Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Jiddu Krishnamurti, Mesia pe care milioane l-au ratat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#73
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostFumatorul, on 30 iulie 2014 - 23:02, said:

Nu năzuințele informaționale m-au făcut să scriu cele două-trei mesaje de aici.
Ci dorința de a "pune-n lumină" pe unul dintre "iluminații" de serviciu.
Care dă dovadă de multă infatuare. Pe baze subțiri. Subțiri rău.
Tu cel din intuneric n-ai cum vreodata sa pui pe cineva la lumina asta e clar. Oi fi tu citit nush cate carti, dar daca n-ai priceput mai nimic din ele degeaba. Teorie stie multa lume dar practica nema....cand o sa-mi raspunzi tu sau cineva de pe aici la intrebari fff simple ca:  de ce ai 5 degete la mana si nu 4 sau 6?; sau de ce ai 2 ochi, 2 nari si nu 1 sau trei?; cand o sa-mi zici ce rol au organele din tine... cand ai sa-mi zici de ce un copil mic are acea deschizatura din crestetul capului (moalele capului, numit si fontanel) care se inchide pe parcurs, toate acestea cu explicatii si referiri clare si concise la spiritualitate atunci am sa zic ca ai inteles cu adevarat ce este viata si ce rol ai tu de fapt aici. Si chiar am sa te felicit pt acesta imensa descoperire pe care oameni o cauta de mii si mii de ani incoace. Pana atunci, ramai la capitolul carti. Eu daca iti zic ca nu cunosti, nu inseamna ca te dispretuiesc sau te consider inferior, bag sama ca esti un barbat inteligent insa ce vreau sa reliefez este ca degeaba esti inteligent daca nu stii de ce existi...in primul rand. Si cam asta incerca si bietul Krishnamurti sa explice.
By the way informatii ca astea NU, repet NU le vei gasii niciodata in nici o carte, oricat de sfanta ar fii ea.....asa ca pana nu te uiti inauntrul tau, cautarea ta va fi in zadar.

#74
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostFumatorul, on 30 iulie 2014 - 23:02, said:


Nu năzuinţele informaţionale m-au făcut să scriu cele două-trei mesaje de aici.
Ci dorinţa de a "pune-n lumină" pe unul dintre "iluminaţii" de serviciu.
Care dă dovadă de multă infatuare. Pe baze subţiri. Subţiri rău.

Ok. Pricepui.

#75
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 30 iulie 2014 - 15:15, said:

Oo, tashinorbu, salutare, long time no see!!


Buna Raule,
Precum vezi toate-s o apa si-un pamant .
De cand ati plecat  s-a asternut praful.Dar mai vine Altul si da cu picioru din cand in cand.
V-am dus lipsa, ca mi-ati fost dragi. Posted Image

Edited by tashinorbu, 01 August 2014 - 20:03.


#76
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Doar pt cei interesati de ce vorbea Krishnamurti in discursurile sale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HvuXlfTeDrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pt cei mai puturosi intre voi recomand sa ascultati de la minutul 58 pana la sfarsit (este partea pe care daca fiecare dintre voi am intelege-o pe deplin n-ar mai exista ura asta care exista in lume acum), asta daca nu aveti rabdare sau considerati ca restul discursului este plictisitor desi este foarte interesant si foarte bine explicat de Krishnamurti. Vizionare placuta si astept intrebari acolo unde este cazul.

#77
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 30 iulie 2014 - 23:23, said:

Tu cel din intuneric n-ai cum vreodata sa pui pe cineva la lumina asta e clar. Oi fi tu citit nush cate carti, dar daca n-ai priceput mai nimic din ele degeaba. Teorie stie multa lume dar practica nema....cand o sa-mi raspunzi tu sau cineva de pe aici la intrebari fff simple ca:  de ce ai 5 degete la mana si nu 4 sau 6?; sau de ce ai 2 ochi, 2 nari si nu 1 sau trei?; cand o sa-mi zici ce rol au organele din tine... ............
.....................................................................................
.....................
By the way informatii ca astea NU, repet NU le vei gasii niciodata in nici o carte, oricat de sfanta ar fii ea.....asa ca pana nu te uiti inauntrul tau, cautarea ta va fi in zadar.

Aceste informatii nu exista in carti ?
Uite aici....

The most subtle dimension of the five elements is known as the “five pure
lights.” In the Dzogchen tradition there are many texts of teachings about
the elements. From the Zhang Zhung Nyan Gyud, the primary cycle of
Dzogchen teachings in the Bön tradition, I am drawing from two main texts
which go into detail about the five lights. These are The Six Lamps (Sgron-
ma drug) and The Mirror of the Luminous Mind (‘Od-gsal sems-kyi me-
long). One teaching, which is partially a story, explains how the elemen-
tal energies, though always pure in themselves, come to be perceived as
substantial. It is also the story of how, in the intermediate state (bardo)
between death and birth, the individual goes toward either the delusions
of samsara or the freedom of nirvana. On another level, it is the descrip-
tion of what can be done, in any moment, to end ensnarement in karmic
visions and remain in the natural state of mind. The teaching says some-
thing like this:
For each of us, everything begins with the primordial space, the Great Mother
from which all things arise, in which all things exist, and into which all
things dissolve. In this space there is movement. What causes it, no one
knows. The teachings only say “the winds of karma moved.” This is the
movement of the subtlest level of lung or prana, the energy that pervades
infinite space without characteristics or divisions. Inseparably united with
the flow of prana is the flow of primordial awareness, pure and without
identity. In this pure awareness five lights arise.
The five lights are aspects of primordial luminosity. These are the five
pure lights, the most subtle level of the elements. We talk about the light
and color of the five pure lights but this is symbolic. The five pure lights are
more subtle than visible light, more subtle than anything perceived by the
eye, more subtle than any energy measured or perceived by any means.
They are the energies from which all other energies, including visible light,
arise.

The white or colorless light is space, the green light is air, the red light is
fire, the blue light is water, and the yellow light is earth. These are the five
aspects of pure luminosity, the rainbow-like energies of the single sphere of
existence (tigle nyag chik).
If the five lights are experienced dualistically, as objects of a perceiving
subject, they appear to grow more substantial. The five lights don’t become
grosser, but through the distortions of dualistic vision the individual per-
ceives them as grosser. As the elements seem to grow toward greater sub-
stantiality, they are further discriminated, and through their interactions they
manifest all phenomena, including the subject and objects that make up all
dualistic experience.
Eventually the five lights become the raw, natural physical elements and
five inclusive categories of qualities belonging to external reality. They be-
come the different dimensions of existence that are various realms in which
beings with and without form exist. Internally the five lights seem to thicken
and form the organs, the five branches of the body, the five fingers of each
hand, the five toes of each foot, the five senses, and the five sense fields.

The five lights become the five negative emotions if we remain deluded, or
the five wisdoms and the five buddha families if we recognize their purity.

HEALING WITH FORM,
ENERGY AND LIGHT-Tenzin Wangyal


Attached File  five.png   53.63K   7 downloads

Edited by tashinorbu, 13 September 2014 - 14:07.


#78
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 13 septembrie 2014 - 14:02, said:

.........
Este buna explicatia daca inca esti la nivel de religie. Cele cinci culori de care vorbesc budistii sunt intradevar centrele organelor, fiecare culoare reprezinta un organ, apropo ei nu considera inima un organ cele 5 fiind reprezentate de urmatoarele: plamani, stomac, ficat, rinichi si splina.
Daca treci dincolo de ea (religie) si devii mai inteligent ai sa vezi ca toate explicatiile astea cad. Nu spun ca nu este adevarat ce spun ei, dar iti spun ca n-are nici o treaba cu adevarul, sau cum ar venii aceste explicatii sunt doar maruntaie.
Ex: Mos Craciun, nu exista desi unui copil tre sa ii zici ca exista, iar cand creste mai mare ii spui adevarul. Vezi tu, tot basmul asta cu mosu are un sambure de adevar undeva demult in istorie, dar de acolo si pana la existenta sa e multa umplutura. La fel si aici, bine nu as putea sa zic umplutura ca nu e umplutura, ci mai degraba informatie incompleta. Vezi tu exlicatia se refera la planul fizic (asta cu organele) dar eu ma refeream la celelalte planuri/dimensiuni si la cum a luat de fapt fiinta omul si de ce. Daca ai sa aflii si ai sa intelegi acea explicatie (care numai un master adevarat o stie -- dasta am zis ca nu se gaseste in carti) ai sa stii cum te-ai creeat, cum a fost creeata aceasta lume, de ce tre-ai creeat cum te reincarnezi, tot procesul din bardosul de care budistii vorbesc (purgatoriu la crestini), de ce tre sa mori, absolut totul.

Buna explicatia dar e doar o mica parte care tine de lumea fizica, nicidecum de adevarata semnificatie a celor 5 degete. Incearca sa cauti sa vezi ce fac luminile astea si de ce nu sunt mai multe si doar 5, daca vrei sa intri mai mult in detalii.
Dar apreciez efortul si curiozitatea ta. Posted Image

PS: Ai sa stii explicatia la intrebare mea cand nu ai sa ma ia nici o intrebare legata de spiritualitate, asa ai sa te si verifici practic ca stii adevarul, pt ca totul va fii clar, concis logic si va face sens pana la cel mai mic detaliu oricat de mic este el.
Incearca totusi sa fii asa de constiincios si cu practica pe care o urmezi, caci aia e de fapt cea care conteaza, nu informatiile aceastea. Keep it up!

#79
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 12 septembrie 2014 - 16:50, said:

Doar pt cei interesati de ce vorbea Krishnamurti in discursurile sale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HvuXlfTeDrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pt cei mai puturosi intre voi recomand sa ascultati de la minutul 58 pana la sfarsit (este partea pe care daca fiecare dintre voi am intelege-o pe deplin n-ar mai exista ura asta care exista in lume acum), asta daca nu aveti rabdare sau considerati ca restul discursului este plictisitor desi este foarte interesant si foarte bine explicat de Krishnamurti. Vizionare placuta si astept intrebari acolo unde este cazul.
Tu consideri că l-ai înțeles pe Krishnamurti? Ești sigur de asta?

#80
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmario_bril, on 13 septembrie 2014 - 20:57, said:

Tu consideri că l-ai înțeles pe Krishnamurti? Ești sigur de asta?
Daca ajungi sa simti si sa intelegi adevarul, intelegi pe toti din jurul tau, nu numai pe Krishnamurti, Iisus sau Gautama. Posted Image
Daca n-as fii inteles nu l-as fii adus in discutie, pt ca mie nu-mi prea place sa fac lucruri doar asa ca sa treaca timpul, cum fac altii in general. Ori fac ceva or mai bine meditez.

#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 13 septembrie 2014 - 22:37, said:

Daca ajungi sa simti si sa intelegi adevarul, intelegi pe toti din jurul tau, nu numai pe Krishnamurti, Iisus sau Gautama. Posted Image
Daca n-as fii inteles nu l-as fii adus in discutie, pt ca mie nu-mi prea place sa fac lucruri doar asa ca sa treaca timpul, cum fac altii in general. Ori fac ceva or mai bine meditez.
Dacă l-ai înțeles, atunci explică-mi și mie viziunea sa ontologică despre Univers. :)

#82
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmario_bril, on 14 septembrie 2014 - 13:43, said:

Dacă l-ai înțeles, atunci explică-mi și mie viziunea sa ontologică despre Univers. Posted Image
Ti-as explica dar sesizez ca inca te zbati din rasputeri sa intelegi cum spatiul este o functie de viteza si timp si faci confuzii grave cum ca eu as fii spus ca spatiu deriva din ele.

#83
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 14 septembrie 2014 - 19:14, said:

Ti-as explica dar sesizez ca inca te zbati din rasputeri sa intelegi cum spatiul este o functie de viteza si timp si faci confuzii grave cum ca eu as fii spus ca spatiu deriva din ele.
Termină cu prostiile, că încep să râdă și elevii din gimnaziu de tine. Hai, fii serios și pune mâna pe o carte de fizică.

Am înțeles de fapt, că tu habar nu ai ce concepții are Krishnamurti. E în regulă, nu te mai deranjez. :console:

Edited by mario_bril, 14 September 2014 - 19:24.


#84
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmario_bril, on 14 septembrie 2014 - 19:23, said:

Am înțeles de fapt, că tu habar nu ai ce concepții are Krishnamurti. E în regulă, nu te mai deranjez. Posted Image
Are???? hmmm eu stiu ca nu mai este printre noi de vre-o 28 de ani, dar ma rog...daca tu asa stii.

Krishnamurti NU avea conceptii la fel ca toti ceilalti iluminatii. Cand stii adevarul NU mai exista concepti sau viziuni despre cum vezi lumea. El o vedea exact cu era si este ea, fara idei, fara perdea, fara conceptii, fara nimic. Asta este si motivul pt care acesti iluminatii se intorc si incearca si ei cum pot sa te faca si pe tine sa intelegi ca viata asta nu este altceva decat o suferinta continua iar daca nu faci eforturi sa go beyond ai sa suferi o eternitate (iadul vesnic de care crestinismul vorbeste).

#85
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmario_bril, on 14 septembrie 2014 - 19:23, said:

Am înțeles de fapt, că tu habar nu ai ce concepții are Krishnamurti. E în regulă, nu te mai deranjez. Posted Image

View PostAHDUB, on 15 septembrie 2014 - 18:31, said:

Are???? hmmm eu stiu ca nu mai este printre noi de vre-o 28 de ani, dar ma rog...daca tu asa stii.

Krishnamurti NU avea conceptii la fel ca toti ceilalti iluminatii. Cand stii adevarul NU mai exista concepti sau viziuni despre cum vezi lumea. El o vedea exact cu era si este ea, fara idei, fara perdea, fara conceptii, fara nimic. Asta este si motivul pt care acesti iluminatii se intorc si incearca si ei cum pot sa te faca si pe tine sa intelegi ca viata asta nu este altceva decat o suferinta continua iar daca nu faci eforturi sa go beyond ai sa suferi o eternitate (iadul vesnic de care crestinismul vorbeste).
Uite am gasit si un citat de al lui Krishnamurti referitor ce ce ti-am explicat eu mai sus:

"All ideologies are idiotic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately devided man." -- Jiddu Krishnamurti.

#86
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 15 septembrie 2014 - 19:13, said:

Uite am gasit si un citat de al lui Krishnamurti referitor ce ce ti-am explicat eu mai sus:

"All ideologies are idiotic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately devided man." -- Jiddu Krishnamurti.
Ideologia este una și concepțiile sunt cu totul altceva. Caută să înțelegi premisele înainte de a începe o argumentație.

Edited by mario_bril, 15 September 2014 - 21:44.


#87
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmario_bril, on 15 septembrie 2014 - 21:42, said:

Ideologia este una și concepțiile sunt cu totul altceva. Caută să înțelegi premisele înainte de a începe o argumentație.
Stai jos! Nu pricepi nimic din mesajul meu si nici din al lui Krishnamurti sau oricare alt iluminat. Posted Image

#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAHDUB, on 15 septembrie 2014 - 22:03, said:

Stai jos! Nu pricepi nimic din mesajul meu si nici din al lui Krishnamurti sau oricare alt iluminat. Posted Image
E în regulă, dragul meu iluminat. :console:

#89
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostAHDUB, on 13 septembrie 2014 - 22:37, said:

Daca ajungi sa simti si sa intelegi adevarul, intelegi pe toti din jurul tau, nu numai pe Krishnamurti, Iisus sau Gautama. Posted Image

.................. Ori fac ceva or mai bine meditez.
asa-i, ii intelegi pe toti, dar asta nu inseamna ca si au dreptate. singurul care nu se inseala dintre cei mentionati e Isus.

cum zicea poetul "... ce e rau si ce e bine/ tu te-ntreaba si socoate.."
e bine sa crezi ca moartea e sfirsitul definitiv al nostru? mediteaza la asta.

Edited by cirus6, 16 September 2014 - 03:14.


#90
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postcirus6, on 16 septembrie 2014 - 03:09, said:

asa-i, ii intelegi pe toti, dar asta nu inseamna ca si au dreptate. singurul care nu se inseala dintre cei mentionati e Isus.
De unde esti tu asa sigur de Iisus? Ai iesit la vre-o cafea cu el si ai dedus ca el nu se inseala? Consider ca cel mai bine pt tine este sa fii in primul rand sincer cu tine si sa admiti ca NU STII daca el se insela sau nu -- asta ar fii primul pas spre cunoasterea de sine, sa fii sincer cu tine de la inceput. Degeaba zice biblia sau popa nu stiu ce, daca ai sta sa analizezi mai in detaliu ai constata ca, crezi orbeste in ceva ce n-ai vazut/simtit/trait pana acum si asta pt ca toti cei din preajma ta fac la fel. Daca eu iti zic ca pot sa zbor spre ex n-ai sa-mi dai crezare, cel putin pana nu vezi cu ochii tai ca sunt instare de asa ceva. Asta se numeste scepticism, adica nu crezi pana nu vezi, si este ceva logic si inteligent. Acu spune si tu in ce categorie te incadrezi (ca de logica ai sarit facand o astfel de afirmatie) cand sustii ca Iisus era singurul care nu se insela, dat fiind faptul ca nu prea se cunosc multe detalii despre el, nu a vazut nici un om care traieste acum pe pamant vre-o minune de a sa, etc???
De unde stii ca a existat in trecut si ca nu e doar o inventie pt control? Sa demonstrezi existenta lui Krishnamurti este usor foarte usor chiar dar cea a lui Iisus lasa din start urme adanci de indoieli. Daca apar urme de indoieli cu privire la existenta sa ce te face pe tine sa crezi ca el era cel mai iluminat dintre toti iluminatii (desi ti-o spun clar ca nu exista un astfel de titlu in acest univers) si nu un simplu om,  intelept si vrajitor (caci se zice ca facea si minuni). Sa nu crezi ca sunt in potriva lui sau ca-i tin partea, eu sunt sceptic cand vine vorba de el (practic neutru), si fac pariu ca el daca era in locul meu si eu intra lui .. el ar fii fost la fel de sceptic cu privire la persoana mea, cum sunt eu acum fata de el.

View Postcirus6, on 16 septembrie 2014 - 03:09, said:

cum zicea poetul "... ce e rau si ce e bine/ tu te-ntreaba si socoate.."
e bine sa crezi ca moartea e sfirsitul definitiv al nostru? mediteaza la asta.
Am sustinut eu vreodata ca moartea e sfarsitul omului si nu stiu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate