Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Universitatea Stefan cel Mare, Suceava

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Daca ai sa urmaresti povestea de acolo, consilierii locali au trecut terenuri din proprietatea publica in cea privata (ilegal) apoi printr-un contract legal s-a dat la Iulius. Ca pe urma a venit si hotararea de demolare, e partea a doua. Neterminata.
Iar justitia care da verdicte in acelasi caz cu 180 grade de la o instanta la alta, sa ma mai lase in pace cu impartialitatea si dreapta judecata a lor.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2014 - 22:42.


#20
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
clar nemeritata. basescu e de vina! numai inoceti la iasi :D

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa-l pe Base ca l-a infrant A3. Posted Image Mai are o saptamana de AMR.
Da' pana una-alta, vad ca DNA-ul da iama in altii nu de pe aici.

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 22.11.2006
Am studiat licenta + master, deci 5 ani de studii la USV, domeniul economic. Am plecat cu opinii mixte de acolo.

In primul rand vreau sa spun ca e intr-adevar destul de greu sa gasesti un job decent in Suceava, Joburi se mai gasesc dar salariile nu sunt grozave. Daca mai stai in chirie si trebuie sa te intretii, e cam problematic.

Legat de partea cu studiile efective: USV este un loc interesant pt studentii care chiar invata sau macar isi dau interesul dar si pt copii de bani gata. Eu unul nu am platit niciodata taxa, in unele semestre am luat chiar si bursa (aproape simbolica, dar pt un student fara loc de munca 100 de lei era bine), am fost in tabara odata. Poate e mai usor pt ca elevii foarte buni de la licee pleaca in universitatile mari, dar asta nu inseamna ca studiile in sine nu sunt de calitate sau ca nu vei avea colegi foarte buni. De asemenea am fost cu o bursa Erasmus in Italia, am fost pe la destule conferinte, olimpiade, seminarii prin tara toate decontate de facultate. Mentionez ca nu m-am considerat a fi cel mai bun, dar am fost mereu in primii 10% de la specializarea mea si toate lucrurile astea m-am ajutat enorm in a ma dezvolta. Cred cu tarie ca facultatea nu trebuie sa te faca sa memorezi lucruri, dar sa iti creeze un mod de gandire si sa-ti dezvolte niste abilitati.

Profesorii: Sunt multi profesori tineri, activi cu care se poate comunica usor. Sunt insa si dinozauri blazati care nici nu se sinchisesc sa vina la cursuri si isi trimit asistentii, iar atunci cand vin toata lumea doarme la cat de plictisitoare sunt metodele lor. Alteori nu vin la curs si pur si simplu nu anunta pe nimeni: bai prostilor, eu nu am chef sa vin azi, nu stati sa ma asteptati... Probabil ca la orice alta universitate, exista un circuit ascuns al spagii, si lumea care nu are "timpul" sa ajunga la cursuri sau examene reuseste sa treaca dupa intelegeri cu respectivii. Nu cu toti merge, dar cu o parte buna. Daca mergi la cursuri si la seminarii, si iti dai cat de cat interesul poti sa creezi o relatie buna cu profesorii si sa ajungi la diverse conferinte, olimpiade, etc, ceea ce pt mine la vremea respectiva a fost foarte tare. In schimb daca esti la program cu taxa, pot sa spun ca totul este foarte scump. Taxe peste taxe...


In rest, distractie se gaseste destula in oras, mancarea la cantina de acolo este foarte buna si ieftinuta...

Una peste alta nu este un loc rau, universitatea de acolo este peste ceea ce inseamna orasul Suceava, totul la bani mai putini decat centrele mari.

Edited by bluesnake, 16 December 2014 - 02:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate