Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Recomandare DSLR Portret + Strada

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu poti compara K52 cu D300, compari un aparat din 2007 cu unul din 2012. Din anumite puncte de vedere D300 e inca superior dar senzorul e generatia 2007, depasit clar de cel din K5II. Compara D7100 cu K5II, sunt cam din aceeasi perioada. si au cam acelasi pret la second, cred.

Un D300 bun costa 1000-1300 Ron second, un K5 II cam dublu, daca gasesti. Si apoi e problema cunoscuta cu obiectivele care sunt cum sunt.

Am vazut cateva anunturi amuzante recent:

Attached File  1.JPG   55.29K   37 downloads  Attached File  2.JPG   56.26K   37 downloads


Pentru initiator: Poti cumpara un D300s cu un 17-55 f/2.8 Nikon cu aproximativ 5000 Ron. Combinatie mai performanta si mai versatila nu ai sa gasesti la banii astia. Si ai si obiectiv bun si camera buna.

Sau poti merge pe un D7100 second, gasesti pe la 2500 cred, cu un prime luminos. Sunt atatea alegeri ..

Edited by nicolaie, 22 May 2015 - 10:50.


#38
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu n-as merge pe un DSLR lansat in 2007; riscul este prea mare.

Cat despre obiectivele acelea - primele modele cu motor SDM, si cam singurele care-au avut probleme - observ ca modificarea a fost facuta nu din cauza vreunui defect, ci de teama. Iar majoritatea obiectivelor Pentax, chiar considerand doar gama curenta, nu sunt SDM (ci fie cu AF "pe surub", fie DC). E amuzant cum generalizezi ;)

#39
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 nicolaie, on 22 mai 2015 - 10:43, said:

Nu poti compara K52 cu D300, compari un aparat din 2007 cu unul din 2012. Din anumite puncte de vedere D300 e inca superior dar senzorul e generatia 2007, depasit clar de cel din K5II. Compara D7100 cu K5II, sunt cam din aceeasi perioada. si au cam acelasi pret la second, cred.

Un D300 bun costa 1000-1300 Ron second, un K5 II cam dublu, daca gasesti. Si apoi e problema cunoscuta cu obiectivele care sunt cum sunt.

Am vazut cateva anunturi amuzante recent:

1.JPG   2.JPG


Pentru initiator: Poti cumpara un D300s cu un 17-55 f/2.8 Nikon cu aproximativ 5000 Ron. Combinatie mai performanta si mai versatila nu ai sa gasesti la banii astia. Si ai si obiectiv bun si camera buna.

Sau poti merge pe un D7100 second, gasesti pe la 2500 cred, cu un prime luminos. Sunt atatea alegeri ..

Nu vad ce e asa amuzant cu obiectivele. 16-50 si 50-135 au avut probleme cu SDM-ul, se intampla si la alte companii. Aceste probleme au fost rezolvate in 2012 pt. ambele obiective, asadar trebuie doar sa te asiguri ca data de fabricatie este dupa 2012.

5000 mi se pare prea mult pt. un D300 si 17-55 f/2.8. Cu banii astia pot cumpara un K5IIs si un FA 77 SH, si poate imi mai raman bani si de un al doilea prime daca nu cumpar din RO.

Eu as avea grija la D7100, am vazut o gramada de chestii amuzante pe net:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dbtm_xvt8a8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da un link de unde poti cumpara K5II si 77 limited SH in 5000 Ron.

Eu K5II nu tin minte sa fi vazut deloc pe fotomagazin, sau altundeva.  Am vazut un singur 77 de mm de vanzare, 2600 Ron.

Eu am recomandat un obiectiv profesional zoom wide cu f/2.8 si un body destul de ok chiar si azi. Un 77 de mm e excelent pentru portrete dar ce face doar cu tele ? Si apoi, daca vrea portret, un 85 f/1.8G Nikon e un obiectiv fantastic, sharp de la f/1.8 si corectat, cu motor ultrasonic, ce se poate cumpara sub 2000 Ron second si putin peste nou. Exista chiar si 85 1.8D, din aceeasi perioada cu 77-le limited, si se gaseste cu 1100-1300.

Probleme la D7100 ? Au fost probleme cu ulei la D7000 dar D7100 e aparat robust, fara probleme cunoscute, poate doar punctuale, aleatoare. Daca e sa cauti, gasesti probleme la fiecare model.



___________________________________________________


Vad ca o dam in diverse si nu ii raspundem omului la intrebare.

Initiator: am D300 si e un aparat foarte ok. Focus bun, aparat rapid, robust. Uite la mine pe flickr, vezi ca intre primele poze am cateva cu D300. In lumina buna nu prea vezi diferenta fata de D700:

https://www.flickr.c...os/8407346@N02/


Daca il combini cu un obiectiv bun, o sa iasa super. Pentru portret merge foarte fain o combinatie D300 cu 85 1.8D, le iei pe la 2000-2300 Ron functie de stare.

Edited by nicolaie, 22 May 2015 - 12:58.


#41
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
Repet ce am zis in urma cu o luna sau doua:

Pentru portrete, un Panasonic GX-7 (sau un Olympus OM-D E-M5) si un Olympus 45mm vor face treaba mult mai buna decat orice K5 sau D300 cu orice 77 limited sau 85mm f1.8(D sau G). Si nu ar trebui sa te duca mai mult de 2500 de lei.

Pentru inca ~2000 de lei adaugi un Panasonic 14mm f2.5 si un Panasonic 20mm f1.7 si faci treaba mai buna decat orice 17-55 f2.8.

Pt foto de strada conteaza discretia. Un D300 cu 17-55 NU e discret decat la o conventi de fotografi Nikon.

D300 nu iti mai iei la ora actuala decat daca faci pasari si ai un buget foarte foarte limitat. Altfel, e un aparat depasit moral grav.
K5 nu iti mai iei la ora actuala decat daca esti fan Pentax.

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Chiar as vrea sa stiu pe ce te bazezi cand spui ca GX-7 sau OMD-Em5 cu 45 fac treaba mult mai buna decat K5 sau D300.

DOF nu ai mai ingust, sharpness cu 85 1.8G e suprem, deci nu stiu cu ce ar fi mai bun Oly, DR la senzorii mici m-as mira sa fie mai bun, chiar daca vorbim de generatii diferite.

Sunt sigur ca si aia e o alegere buna de care zici tu dar cred ca subestimezi "grav" D300-le si K5. M-am intalnit la targul de nunti cu un fotograf roman cunoscut pentru fotografia de landscape si speo iar aparatul lui principal e D300, zicea ca isi ia D750.

Nu vobim de street aici, regele streetului e acum X-Pro 1, e clar ca un body mare cu un ditai zoomul cu 2.8 o sa fie inadecvat si o sa paleasca in comparatie cu un mirroless si prime micut.

Edited by nicolaie, 22 May 2015 - 13:28.


#43
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Chiar as vrea sa stiu pe ce te bazezi cand spui ca GX-7 sau OMD-Em5 cu 45 fac treaba mult mai buna decat K5 sau D300.

In afara faptului ca am tras destule portrete cu timp de 2 ani cu D300 si cu 85mm f1.8 (D din pacate), ca am folosit 85mm f1.8G si nu e chiar sharpness-ul suprem si ca am folosit Oly 45mm f1.8 suficient cu destule body-uri de la Olympus si Panasonic, nu ma bazez pe nimic deosebit.

Dar sa le luam de-a capo:
Dpdv al DoF-ului, depinde ce fel de portrete iti plac... daca iti plac cele in care nasul e out of focus, urechile sunt out of focus, si doar niste gene sunt clare, atunci DX-urile au un mic avantaj. In practica insa vei inchide cam pe la f2.8-f4 unde vei avea un DoF echivalent cu cel de pe 45mm f1.8.

Senzorii din generatia de 16Mpx de la Pana/Oly sunt cam la nivelul celor de 16Mpx de pe D7000 si superiori celor de pe D300 (si ale lor belele pe canalul albastru ;) ).

Ar mai fi AF-ul mult mai precis al aparatelor Pana/Oly pentru genul portret si asta e principalul motiv pentru care il recomand.

Dimensiunile mici sunt un bonus important, la fel ca si nimicuri cum ar fi vizorul cu previziualizare a cadrului final si histograma live.

Edited by StefanSC, 22 May 2015 - 13:52.


#44
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Cred ca problemele de genul asta se pot rezolva cu orice sistem (Nikon, Canon, Pentax etc.). E adevarat ca poti avea mai multe batai de cap cu unele decat cu altele, in functie de scopul fotografiei. Dar se pot rezolva. Daca vrei neaparat, poti face fotografie sport cu Pentax (desi pentru asa ceva as alege un sistem cu AF mai performant si o gama mai larga de obiective).

Pentru portrete exista o gramada de solutii, eu nu am facut decat sa propun una, sunt convins ca primul factor de limitare va fi priceperea utilizatorului si timpul investit in asta, nu sistemul ales. Eu unul am ales varianta Pentax pentru ca trag mai mult peisaje si imi convine filozofia lor (body-uri si aparate mici, usoare si foarte solide). Dar cand am incercat portrete, nu am avut nicio problema pentru care sa nu gasesc solutii, si am fost foarte multumit de rezultate.

#45
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
De ce trebuie sa inchid la f/2.8-4 si tu tragi wide open cu 45-ul ? Eu am avut 85 1.8D si inchideam la 2.8 dar pentru ca voiam imagini foarte sharp. La f/2.2 sau f/2 puteam trage daca voiam o idee mai dreamy.

Nu stiu ce exemplar de 85G ai prins tu dar obiectivul este foarte bun optic:  http://neilvn.com/ta...5mm-f1-8g-lens/

Atunci cand vorbesti despre obiective nu te poti baza doar pe experienta avuta cu unul pentru ca depinde de la copie la copie. Am testat un 85 f/1.4D intr-un magazin si am fost foarte dezamagit de calitatea imaginii la f/1.4, iar cand am cautat pe net mi-am dat seama ca dadusem peste o copie proasta.

De canalul albastru cred ca stiu ce zici, era ceva zgomot pe cer la D300 chiar si la ISO mic, cand a aparut. Nu am observat si nu prea vad relevanta problemei la portret.

Asta cu AF-ul precis e gluma sezonului, zi si tu ca te referi la imagini statice, iar acel "mult" este la fel de exagerat ca acel "grav" din ceva postare de mai sus. Pai D300 era ala care fotografia mingi de baseball in zbor, in timp ce veneau catre jucator, tu zici ca ceva mirorless oly are AF mai precis  :))

#46
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

De ce trebuie sa inchid la f/2.8-4 si tu tragi wide open cu 45-ul ?
Profunzime de camp, dupa cum am explicat mai sus Posted Image. 45mm-ul poate fi folosit cu incredere wide-open.

Quote


De canalul albastru cred ca stiu ce zici, era ceva zgomot pe cer la D300 chiar si la ISO mic, cand a aparut. Nu am observat si nu prea vad relevanta problemei la portret.
Decat daca vrei sa faci portrete afara, gen mult prea abuzatul portret in lanul de grau cu maci si cer albastru in fundal Posted Image.

Quote

Asta cu AF-ul precis e gluma sezonului, zi si tu ca te referi la imagini statice, iar acel "mult" este la fel de exagerat ca acel "grav" din ceva postare de mai sus. Pai D300 era ala care fotografia mingi de baseball in zbor, in timp ce veneau catre jucator, tu zici ca ceva mirorless oly are AF mai precis
Si eu am fotografiat libelule si prigorii in zbor cu D300-le. Crede-ma ca stiu mai bine ca multi ce poate face AF-ul de pe D300. La fel de bine stiu cu cata glorie poate rata clarul pe ochii subiectului de la o miscare subtila sau pur si simplu de la FF/BF sau de la faptul ca tu l-ai reglat la 20 de grade si acum sunt 5 sau 35 Posted Image.
Aceasta problema nu am avuto cu mirrorless-urile si al lor mecanism de Face Detection (funny thing, am impresia ca pe D4s si D810 Nikon a implementat FD folosind senzorul de masurare a expunerii, dar nu stiu daca e legat de AF sau doar expunere).

Edited by StefanSC, 22 May 2015 - 14:36.


#47
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Uite o comparatie intre senzorii aparatelor in discutie:

Attached File  3.JPG   77.66K   25 downloads Attached File  5.JPG   73.01K   24 downloads

Senzorii 4/3 din 2012-2013 au depasit senzorii de 12 Mp din 2007 dar doar la o jumatate de generatie mai tarziu, acelasi senzor pus in D300s aproximatv egala iar o generatie mai tarziu, senzorul din D7000/K5/K52 da praf senzorilor 4/3.

Nu vreau sa continui disputa dar mi se pare ca esti foarte subiectiv, si nu pe buna dreptate, atunci cand spui ce spui.

#48
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
Ok, nu continuam discutia. Eu unul prefer sa ma incred in ce mi-au vazut ochii cand am vrut sa trec de la D300 la D7000 si am luat in considerare si mutarea pe m4/3 si nu niste numere seci pe un site.

Subiectiv nu sunt, doar ca folosesc atat m4/3 cat si DSLR-uri (camera curenta e un D810) si le stiu plusurile si minusurile astfel incat cred ca pot face recomandari bine argumentate pe baza experientei cu sistemele respective.

#49
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 StefanSC, on 22 mai 2015 - 13:51, said:

In afara faptului ca am tras destule portrete cu timp de 2 ani cu D300 si cu 85mm f1.8 (D din pacate), ca am folosit 85mm f1.8G si nu e chiar sharpness-ul suprem si ca am folosit Oly 45mm f1.8 suficient cu destule body-uri de la Olympus si Panasonic, nu ma bazez pe nimic deosebit.

Dar sa le luam de-a capo:
Dpdv al DoF-ului, depinde ce fel de portrete iti plac... daca iti plac cele in care nasul e out of focus, urechile sunt out of focus, si doar niste gene sunt clare, atunci DX-urile au un mic avantaj. In practica insa vei inchide cam pe la f2.8-f4 unde vei avea un DoF echivalent cu cel de pe 45mm f1.8.

Senzorii din generatia de 16Mpx de la Pana/Oly sunt cam la nivelul celor de 16Mpx de pe D7000 si superiori celor de pe D300 (si ale lor belele pe canalul albastru Posted Image ).

Ar mai fi AF-ul mult mai precis al aparatelor Pana/Oly pentru genul portret si asta e principalul motiv pentru care il recomand.

Dimensiunile mici sunt un bonus important, la fel ca si nimicuri cum ar fi vizorul cu previziualizare a cadrului final si histograma live.
D 300 are un body  excelent din punctual meu de vedre cel mai  bun si ergonomic de pana acuma pe format Dx . Af e deasemenea foarte  bun  chiar mai bun decat unele modele PRO mai vechi .. Senzorul  la vremea lui a fost  o revelatie  si  mie personal  imi ajunge in anumite domenii , 8 cadre/sec cu grip  si compatibilitate cu aproape orce ob Nikon ...Nu vad cum ar putea  Olimpusul si panasonicul sa il intreaca la viteza si Af ...Eu il am din  2008 si merge la fel de bine ca din prima zii nu a avut probleme cu uleiul , pexeli morti ,  sau alte porcarii de  genu , a mers incontinu, zii de zii  un fel de Duracel Nikonist , ma indoiesc sa  mai scota Nikon aparate de  genu , nu mi-am luat si nici nu o sa imi iau ceva de la Nikon pe format Dx pana nu o sa scoata  un urmas adevarat la D 300 nu gama D 7xxx

#50
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
a mai aparut un catindat: D90, l-am gasit comparat cu D300 ca avand cam aceeasi calitate a imaginii. Probabil "cam" inseamna ca D300 are un motiv pt care a fost de 4 ori mai scump :) mai multe puncte de focus si ceva legat de umbre, se descurca mai bine in medii cu mai putin lumina.

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Daca nu-i prea muncit (cine lua D300 pe atunci cam stia sa-l puna la treaba), alege D300 fara regrete (in detrimentul lui D90).
Calitatea sistemului de focus n-o apreciezi decat cand ajungi acasa si vezi ca trebuie sa stergi o buna parte din poze ca nu-s focalizate unde vroiai (mai ales daca nu-s peisaje subiecte statice).
Nu era chiar de 4x mai scump decat D90, ci cam 1.5-2x.

#52
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
io-te:
http://snapsort.com/...00-vs-Nikon_D90

si inca o comparatie:
http://www.dxomark.c...-D300___439_440

si aici D90 castiga Posted Image

Edited by andreim77, 25 May 2015 - 17:40.


#53
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
:castiga:

Tu compari acum un aparat din clasa semi-pro cu unul entuziast care castiga pentru ca e mai ieftin si ca are acelasi senzor dar cu cateva imbunatatiri. smapsort e cel mai rau loc in care poti sa compari doua camere sau produse electronice pentru ca notele acordate sunt ridicole, se tine seama doar de niste lucruri, nu de toate diferentele intre aparate. E ca si cand ai zice ca mamaliga e mai buna decat painea cu masline pentru ca e mai ieftina si mai galbena.

E drept ca daca iti trebuie calitate a imaginii ceva mai buna, iei D90, la orice altceva D300 e mai bun iar second le gasesti la acelasi pret din cauza ca D300 e un model mai vechi.

Daca vrei filmarea si senzorul din D90 dar cu un body de D300 cu inca un slot de card in plus, cumpara D300s.

Edited by nicolaie, 25 May 2015 - 17:55.


#54
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
pai a castigat si pe dxomark, ala cat de rau o fi? :)

Quote

E drept ca daca iti trebuie calitate a imaginii ceva mai buna, iei D90, ca la orice altceva, D300 e mai bun iar second le gasesti la acelasi pret din cauza ca D300 e un model mai vechi.

asta n-am prea inteles-o :)
Dar unul din motive pt care ma gandesc la D90 e ca D300 fiind mai vechi, gasesc modele folosite, 100-200k declansari. E un anunt in iasi pt unul chipurile aproape nou dar vrea vreo 2600 ron.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate