Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jiddu Krishnamurti, Mesia pe care milioane l-au ratat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#163
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postdark, on 31 decembrie 2014 - 14:32, said:

Teoriile nu sunt importante, ia spune, Krishnamurti a facut minuni ?
Daca crezi ca rolul iluminarii este sa te faca capabila sa poti face minuni, eu te-as sfatui sa renunti la acea idee. Daca ai sa citesti viata sa, ai sa observi ca el a fost fortat oarecum de oamenii de pe atunci catre ocultism, asta inseamna ca putea face multe minuni, insa a fost mai inteligent decat acei oameni si nu s-a lasat condus de nimeni si de nimic si a iesit din acea plasa.

Vezi tu, omu face ce face si tot la putere ii este gandul. Iti trebuie enorm de multa minte, un ego inexistent si un mare, chiar foarte mare caracter ca sa poti sa stai in banca ta atunci cand ai puterea sa ti pamantul in mana, asa cum spunea si Krishnamurti. Posted Image Cu alte cuvinte, sa observi ca majoritatea merg in directie gresita, si sa nu faci tu pe sefu si sa incepi tu sa-i reeduci, din contra sa mergi pe calea cea grea si sa incerci sa-i faci pe ei sa inteleaga ca gresesc, ca apoi sa se poata singuri schimba.
Daca te-as invata cum sa poti vindeca oameni si pana diseara ai exersa, in cateva saptamani ai pune deja in practica pe multi oameni, nerealizand consecintele pe care le creezi. Te-ai intrebat vreodata de ce Iisus NU a vindecat pe toti deodata, desi putea si el asa cum putea Krishnamurti si cum poate Sadhguru sau alti masteri iluminati la ora actuala?

Iata ca, teoriile de care vorbesti sunt mai importante si mai esentiale decat crezi. Ca sa poti pilota un avion, ai sa faci la teorie prima data pana iti va iesi pe nas, apoi urmeaza miile de ore de practica. Ca sa poti sa intelegi tre sa-ti deschizi mintea, si sa incepi sa judeci prima data, apoi sa iei atitudine si sa te apuci de practica propriu-zisa, lasand pe ceilalti oameni in pace, fara minuni si fantezii de genu. ;)

#164
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAHDUB, on 31 decembrie 2014 - 17:02, said:

Te-ai intrebat vreodata de ce Iisus NU a vindecat pe toti deodata
Ca sa nu iasa un show.

#165
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Pentru aceeia dintre voi care au fost sau sunt interesati sa inteleaga cam care-i de fapt treaba cu atasamentul.

Ca sa fie inteles pe deplin, tre sa fie ascultat in totalitate, nicidecum pe sarite.

Enjoy! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/woBLZJN_i50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#166
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Krishnamurti nu poate fi perceput corect de o multime de oameni din cauza conditionarii. Conditionarea creaza fundamentul prin care toti percepem realiatea, ceea ce inseamna ca realiatea perceputa de noi nu este chiar atat de reala. Cata vreme esti conditionat si in special cata vreme esti conditionat sa nu poti scapa de conditionare, nu vei percepe nimic din cele spuse de Krishnamurti, pentru ca vei fi mult prea amagit de iluzii. Chiar daca vei intelege franturi, esenta n-o vei intelege.
Am vazut pe acest topic ca unii se intrebau care au fost minunile facute de Krishnamurti. Este un exemplu tipic de conditionare. Respectiv acesti indivizi daca nu vad ca dupa moarte nu putrezesti, n-au incredere ca ceea ce ai spus tu pe parcursul vietii ar fi avut vreo importanta. Ceea ce inseamna ca nu ceea ce ai spus este important ci faptul daca putezesti sau nu, dupa moarte. Asta este conditionarea. Te face sa privesti totul prin niste filtre care deformeaza grosolan realitatea. Pana nu scapam de aceste filtre, adio Adevar.

#167
Jhony_

Jhony_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.07.2005
Uite unul in viata diferenta nu este prea mare dintre cei doi
https://m.youtube.co...h?v=5wnkFYztI4c

#168
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJhony_, on 28 august 2016 - 09:49, said:

Uite unul in viata diferenta nu este prea mare dintre cei doi
https://m.youtube.co...h?v=5wnkFYztI4c
Este, doar că dumneata nu știi, probabil.

#169
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
E poate cel mai greu de vorbit despre K.
Prin simpla lui prezenta demoleaza idei gen democratie , egalitate , dreptate , etc ,toate acestea fiind sabloane mentale cu care noi am fost obisnuiti inca de mici.
Practic ne propune sa uitam tot ce am invatat si sa fim atenti la orice ne trece prin cap .
Oricare din cuvintele cu care noi suntem obisnuiti  de genul iubire , suferinta ,frica , atasament , libertate si cu care noi lucram zilnic , la el au cu totul si cu totul alt inteles , unul subtil si imposibil de sesizat de foarte multi , insa totodata foarte clar ,daca suntem profund atenti si ascultam ce ne spune.
Cuvinte asemanatoare pentru noi , a auzi si a asculta  de exemplu , pentru K nu sunt acelasi lucru.
Am ajuns sa cred ca a l asculta pe K este ceva supranatural , este un privilegiu , la care ai acces doar daca te ai nascut cu un noroc cumva .
Pana acum am spus despre cuvintele si sensul cu totul deosebit pe care il au atunci cand sunt rostite de K.
Mai departe constructia frazei , a discursului este cu totul neasteptata , te copleseste pur si simplu , lucru care se poate observa la interlocutorii cu care discuta, ei se simt cumva siderati , un amestec de uimire , fericire , senzatie de a vedea si auzi ceva pentru prima data in viata .
Poate cel mai frumos lucru e acela ca te surprinde tot timpul ,chiar daca asculti de mai multe ori acelasi discurs , surpriza este aceeasi tot timpul , ca si cum discursul ar fi altul , nu discursul este acelasi , dar tu te ai schimbat si acum treci prin alte stari de spirit sau chiar intelegi altfel.
Poate ca geniul intr adevar poate fi atat de simplu si se poate exprima atat de simplu , dar de ce oare exista acea bariera peste care cei mai multi oameni altfel cititi , inzestrati , nu pot sa treaca.
Este ca si cum ceea ce transmite K este ceva absolut obiectiv , in sensul ca provoaca aceiasi intelegere la toate poersoanele care sunt acordate pe frecventa pe care ne vorbeste el.
Am facut o constare de mai multi ani , dupa ce l asculti pe K , e foarte greu sa asculti pe altcineva ,asta pentru simplul fapt ca sesizezi imediat sabloanele de exprimare , de gandire , de orice , e ca si cum K este adevarat iar restul oamenilor cu care vorbesti sunt doar copii de foarte proasta calitate.
Felul aparte in care transmite nu l am mai intalnit la nimeni , compasiunea imensa chiar o vezi si o simti la el , tot timpul ai senzatia ca el stie ca foarte multi doar il aud nu reusesc sa l asculte sa si trezeasca toata energia din fiinta si sa inceapa sa lupte bineinteles cu ei insisi in speranta ca vor intelege.
Deseori cand il ascult , ma intreb , oare cum e posibil ca un singur om sa fi descoperit singur o comoara infinita si cu care vine s o imparta cu noi.
Si noi nu putem sa o luam , toata ne o ofera gratis ,vorbeste pe limba noastra desi el e undeva in stratosfera iar noi pe pamant si totusi ceva ne lipseste , luam ceva maruntis si plecam, comoara ramane in pustiu asteptand sa vina poate altcineva care sa o vada .

#170
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlstefanescu14, on 12 aprilie 2020 - 20:34, said:

E poate cel mai greu de vorbit despre K.
Prin simpla lui prezenta demoleaza idei gen democratie , egalitate , dreptate , etc ,toate acestea fiind sabloane mentale cu care noi am fost obisnuiti inca de mici.
Practic ne propune sa uitam tot ce am invatat si sa fim atenti la orice ne trece prin cap .
Oricare din cuvintele cu care noi suntem obisnuiti  de genul iubire , suferinta ,frica , atasament , libertate si cu care noi lucram zilnic , la el au cu totul si cu totul alt inteles , unul subtil si imposibil de sesizat de foarte multi , insa totodata foarte clar ,daca suntem profund atenti si ascultam ce ne spune.
Cuvinte asemanatoare pentru noi , a auzi si a asculta  de exemplu , pentru K nu sunt acelasi lucru.
Am ajuns sa cred ca a l asculta pe K este ceva supranatural , este un privilegiu , la care ai acces doar daca te ai nascut cu un noroc cumva .
Pana acum am spus despre cuvintele si sensul cu totul deosebit pe care il au atunci cand sunt rostite de K.
Mai departe constructia frazei , a discursului este cu totul neasteptata , te copleseste pur si simplu , lucru care se poate observa la interlocutorii cu care discuta, ei se simt cumva siderati , un amestec de uimire , fericire , senzatie de a vedea si auzi ceva pentru prima data in viata .
Poate cel mai frumos lucru e acela ca te surprinde tot timpul ,chiar daca asculti de mai multe ori acelasi discurs , surpriza este aceeasi tot timpul , ca si cum discursul ar fi altul , nu discursul este acelasi , dar tu te ai schimbat si acum treci prin alte stari de spirit sau chiar intelegi altfel.
Poate ca geniul intr adevar poate fi atat de simplu si se poate exprima atat de simplu , dar de ce oare exista acea bariera peste care cei mai multi oameni altfel cititi , inzestrati , nu pot sa treaca.
Este ca si cum ceea ce transmite K este ceva absolut obiectiv , in sensul ca provoaca aceiasi intelegere la toate poersoanele care sunt acordate pe frecventa pe care ne vorbeste el.
Am facut o constare de mai multi ani , dupa ce l asculti pe K , e foarte greu sa asculti pe altcineva ,asta pentru simplul fapt ca sesizezi imediat sabloanele de exprimare , de gandire , de orice , e ca si cum K este adevarat iar restul oamenilor cu care vorbesti sunt doar copii de foarte proasta calitate.
Felul aparte in care transmite nu l am mai intalnit la nimeni , compasiunea imensa chiar o vezi si o simti la el , tot timpul ai senzatia ca el stie ca foarte multi doar il aud nu reusesc sa l asculte sa si trezeasca toata energia din fiinta si sa inceapa sa lupte bineinteles cu ei insisi in speranta ca vor intelege.
Deseori cand il ascult , ma intreb , oare cum e posibil ca un singur om sa fi descoperit singur o comoara infinita si cu care vine s o imparta cu noi.
Si noi nu putem sa o luam , toata ne o ofera gratis ,vorbeste pe limba noastra desi el e undeva in stratosfera iar noi pe pamant si totusi ceva ne lipseste , luam ceva maruntis si plecam, comoara ramane in pustiu asteptand sa vina poate altcineva care sa o vada .

Tipu' vine din India, o țară idolatră cu influențe demonice puternice, un amestec toxic de ocultism, politeism, hinduism, satanism, filozofii new-age etc... nu este singurul demon care a reușit să-i păcălească pe unii occidentali ignoranți din vest, stai liniștit, au mai fost și alții!

"Krishnamurti was born in India. In early adolescence he had a chance encounter with occultist and theosophist Charles Webster Leadbeater on the grounds of the Theosophical Society headquarters at Adyar in Madras."


Întoarce-te la Cristos până nu e prea târziu, el s-a sacrificat și și-a dat viața pentru tine, nu demonii Indiei care v-au luat mințile...

#171
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
L-am citit chiar destul pe Krishnamurti, ce îmi plăcea la el era faptul că îți ascuțea mintea. Cu ceea ce nu sunt însă de acord este detașarea imensă față de problemele umane și lipsa de sentimente. E un fel de buddhism Zen, deși el se consideră a fi un tip non-religios.
Asta îl face pe Krishnamurti ca să fie în contradicție clară și sigură cu creștinismul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate