Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vodafone Tv+

Bataie ritmica la viteza resimtit...

panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...
 Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina
 La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 

RAM cu radiator

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cat consuma o placuta de ram in full load?
3W? Mai putin?
Radiatoarele, daca exista, se dimensioneaza in fc de consum, electronicele transformand aproape toata energia consumata in caldura.

Edited by undercoverbrother, 09 January 2015 - 22:36.


#38
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,825
  • Înscris: 05.12.2013

View PostDany_Darke, on 09 ianuarie 2015 - 22:32, said:

smechera asta, ce sa mai luam ssd-uri, scoatem hdd-ul in balcon si creste viteza Posted Image
Lista de cumparaturi:
1. Cablu SATA - 25 Metri
2. Prelungitor SATA alimentare - 25 Metri
3. Niste holsruburi cu dibluri sa nu-l fure nimeni.

Edited by Ruben56, 09 January 2015 - 22:54.


#39
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015

View PostDany_Darke, on 09 ianuarie 2015 - 22:19, said:


iar tu stateai in balcon la pc?

te imbracai bine, asezai pc-ul, iar la final treaba era terminata, nu?
Nu gigele, balcon inchis, cu usa intre balcon si camera, unitatea pe balcon, perifericele in camera, geam la balcon deschis, geam balcon-camera inchis. Acum se intelege?

View PostDany_Darke, on 09 ianuarie 2015 - 22:22, said:

ar putea chiar sa puna tigaia direct pe radiatoarele pc-ului, inclusiv ramii, gateste acolo (nu mai consuma gazul), iar pe hota scoate si aburul, dar si caldura in exces de la radiatoare.
Asa, sau am putea sa nu ne comportam ca niste copii prosti si sa purtam o discutie tehnica. Desigur, te pui cu romanul? ROMANUL LE STIE PE TOATE. Daca il rogi sa vina cu date si explicatii tehnice o da la intors si la mistocareala. Orice in afara sa recunoasca ca NU se pricepe la toate si probabil NU are dreptate.

View PostDany_Darke, on 09 ianuarie 2015 - 22:32, said:

smechera asta, ce sa mai luam ssd-uri, scoatem hdd-ul in balcon si creste viteza Posted Image
spre cunostinta ta, hdd-urile functioneaza de la minim 5 grade. iar cum tu zici ca tineai pc-ul la sub 0 grade, pai atunci ....
Cand a fost ultima oara cand ai scos pc-ul pe balcon ca sa verifici. Aud? BA, ce de experti ma, pe aici, numai unul si unul. E plina Romania asta de experti ma, orice Gigel si Vasile de la coltul blocului e it-ist, ba nene. Stgie sa instaleze "uindazu" cu partitie frate, Jmeker de jmeker romanu asta ba nene ba...

View Postxeleron, on 09 ianuarie 2015 - 22:33, said:

Eu ma refeream la faptul ca majoritatea producatorilor de hard-diskuri(ma rog,care au mai ramas) au in datasheet temperaturi cuprinse intre 0 si 60 de grade(cu mici exceptii pe partea de storage profesional).
Desigur, intre -2 si 0 grade e o diferenta asa de mare ca-ti vine sa-ti tragi palme.

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,856
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 22:20, said:

De la 386 la i7, orice zecime de grad in minus pe orice componenta este un plus de performanta. PUNCT.


View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 22:53, said:

Desigur, intre -2 si 0 grade e o diferenta asa de mare ca-ti vine sa-ti tragi palme.


cred ca nici n-ai sesizat ca te-ai contrazis singur.

#41
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015
Era vorba despre altceva. Despre faptul ca e temperatura minima de functionare la HDD 0 grade si il pui sa mearga la -2. Multumit?

#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,856
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent, la cat de "experimentat" esti ....

#43
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,902
  • Înscris: 29.06.2006

View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 22:53, said:

BA, ce de experti ma, pe aici, numai unul si unul. E plina Romania asta de experti ma, orice Gigel si Vasile de la coltul blocului e it-ist, ba nene. Stgie sa instaleze "uindazu" cu partitie frate, Jmeker de jmeker romanu asta ba nene ba...

mai ales astia...smecheri rau, experti care intreaba pe forumuri ce au in calculator....poate tu ai treaba si noi te retinem, vezi sa nu-ti fi racit jucaria :)) dai o aspirina

#44
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 22:53, said:

Nu gigele, balcon inchis, cu usa intre balcon si camera, unitatea pe balcon, perifericele in camera, geam la balcon deschis, geam balcon-camera inchis. Acum se intelege?


Asa, sau am putea sa nu ne comportam ca niste copii prosti si sa purtam o discutie tehnica. Desigur, te pui cu romanul? ROMANUL LE STIE PE TOATE. Daca il rogi sa vina cu date si explicatii tehnice o da la intors si la mistocareala. Orice in afara sa recunoasca ca NU se pricepe la toate si probabil NU are dreptate.


Cand a fost ultima oara cand ai scos pc-ul pe balcon ca sa verifici. Aud? BA, ce de experti ma, pe aici, numai unul si unul. E plina Romania asta de experti ma, orice Gigel si Vasile de la coltul blocului e it-ist, ba nene. Stgie sa instaleze "uindazu" cu partitie frate, Jmeker de jmeker romanu asta ba nene ba...


Desigur, intre -2 si 0 grade e o diferenta asa de mare ca-ti vine sa-ti tragi palme.
Nu o lua asa tare,era o simpla intrebare.oricum,ma gandeam ca mergi mult mai jos,din moment ce afara au fost si -25,cat poate fi intr0un balcon neincalzit?

#45
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015

View Postxcit, on 09 ianuarie 2015 - 23:14, said:

mai ales astia...smecheri rau, experti care intreaba pe forumuri ce au in calculator....poate tu ai treaba si noi te retinem, vezi sa nu-ti fi racit jucaria Posted Image) dai o aspirina

Macar eu pastrez discutia tehnica, nu alerg prin balarii si boscheti cu tigai, cartofi prajiti si aspirine. Daca tot sustineti voi ca sunteti desteptii universului, de ce nu vad si niste date concrete de la voi care sa sustina faptul ca sunteti desteptii universului?

Edited by Alacotrop, 09 January 2015 - 23:26.


#46
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,902
  • Înscris: 29.06.2006
date concrete la ce? la niste aberatii facute pt un cacat de facebook sau messenger si un forum? ce crezi tu ca fac majoritatea utilizatorilor casnici cu un amarat de calculator? astia avansatii ca tine probabil ca daca au cerinte mari de la un calculator il pun si la munca ca sa justifice racirea aia si nu cauta un exe pe forum, nu s-a dat nimeni ciumeg aici in afara de tine cu racirea prin burlanul de la hota.....pune-i un fular ca l-ai imbolnavit de tot ;)

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,340
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu am folosit un computer in conditii de temperaturi extrem de scazute, de Revelion 2011-2012 la Sambata de Sus, laptopul (fara baterie) pe scaun pe balcon, eu cu geaca si fesul, ajunsese sa se miste in reluare ecranul de la cat de rece era. Posted Image

Dar faceam asa ceva pentru ca numai pe balcon intr-o anumita pozitie aveam semnal de la singura varianta de net si anume stick-ul de Digi Mobil.

In rest laptopul vara sta in camera cu AC, cea in care si dorm, iar desktopul e acum la 19 grade dar vara are 28 in acea camera, mi-e greu sa stau la el vara pe canicula fiindca acea camera in care se afla nu are AC si bate soarele seara.

#48
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Macar eu pastrez discutia tehnica, nu alerg prin balarii si boscheti cu tigai, cartofi prajiti si aspirine. Daca tot sustineti voi ca sunteti desteptii universului, de ce nu vad si niste date concrete de la voi care sa sustina faptul ca sunteti desteptii universului?

Pe aici deepcool gammax 300 inseamna racire extrema. E normal ca ce ai enumerat tu acolo sa fie considerate OZN-uri.

View PostMizu, on 09 ianuarie 2015 - 20:50, said:

Atunci astept cu nerabdare placute cu ventilatoare pe ele, iar apoi cu racire pe apa si azot lichid.
apa:
http://www.magiccomp...gx-p-65621.html
azot:
http://www.overclock...dryice-and-ln2/

Cum am zis si mai sus, chiar daca zboara, nu inseamna neaparat ca e OZN.

Edited by AMETHIST, 10 January 2015 - 11:39.


#49
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014

View PostAlacotrop, on 09 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Macar eu pastrez discutia tehnica, nu alerg prin balarii si boscheti cu tigai, cartofi prajiti si aspirine. Daca tot sustineti voi ca sunteti desteptii universului, de ce nu vad si niste date concrete de la voi care sa sustina faptul ca sunteti desteptii universului?
Troll....dar am ras cu pofta!

#50
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De mers merge si la temp mai scazute dar sa-l scoti cald afara. Dupa aia se mentine oricum cu minim 10 grade peste temperatura ambientala.

#51
Alacotrop

Alacotrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2015

View Postxcit, on 09 ianuarie 2015 - 23:31, said:

la niste aberatii facute pt un cacat de facebook sau messenger si un forum?
Niste aberatii pentru cine nu detine o canitate suficienta de materie cenusie, solutii eficiente de racire si marire a performantelor pentru oameni cu niste limite ceva mai ridicate decat niste mistouri ieftine, penibile si de coltul blocului, fara argumente valide.

View Postxcit, on 09 ianuarie 2015 - 23:31, said:

astia avansatii ca tine probabil ca daca au cerinte mari de la un calculator il pun si la munca ca sa justifice racirea aia si nu cauta un exe pe forum
Ultima oara cand am verificat, menirea unui forum, era, printe altele, aceea de a ajuta oamenii. Ceea ce au si facut "astia avansatii", au scris si m-au ajutat. Daca tot te dai atat de rotund, puteai sa ma ajuti cu problema respectiva, in loc sa faci mistouri ieftine de cartier marginas rau-famat.

#52
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,902
  • Înscris: 29.06.2006
hai las-o mai usor ca sperii pestii, vezi-ti de treaba ta cu rotunjimile astea

#53
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu, acuma sincer, @Alacotrop !

Daca eu imi pun unitatea centrala intr-un ambient de -5 sau chiar -7 grade Celsius, computerul meu se va "misca" mai bine decat intr-un ambient de 19 sau 24 grade Celsius ?

#54
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,902
  • Înscris: 29.06.2006

View Posttom_1133, on 11 ianuarie 2015 - 21:17, said:

Nu, acuma sincer, @Alacotrop !

Daca eu imi pun unitatea centrala intr-un ambient de -5 sau chiar -7 grade Celsius, computerul meu se va "misca" mai bine decat intr-un ambient de 19 sau 24 grade Celsius ?
da frate, dar trebuie sa il legi de calorifer ca altfel alergi dupa el prin casa, sau macar il prinzi in suruburi de parchet

la mine sunt 26 acum si deja iese fum din el, are procesorul 22 de grade, iti dai seama ce e acolo? cuptor nu altceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate