Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Statul Islamic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
434 replies to this topic

#145
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 21:31, said:

De ce trebuie noi sa fim partasi la conflictul asta?
nu cred ca depinde de noi daca vom fi sau nu parte a conflictului. de, prin minune (desi nu cred asta) califatul isis se va labarta pana in vecinatatea noastra nu cred ca vom mai avea sau nu o optiune de a impartasi sau nu conflictul. vom lupta sau o vom pati ca crestinii mosulului.
pana atunci, putem comenta de pe margine, nuh?

Edited by remembernazdaq, 12 October 2014 - 21:35.


#146
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postremembernazdaq, on 12 octombrie 2014 - 21:34, said:

nu cred ca depinde de noi daca vom fi sau nu parte a conflictului. de, prin minune (desi nu cred asta) califatul isis se va labarta pana in vecinatatea noastra nu cred ca vom mai avea sau nu o optiune de a impartasi sau nu conflictul. vom lupta sau o vom pati ca crestinii mosulului.
pana atunci, putem comenta de pe margine, nuh?
Se poate.
Dar mi-ar placea sa vad si niste araboaice descriind viata cotidiana a spatiului roman, sau grec, sau rus etc
De la o vreme devine frustant sa vezi doar inversul acestei situatii.
Nu stiu, ce ar trebui sa se petreaca in romania ca sa fim si noi in atentie? Toata ziua arabi in sus arabi in jos Si apoi evident ne miram cum reusesc ISIS sa cucereasca lumea

Edited by altul2, 12 October 2014 - 21:44.


#147
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 21:39, said:

Se poate.
Dar mi-ar placea sa vad si niste araboaice descriind viata cotidiana a spatiului roman, sau grec, sau rus etc
De la o vreme devine frustant sa vezi doar inversul acestei situatii.

s-ar putea ca parerea araboaicelor sa ti se para mult mai frustranta...lol.
sunt destule forumuri de musulmani in limba engleza sau franceza, cred ca poti incepe de la un search pe google.

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 21:39, said:

Nu stiu, ce ar trebui sa se petreaca in romania ca sa fim si noi pe prima pagina?

o prima pagina dedicata romaniei nu-i de bine, crede-ma...
mai bine asa, ca fata de la pagina 5...Posted Image

Edited by remembernazdaq, 12 October 2014 - 21:43.


#148
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
dansul victoriei in kobane
macar pentru cateva minute
[ https://pbs.twimg.com/media/BzwflEPIgAAKD-Z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Prime Minister of the Kurdistan Regional Government Nechirvan Barzani has today said that they have sent weapons and ammunitions to Kobane, but that it was impossible for them to send in Peshmergas.

We are not unaware of ISIS's attacks on the Kobane region of Rojava. We have supported Kobane in terms of weapons and ammunitions. Due to geographic restrictions, we are unable to send in the Peshmerga forces to Kobane. The Airstrikes conducted by the coalition forces is being jointly coordinated by the coalition and the Kurdistan administration. The President of the Kurdistan Regional Government Masoud Barzani is personally following the situation in Kobane and is constantly trying to do something

Razboiul catre autonomie si eventual independenta al kurzilor Syrieni a inceput in 2012 cu acordul Hawler.

Acordul explica destul de mult din ce se intampla astazi, e ca si cum ISIS AR remedia treaba in locul lui Bashar si neinterventia Turciei.

#149
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
-------

Luptam pana la ultimul om spun luptatorii kurzi din kobane
Rar mi-a fost dat sa vad live o asemenea dovada de curaj.
un luptator kurd cu un RPG-7 adaptat luptand singur impotriva  unui tanc  IS [capturat de la armata syriana]
si iesind invingator
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/__Nc77Z0Sqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#150
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2014 - 22:13, said:

Acordul explica destul de mult din ce se intampla astazi, e ca si cum ISIS AR remedia treaba in locul lui Bashar si neinterventia Turciei.
Da dar nu explica de ce vor acesti musulmani ISIS sa fie la doi pasi de armata musulmanilor turci.

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2014 - 22:28, said:

Rar mi-a fost dat sa vad live o asemenea dovada de curaj.
un luptator kurd cu un RPG-7 adaptat luptand singur impotriva  unui tanc  IS [capturat de la armata syriana]
si iesind invingator
RPG -7 e rusesc?

#151
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Tare rau e armata siriana!!!!  Garantat ca lupta pana la moarte atata timp cat daca sunt capturati tot morti sunt.

Tancu e rusesc de fapt un sicriu mergator.

Eu nu inteleg de unde naiba au atata armament?  Si tancuri chiar si rebeli si aialalti.

#152
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postmarcu35, on 12 octombrie 2014 - 22:36, said:

Tancu e rusesc de fapt un sicriu mergator.
Pai in oras toate sunt sicrie.
Curajul e al tanchistului care s-a aventurat de unul singur printre cladiri

Edited by altul2, 12 October 2014 - 22:38.


#153
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmarcu35, on 12 octombrie 2014 - 22:37, said:

Eu nu inteleg de unde naiba au atata armament?  Si tancuri chiar si rebeli si aialalti.
Tot ce inseamna armament greu a fost lasat intact in baze cand s-a retras armata iraqiana, asta vara in iunie
este singura armata din lume care nu si-a aruncat in aer dotarile din fata teroristilor, restul sunt capturi din Syria.

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 22:38, said:

Pai in oras toate sunt sicrie.
Curajul e al tanchistului care s-a aventurat de unul singur printre cladiri
tanchistul este de la IS.
asa spun cei cu arhiva, o sa controlez youtube-ul.

#154
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2014 - 22:43, said:

tanchistul este de la IS.
asa spun cei cu arhiva, o sa controlez youtube-ul.
M-am prins, desi pedestrii mi se pareau identici cu cei ce jucau sarba mai devreme.
Deci aia 7 sau cati erau s-au impotmolit si l-au chemat pe ala cu tancu saracu, sa rezolve problema. Victima sigura.

#155
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
peste 1000 de analize ale expertilor militari la care se adauga opiniile separate are unor generali occidentali s-au dovedit eronate.
Kobane rezista de 28 de zile

#156
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2014 - 22:47, said:

peste 1000 de analize ale expertilor militari la care se adauga opiniile separate are unor generali occidentali s-au dovedit eronate.
Kobane rezista de 28 de zile
Bine cat din el rezista?
Ca ai dat o harta in care era puhoi de ISIS in jurul 2-3 cladiri de kurzi

#157
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 22:47, said:

M-am prins, desi pedestrii mi se pareau identici cu cei ce jucau sarba mai devreme.
Deci aia 7 sau cati erau s-au impotmolit si l-au chemat pe ala cu tancu saracu, sa rezolve problema. Victima sigura.
de regula luptatorii IS din ce am urmarit eu prefera fie sa se arunce in aer cu o masina incarcata cu explozibil in locurile unde stiu ca sunt cartierele de comanda ale kurzilor, fie intra direct cu tancul ca sa rupa linia de rezistenta kurda, situatie in care pentru a preveni asa ceva, kurzii isi pun explozibil pe ei si se detoneaza sub tanc ca sa-l opreasca

acolo lupta se da strada cu strada si casa cu casa, luptatorii IS urmaresc sa-i incercuiasca pe kurzi din toate partile si sa cucereasca coridorul ce-i leaga de Turcia.

View Postaltul2, on 12 octombrie 2014 - 22:50, said:

Bine cat din el rezista?
Ca ai dat o harta in care era puhoi de ISIS in jurul 2-3 cladiri de kurzi
din ce am vizionat, mare majoritate din oras a fost evacuat asa ca nu a fost problema sa fie cucerit, nici nu-si permiteau sa protejeze tot orasul avand in vedere ca sunt sub numerici, ca forta kurzii si slab dotati armat-doar armament usor.

asa ca s-au concentrat pe un perimetru in zona de granita pe care-l apara urmarind drept scop sa lichideze treptat forta de atac a teroristilor IS pana-i imping inapoi.

rezistenta este necesara pentru a primi intariri[care sa-i atace pe IS din afara orasului] si pentru ca voluntarii sa invete cat de cat cum se manevreaza armele.

Edited by ThinkAbout, 12 October 2014 - 22:57.


#158
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
au curaj femeile
[ https://pbs.twimg.com/media/BzjtB_FIMAABFf_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/BzqudX2IQAEYWe2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/BzxqiLsIYAEgjgQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/BzxqLlKCEAA6mXH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si alta poza graitoare
salvarea copiilor
[ https://pbs.twimg.com/media/Bzxp53QIUAAb7Tl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#159
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Kurzii au scris
IS te vom urmari pana la portile iadului  ca sa ajungi unde ti-e locul
[ https://pbs.twimg.com/media/BzxubYXCcAA1w5I.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/Bzxub7tCIAAYSTv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Kurzii sunt cei care mobilizeaza lumea impotriva IS prin eroismul lor

Conflictul nu mai este undeva, unde se bat unii cu alti ci se transforma treptat in conflictul tuturor

Niciodata nu mi-a fost dat sa vad o asemenea solidaritate umana sincera, milioane de mesaje care spun acelasi lucru
Kobane, suntem alaturi de voi.



[ https://pbs.twimg.com/media/Bzx05AeIUAE-gNG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThinkAbout, 13 October 2014 - 00:10.


#160
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
adica trepadusi aia de pe langa tanc erau din isis?

#161
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostStormi, on 12 octombrie 2014 - 12:19, said:

Si cu ce strigi ma tu ca esti ortodox in gura mare? Vrei sa strigi si matale cu 7.62 sau 5.45? Nici asa nu mai poti ca astia mici din ziua de azi habar n-au care-i gura tevii si incarcatorul.

Turcia refuza sa se implice in razboi spre disperarea americanilor care se dau cu capul de pereti
De asemenea refuza sa permita trimiterea de armament pentru kurzii din oras, ceea ce e mai mult decat edificator

Asta inseamna politica externa, nu gudurare la picioarele occidentului: master, pe cine sa vindem master? Parinti, stramosi, credinta, vecini?

Edited by altul2, 13 October 2014 - 08:25.


#162
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postaltul2, on 13 octombrie 2014 - 08:21, said:

Turcia refuza sa se implice in razboi spre disperarea americanilor care se dau cu capul de pereti
De asemenea refuza sa permita trimiterea de armament pentru kurzii din oras, ceea ce e mai mult decat edificator

Asta inseamna politica externa, nu gudurare la picioarele occidentului: master, pe cine sa vindem master? Parinti, stramosi, credinta, vecini?
Asta inseamna sa te repezi in concluzii altule inainte de a-ti pune intrebarea de ce Turcia nu actioneaza?
Si nu-i vorba de negudurare ci de conditiile pe care le-au pus turcii ca sa actioneze, vezi tu.
Le-am postat pe acest topic.
Cea mai evidenta este cea legata de posibilitatea exercitarii de catre kurzi a dreptului la auto-determinare.
Kurzii aflandu-se in 4 state:Turcia, Syria, Iraq si Iran si in altele [insa nu intra sub incidenta exercitarii acelui drept]

View Postmarcu35, on 13 octombrie 2014 - 00:24, said:

adica trepadusi aia de pe langa tanc erau din isis?
asa pretind aia cu youtube-ul nu l-am controlat inca sa vad daca este autentic nefiind altfel o captura mai veche[am scris deja asta]
este un razboi al dezinformarii printre altele.
gasisem mai de mult o fotografie postata de presa regimului Assad in care aratau niste cadavre drept proba, cadavrele erau din 2008 de cand hezbollah ucisese libanezi, nu din conflictul actual.

In 2012 kobane protesta impotriva regimului Assad cerand libertate si democratie condamnand regimul totalitar de la Damasc si cerand demolarea lui.
youtube-ul este autentic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/53W42QayTeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

jihadistiiIS manevrand un tanc in incercarea de a sparge linia de aparare de langa granita turca ca sa realizeze incercuirea fortelor kurde

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9HFR-glpZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThinkAbout, 13 October 2014 - 13:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate