Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#3169
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Postumilu, on 11 aprilie 2015 - 10:39, said:

@ahdub
Am o nelamurire si poate o poti clarifica.  Krishnamurti spune la un moment dat sa te uiti la o floare, un rasarit, o fiinta ... cu toate simturile ca un tot unitar.  Si mi-am zis, bai are dreptate omul, dar azi dimineata cand am ajuns in fata unui copac inflorit si mintea a sarit cu eticheta 'ce minunat', incercand sa aduc toate simturile laolalta am realizat ca tin mainile in buzunar, si simteam tactil un bilet de troleu in mana stanga si un servetel mototolit in mana dreapta, mai simteam cu picioarele bocancii, in gura nu aveam nimic doar gustul dulce al salivei si textura palatului si al dintilor, olfactiv  mirosea a paine proapspata( langa era o brutarie) cat despre auzit, latrau cainii si treceau masinile pe strada.

Daca o luam fizic, real, ruperea si separarea nu exista caci totul este preluat de senzori si trimis chimic/electric catre creier, si totul este interpretat la nivelul scoartei cerebrale.  Ceea ce zice  K ar duce la o utilizare "mai" completa a creierului. Cum se face corect unificarea simturilor?  Banui ca nu incerci sa "ceva" ci le lasi pe toate sa fie asa cum sunt si unificarea asta nu reprzinta o focalizare/proiectare a simturilor la ceea ce observi ci iei harta realitatii si o parcurgi fara sa te legi de nimic dar vazand totul. Zic bine?


umilu, daca imi dai voie am sa iti raspund si eu la intrebarea ta, cu un indiciu, si anume ca prezentul este cheia. Cauta sa ramai cat mai prezent posibil, si vei fi acolo cu toata fiinta sa privesti acea floare. Daca vei simti prezentul vei stii ca esti pe drumul cel bun. Cu alte cuvinte, priveste floarea, fii atent la ceea ce vezi, asculti, la simturile tale toate, muta-ti apoi atentia la interior, vezi ce simti si gandesti si la un moment dat vor fi in peisaj toate lucrurile astea plus acea senzatie de Eu, ca esti prezent si constient.
Kirshnamurti a avut de mic copil capacitatea asta de a privi fara sa judece, si de a vedea lumea cu ochi clari. Cred ca asta l-a ajutat foarte mult mai tarziu cand s-a iluminat.

View Postmario_bril, on 13 aprilie 2015 - 11:16, said:

Dumnezeu lucrează prin oameni, să știi.

Da, daca acei oameni dau voie lui Dumnezeu sa lucreze prin ei.

#3170
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@me_raul
Intrebarea mea pentru tine este: Daca simti prezentul ( pe bune ) cine misca atentia?

@ahdub
Mai trebuie sa citesc de cateva ori ce ai scris ca ma scoate in decor :).  Pe mine unul ma incanta a doua posibilitate, si tot discursul lui K este impotriva autoritatii. La urma urmei ( si tu o poti confirma ) pasul il faci singur .

#3171
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Postumilu, on 15 aprilie 2015 - 07:56, said:

@me_raul
Intrebarea mea pentru tine este: Daca simti prezentul ( pe bune ) cine misca atentia?


Toata treaba tine de vointa. Intrebarea ta ar fi deci cine are vointa asta, pentru ca cine o are misca si atentia. Iar atentia e a ta, numai ca tu vei incerca sa fii cat mai prezent, cu toate fortele tale. Sunt multe lucruri care ne distrag si ne "fura" atentia. De aceea trebuie sa invatam atentia corecta, asta inseamna sa ramanem atenti la noi insine si la ceea ce facem. Oamenii sunt de obicei atenti la ceea ce fac, ba chiar pot fi atenti cand fac mai multe lucruri in acelasi timp - atentie distributiva, insa le-a scapat intotdeauna acest mic detaliu, gasit chiar insignifiant de catre multi oameni invatati, si anume  de importanta amintirii de sine. Ei cand fac ceva uita de ei, sunt furati de activitatea sau activitatile curente.


Edited by me_raul, 15 April 2015 - 11:03.


#3172
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Chiar si asa, cel atent la ceea ce face si la el insusi, tot la nivel de Fals Ego e situat [mintea e cea care (se) analizeaza]. Sufletul eliberat doar este (cu ale sale caracteristici) si joaca rolul de om.

#3173
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostIztaccihuatl, on 15 aprilie 2015 - 11:32, said:

Chiar si asa, cel atent la ceea ce face si la el insusi, tot la nivel de Fals Ego e situat [mintea e cea care (se) analizeaza]. Sufletul eliberat doar este (cu ale sale caracteristici) si joaca rolul de om.

Chiar si asa, mai intai incercam amintirea de sine+atentia corecta si apoi vorbim despre asta, ca sa nu ne dam cu parerea in necunostinta de cauza.
Eu zic sa lasam la o parte chestiile astea cu Fals Ego, Adevarat Ego, suflet, s.a.m.d, ca nu ajuta, mai debraga ne baga in ceata, atata timp cat referindu-le la ele vorbim limbi straine unii cu altii. Mai bine ne referim la ceea ce putem "apuca" si intelege. Asta nu inseamna ca ne indepartam de iesirea la liman, ci inseamna ca o luam cu pasi mici, ca in genere nu putem face pasi mari.

Edited by me_raul, 15 April 2015 - 11:54.


#3174
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 15 aprilie 2015 - 06:18, said:



.......... si anume ca prezentul este cheia. Cauta sa ramai cat mai prezent posibil, si vei fi acolo cu toata fiinta sa privesti acea floare. Daca vei simti prezentul vei stii ca esti pe drumul cel bun.

Aha, deci sa ne refugiem in conceptual si efemer ?

#3175
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttashinorbu, on 15 aprilie 2015 - 12:14, said:


Aha, deci sa ne refugiem in conceptual si efemer ?

Nu, Tashinorbu, tu poti sa ramai unde esti, sau sa te misti in ce directie vrei/poti.

#3176
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 15 aprilie 2015 - 12:21, said:


Nu, Tashinorbu, tu poti sa ramai unde esti, sau sa te misti in ce directie vrei/poti.

Deci prezentul nu e conceptual ?

#3177
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttashinorbu, on 15 aprilie 2015 - 12:23, said:

Deci prezentul nu e conceptual ?

Pentru cei mai multi oameni prezentul e conceptual. Nu il traiesc, il gandesc, astfel il pierd.

Edited by me_raul, 15 April 2015 - 12:30.


#3178
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postme_raul, on 15 aprilie 2015 - 06:18, said:

Da, daca acei oameni dau voie lui Dumnezeu sa lucreze prin ei.
Nu neapărat, să știi. Dumnezeu nu are nevoie de aprobarea cuiva. Însă, este adevărat că voința proprie este respectată de Creator.

#3179
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Mno... dar ce inflație de profunzi...
Dileme adânci...


Except Mario, ce a postat înaintea mea. Posted Image

#3180
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@me_raul
Iztaccihuatl a surprins bine ceva. Problema ta ( daca imi permiti ) este sa crezi ca te afli la un nivel superior lui Iztacci... si ii spui catre ce ar trebui sa se indrepte. Nu cunosc userul si nu-i stiu nivelul dar a zis bine ce a zis ( poate Ahdub confirma acest lucru ). O mare problema a omenirii este ca cei ce se cred pe cale devin invatzatori adica iau autoritatea ( K ) si o aplica in stanga si in dreapta si de aici la violenta nu e decat un pas. Ce mi-e sa bag constiinta, pe issus sau pe Mohamed in discurs? In fine..

Ai luat ce am zis si ai mai bagat un element, vointa. Ori daca stai sa te uiti cu Atentie la tine eu cred ca cel care muta atentia si vointa e acelas. Daca tot ai observat ceva in tine, cine este cel care indeamna balanta? Ce te face sa fii atent sau sa te pierzi in experienta, ce te face sa amani meditatia pe care o faci, ce te face sa iti pese pentru ceva sau sa fii "nesimtit" in alte situatii, ce te face sa faci excesee cand nu sunt ochi sa te vada?

#3181
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 15 aprilie 2015 - 12:28, said:


Pentru cei mai multi oameni prezentul e conceptual. Nu il traiesc, il gandesc, astfel il pierd.

Deci exista un present conceptual si unul real.
Este prezentul cel real dependent de trecut si viitor ?

#3182
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Postumilu, on 15 aprilie 2015 - 12:56, said:

@me_raul
Iztaccihuatl a surprins bine ceva. Problema ta ( daca imi permiti ) este sa crezi ca te afli la un nivel superior lui Iztacci... si ii spui catre ce ar trebui sa se indrepte. Nu cunosc userul si nu-i stiu nivelul dar a zis bine ce a zis ( poate Ahdub confirma acest lucru ). O mare problema a omenirii este ca cei ce se cred pe cale devin invatzatori adica iau autoritatea ( K ) si o aplica in stanga si in dreapta si de aici la violenta nu e decat un pas. Ce mi-e sa bag constiinta, pe issus sau pe Mohamed in discurs? In fine..

Ai luat ce am zis si ai mai bagat un element, vointa. Ori daca stai sa te uiti cu Atentie la tine eu cred ca cel care muta atentia si vointa e acelas. Daca tot ai observat ceva in tine, cine este cel care indeamna balanta? Ce te face sa fii atent sau sa te pierzi in experienta, ce te face sa amani meditatia pe care o faci, ce te face sa iti pese pentru ceva sau sa fii "nesimtit" in alte situatii, ce te face sa faci excesee cand nu sunt ochi sa te vada?

Umilu, daca tu stii mai bine sau daca cineva de pe aici te ajuta sa intelegi macar cat negru sub unghie dintr o problema care te roade pe tine atunci fii bucuros ca ai gasit ceva din ce cautai. Lucrurile astea nu se gasesc usor .

#3183
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View Postme_raul, on 15 aprilie 2015 - 11:46, said:

Chiar si asa, mai intai incercam amintirea de sine+atentia corecta si apoi vorbim despre asta, ca sa nu ne dam cu parerea in necunostinta de cauza.
Eu zic sa lasam la o parte chestiile astea cu Fals Ego, Adevarat Ego, suflet, s.a.m.d, ca nu ajuta, mai debraga ne baga in ceata, atata timp cat referindu-le la ele vorbim limbi straine unii cu altii. Mai bine ne referim la ceea ce putem "apuca" si intelege. Asta nu inseamna ca ne indepartam de iesirea la liman, ci inseamna ca o luam cu pasi mici, ca in genere nu putem face pasi mari.
Desigur, cu pasi mici, dar ce prezentai e stagnare, aparent avans prin repozitionare.

#3184
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@me_raul
ce ziceam mai sus era la modul general nu erau despre tine ( imi cer scuze ca nu am precizat ).
..
Problema nu e ca nu se gasesc usor ci ca nu se cern usor. Adica toate "chestiile astea" sunt atat de aproape de noi ca nu putem sa le vedem asa cum nu ne simtim nici corpul, nu ne vedem ochii, nu ne simtim propriul miros.

#3185
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postumilu, on 15 aprilie 2015 - 07:56, said:

@me_raul
Intrebarea mea pentru tine este: Daca simti prezentul ( pe bune ) cine misca atentia?
Nu putem vorbi de prezent in aceasta dimensiune. Trecutul, prezentu si viitorul sunt toate la un loc TRECUT. Ca sa vorbim de prezent pe bune tre sa dizolvam acest ego in totalitate iar asta se numeste iluminare (revezi clipul cu explicatia lui Osho referitoare la scopul vietii din postul #3140). Nu mai am timp sa mai explic, acest aspect, dar daca ai sa asculti diverse clipuri de ale lui K. ai sa realizezi asta, bine-nteles daca n-ai realizat-o deja.

View Postumilu, on 15 aprilie 2015 - 07:56, said:

Mai trebuie sa citesc de cateva ori ce ai scris ca ma scoate in decor Posted Image.  Pe mine unul ma incanta a doua posibilitate, si tot discursul lui K este impotriva autoritatii. La urma urmei ( si tu o poti confirma ) pasul il faci singur.
Ok, daca simti ca o poti face...go for it. Si eu sunt impotriva autoritatii dasta am desfintat si voi desfinta intotdeauna ideea unui dumnezeu, asa cum il vad "credinciosii". Totusi, nu inteleg cum ai ajuns de la raspunsul pe care ti l-am dat la autoritate? De asemeni, ce te scoate din decor, puncteaza exact unde te pierzi si mai incerc odata, de data asta cu alte cuvinte.

View Postumilu, on 15 aprilie 2015 - 12:56, said:

@me_raul
Iztaccihuatl a surprins bine ceva. Problema ta ( daca imi permiti ) este sa crezi ca te afli la un nivel superior lui Iztacci... si ii spui catre ce ar trebui sa se indrepte. Nu cunosc userul si nu-i stiu nivelul dar a zis bine ce a zis ( poate Ahdub confirma acest lucru ). O mare problema a omenirii este ca cei ce se cred pe cale devin invatzatori adica iau autoritatea ( K ) si o aplica in stanga si in dreapta si de aici la violenta nu e decat un pas. Ce mi-e sa bag constiinta, pe issus sau pe Mohamed in discurs? In fine..

Ai luat ce am zis si ai mai bagat un element, vointa. Ori daca stai sa te uiti cu Atentie la tine eu cred ca cel care muta atentia si vointa e acelas. Daca tot ai observat ceva in tine, cine este cel care indeamna balanta? Ce te face sa fii atent sau sa te pierzi in experienta, ce te face sa amani meditatia pe care o faci, ce te face sa iti pese pentru ceva sau sa fii "nesimtit" in alte situatii, ce te face sa faci excesee cand nu sunt ochi sa te vada?
Eu nu cred ca Raul a incercat sa se dea mai superior, ci doar a explicat viziunea sa. izta la fel si intradevar nu putem vorbi de aceasta atentie decat atat cat ne permite mintea. Krishnamurti vorbeste de cu totul altceva cand vorbeste de atentie, iar cand acea atentie intra in actiune, tu nu mai existi, te amesteci daca vrei cu obiectul atentiei. Am experimentat acea atentie de cateva ori si multe lucruri mi s-au intamplat, lucruri care tin de misticism si nu le pot expune aici.
Vointa NU are nici o treaba cu atentia de care vorbeste K, insa are treaba cu atentia mintii umane. Prin vointa practicantul ajunge la atentie, de la atentie la concentrare, de la concentrare la meditatie. Probabil ca acest aspect a vrut Raul sa-l scoata in evidenta. Posted Image

#3186
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 15 aprilie 2015 - 16:44, said:

Eu nu cred ca Raul a incercat sa se dea mai superior...
:roflmao:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate