Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#685
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Deci.....uita-te la picioarele alea....la ce am scris...si mai gandeste-te un pic :)...







R: din moment ce se regleaza din interior.....necesitand la montaj gaura dintr-o parte in alta.....NU MAI POTI sa le reglezi daca le pui exact sub pereti.Avand in vedere ca un picior din ala are aprox 5 cm in diametru e cam greu sa il pui chiar la marginea dulapului "exact in dreptul peretelui.

#686
tore

tore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.04.2006
He he, asa e. Nu m-am gandit... Inca nu mi-am dat seama din poza cum se regleaza, pot doar sa banui. Totusi o sa incerc sa le pun "mai aproape" de peretii verticali. Asa e bine ? :D Azi incerc sa ajung la cineva sa vad la el cum e. Eventual ii fac o poza :P

Edited by tore, 04 June 2006 - 07:36.


#687
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Cu imbusul, din interior; au si un mic dop, care acopera gaura. Daca-i pui la distanta mica de margine, exact cat sa-i poti regla, nu trebuie sa te temi de pierderea rezistentei PAL-ului.

#688
bulu

bulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.05.2006
Buna ziua la tot forumul. Am mai pus niste iuntrebari acu' 2 saptamani. Acum am altele. Mi-am cumparat un cuptor si o plita, incorporabile. Intrebarea mea este; ma puteti ajuta cu o schema de montaj ?
Am nevoie pentru ca imi proiectez singur mobila in K.D 5.0 si mi-o execut tot singur dar nu am datele necesare pentru a prinde cuptorul respectiv.
Promit ca dupa ce-mi termin mobila o sa o pozes sa o postez pe forum pentru critici si pareri...


Va multumesc anticipat.

#689
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Nu ai nici un prospect la cuptor si plita?
Trebuie sa ai niste dimensiuni!
Plita se aseaza pur si simplu intr-o decupare a blatului, iar cuptorul intra in dulap, la fel de simplu. Dimensiunile sunt in prospect; altfel le masori singur.

Edited by lulu mob, 07 June 2006 - 16:40.


#690
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Vezi ca la plita dimensiunile sunt cam la limita deci nu te hazarda sa tai "aproximativ".
In functie de ce racord de gaz folosesti si de pozitia plitei in mobila ar fi recomandat sa prinzi racordul de plita si dupa ce plita e prinsa sa legi racordul la teava de gaz.
Ai grija sa pui si chitul ala special livrat sub buza plitei ca sa o asezi etans.
Eventualul exces il cureti ulterior cu un varf de cutter si mare atentie.

#691
bulu

bulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.05.2006
Va multumesc, o sa fac cum mi-ati zis. Nu am apucat sa desfac cutia cu cuptorul pentru ca sunt in renovari masive si nu vreau sa stric o gramada de banaret lasand-ul scos din cutie. Cred ca aveti dreptate sa fie in cuptor un prospect, dar eu ma gandeam ca stiti voi ceva dimensiuni pentru ca eu sunt la proiectarea mobilei si mi-ar fi trebuit niscavai dimensiuni... Ma rog, este bine si asa.

#692
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu cand mi-am facut mobila, nu aveam cuptoru', era pus pe comanda la Domo, dar urma sa soseasca intr-o saptamana. Asa ca am mers in Metro si am masurat modelul pe curent, ca nu-l aveau pe ala pe gaz (eu comandasem pe gaz)ca sa ma pot apuca de treaba...
Noroc ca a intervenit ceva si n-am ajuns la partea cu cuptoru, pentru ca cele 2 nu erau identice, nu mai retin diferenta de dimensiune, stiu doar ca la adancime erau vreo 100 mm in plus la cel pe gaz!

In general instructiunile sunt in tava!

Spor la lucru!

#693
roxmob

roxmob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.04.2006
in orice caz de 564-565 mm de lat este sigur, deci corpul va avea 600, dar inaltimea va trebui sa o masori pentru ca asta difera de la un model la altul dar nu cu mult, si dupa aia vezi daca iti mai intra un sertar micut jos, asta daca pui cuptorul sub blat, adica  daca toate corpurile vin la un nivel, sau daca il pui un pic mai sus ca si in poza ce am atasat-o e altceva!

Attached Files



#694
tore

tore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.04.2006
Intrebare: cum se deschid usile incadrate? Mai exact cum sunt balamalele aruncatoare pentru ele? M-am uitat pe site la sea si nu am vazut in schitele alea cum arata deschise. Ma intereseaza ca atunci cand is deschise sa nu vina 'peste' (in continuarea) peretelui de care sunt prinse. Sa nu dea peste usile glisante adica. Ar trebui sa arate cam ca in desenul atasat. Scuzati 'profesionalismul', nu am nik instalat pe calc ;))
Attached File  usa.jpg   7.2K   301 downloads

#695
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Depinde de model.... dar in general sunt asa cum ai desenat tu, doar ca usa intra spre interior cam aproape o grosime de PAL(la stanga in desenul facut de tine)

#696
tore

tore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.04.2006
Cand e deschisa adica, nu? Daca e asa e ok. Atunci sa ii dau drumul in continuare cu schitele. 10x :)

#697
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Da, cand e deshisa... uite un screenshot de pe Haefele.de

Attached Files



#698
megr3z

megr3z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2005
ce imbinari se folosesc la un birou de calculator intre picioare si polita de deasupra (sa nu o gauresc de sus in jos)

Attached File  untitled.JPG   8.96K   235 downloads

am inteles ca o tija cu excentric sau demonntabili, cum se folosesc, ceva solutii practice de montaj

Attached File  demontabil_cu_tija.jpg   12.91K   319 downloads Attached File  demontabil_cu_surub.jpg   25.11K   241 downloads Attached File  demontabil_cu_surub2.jpg   19.45K   256 downloads

multumesc anticipat!!!

#699
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
La primul model ai putea avea surpriza sa se smulga cand ridici biroul de blat.  Dar poti suplini acest impediment punand mai multe.
Plus de asta iti trebuie o anumita acuratete cand dai gaurile. Intai dai gaurile pentru piulita tip ericsson si apoi pt surub.

Modelul 2 nu e asa aspectuos si le poti inlocui cu niste coltare mici si finute care sunt mai ieftine.

Varianta 3 mi se pare cea mai ok.

Edited by vis-a-vis, 19 June 2006 - 16:14.


#700
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
De acord cu vis-a-vis cu mentiunea ca varianta 3 , daca nu e nemteasca...are surubul ala care prinde cele 2 piese dintr-u material foarte prost care la cateva incercari de strangere/desfacere se va "manca".
Mai degraba cauta asa ceva dar varianta "cu cama".

Attached Files



#701
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca biroul e pentru tine...si estimezi ca-l montezi o singura data, nu cred ca are rost sa folosesti asamblare demontabila, pentru ca exact cum au specificat colegii, nu prea tin.  Asamblarii demontabile se folosesc cu precadere la mobila comerciala (tip IKEA, mai nou si Metro) unde tu cumperi coletu', mergi acasa si-ti montezi singur mobila dupa o schema.

Daca vrei sa faci o chestie solida foloseste cepuri de lemn si aracet, daca crezi ca nu te descurci cu datu' gaurilor atunci foloseste coltare metalice fixate cu holzsuruburi...

#702
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 Berti, on Jun 19 2006, 20:41, said:

Daca vrei sa faci o chestie solida foloseste cepuri de lemn si aracet, daca crezi ca nu te descurci cu datu' gaurilor atunci foloseste coltare metalice fixate cu holzsuruburi...


si daca vreodata vrea sa il mute.....cum mai desface cepurile alea? prin metoda "dumnezeu cu mila"? ca daca le lipeste bine nu le mai desface.ca sa nu mai vorbim ca poate nu le nimereste exact.....
coltare cu holzsuruburi la un birou....u must be joking.... :frust:  :wallbash:
pai asa mai bine pune sub placa biroului niste fashii intre laterale si prinde prin alea cu holzsuruburi decat sa puna coltare :wallbash:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate