m-au lasat sa explic despre ce e vorba ... efectiv mi-au taiat orice replica/intrebare cu "nu se poate" - la un mod foarte ultimativ, incat nu mi-a ramas decat sa plec de acolo ... daca ei sunt atat de obtuzi

Edited by Sclaud, 16 May 2024 - 07:09.


#5805
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006
Unicredit premium poate fi ok, însă ei nu au transferuri instant. Dar poți scoate euro de la bancomate și cred că și de la casierie.

Cum spuneau și alții, la modul ideal ai 2 sau mai multe bănci pentru a avea toate avantajele.
Una singură care să le aibă pe toate nu prea exista.

#5806
User1920

User1920

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.08.2023
Tocmai ce-mi schimbasem la ei cardul Visa in Mastercard acum vreo luna. :))

#5807
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Visa au in general promotii mai putine decat Mastercard, ascunse in denumiri mai pompoase ale cardurilor, plus conditii mari de rulaj pentru lounge.

#5808
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006
Visa platinum in schimb e mai bun decât mastercard gold.
Ai 10 întrări pe an în lounge uri din toată lumea, nu numai din România.
Valabile și pentru însoțitori.

#5809
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 12.07.2022
Nu este adevarat, aceea este oferta de la BCR, prin Priority Pass, nu tine deloc de Visa. La CEC de exemplu la cardul Visa Platinum ai doar 6 intrari prin LoungeKey. La BT cu Star Platinum ai 0 intrari - toate sunt contra-cost.

#5810
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,988
  • Înscris: 10.06.2008
A primit acum sotia cardul care urma sa expire: mastercard ;)

#5811
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,235
  • Înscris: 10.04.2006

 JohnnyRambo, pe 16 mai 2024 - 14:43, a scris:

Nu este adevarat, aceea este oferta de la BCR, prin Priority Pass, nu tine deloc de Visa. La CEC de exemplu la cardul Visa Platinum ai doar 6 intrari prin LoungeKey. La BT cu Star Platinum ai 0 intrari - toate sunt contra-cost.
Nu știam că e de la BCR, my bad.

#5812
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 12.07.2022
Din informatiile disponibile pana acum nu e clar daca Raiffeisen ofera intrari in lounge-urile din strainatate (in afara de Viena). Pana acum doar la Mastercard World (de acum Visa Signature) aveai acces contra-cost prin LoungeKey, doar la World Elite ai 6 intrari incluse prin LoungeKey.

Foarte slabe beneficiile, World-ul era 500 lei / an.

#5813
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Salut. Cum se poate vedea numărul cardului Raiffeisen în aplicația Smart Mobile? Am optat pentru un card eMag și încă nu mi-a ajuns.

#5814
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 28.01.2007
La cardurile de credit nu vezi detaliile, doar PIN-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate