Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Care este scopul iluminării?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#235
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 blimpyway, on 23 septembrie 2014 - 23:16, said:

Cum iti dai seama?


Cum se mai poate arăta lumina unora care se află în lumină, dar se cred în întuneric? Dacă le dai destulă lumină cât să facă diferența, îi orbești, dacă nu le mai dai deloc și îi lași în întuneric,nu or să mai vadă nimic. Pentru ei ar trebui să faci lumina ”mai lumină” și asta nu se poate. Pentru că lumina este doar lumină și rostul ei este să te ajute să vezi.Cât ești în întuneric, cât de liber ai fi, te miști de parcă ai fi în lanțuri și în cușcă. Dar după ce ești deja în lumină, singura limitare este puterea picioarelor tale, dexteritatea mâinilor și agerimea ochilor și a minții. Dar nu vei avea atunci mai multă lumină, ci mai multă acuitate. Iar când se trezește câte un prestidigitator care se laudă că este iluminat și de-asta face ce face cu mâinile, iar fraierii îl cred și tot așteaptă mai multă lumină să li se miște și lor la fel degetele, atunci nici că mai au vreo șansă de ”iluminare” respectivii, deși se află și ei în aceeași lumină ca și șmecherul ce profită de naivitatea lor.

 blimpyway, on 23 septembrie 2014 - 23:16, said:

Posted Image

Da, iluminarea înseamnă eliberare. Iar lanțurile de care trebuie să te eliberezi sunt, în același timp, și praguri de care trebuie să treci. Și chiar dacă ușa este închisă, pragul este vizibil din ambele părți. Așa că iluminatul, chiar dacă nu poate descrie ”neiluminatului” ce este în cealaltă cameră, în mod sigur îi poate arăta pragul peste care a trecut!

Edited by tudorel666, 23 September 2014 - 23:35.


#236
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005

 tudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:59, said:

Rupere de lanțuri.

Dar stai, lanturile sunt ruginite sau in stare buna? Si mai exact, le rupi sau le tai?

Posted Image

Cauta si tu niste citate mai putin folosite, ca sa nu ne plictisim.

Iluminarea inseamna eliberare. Iar tu planuiesti sa te eliberezi, si dupa aia sa-ti petreci eternitatea, in lumea materiala, in trup uman. Asa spuneai.
Pai atunci, de ce te-ai mai eliberat?

Sau faci si tu parte din aia care cred in paradisul ala pictat prin brosurile bagate prin cutiile postale ? Posted Image

[ http://michiphotography.net/wp-content/uploads/2014/03/Testigo-De-Jehova-En-El-Paraiso-1-510x334.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 24 September 2014 - 01:45.


#237
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Dar stai, lanturile sunt ruginite sau in stare buna? Si mai exact, le rupi sau le tai?

Sunt cam asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UTX7Cxq8aGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by blimpyway, 24 September 2014 - 07:28.


#238
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 01:31, said:

Dar stai, lanturile sunt ruginite sau in stare buna? Si mai exact, le rupi sau le tai?

Posted Image

Cauta si tu niste citate mai putin folosite, ca sa nu ne plictisim.

Iluminarea inseamna eliberare. Iar tu planuiesti sa te eliberezi, si dupa aia sa-ti petreci eternitatea, in lumea materiala, in trup uman. Asa spuneai.
Pai atunci, de ce te-ai mai eliberat?

Sau faci si tu parte din aia care cred in paradisul ala pictat prin brosurile bagate prin cutiile postale ? Posted Image

[ http://michiphotography.net/wp-content/uploads/2014/03/Testigo-De-Jehova-En-El-Paraiso-1-510x334.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Da, cred că paradisul broșurilor poștale este realizabil, ba chiar că există deja, dar oamenii nu-l văd, deși este chiar lângă ei, aici și acum. Dar asta-i altceva. La ce servește lumina? Să vezi înaintea ta. Hristos a spus ”mergeți în lumină”. Cât omul este în lumină vede departe înaintea sa și știe unde se duce. Nu se teme că se va împiedica de ceea ce este în fața ochilor lui. De aceea nu am încredere în iluminații care îmi spun ”nu putem să-ți arătăm ce este în fața ochilor tăi”. Vezi tu, dacă ar avea lumină cu adevărat, ar lumina și pentru ei, ar lumina și pentru mine. Cine crede că un iluminat are lumină doar pentru sine și nu poate să arate și altora ceea ce vede el, este întocmai ca unul care cumpără lanterne defecte sau becuri arse apoi, când își cere banii înapoi și este refuzat pe motiv că lanterna sau becul sunt bune, dar el are ochii proști, crede pe vânzătorul mincinos în loc să-i dea cu lanterna sau becul în cap.

#239
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Ce este un iluminat care zice ”am lumină, dar nu pot să v-o arăt și vouă”, decât o lumină pusă sub obroc! Și ce a zis Isus despre lumină? Că o aprinde Dumnezeu și o pune sub obroc? Nu, ci că o pune în vârful muntelui, să o vadă toată lumea. Așa că, de câte ori vine un iluminat la mine și-mi spune că are lumină în obrocul lui, dar mie nu poate să-mi lumineze, deduc ori că-i mincinos, ori că-i nebun. Atenție, deci, când întâlniți astfel de ”iluminați” că, ori ei au dreptate, ori Hristos minte. Și atunci trebuie să alegeți: ori ei, ori Hristos. Dar când chiar ei înșiși spun ”Hristos a avut dreptate”, ”Hristos spune adevărul”, atunci SIGUR EI SUNT MINCINOȘII.

Edited by tudorel666, 24 September 2014 - 08:04.


#240
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005
Aici faci confuzie de termeni. Tu cand vorbesti de lumina, te referi la invataturi. Da, alea sunt disponibile oricui, orice iluminat ti le poate oferi.
Nu se refera la "lumina" pe care ti-o da starea de iluminare. Altfel ai vedea un iluminat crestin pe fiecare strada, daca ar fi atat de simplu de obtinut.

Ai impresia ca oamenii care-l ascultau pe Isus au fost mult mai "treziti" de catre el decat sunt acum cei care-l asculta pe Sadhguru? Lucrurile se petrec la fel, si atunci, si acum.
Diferenta e doar ca pe atunci acele invataturi erau ceva nou, acum nu sunt noi, oameni le-au mai auzit. Ce spune Sadhguru acum, au mai spus si altii, de asta nu se produce nici o "revolutie" spirituala.

La fel ar fi si daca ar veni un iluminat care ar vorbi exact in modul in care a vorbit Isus. Oamenii n-ar mai fi impresionati prea tare, pentru ca au mai auzit ce are de spus.

Intotdeauna discursurile iluminatilor trebuie sa se adapteze la vremurile in care traiesc, la capacitatile de intelegere ale oamenilor, la bagajul spiritual al societatii in care exista in acel moment, la multe alte lucruri asemanatoare. Ei vor transmite intotdeauna acelasi mesaj, in diferite forme, cum cred ei ca e mai potrivit.
Ma refer la adevaratii iluminati, bineinteles.

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 07:23, said:

Hristos a spus ”mergeți în lumină”. Cât omul este în lumină vede departe înaintea sa și știe unde se duce.

Si Sadhguru spune acelasi lucru. Cand ai realizat cine sau ce esti in realitate, calea e foarte clara, stii tot ce ai de facut.

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 07:23, said:

De aceea nu am încredere în iluminații care îmi spun ”nu putem să-ți arătăm ce este în fața ochilor tăi”.

Nici Isus nu a reusit sa faca pe nimeni sa vada lumea, viata sau pe Dumnezeu asa cum se vad prin ochii lui. Ca poate ai tu sau altul impresia ca o vezi asa, e doar o parere.

Edited by Phobos, 24 September 2014 - 09:44.


#241
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 09:18, said:

Aici faci confuzie de termeni. Tu cand vorbesti de lumina, te referi la invataturi. Da, alea sunt disponibile oricui, orice iluminat ti le poate oferi.
Nu se refera la "lumina" pe care ti-o da starea de iluminare. Altfel ai vedea un iluminat crestin pe fiecare strada, daca ar fi atat de simplu de obtinut.

Ai impresia ca oamenii care-l ascultau pe Isus au fost mult mai "treziti" de catre el decat sunt acum cei care-l asculta pe Sadhguru? Lucrurile se petrec la fel, si atunci, si acum.
Diferenta e doar ca pe atunci acele invataturi erau ceva nou, acum nu sunt noi, oameni le-au mai auzit. Ce spune Sadhguru acum, au mai spus si altii, de asta nu se produce nici o "revolutie" spirituala.

La fel ar fi si daca ar veni un iluminat care ar vorbi exact in modul in care a vorbit Isus. Oamenii n-ar mai fi impresionati prea tare, pentru ca au mai auzit ce are de spus.

Intotdeauna discursurile iluminatilor trebuie sa se adapteze la vremurile in care traiesc, la capacitatile de intelegere ale oamenilor, la bagajul spiritual al societatii in care exista in acel moment, la multe alte lucruri asemanatoare. Ei vor transmite intotdeauna acelasi mesaj, in diferite forme, cum cred ei ca e mai potrivit.
Ma refer la adevaratii iluminati, bineinteles.

Si Sadhguru spune acelasi lucru. Cand ai realizat cine sau ce esti in realitate, calea e foarte clara, stii tot ce ai de facut.



Chiar tu recunoști faptul că un iluminat știe și vede foarte clar ce are de făcut, exact ca un om care stă în lumină, sau ca un om care stă în întuneric, dar are lanterna cu el. Ceea ce nu înțelegi tu este pilda cu obrocul. Pentru că acest om nu este lumina, doar are lumina în el.El este obrocul sub care se ascunde lumina. Și această lumină poate fi scoasă în afară și arătată oricui. Pentru că atunci când cineva are o lanternă în posesie, nu-ți mai arată lumina prin ochii lui, ca la orbi, ci doar aprinde lumina și tu vezi singur! Dar dacă are lumina în el și nu o scoate în afară, atunci este doar un drac luminos și nu vine de la Dumnezeu.

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 09:18, said:

Nici Isus nu a reusit sa faca pe nimeni sa vada lumea, viata sau pe Dumnezeu asa cum se vad prin ochii lui. Ca poate ai tu sau altul impresia ca o vezi asa, e doar o parere.


Aici iar calci pe arătură, pentru că nu ai cercetat cu atenție scrierile iluminaților sau scrierile despre iluminați. Aceștia oricând se pot conecta la tine și să-ți arate ceea ce văd și ei. Repet, adevărații iluminați! Excrocii și nebunii însă, totdeauna vor da vina pe ochii privitorilor pentru propria lor incompetență. Și adevărați iluminați sunt în toate religiile și nu-și țin secretă iluminarea, deși nici gongul nu-l bat. Doar lasă să ajungă la toată lumea vestea despre faptele lor. Iar dacă tu nu știi despre ce vorbesc eu acum, problema ta, dar sunt sigur că pe aici sunt destui care știu la ce mă refer. Așa că nu numai Isus a fost capabil să aprindă propria lanternă și să-i facă pe toți din jurul său să vadă ce vedea El, dar chiar și cel mai neînsemnat ucenic al lui poate să facă același lucru, chiar dacă la nivelul și la scara lui.

Edited by tudorel666, 24 September 2014 - 10:22.


#242
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 10:19, said:

Aici iar calci pe arătură, pentru că nu ai cercetat cu atenție scrierile iluminaților sau scrierile despre iluminați. Aceștia oricând se pot conecta la tine și să-ți arate ceea ce văd și ei. Repet, adevărații iluminați! Excrocii și nebunii însă, totdeauna vor da vina pe ochii privitorilor pentru propria lor incompetență. Și adevărați iluminați sunt în toate religiile și nu-și țin secretă iluminarea, deși nici gongul nu-l bat. Doar lasă să ajungă la toată lumea vestea despre faptele lor. Iar dacă tu nu știi despre ce vorbesc eu acum, problema ta, dar sunt sigur că pe aici sunt destui care știu la ce mă refer. Așa că nu numai Isus a fost capabil să aprindă propria lanternă și să-i facă pe toți din jurul său să vadă ce vedea El, dar chiar și cel mai neînsemnat ucenic al lui poate să facă același lucru, chiar dacă la nivelul și la scara lui.

Aha... atunci, Isus de ce nu a iluminat, in masã, multimile?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T2YhlvGxJLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din cate am citit, s-a intamplat asta in cazul lui Buddha. Imediat dupa ce a primit iluminarea, companioana lui, nu mai stiu cum se numea, in momentul in care a atins-o prima data, a primit iluminarea instantaneu. Nu stiu daca e doar o poveste sau nu.

Edited by Phobos, 24 September 2014 - 12:04.


#243
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 11:51, said:

Aha... atunci, Isus de ce nu a iluminat, in masã, multimile?
A făcut-o. Vezi Cincizecimea.

#244
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 11:51, said:

Aha... atunci, Isus de ce nu a iluminat, in masã, multimile?


Păi asta face deja Isus de două mii de ani.

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 11:51, said:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T2YhlvGxJLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Cât privește acest Sadhguru, văd că recunoaște că poate manipula mintea altora. Doar spune că nu are nici un interes să o facă. Dar dacă acest interes apare? Atunci desigur că va manipula. Și cine spune că nu o face deja?

#245
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 12:12, said:

Cât privește acest Sadhguru, văd că recunoaște că poate manipula mintea altora. Doar spune că nu are nici un interes să o facă. Dar dacă acest interes apare? Atunci desigur că va manipula. Și cine spune că nu o face deja?

Asa, putem sa presupunem orice.

#246
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 11:51, said:

Aha... atunci, Isus de ce nu a iluminat, in masã, multimile?
"Iisus este Dumnezeu pe pământ şi om în cer." Sfântul Ioan Gură de Aur
Iisus a fost printre singurii guru/profeti/maestrii care s-a adresat tuturor oamenilor si nu doar unei minoritati.
Daca nu vezi nivele superioare de profunzime in invataturile lui Iisus, nu inseamna ca ele nu exista. Sau ca invataturile lui sunt banale.

"Dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință." Matei 17;20
Mesajul asta, daca nu-l intelegi, in loc sa spui ca-i prea profund pentru intelegerea ta, vei spune ca e prea banal.
Si, ajungi la alta vorba:
"Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea" Matei 13;14

Si probabil, ai sa-mi zici: de ce nu inteleg toti si nu se ilumineaza ? Iisus abia a fost rastignit. N-a trecut nici macar o secunda de cand Iisus a fost rastignit.

Edited by the_updater986, 24 September 2014 - 13:57.


#247
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 tudorel666, on 22 septembrie 2014 - 14:32, said:

A fost dată de exegeți biblici?

DEX-ul este dumnezeul tău, pe care îl crezi fără să-l cercetezi?

Cel mai probabil ca da, si nu de niste ignoranti fara cultura.

Nu, cum pe niciun dumnezeu nu il cred fara sa il cercetez.

Edited by karuna, 24 September 2014 - 15:17.


#248
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005

 the_updater986, on 24 septembrie 2014 - 13:37, said:

"Dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință."

Asa si este. Am un clip cu Sadhguru in care explica perfect ce rol are credinta, si nu contrazice cu absolut nimic ceea ce a spus Isus.

In schimb se contrazice cu ceea ce au inteles oamenii din vorbele astea de mai sus. Crestinii in general habar nu au ce e credinta si de ce ajuta. Si eu abia acum incep sa inteleg, cu cat il urmaresc mai mult cu atat inteleg mai multe.

L-as fi postat si pe ala, insa chiar n-am chef sa ma apuc sa fac subtitrari pentru fiecare mesaj de pe softpedia caci e o munca destul de lunga pentru cateva minute de subtitrare. Si in plus, filmul intreg are o ora, iar daca scot din context doar un fragment, fara sa las si explicatiile de dinaintea fragmentului, n-o sa inteleaga prea multi.

Si pe langa asta, pentru unele persoane degeaba te chinui ore intregi sa le pui explicatiile perfecte, amanuntite, logice si rationale, ca dupa aia sa vina si sa spuna ca tot zânele si spiridusii sunt aia reali, oamenii vor trai etern mângâind lei si tigrii pe cap, ei sunt oricum siguri de asta, asa ca nu prea merita efortul. Posted Image

Edited by Phobos, 24 September 2014 - 15:54.


#249
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 karuna, on 24 septembrie 2014 - 15:16, said:

Cel mai probabil ca da, si nu de niste ignoranti fara cultura.

Nu, cum pe niciun dumnezeu nu il cred fara sa il cercetez.

Lucrăm pe probabilități? Pe dacă, parcă și poate?

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 15:47, said:

Asa si este. Am un clip cu Sadhguru in care explica perfect ce rol are credinta, si nu contrazice cu absolut nimic ceea ce a spus Isus.

In schimb se contrazice cu ceea ce au inteles oamenii din vorbele astea de mai sus. Crestinii in general habar nu au ce e credinta si de ce ajuta. Si eu abia acum incep sa inteleg, cu cat il urmaresc mai mult cu atat inteleg mai multe.

L-as fi postat si pe ala, insa chiar n-am chef sa ma apuc sa fac subtitrari pentru fiecare mesaj de pe softpedia caci e o munca destul de lunga pentru cateva minute de subtitrare. Si in plus, filmul intreg are o ora, iar daca scot din context doar un fragment, fara sa las si explicatiile de dinaintea fragmentului, n-o sa inteleaga prea multi.

Si pe langa asta, pentru unele persoane degeaba te chinui ore intregi sa le pui explicatiile perfecte, amanuntite, logice si rationale, ca dupa aia sa vina si sa spuna ca tot zânele si spiridusii sunt aia reali, oamenii vor trai etern mângâind lei si tigrii pe cap, ei sunt oricum siguri de asta, asa ca nu prea merita efortul. Posted Image

Mie îmi place tare numele spiridușului ăsta: Sad guru.... Da, de ce l-o fi chemând ”guru cel supărat”?

#250
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 23.09.2005

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 15:55, said:

Mie îmi place tare numele spiridușului ăsta: Sad guru.... Da, de ce l-o fi chemând ”guru cel supărat”?

The Meaning of “Sadhguru”



The word “Sadhguru” is not a title. It is a description. Sadhguru means “uneducated Guru.”


(Click pe titlu) :)



#251
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 tudorel666, on 24 septembrie 2014 - 15:55, said:


Lucrăm pe probabilități? Pe dacă, parcă și poate?


De ce nu?.. Cica numai dracii cer tot timpul perfectiune de la oameni. Pentru ei niciun exeget nu-i destul de exeget. :console:

#252
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Phobos, on 24 septembrie 2014 - 17:13, said:


The Meaning of “Sadhguru”



The word “Sadhguru” is not a title. It is a description. Sadhguru means “uneducated Guru.”


(Click pe titlu) Posted Image



Aham, se pare că-i un guru supărat pentru că-i needucat. Cu alte cuvinte, el vorbește despre Scripturi, dar nici nu le-a citit, nici nu are habar de ele. O fi și Osho tot un astfel de guru? Că și el cam calcă în străchini când vine vorba de creștinism?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate