Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

utilizare facebook necesară?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#91
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 Barboso, on 30 iulie 2014 - 17:57, said:

Stiu asta.
Dar Google nu m-a deranjat, nu-mi baga atat de agresiv sub ochi toate rahaturile.
Si, desi a mai dat si el erori (pe YT, mai ales, unde mi-a sugerat de cateva ori manele  Posted Image ), nu-s asa multe si dese ca pe FB.
E o iluzie ca Google nu te-a deranjat! "Mizeria" cea mai mare e cea care nu se vede! Instaleaza-ti un plugin in browser, precum MASKME online, DoNotTrackMe sau NoScript pentru Mozilla Firefox, si ai sa-ntelegi despre ce vorbesc!
Daca tot ai adus vorba de YouTube, alta mizerie... "By default", el ti se deschide cu Location = Romania. Daca lasi asa, iti va sugera numai manele, ca si cum toti romanii sunt manelisti... Mergi in partea de jos a paginii pe YouTube si, in loc de Romania, selecteaza Worldwide, si-ai rezolvat mizeria! Posted Image

 Barboso, on 30 iulie 2014 - 17:57, said:

Ca sa-si pastreze credibilitatea, de exemplu.
Nu spun sa verifice ei toate reclamele, da' un buton de raport, in urma caruia sa fie verificata si eliminata reclama respectiva, se putea pune.  Nu stau eu sa fac reclamatii la ANPC si nu mai stiu unde.  Doar ca refuz sa mai cumpar vreodata ceva de la magazinul respectiv, si refuz si sa mai accesez vreodata vreo reclama FB.  Pe termen lung, daca-s mai multi cu atitudinea mea, amandoi, atat magazinul ala cat si FB, au de pierdut.
Prietene, credibilitatea Facebook in ochii mei este deja praf si pulbere! Un c***t tot un c***t ramane, indiferent ce i-ai face! Posted Image
Se pare ca recunosti ca daca ar exista o functie de "Report", ar trebui sa fie angajati Facebook care sa verifice toate raportarile. Dar ei nu fac un asemenea departament, daca legea nu le impune! Majoritatea lucrurilor pe care le facem noi sau le fac corporatiile sunt impuse de lege. Ei nu cheltuie bani daca nu trebuie sa faca asta. Tu ti-ai pus sisteme anti-incendiu, extinctoare, sisteme de alarma si ai angajat o firma de paza pentru casa ta? Daca n-ai facut toate astea, nu le-ai facut din acelasi motiv: nu esti obligat sa faci asta! In schimb, ITP-ul la masina sigur l-ai facut deoarece esti obligat sa faci asta, ti se impune prin lege si perioada! Mi se pare perfect just si legal ca Facebook sa nu faca ce ai tu pretentia sa faca.

Daca nu reclami magazinul la o institutie a statului e problema ta, dar este dreptul tau si, pe undeva, ai si obligatia civica si morala s-o faci. In teorie, orice cetatean care sesizeaza o neregula/ilegalitate trebuie sa notifice autoritatile statului abilitate in acest sens. Posted Image Forma ta de protest, insa, isi face efect doar pe jumatate. Conteaza si traficul paginii, nu doar cate click-uri s-au dat pe reclame. Daca vrei eficienta maxima, lasa naibii Facebook-ul ala! Dauneaza si calculatorului, dupa cum ai constatat si tu! Posted Image

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 18:20.


#92
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 18:19, said:

1. E o iluzie ca Google nu te-a deranjat! "Mizeria" cea mai mare e cea care nu se vede! Instaleaza-ti un plugin in browser, precum MASKME online, DoNotTrackMe sau NoScript pentru Mozilla Firefox, si ai sa-ntelegi despre ce vorbesc!

2. Daca nu reclami magazinul la o institutie a statului e problema ta, dar este dreptul tau si, pe undeva, ai si obligatia civica si morala s-o faci. In teorie, orice cetatean care sesizeaza o neregula/ilegalitate trebuie sa notifice autoritatile statului abilitate in acest sens.

3. Daca vrei eficienta maxima, lasa naibii Facebook-ul ala!
1. Stiu la ce te referi.  Doar ca respectivele chestii, cel putin pana la ora actuala, n-au fost agasante si nu mi-au dat motive sa ma plang.  Iar in schimbul lor primesc, totusi, niste servicii pe care le consider utile.  Pana la urma, la asta se reduce totul.

2. Nu apelez la nici o institutie a statului (exceptand pompierii, dar pana acum n-a fost nevoie, si sper sa nu fie nici pe viitor), sub nici o forma, decat daca-s obligat de birocratie.  Sunt inutile si ineficiente.  Toate.

3. Discutia era, oarecum, "din afara".  Cum ziceam, intru cam o data pe luna, sa verific aniversarile, ca mi-e lene sa le notez in alta parte.

Edited by Barboso, 30 July 2014 - 18:54.


#93
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 Barboso, on 30 iulie 2014 - 18:51, said:

1. Stiu la ce te referi.  Doar ca respectivele chestii, cel putin pana la ora actuala, n-au fost agasante si nu mi-au dat motive sa ma plang.  Iar in schimbul lor primesc, totusi, niste servicii pe care le consider utile.  Pana la urma, la asta se reduce totul.

2. Nu apelez la nici o institutie a statului (exceptand pompierii, dar pana acum n-a fost nevoie, si sper sa nu fie nici pe viitor), sub nici o forma, decat daca-s obligat de birocratie.  Sunt inutile si ineficiente.  Toate.

3. Discutia era, oarecum, "din afara".  Cum ziceam, intru cam o data pe luna, sa verific aniversarile, ca mi-e lene sa le notez in alta parte.
1. Mie mi se par agasante, chiar daca nu le vad. Imi agaseaza viata privata. Daca tu vrei sa-ti vinzi viata privata, e optiunea ta.

2. Sunt de acord. Dar sa nu faci nimic e mai eficient? Eu zic ca nu! Asa gandeam si eu, dar facand sesizari, mai ai, totusi, o sansa sa se intample ceva! Nefacand sesizari, nu faci decat sa incurajezi comportamentul in afara legii, ignorandu-l si tolerandu-l! Nu zic ca vei avea succes in toate cazurile, dar consider ca merita incercat, atunci cand te nemultumeste ceva. Situatia de fata e o chestie banala, dar, in general, cand ti se face o mizerie, consider ca e bine sa fii ca pitbull-ul: sa nu dai drumul niciodata! Altfel, societatea de maine va fi si mai rea decat cea de azi. Nu putem obtine societatea ideala, dar putem tinde catre ea: putem tinde catre mai bine. Asta inseamna sa luam masuri, nu sa stam cu mainile in san. Chiar daca nu avem incredere in actiunea noastra... Trebuie sa fim cu constiinta impacata ca am facut tot ce a depins de noi. Subliniez: aici nu vorbesc cu referire la situatia semnalata de tine, ci la modul general. Nu vreau sa par un naiv. Sunt constient de ce institutii avem, sper ca ai inteles asta! Dar consider ca ceva valoreaza mai mult decat nimic, iar o sesizare, chiar si catre aceste institutii de care ne indoim noi, eu consider ca e mai mult decat nimic.

3. In privinta acestui scop, iti ofer o alternativa. Eu o folosesc. Pentru lene, n-am nicio solutie! :D Asadar, din ce-mi spui, cu exceptia lenei, nu ai "scuza" sa folosesti Facebook! :D

#94
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 19:49, said:

o sesizare, chiar si catre aceste institutii de care ne indoim noi, eu consider ca e mai mult decat nimic.
Categoric.  E timp si efort pierdut.
N-am vocatie de Don Quijote.  Si detest "munca in zadar".

#95
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 Barboso, on 30 iulie 2014 - 19:55, said:

Categoric.  E timp si efort pierdut.
N-am vocatie de Don Quijote.  Si detest "munca in zadar".
E OK atunci. Este un mod de a privi lucrurile. Eu ti-am explicat cum le vad. Altceva nu mai am de adaugat in aceasta privinta. Toate bune! ;)

#96
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
Multumesc, la fel !    :)

#97
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 16:45, said:

Eu am incercat sa fiu amabil cu tine, dupa cum ai vazut si in acea postare la care faci referire, dar daca tu nu apreciezi... Eu stiu ca voua, femeilor, va plac barbatii mai "duri", dar nici chiar asa... Posted Image
Nu, nu apreciez vorbele goale si ipocrizia.

 Barboso, on 30 iulie 2014 - 17:57, said:

Ca sa-si pastreze credibilitatea, de exemplu.
Nu spun sa verifice ei toate reclamele, da' un buton de raport, in urma caruia sa fie verificata si eliminata reclama respectiva, se putea pune.  Nu stau eu sa fac reclamatii la ANPC si nu mai stiu unde.  Doar ca refuz sa mai cumpar vreodata ceva de la magazinul respectiv, si refuz si sa mai accesez vreodata vreo reclama FB.  Pe termen lung, daca-s mai multi cu atitudinea mea, amandoi, atat magazinul ala cat si FB, au de pierdut.
Acel buton exista.

#98
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 14:03, said:

Vad ca si SfPetru "bate" cam in aceeasi directie ca si mine.
Iar SfPetru, fiind mana dreapta a lui Dumnezeu, inseamna ca ai transat "argumentul" in favoarea ta, nu-i asa? :)

#99
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 20:43, said:

Nu, nu apreciez vorbele goale si ipocrizia.
Ce bine m-am inteles cu Barboso, in ciuda divergentelor de opinie... Iata, ia lectii de la el! Deci se poate si asa!
Numai tu vii si aduci fel si fel de acuzatii, te plangi, te victimizezi etc... Mi se pare ca profiti de faptul ca esti femeie, dupa cum te comporti... Adica ai pretentia la un tratament special, intr-o discutie contradictorie. Ce sa vezi, nu toti gandesc ca tine! Bine ai venit pe Pamant!

 Mocebon, on 30 iulie 2014 - 20:45, said:

Iar SfPetru, fiind mana dreapta a lui Dumnezeu, inseamna ca ai transat "argumentul" in favoarea ta, nu-i asa? Posted Image
Tare asta! :roflmao: :thumbup:

#100
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 20:48, said:

Ce bine m-am inteles cu Barboso, in ciuda divergentelor de opinie... Iata, ia lectii de la el! Deci se poate si asa!
Numai tu vii si aduci fel si fel de acuzatii, te plangi, te victimizezi etc... Mi se pare ca profiti de faptul ca esti femeie, dupa cum te comporti... Adica ai pretentia la un tratament special, intr-o discutie contradictorie. Ce sa vezi, nu toti gandesc ca tine! Bine ai venit pe Pamant!
Realizezi ca singurul lucru pe care ti l-am reprosat e ca spui ca imi respecti opinia atunci cand e clar ca nu mi-o respecti? Si nu ti-am reprosat ca nu-mi respecti opinia, atentie!
In rest... visezi victimizari, acuzatii si pretentii la tratamente speciale pentru ca sunt femeie (chestie pe care TU ai adus-o in discutie, nu eu)!

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 21:11.


#101
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:08, said:

Realizezi ca singurul lucru pe care ti l-am reprosat e ca spui ca imi respecti opinia atunci cand e clar ca nu mi-o respecti? Si nu ti-am reprosat ca nu-mi respecti opinia, atentie!
Dupa care a urmat un val de alte acuzatii si insulte... Dar eu nu ma supar, asa, ca tine! Posted Image

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:08, said:

In rest... visezi victimizari, acuzatii si pretentii la tratamente speciale pentru ca sunt femeie (chestie pe care TU ai adus-o in discutie, nu eu)!
Pai fiindca te-ai comportat astfel, ca o femeie (adica dupa un cliseu)! Aceasta replica nu face decat sa confirme acest lucru.

P.S.: Nu mai intra pe invizibil! ;)

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 21:13.


#102
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Daca tot ai adus vorba de YouTube, alta mizerie... "By default", el ti se deschide cu Location = Romania. Daca lasi asa, iti va sugera numai manele, ca si cum toti romanii sunt manelisti... Mergi in partea de jos a paginii pe YouTube si, in loc de Romania, selecteaza Worldwide, si-ai rezolvat mizeria!
Confirm.


Si ca veni vorba, mi-am adus aminte de o mizerie pe care mi-a facut-o FB. Am dat like unei pagini cand nu eram in tara si, dupa o vreme de accesat FB din tara, mi-a schimbat autoamt like-ul la varianta in romana a acelei pagini. Nu a mers sa fac schimbarea decat manual.

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 21:12, said:

Dupa care a urmat un val de alte acuzatii si insulte... Dar eu nu ma supar, asa, ca tine! Posted Image
Pai fiindca te-ai comportat astfel, ca o femeie (adica dupa un cliseu)! Aceasta replica nu face decat sa confirme acest lucru.

P.S.: Nu mai intra pe invizibil! Posted Image
Insulte? LOL
Ma rog, e inutil atata vreme cat tu in continuare nu intelegi care e singura chestie pe care ti-am reprosat-o. Hai sa o lasam asa: esti prima persoana de pe acest forum care imi reproseaza faptul ca as avea pretentia la tratamente speciale pentru ca sunt femeie, iar asta ar trebui sa iti dea de gandit, mai ales ca majoritatea discutiilor mele pe acest forum sunt in contradictoriu, deci nu e asta cine stie ce situatie speciala.

#103
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 20:43, said:

Acel buton exista.
Unde ?

Attached File  11.jpg   71.82K   6 downloads   Attached File  12.jpg   63.03K   6 downloads   Attached File  13.jpg   72.57K   4 downloads

Attached File  14.jpg   78.54K   4 downloads   Attached File  15.jpg   85.59K   5 downloads


Si, daca tot m-ai facut sa intru iar si sa fac si capturi de ecran, uite si ce ziceam de sugestii pe care mi le face direct pe centrul paginii:

Attached File  16.jpg   182.57K   4 downloads   Attached File  17.jpg   198.42K   4 downloads   Attached File  18.jpg   182.04K   4 downloads

Intr-adevar, n-au fost chiar la interval de trei postari ale prietenilor, ci la vreo 5 - 6.  Trei, gasite in mai putin de-un minut.

Nu exista nicaieri nici un buton de "Raporteaza".  Doar "Imi place" si "Distribuie" sau "Comenteaza".

#104
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Credeam ca vorbesti de recomandari. Acolo poti spune ca nu ai chef sa vezi reclama respectiva si poti da si motivul. Nu vorbeam de cele din dreapta.

Eu te cred, nu e nevoie de screenshot-uri. Posted Image Doar ca mi se pare aiurea rau, pentru ca mie nu mi se intampla.
Chiar am verificat in dupa masa asta, dupa discutia cu tine, si ultima recomandare imi aparea langa posturi de ieri dimineata. N-am mers mai jos ca m-am plictisit.

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 21:24.


#105
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:17, said:

Confirm.
In sfarsit cadem si noi de acord intr-o privinta! :P

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:17, said:

Si ca veni vorba, mi-am adus aminte de o mizerie pe care mi-a facut-o FB. Am dat like unei pagini cand nu eram in tara si, dupa o vreme de accesat FB din tara, mi-a schimbat autoamt like-ul la varianta in romana a acelei pagini. Nu a mers sa fac schimbarea decat manual.
De bun ce e Facebook, de-aia... Iti atrag atentia, insa, ca la acest topic nu se discuta probleme de Facebook, ci se discuta daca este important/necesar sau nu sa ai cont de Facebook!

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:17, said:

Insulte? LOL
Ma rog, e inutil atata vreme cat tu in continuare nu intelegi care e singura chestie pe care ti-am reprosat-o. Hai sa o lasam asa: esti prima persoana de pe acest forum care imi reproseaza faptul ca as avea pretentia la tratamente speciale pentru ca sunt femeie, iar asta ar trebui sa iti dea de gandit, mai ales ca majoritatea discutiilor mele pe acest forum sunt in contradictoriu, deci nu e asta cine stie ce situatie speciala.
Sunt prima persoana fiindca majoritatea nu vor sa infrunte femeile din acest punct de vedere si se lasa pagubasi, sau, cum spui tu, "o lasa asa"... Eu doar constat si semnalez ceva ce altii fie se tem, fie nu vor sa spuna...

#106
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 21:24, said:

De bun ce e Facebook, de-aia... Iti atrag atentia, insa, ca la acest topic nu se discuta probleme de Facebook, ci se discuta daca este important/necesar sau nu sa ai cont de Facebook!
Si toate discutiile despre spam si reclame mincinoase se refera tot la cat de important/necesar e sa ai FB?

Quote

Sunt prima persoana fiindca majoritatea nu vor sa infrunte femeile din acest punct de vedere si se lasa pagubasi, sau, cum spui tu, "o lasa asa"... Eu doar constat si semnalez ceva ce altii fie se tem, fie nu vor sa spuna...
Activez foarte mult in Poiana. Sunt convinsa ca printre injuraturi si diverse jigniri fix asta i-ar retine: teama sau jena. Posted Image
Fara suparare, dar problema e la tine, tu nu poti ignora ca discuti cu o femeie, desi eu nu ti-am dat nici un motiv, orice ai spune tu.

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 21:29.


#107
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:27, said:

Si toate discutiile despre spam si reclame mincinoase se refera tot la cat de important/necesar e sa ai FB?
Sigur ca da! Acelea reprezinta argumentele pentru care sa NU iti faci cont de Facebook!

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:27, said:

Activez foarte mult in Poiana. Sunt convinsa ca printre injuraturi si diverse jigniri fix asta i-ar retine: teama sau jena.
Fara suparare, dar problema e la tine, tu nu poti ignora ca discuti cu o femeie, desi eu nu ti-am dat nici un motiv, orice ai spune tu.
Nu cunosc acea arie a forumului. Ba mi-ai dat motiv, am si argumentat. Raman la parerea mea. Toate bune!

P.S.: Nu mai sta pe invizibil! :P

#108
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 catalina1, on 30 iulie 2014 - 21:23, said:

Credeam ca vorbesti de recomandari. Acolo poti spune ca nu ai chef sa vezi reclama respectiva si poti da si motivul. Nu vorbeam de cele din dreapta.
Nici acolo, nici la reclamele din dreapta (ca despre alea vorbeam) nu vad nici un alt buton, sunt doar cele trei despre care ziceam mai sus.

Si nu, vorbind acum despre cele din mijloc, nu (cred ca) ma ajuta cu nimic sa spun ca nu vreau sa vad reclama respectiva, daca mi-o scoate pe aia si-mi baga alta in loc.  N-am nimic impotriva reclamei aceleia (presupunand ca nu-i mincinoasa), ci impotriva oricarei reclame.  Ai coloana din dreapta, umple-o pe-aia cu reclame, dar in mijloc, unde-ar trebui sa vad ceea ce ma intereseaza (daca ma intereseaza ceva), lasa-ma sa vad ceea ce ma intereseaza, ce-au postat prietenii, nu reclame 20 - 25% din continut.

Edited by Barboso, 30 July 2014 - 21:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate