Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1597 răspunsuri în acest subiect

#631
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006

Vizualizare mesajcatalinmariescu, pe Aug 24 2007, 16:49, a scris:

Bine ai revenit si te asteptam cu noi posturi si informatii. ;)

Merci, insa nu am revenit complet. Sper ca din octombrie sa ma apuc mai serios si de fotografie. (Tot ca hobby, nu ca ''mod de viata''). Oricum, imi place comunitatea asta ;)

#632
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
catalinmariescu, e posibil ca eu sa nu am exprienta cu stabilizatorul de imagine, asa ca nu te contrazic, dar parca imi vine greu sa crde ca un stabilizator poate sa scoata tremuratul si miscarile mainii la zoom maxim cu un aparat foto de genul 6500, mai ales ca e destul de greu asa incat e dificil sa il tii foarte bine in mana.

Cineva mai sus se plangea ca nu reuseste sa obtine poze ok cu luna. Nu e dificil, sau cel putin asa cred eu, mie mi-au iesit din prima. Mettering mode pattern sau spot (pe luna), cred ca pattern se recomanda daca mai ai si alte elemente in cadru decat luna, zoom maxim, deci o diafragma de 4.9, 1/160 expunere si un ISO 400-800. Va atasez o fotografie facuta in ziua in care am primit aparatul, de atunci n-am mai prins o luna plina cu apartul la indemana.
poza e prelucrata putin pentru zgomot si culoare, dar se observa ca este expusa corect.

Fișiere atașate



#633
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.642
  • Înscris: 07.10.2005

Vizualizare mesajmorpheusdj, pe Aug 24 2007, 18:52, a scris:

catalinmariescu, e posibil ca eu sa nu am exprienta cu stabilizatorul de imagine, asa ca nu te contrazic, dar parca imi vine greu sa crde ca un stabilizator poate sa scoata tremuratul si miscarile mainii la zoom maxim cu un aparat foto de genul 6500, mai ales ca e destul de greu asa incat e dificil sa il tii foarte bine in mana.
Este foarte posibil sa reusesti un procent mult mai mare de poze clare atunci cand ai un stabilizator optic de imagine de genul celui de la Panasonic sau Canon.Cu fostul meu Panasonic Fz5 imi ieseau clare peste 90-95% din pozele facute ziua la zoom maxim,adica la 12X.

Un aparat mai greu te ajuta mai mult sa faci poze clare,la aparatele foarte usoare miscarea mainilor si apasarea butonului de declansare se simt mult mai tare si procentul de poze miscate este mai mare.

Daca Fuji S6500 ar fi avut stabilizator optic de genul celui din Panasonic ar fi fost mult mai aproape de perfectiune deoarece la ISO sta mult mai bine decat Panasonic,Canon,Sony,Olympus. :D

O sa caut sa postez mai tarziu niste poze facute cu Fz5-ul cu si fara zoom maxim pentru exemplificare. ;)

Editat de catalinmariescu, 24 august 2007 - 18:40.


#634
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Greseala mea, eu am refeream la video, la partea foto stiu cat de mult ajuta stabilizatorul, desi ziua, cel putin, nu prea am poze miscate, nici macar la zoom maxim. Eventual, am doar erori de focus, dar astea sunt vina mea, mai ales cand e soare puternic si nu prea vezi mare lucru pe lcd (eu port ochelari si vizorul optic este oarecum incomod penteru mine).

Spre seara si noaptea mi-as cam dori un stabilizator de imagine dar na, perfectiune se atine cam rar :)

#635
FUFU

FUFU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 10.12.2005

Vizualizare mesajalexis4tm, pe Aug 18 2007, 22:53, a scris:

Si eu mi-am sgariat filtrul cu capacul. Si cu siguranta nu l-am pus stramb
    Pentru cei care si-au zgariat filtrul cu capacul de la obiectiv,se pare ca e ceva normal atata timp cat in manualul de utilizare,la pagina 36 scrie clar:
"ATENTIE
-Nu folositi mai mult de un filtru in acelasi timp.
-Capacul lentilei(inclus)nu poate fi folosit atunci cand atasati un filtru.
"
   Deci daca il folositi ,aveti putina grija cand puneti capacul si astfel sa pastrati filtrul curat.

#636
yokota

yokota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 28.03.2005
Salutare tuturor! Oameni buni, nu mai bagati in ceata utilizatorii de Fuji 6500fd, pe cei care vor sa-si cumpere Fuji 6500fd  sau pe cei care citesc acest topic din pasiune sau curiozitate pentru fotografie. Nu mai comparati Fuji 6500fd (la un pret de 7,5-8,5 milioane lei vechi) cu aparate care costa sau au costat la "vremea lor" 500-600 $... nu este o comparatie corecta, zic eu. Mai corect ar fi sa spunem ca raportul pret/performanta este superior lui X sau Y. Este adevarat ca un stabilizator optic ar fi de preferat la un aparat foto de talia lui Fuji 6500fd... dar cu ce pret? 12-13 milioane? Cine si-ar mai cumpara atunci Fuji si nu ar opta pt un Panasonic sau mai stiu eu ce. Nu cred ca exista rival pe segmentul asta de pret pt clasa bridge, cine vrea musai cu stabilizare optica este liber sa isi cumpere cu ceva mai multi bani... si la banii aia mi se pare normal sa se planga omul ca nu ar avea aparatul nu mai stiu ce facilitate.
Oricum , topicul este de un real folos amatorilor intr-ale fotografiei (asa, ca mine...  :rolleyes: ).
Toate cele bune tuturor posesorilor de F6500fd si nu numai lor. Bafta.

P.S. Multumiri profesionistilor ( se stiu ei) care ne lumineaza calea in tainele fotografie si ale aparatului foto .

#637
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 25.03.2007

Vizualizare mesajFUFU, pe Aug 25 2007, 18:15, a scris:

Pentru cei care si-au zgariat filtrul cu capacul de la obiectiv,se pare ca e ceva normal atata timp cat in manualul de utilizare,la pagina 36 scrie clar:
"ATENTIE
-Nu folositi mai mult de un filtru in acelasi timp.
-Capacul lentilei(inclus)nu poate fi folosit atunci cand atasati un filtru.
"
   Deci daca il folositi ,aveti putina grija cand puneti capacul si astfel sa pastrati filtrul curat.

Eh, din pacate am citit asta prea tarziu :(

#638
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 367
  • Înscris: 12.08.2006

Vizualizare mesajFUFU, pe Aug 25 2007, 18:15, a scris:

Pentru cei care si-au zgariat filtrul cu capacul de la obiectiv,se pare ca e ceva normal atata timp cat in manualul de utilizare,la pagina 36 scrie clar:
"ATENTIE
-Nu folositi mai mult de un filtru in acelasi timp.
-Capacul lentilei(inclus)nu poate fi folosit atunci cand atasati un filtru.
"
   Deci daca il folositi ,aveti putina grija cand puneti capacul si astfel sa pastrati filtrul curat.

Folosesc filtru UV Kenko si filtru polarizare circulara Hoya. Peste ambele am pus capacul de foarte multe ori si nu am gasit nici o zgarietura. Ambele filtre au marginea exterioara un pic mai pronuntata si astfel se poate atasa foarte usor capacul fara a zgaria sticla.

#639
KruLL

KruLL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 175
  • Înscris: 20.01.2007
Dupa zile petrecute pe review-uri, m-am decis sa-l cumpar... dar am o retinere privind sample-urile de pe net.
poate cineva ma ajuta cineva si-mi da o explicatie pt faptul ca in pozele mele trase cu "obositul" meu de canon A530, care la acelasi iso, nivelul de zgomot e vizibil mult mai "fin" fata de toate sample-urile ce le-am gasit pe review-uri la Fuji S6500fd, sample care parca au fost trecute printr-un filtru de zgomot si se pierd detalii. Cel putin pe TFT meu asa se vede, in zonele umbrite, sau ma insel? Ex: Prima e un crop dintr-o banala poza cu A530 iar a doua e un crop dintr-un sample luat din review, tip de zgomot pe care l-am gasit in orice sample la iso 100 pe multe review-uri de S6500fd.
  

Editat de KruLL, 26 august 2007 - 23:25.


#640
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

Vizualizare mesajKruLL, pe Aug 26 2007, 17:23, a scris:

Dupa zile petrecute pe review-uri, m-am decis sa-l cumpar... dar am o retinere privind sample-urile de pe net.
poate cineva ma ajuta cineva si-mi da o explicatie pt faptul ca in pozele mele trase cu "obositul" meu de canon A530, care la acelasi iso, nivelul de zgomot e vizibil mult mai "fin" fata de toate sample-urile ce le-am gasit pe review-uri la Fuji S6500fd, sample care parca au fost trecute printr-un filtru de zgomot si se pierd detalii. Cel putin pe TFT meu asa se vede, in zonele umbrite, sau ma insel? Ex: Prima e un crop dintr-o banala poza cu A530 iar a doua e un crop dintr-un sample luat din review, tip de zgomot pe care l-am gasit in orice sample la iso 100 pe multe review-uri de S6500fd.
Confunzi DOF-ul cu zgomotul... sectiunea a doua are detaliile out of focus probabil din cauza DOF-ului sau modului de fotografiere macro - daca faceai crop din zona in focus era altceva. Uneori se cauta asa ceva.
Eu am postat zeci de poze aici, dar le-am sters din cauza ca m-am suparat... Oricum gasesti poze facute de altii.
Personal am si un A530 in casa si diferenta este net in favoarea lui S6000 (am incercat sa vand A530-ul dar aproape trebuia sa il dau degeaba, asa ca am renuntat).

Editat de SuperDuper, 27 august 2007 - 01:53.


#641
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 04.12.2003
O intrebare pentru posesorii de 6500: aveti vreunul dintre voi filtru IR? Am vazut la noi aici, iar in afara aici.
Par foarte ieftine pentru ce stiu sa faca - vezi pozele. Nu stiam ca se poate asa ceva  B)  
Fișier atașat  ir_before.jpg   16,45K   194 download-uri Fișier atașat  ir_after.jpg   16,64K   287 download-uri

#642
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004
bine ai venit in secolul 2X

#643
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.566
  • Înscris: 19.10.2006
Salut toti colegii de forum. De vreo luna posed si eu un S6500fd si sunt foarte incantat de el. Practic nu am nimic sa-i reprosez, poate doar mie, pentru ca mai am de invatat multe in domeniul foto. Dupa cum a mai spus cineva de pe aici, acest aparat nu prea are concurenta la banii lui, si la facilitatile pe care le ofera. Cel mai incantat am fost de functia RAW, cu care faci fotografii incredibile, la 12 MP!

#644
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

Vizualizare mesajshteck2k6, pe Aug 27 2007, 16:17, a scris:

Salut toti colegii de forum. De vreo luna posed si eu un S6500fd si sunt foarte incantat de el. Practic nu am nimic sa-i reprosez, poate doar mie, pentru ca mai am de invatat multe in domeniul foto. Dupa cum a mai spus cineva de pe aici, acest aparat nu prea are concurenta la banii lui, si la facilitatile pe care le ofera. Cel mai incantat am fost de functia RAW, cu care faci fotografii incredibile, la 12 MP!
Sunt pixeli interpolati datorita asezarii diagonale a randurilor de senzori...

#645
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 04.12.2003

Vizualizare mesajchitziman, pe Aug 27 2007, 19:10, a scris:

bine ai venit in secolul 2X
Mersi frumos de urari, dar intrebarea era daca are cineva acest filtru pe S6500 si daca da, cum se comporta...

#646
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.566
  • Înscris: 19.10.2006
Si eu sunt curios daca merge filtru IR pe s6500... mi-a placut sample-ul postat de "ddy"  :)

#647
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 03.11.2005

Vizualizare mesajKruLL, pe Aug 27 2007, 00:23, a scris:

Dupa zile petrecute pe review-uri, m-am decis sa-l cumpar... dar am o retinere privind sample-urile de pe net.
poate cineva ma ajuta cineva si-mi da o explicatie pt faptul ca in pozele mele trase cu "obositul" meu de canon A530, care la acelasi iso, nivelul de zgomot e vizibil mult mai "fin" fata de toate sample-urile ce le-am gasit pe review-uri la Fuji S6500fd, sample care parca au fost trecute printr-un filtru de zgomot si se pierd detalii. Cel putin pe TFT meu asa se vede, in zonele umbrite, sau ma insel? Ex: Prima e un crop dintr-o banala poza cu A530 iar a doua e un crop dintr-un sample luat din review, tip de zgomot pe care l-am gasit in orice sample la iso 100 pe multe review-uri de S6500fd.
Atașament canon_A530.jpg  Atașament fuji_s6500fd.jpg
- Se pare ca acest efect apare cind aparatul este setat la sharpness pe "normal" sau "hard", mai ales in zone umbrite medii ca luminozitate si uniforme. La persoana de pe dpreview nu am putut sa-i raspund pentru ca nu pot sa dau un cont de mail de pe un isp la inregistrare; are acelasi senzor ca si noi. Tipa si cei care i-au raspuns ziceau ca are aparatul defect!
- Prin teste am constatat cu surprindere ca softul Finepix si aparatul filtreaza excelent artefactele mici, mai ales granulatia cerului, cu mai putina pierdere de detalii ca alte programe. Am descoperit recent si ca Finepix are totusi batch, e suficient sa-ti setezi imaginile dorite separat si-si salveaza cite un fisier mic cu instructiuni pentru fiecare, apoi dai "convert all". In plus, imaginile par mai clare ca cele din S7RAW. Acesta, S7RAW, mai si crapa daca ii dai batch cu setarile custom, exceptind cele trei de baza oferite la salvare. Eu il folosesc mai ales la scos imagini arse sau cu "Purple Fringe" suparator.
- SuperDuper, ai si tu dreptate, in zonele nefocalizate efectul este maxim, dar eu zic ca datorita uniformitatii supusa la sharpness hard. Rog pe oricine doreste si poate, sa-mi confirme sau infirme teoria.
- Excelenta ideea cu IR, mmm ce de idei imi vin... Am vazut pe forum la subiect infrarosu peisaje superbe dar nu am observat nicaieri parametrii. Ca daca persoana trebuie sa stea nemiscata 30 de secunde, nu ma mai joc!

http://forum.softped...t...03084&st=30  Post #43 (Scoala, Fuji)
http://forums.dprevi...thread=24523191

Fișiere atașate


Editat de sfx, 28 august 2007 - 13:46.


#648
trifi

trifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 21.06.2007

Vizualizare mesajddy, pe Aug 27 2007, 13:15, a scris:

O intrebare pentru posesorii de 6500: aveti vreunul dintre voi filtru IR? Am vazut la noi aici, iar in afara aici.
Par foarte ieftine pentru ce stiu sa faca - vezi pozele. Nu stiam ca se poate asa ceva  B)  
Atașament ir_before.jpg Atașament ir_after.jpg

Nu este adevarat ca poti sa vezi prin haine cu ajutorul fotografiei IR. Mai multe aici: http://www.pbase.com.../image/58959436

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate