Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Recomandare DSLR Portret + Strada

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006

View PostStefanSC, on 04 iunie 2015 - 22:23, said:

Nikon-urile au un buton cu un ? Pe (langa) el. Respectivul buton ofera un help la selectia curenta de meniu. Foloseste-l cu incredere.
L-am gasit, am invatat sa ma invart prin meniuri, inca nu stiu sa reglez unele chestii, pana acum am facut poze cu setari (semi)automate, scene de portret, peisaj de noapte, macro in care reglam zoom, focus si iso. Am gasit si un tutorial pe youtube si manualul.

#74
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postandreim77, on 04 iunie 2015 - 15:41, said:

bump!
am in teste (daca se pot numi teste ce-o sa pozez cu vasta mea experienta) un nikon d5200 cu obiectiv 18-105 cu stabilizare. manualul are peste 260 de pagini...Posted Image ceva ponturi?
Cauta pagina cu ce fac fiecare din butoanele de pe corp. Apoi citeste paginile unde sunt descrise butoanele.
Apoi incepe sa fotografiezi. Ti-a propune macar sa incepi cu P mode.
Restul vine de la sine. Daca ai ochi bun o sa faci poze bunicele de la inceput. Cu experienta o sa-ti creasca calitatea pozelor.
Acum e vreme frumoasa pe afara asa ca nu ai de ce te plange.

#75
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,957
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbaloo2009, on 05 iunie 2015 - 23:05, said:

Apoi incepe sa fotografiezi. Ti-a propune macar sa incepi cu P mode..
As zice mai curand A.

#76
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
Le-am luat la rand, am facut cam 100 de poze, vreo 5 mi-au reusit :-) am sa pun primele incercari pe care le consider bune. Am folosit A si putin M plus scene. Inca nu mi-s clare toate notiunile teoretice ca distanta focala de ex, reglez zoom. In plus meniul e stufos si cam alandala, de ex diafragma se regleaza intr-un fel cand pe ecran sunt reglajele si altfel cand activez imaginea live. E primul dslr dar cred ca implementarea folosirii controalelor e haotica, probabil asa e la multe modele.

#77
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,070
  • Înscris: 06.04.2007
E alandala pana te obisnuiesti cu butoanele si pana cand vei stii mai bine "what this button do".

Puteai sa te uiti si Canon, posibil sa-ti fi placut mai mult meniul si butoanele, pt beginner mi se pare mai accesibil/mai usor de butonat decat sist de la Nikon.
Pana la urma e treaba de preferinte, nici un sistem nu e perfect.

#78
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Eu n-am avut nicio problema de genul asta la inceput, cand am pus prima data mana pe aparat toate degetele au cazut fix pe butoanele care trebuie. Dar ce e drept eu nu folosesc Canon sau Nikon :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate