Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Care este scopul iluminării?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#217
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 10:39, said:

Intrebarea daca iluminarea este buna la ceva e un nonsens. Cum sa intrebi daca e buna atingerea starii in care realizezi ca in realitate, binele si raul nu exista?

Tu ai atins iluminarea? Dacă nu, de unde știi ce știe unul care a atins-o?

#218
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 10:39, said:

Intrebarea daca iluminarea este buna la ceva e un nonsens. Cum sa intrebi daca e buna atingerea starii in care realizezi ca in realitate, binele si raul nu exista?
bag sama ca tu crezi ca iluminarea e o boala psihica.

#219
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 11:07, said:

Tu ai atins iluminarea? Dacă nu, de unde știi ce știe unul care a atins-o?

"Orice Buddha este complet liber şi continuă să se manifeste în diferite moduri pentru a conduce şi pe alţii către Eliberare. Toţi Buddha ating aceeaşi realitate ultimă şi absolută, de aceea se zice că toţi au aceeaşi esenţă ori natură, numită adeseori corpul Dharma al realităţii ultime sau Dharmakaya. Această stare nu poate fi explicată în cuvinte şi nu poate fi înţeleasă decât de cei care sunt deja Buddha. Ea este dincolo de orice dualitate şi de aceea mintea omenească limitată nu o poate concepe sau descrie într-un mod potrivit."

"Dincolo de orice dualitate".

Iar daca  mergem pe ideea ca "ok, dar hai sa nu ne incredem in scripturi": intelegerea faptului ca nu exista bine si rau, poate fi realizata de catre oricine, nu trebuie sa fii iluminat pentru asta. E drept ca vei fi in continuare sclavul conceptelor de bine si rau, insa macar poti sa intelegi logica explicatiei.

Binele si raul nu exista pentru ca ele se manifesta doar in mintea noastra. Ceea ce e bine pentru cineva inseamna raul altcuiva, si invers.

Sadhguru explica asta in urmatorul clip, chiar daca subiectul discutiei este despre Karma, nu despre Nirvana. Insa am mai vazut clipuri cu el in care incearca sa explice acelasi lucru, insa intotdeauna incearca sa explica asta spectatorilor in termenii in care crede el ca poate fi inteles de catre omul obisnuit.
Daca o sa apuc sa pun subtitrare la un clip mai relevant, o sa-l postez.

(Daca nu apare automat subtitrarea in romana, alegeti ENGLEZA<!!!> la CC - altfel nu am reusit sa pun subtitrarea.)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dN8uA6IRnWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcirus6, on 23 septembrie 2014 - 11:19, said:

bag sama ca tu crezi ca iluminarea e o boala psihica.

Nu inteleg care e logica unei astfel de concluzii.

Edited by Phobos, 23 September 2014 - 20:51.


#220
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 20:48, said:

"Orice Buddha este complet liber şi continuă să se manifeste în diferite moduri pentru a conduce şi pe alţii către Eliberare. Toţi Buddha ating aceeaşi realitate ultimă şi absolută, de aceea se zice că toţi au aceeaşi esenţă ori natură, numită adeseori corpul Dharma al realităţii ultime sau Dharmakaya. Această stare nu poate fi explicată în cuvinte şi nu poate fi înţeleasă decât de cei care sunt deja Buddha. Ea este dincolo de orice dualitate şi de aceea mintea omenească limitată nu o poate concepe sau descrie într-un mod potrivit."

"Dincolo de orice dualitate".

Iar daca  mergem pe ideea ca "ok, dar hai sa nu ne incredem in scripturi": intelegerea faptului ca nu exista bine si rau, poate fi realizata de catre oricine, nu trebuie sa fii iluminat pentru asta. E drept ca vei fi in continuare sclavul conceptelor de bine si rau, insa macar poti sa intelegi logica explicatiei.

Binele si raul nu exista pentru ca ele se manifesta doar in mintea noastra. Ceea ce e bine pentru cineva inseamna raul altcuiva, si invers.

Sadhguru explica asta in urmatorul clip, chiar daca subiectul discutiei este despre Karma, nu despre Nirvana. Insa am mai vazut clipuri cu el in care incearca sa explice acelasi lucru, insa intotdeauna incearca sa explica asta spectatorilor in termenii in care crede el ca poate fi inteles de catre omul obisnuit.


Dacă stare de Buddha înseamnă iluminare, chiar tu dai citatul în care se spune că această stare nu poate fi explicată și nici înțeleasă decât de cel care a atins-o deja. Și atunci rămân la întrebarea: ai atins starea de iluminare?

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 20:48, said:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dN8uA6IRnWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tipul acesta a intrat în Împărăția lui Dumnezeu pe fereastră. Mă tem că până la urmă va fi aruncat afară ca un hoț ordinar. Este ca un elefant într-un magazin de porțelanuri sau ca un vidanjor în dulapul cu haine curate.

#221
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 21:26, said:

Tipul acesta a intrat în Împărăția lui Dumnezeu pe fereastră. Mă tem că până la urmă va fi aruncat afară ca un hoț ordinar. Este ca un elefant într-un magazin de porțelanuri sau ca un vidanjor în dulapul cu haine curate.

A mai fost unul ca tine, la primele pagini ale topicului:

View PostAntonL, on 19 septembrie 2014 - 20:29, said:

ha; nici pe departe nu e iluminat indianul ala. Ala e cu religia lui. Cea mai puturoasa religie de pe glob. Religia nespalarii si a netaierii unghiilor. Sa mai dea cu sapun, poate se face mai iluminat si curat la piele si sa ma lase cu teotia lui despre corp si suflet. intai sa-si frece corpul cu sapun.

Iar ce i-am spus si lui, e valabil si pentru tine:

View PostPhobos, on 19 septembrie 2014 - 20:43, said:

Vorbele tale duhnesc a necunoaştere şi prejudecatã.

-----------------------------------------------------------------------

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 21:26, said:

Dacă stare de Buddha înseamnă iluminare, chiar tu dai citatul în care se spune că această stare nu poate fi explicată și nici înțeleasă decât de cel care a atins-o deja. Și atunci rămân la întrebarea: ai atins starea de iluminare?

Daca nici pana acum nu ai inteles, am impresia ca degeaba ma agit. Posted Image

Probabil tu chiar nu poti sa concepi ideea de non-dualitate. Sau oricat te-ai stradui, totusi n-o intelegi. In cazul asta, orice am discuta, e in zadar. De fapt nu-i de mirare, era clar de cand ai spus chestia cu viata eterna in trupul uman actual.

Nu, normal ca nu sunt iluminat. Nu stiu de ce te tot agati de intrebarea asta fara sens.
Daca am spus ca inteleg si accept ideea logicii afirmatiei "nu exista bine sau rau", nu inseamna ca am spus ca sunt iluminat sau ca stiu cum e sa fii iluminat. Nu inseamna nici ca l-am inteles total. Nici eu nu m-am eliberat de suferintele create de subjugarea de aceste concepte, "binele si raul". Le-am inteles. Probabil doar in aparentã, dar eu simt ca acum le-am inteles.

Am inteles doar un aspect; mai sunt multe altele. Dar macar l-am inteles, insa tu nu doar ca arati ca nu-l intelegi, dar esti refractar total.

Edited by Phobos, 23 September 2014 - 22:03.


#222
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 21:48, said:


A mai fost unul ca tine, la primele pagini ale topicului:



Iar ce i-am spus si lui, e valabil si pentru tine:



-----------------------------------------------------------------------



Daca nici pana acum nu ai inteles, am impresia ca degeaba ma agit. Posted Image

Nu știu ce crezi tu că n-am înțeles eu, dar tu nu ai înțeles că eu nu neg starea de iluminare a bărbosului, căci am spus clar că ”a ajuns în Împărăția lui Dumnezeu”, în ”magazinul cu porțelanuri” și în ”dulapul cu rufe curate”. Dar se vede clar că nu-i de-acolo. Nu se potrivește în peisaj și n-o să rămână mult.

#223
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 20:48, said:

Nu inteleg care e logica unei astfel de concluzii.
doar un bolnav psihic crede ca raul si binele nu exista.

#224
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 21:48, said:


Nu, normal ca nu sunt iluminat. Nu stiu de ce te tot agati de intrebarea asta fara sens.


No, bine, măi neiluminatule, cum poa să vorbească despre lumină unul care nu a văzut-o niciodată?

#225
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 21:54, said:

Nu știu ce crezi tu că n-am înțeles eu, dar tu nu ai înțeles că eu nu neg starea de iluminare a bărbosului, căci am spus clar că ”a ajuns în Împărăția lui Dumnezeu”, în ”magazinul cu porțelanuri” și în ”dulapul cu rufe curate”. Dar se vede clar că nu-i de-acolo. Nu se potrivește în peisaj și n-o să rămână mult.

Mai bine zis, tu de fapt nu ai nici cea mai mica idee despre ce vorbeste "barbosul", si ai o imagine total deformata despre ceea ce ar putea fi starea de eliberare (iluminare). Chiar titlul topicului arata asta, cand intrebi care este sensul iluminarii. Posted Image

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:05, said:

No, bine, măi neiluminatule, cum poa să vorbească despre lumină unul care nu a văzut-o niciodată?
Hai s-o luam asa: n-am vazut niciodata soarele, caci n-am ridicat inca privirea. Dar recunosc umbrele lasate pe jos, in lumina lui. Posted Image

Sau, mai simplu: inca n-am vazut lumina. Dar am inceput sa inteleg ca stau in intuneric.

Edited by Phobos, 23 September 2014 - 22:16.


#226
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 22:10, said:

Mai bine zis, tu de fapt nu ai nici cea mai mica idee despre ce vorbeste "barbosul", si ai o imagine total deformata despre ceea ce ar putea fi starea de eliberare (iluminare). Chiar titlul topicului arata asta, cand intrebi care este sensul iluminarii. Posted Image


Măi întuneric total, eu sunt iluminat, deci știu ce mâncă bărbosul din gură și știu ce este iluminarea, dar tu când ai spus că ești neiluminat, te-ai dat singur afară din această discuție!

#227
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 22:10, said:

Hai s-o luam asa: n-am vazut niciodata soarele, caci n-am ridicat inca privirea. Dar recunosc umbrele lasate pe jos, in lumina lui. Posted Image
hai sa o luam asa, daca nu vezi lumina inseamna ca esti orb, daca esti orb nu vezi nici umbrele.

#228
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 22:10, said:



Hai s-o luam asa: n-am vazut niciodata soarele, caci n-am ridicat inca privirea. Dar recunosc umbrele lasate pe jos, in lumina lui. Posted Image

Sau, mai simplu: inca n-am vazut lumina. Dar am inceput sa inteleg ca stau in intuneric.

Cum ai lua-o, tot pe arătură ești! Soarele emite lumină, dar nu-i lumina. D-aia, cine a văzut umbra, a văzut și lumina. Nu există umbră, dacă nu există lumină, nene cârtiță.
Pe de altă parte, dacă n-ai văzut lumina, nu înseamnă că stai în întuneric. Dar tu asta nu ai cum s-o pricepi, până nu meditezi la ce este lumina și mai ales care este rostul ei. Și atunci ai pricepe că cine nu are lumină, habar nu are că stă în întuneric.

#229
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005
Ti-am facut o comparatie, mai mult sau mai putin reusita. Daca n-ai inteles ce am vrut sa spun, mai mult de-atata n-am ce sa fac.

Mai urmeaza sa vina critici legate de ortografie, cratime si accente, si se reintregeste acelasi nivel decazut al discutiei de pe celalalt topic.

#230
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcirus6, on 23 septembrie 2014 - 21:55, said:

doar un bolnav psihic crede ca raul si binele nu exista.

Păi așa spune bărbosul ăla de mai sus.  Dar nu cred că-i bolnav psihic, doar prost și încrezut.

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 22:29, said:

Ti-am facut o comparatie, mai mult sau mai putin reusita. Daca n-ai inteles ce am vrut sa spun, mai mult de-atata n-am ce sa fac.

Mai urmeaza sa vina critici legate de ortografie, cratime si accente, si se reintregeste acelasi nivel decazut al discutiei de pe celalalt topic.

Nu, măi Phobos, și chiar ai postări pentru care te apreciez. Dar ce-i așa de greu să spui ”nu mă cred iluminat” și apoi să taci? Apoi ți-aș fi spus că te înșeli și că ești și tu iluminat, doar că iluminarea se măsoară în lumeni și numărătoarea începe de la unu.

#231
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:35, said:

Dar ce-i așa de greu să spui ”nu mă cred iluminat”

Credeam ca e clar.

#232
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:05, said:

No, bine, măi neiluminatule, cum poa să vorbească despre lumină unul care nu a văzut-o niciodată?
Poate se mai arata asa din cand in cand si cate un pic si neiluminatilor.

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:15, said:

.. știu ce este iluminarea..

ce-i?

#233
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhobos, on 23 septembrie 2014 - 22:38, said:


Credeam ca e clar.

Atunci greșești!

View Postblimpyway, on 23 septembrie 2014 - 22:53, said:


Poate se mai arata asa din cand in cand si cate un pic si neiluminatilor.


Nu, lor nu li se arată deloc!

View Postblimpyway, on 23 septembrie 2014 - 22:53, said:


ce-i?


Rupere de lanțuri.

#234
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Posttudorel666, on 23 septembrie 2014 - 22:59, said:


Nu, lor nu li se arată deloc!

Cum iti dai seama?


Quote

Rupere de lanțuri.

:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate