Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 

Nokia Lumia 530

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#145
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 24.05.2010

View PostVladutzU2013, on 09 ianuarie 2015 - 14:44, said:

Mi-am luat si eu un asemenea telefon in locul unui allview si nu a venit cu folie pe ecran este normal?

eu nu am vazut sa vina telefoanele cu folie

#146
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
@sir_irwin. Comutarea se face fără probleme dintr-un singur click sau se pot crea dale(tile-uri) pentru fiecare sim in parte(asa vine default din fabrica).

#147
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Tanks' @senior....

Una peste alta cred ca merge purtat si de generatia 55+
Mă pune totuși pe gânduri lipsa senzorului de proxi, deci nu se închide ecranul când îl apropii de ureche? Acum ar mai fi vb doar de autonomie dar ținând cont ca o persoană de peste 50 de ani nu se joacă posibil sa fie bună.

Am sa studiez oferta celor de la digi mobil sa vad daca au 530 dual in ofertă...😉

#148
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
Ecranul se inchide cand pui telefonul la ureche,cel putin cand il tii lipit de ureche.Are el un fel de senzor,totusi nu e de proximitate,lipsa acestuia are marea consecinta ca nu ai functia "double-tap to wake".Per total mie mi se pare un telefon bun, i-am cumparat mamei telefonul acum o luna,are el niste lipsuri fata de 520(eu am L520) care s-au discutat, dar pentru mail,vreme si cateva poze pentru ce-l mai foloseste ea e perfect.Si ca pro quad-core-ul de pe 530 se misca mai repejor dar nu foarte sesizabil.

#149
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Mercy pt incurajari, @tudor, rămâne sa vad cum o conving sa porteze o cartela de Telekom. 😊

#150
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Cu riscul de a-va plictisii as mai avea o intrebare :Cat de vizibil este display-ul afara in conditii de lumina puternica? intreb pt ca am observat , tehnologia ecranului este lcd nu ips...
multumesc!

Edited by sir_irwin, 13 January 2015 - 12:45.


#151
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
luminozitatea  ecranului se regleaza  automat sau numai manual high-low ?

nu am avut ocazia sa vad unul in lumina naturala, iar pt cei mai in varsta poate fi un impediment...

#152
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
Se regleaza manual high-medium-low (nu are senzor de lumina),dar e cat de cat la indemana adica o reglezi din bara de notificari cand ai nevoie,si pe high se vede destul de puternic.Legat de ecran la 530 e tft-lcd.La IPS-lcd(cum are 520) claritatea si unghiurile de vizualizare sunt mai bune dar nu e foarte mare diferenta.Totusi teoretic TFT este mai economic d.p.v al consumului de baterie.Dar pentru cineva care nu isi ia telefonul pentru jocuri pretentioase si filme in HD nu cred ca e o problema.Cel mai bine mergi intr-un Orange shop cat este inca in oferta si joaca-te un pic pe el,trebuie sa fie expus,ca sa vezi si tu pe live despre ce e vorba.

Edited by tudorrr92, 13 January 2015 - 23:06.


#153
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Am fost in orange shop dar il tin descarcat nu am putut sa-l butonez iar la digi  telefoanele  sunt

inchise intr-un galantar��.
Astia de la digi nu vor sa-ti faca ab de 4e decat de la al doilea ab in sus...,

#154
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011
pana una alta in februarie se lanseaza Lumia 532

display 4 inchi 233ppi ( probabil TFT )
quad core 1.2
Ram 1 Gb
camera foto 5 Mp ( fara autofocus ) si camera frontala

undeva la 80  de euro

#155
stanila

stanila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.02.2006
Stie cineva care sunt pasii de urmat pentru setarea unei melodii/cantec/artist/piesa muzicala salvata in telefon, ca si ton de apel? (Nu ma refer la schimbarea tonului de apel dintre cele cu care vine telefonul.)

Edited by stanila, 20 January 2015 - 14:24.


#156
cornel14

cornel14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2012

View Poststanila, on 20 ianuarie 2015 - 14:19, said:

Stie cineva care sunt pasii de urmat pentru setarea unei melodii/cantec/artist/piesa muzicala salvata in telefon, ca si ton de apel? (Nu ma refer la schimbarea tonului de apel dintre cele cu care vine telefonul.)
RTFM!

Add new ringtones from your PC to your phone


Connect your phone to your PC with a USB cable, and use the file manager of your PC to move the song you want to the ringtone folder in your phone.
To set the song as your ringtone, in the ringtones+‎sounds view, tap Ringtone, and under Custom, tap the song.

You can use a song as your ringtone if it is not protected with digital rights management (DRM), and it’s smaller than 30 MB.

Tip:  
Want to create your own unique ringtone? Tap  Store, and download the Ringtone Maker app.

Your PC must have Windows Vista, Windows 7, Windows 8, or later


#157
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 24.05.2010

View Postsir_irwin, on 14 ianuarie 2015 - 15:40, said:

Am fost in orange shop dar il tin descarcat nu am putut sa-l butonez iar la digi  telefoanele  sunt

inchise intr-un galantar��.
Astia de la digi nu vor sa-ti faca ab de 4e decat de la al doilea ab in sus...,

La mine in oras, la orange shop nu e nici un dispozitiv inchis.... poate doar pe la francizele astea de cartier sa fie

#158
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.07.2011
Buna ziua! am si eu nokia 530 single sim, foarte bun telefonul se vede acceptabil afara pe lumina se misca foarte bine in jocuri. credeam ca cei 512 rami o sa rezulte in lag. dar nu e asa, ruleaza orice fara probleme. Zona in care stau e foarte proasta dpdv al semnalului 3g, dar 530ul face fata foarte bine. L-am luat la oferta cu 300 de lei de la emag varianta pe gri (cele colorate depaseau 350) culoarea nu ma intereseaza ca il tin intrun bumber + un tempered glass, telefonul e protejat, pot oricand sa il vand ca fiind nou nout.
O singura problema am la el, cu aplicatiile de pe SD http://forum.softped...atiile-nu-merg/ am postat si aici dar nu am primit ajutor.
Aplicatiile de pe SD dupa o luna de utilizare nu au mai functionat, erau gri in lista de aplicatii, o resetare il rezolva mereu. Acum problema e mai complicata deoarece am incercat si alte carduri care functioneaza foarte bine pe alte telefoane plus formatari la toate cardurile care le am(am mai si cumparat un card nou ca sa fiu sigur) Cardurile toate merg pe alte telefoane.
Acum cu card bun in el sau fara card, el instaleaza si ruleaza aplicatiile pe memoria interna, dar cand e vba de instalare pe card, ori sta pe pending ori zice downloading dar nu downloadeaza nimic. aplicatiile din memoria interna n-au avut niciodata nici o problema de nici o natura. Mi s-a spus ca cardul e de vina.... dar nu inteleg de ce pe un card nou si bun nu vrea sa instaleze. Stiu sigur ca daca il resetez o sa mearga si cu ultimul jaf de card, dar problema o sa revina.
Eu banuiesc ca e o problema legata de conexiunea care o face telefonul prin wifi sau 3g cand downloadeaza aplicatii, ceva nu il lasa cred sa downloadeze chiar si pe carduri bune. La ultimul reset l-am pus pe US in engleza nu am adaugat tastatura in romana sau alte balarii, a mers super, mai ales ca si cortana mergea si era un plus, dar la fix 2 luni dupa reset  aplicatiile devin gri, cardul se duce, il repar doar cu mini tool partition wizard.
Am telefonul cred ca din toamna-iarna, problema cu aplicatiile gri sa intamplat de 4 sau 5 ori, cu reset am rezolvat-o pana acum, dar nu mai vreau sa dau reset in fiecare luna.
Mentionez ca acelasi  lucru  sa intamplat cand telefonul era setat pe romana regiune romania si tastatura romana si am vrut sa il schimb in engleza , ca sa verific daca asta era problema am facut acest lucru de 4 ori, lam schimbat din romana in engleza si din engleza in romana de cate 2 ori, odata sa intamplat cand lam schimbat prima data din romana in engleza si odata cand l-am schimbat din engleza in romana in rest de 2 ori a mers fara probleme. intre schimbarile de limba si regiune am dat si reset sa fiu sigur. De aceea nu pot sami dau seama care e exact problema lui, parca merge doar cand vrea el.
Stiti care ar mai putea fi problema? ca windows phone asta e cam ciudat, am citit pe alte forumuri ca trebuie sters istoricul ia internet explorer... si multi afirmau ca si-au rezolvat problema asa. dar la mine nu a mers.
Recomand telefonul daca nu planuti sa folositi un SD! in rest tot caut de atata timp cum sa repar problema asta.

Edited by androidnoob, 20 January 2015 - 16:00.


#159
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 14.02.2010
Cardul tau este de clasa 10 ?

#160
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Care sunt setarile pentru Digi? Am luat unul pentru tatal meu si nu inteleg de ce nu merge. La apn trec doar internet si in rest nimic, nu?

#161
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
@Moof2010, iar la DIGI {RDS digi mobil) ma refeream ... daca citesti mai atent comentul meu telefoanele erau intr-o vitrina (galantar) nu vb de orange shop.....

#162
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Buna seara Softpedia.Com
Am o problema la telefonul meu Nokia Lumia 530 actualizat la ultima versiune Windows Phone.
Am in Setari Activate Vibratiile dar cand Primesc apel de la cineva vibreaza putin la inceput atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate