Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Motocultor facut acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
celbun

celbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2008
SALL, felicitari, doresc sa mi fac si eu, un motocultor, merita sa fac cu motor de 7 cp ? ,ce cutie de viteze ai la motocultor ?

#56
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Daca ai motorul de ce nu? Am cutie de viteze de Volga

#57
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Inca putin si ansamblul remorcat va ajunge la aceeasi greutate cu moto.

#58
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Asta cu tot cu utilizator. Am roti care sper sa isi faca treaba.

#59
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asteptam un video;cred ca se merita,dupa atata munca.

#60
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. Azi nu am reusit sa scot cartofii toti din cauze meteo (ploaie). Din cauza surubului cu ciuperca pe care era sudat acel cuplaj cardanica nu am reusit sa fac mare lucru in formatia 4 roti. Surubul era cu filet in ciuperca dar fara sudura si mi s-a smuls surubul efectiv dupa 5 metri la scos cartofii. Neavand aparat de sudura la indemana am montat repede coarnele, ambreiajul si acceleratia la mana, dispozitivul de scos in spatele motasapei si am scos cum am facut si anul trecut: cu 2 roti. Pamantul inca este tare si da multe batai de cap, suruburi de 8 forfecate la ax, 3 la numar, toate la axul din dreapta. Ma gandesc sa majorez gaura pentru suruburi de 10 ca sa nu le mai foarfece asa de repede. In genere cu 4 roti merge dar trebuie cadru si articulatie solida. Pe drum s-a comportat exemplar.  Sunt forte mari care trebuiesc stapanite la lucru cu 4 roti.

#61
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Cipri,vezi ca sint in magazin suruburi de diferite duritati,in functie de material si calire.Alea slabe,usuale au stantate 5.6 pe cap pe cind cela mai tari sint de 8.8 10.9 si 11.2 daca bine mai tin minte valorile (acum 20 de ani am lucrat la magazie).
Singura problema este ca is cam scumpe,dar si tin,ma refer la alea de duritate mare.

#62
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Clipul promis. Cel ce a filmat era un copil si mare lucru nu se prea vede. Dupa cum se observa de pe o parte la o roata au sarit 2 pinteni si apoi iar 1. Se remediaza sambata. Nu am avut aparat de sudura in preajma.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g3GzObEchrk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciprian_vladis, 28 August 2014 - 20:24.


#63
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Nu e mai usor asa?
Attached File  CameraZOOM-20140830115509462.jpg   381.12K   50 downloadsAttached File  CameraZOOM-20140830115627845.jpg   408.99K   48 downloadsAttached File  CameraZOOM-20140830115748077.jpg   412.73K   53 downloads
Vis-a-vis de scos cu jite cu tot.La noi mai intai se curata terenul,pe urma se scot.
Ieri am scos cu http://forum.softped...6#entry15769545

Attached Files


Edited by alexbjorg, 31 August 2014 - 12:45.


#64
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 01.06.2012
Posted Image Cred ca ai perdut pachetul de tigari ??   Cineva il cauta !!Posted Image
Asteapta sa cumpere omul un jeep .....Posted Image ..si apoi sa vezi lucrare !!!Posted Image

Edited by cristian68n, 31 August 2014 - 13:22.


#65
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Tigarile siint proprii Posted Image si erau "pierdute" intru exemplificare.Adica nu sint mari dar sint multi :D
Ca exemplu,in piata Dezmir (pentru cine stie) cica ii intre 0.6-0.8 Roni/kg.
Mie mi s-a oferit 0.5 si am zis pas.Pai cu banii astia nu scot motorina la "tractor". :D

#66
celbun

celbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2008
Sall, am o intrebare,am o cutie de viteze de matiz, e buna la motocultor ?? ma intereseaza daca am nevoie de ambreiaj la ea, sun incepator in ale masinii, nu prea stiu. mersi .seara frumoasa

#67
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 01.06.2012
O fotografie/imagine a motorului, transmisiei (parca de Viking) posteaza si tu !Posted Image  Sa pricepem ce si cum vine adaptarea.......asa pe ghicite nu merge !! Posted Image Planetarele sau partea care vine spre cutie le ai sau....???
Attached File  cutie-de-viteza-de-matiz-fotografii.jpg   36.12K   33 downloadsAttached File  Matiz-c.viteze.JPG   46.16K   34 downloads
Mai trebuie si discul de ambreiaj (uzat ) deoarece se poate face adaptarea unei fulii de curea pe butucul respectiv si prin rola presoare (actionata de o pirghie cu arc va functiona pe post de ambreiaj.)...
Citeste si topicul,,Tractoras facut acasa " vei gasi multe raspunsuri la intrebarile urmatoare !! Multe se repeta plus faptul ca sunt destule informatii ajutatoare pe acest topic...
http://forum.softped...8#entry12041553
http://forum.softped...4#entry12933275
http://forum.softped...0#entry12939133

Edited by cristian68n, 01 September 2014 - 20:10.


#68
celbun

celbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2008

View Postcristian68n, on 01 septembrie 2014 - 19:51, said:

O fotografie/imagine a motorului, transmisiei (parca de Viking) posteaza si tu !Posted Image  Sa pricepem ce si cum vine adaptarea.......asa pe ghicite nu merge !! Posted Image Planetarele sau partea care vine spre cutie le ai sau....???
Attachment cutie-de-viteza-de-matiz-fotografii.jpgAttachment Matiz-c.viteze.JPG
Mai trebuie si discul de ambreiaj (uzat ) deoarece se poate face adaptarea unei fulii de curea pe butucul respectiv si prin rola presoare (actionata de o pirghie cu arc va functiona pe post de ambreiaj.)...
din pacate cutia de viteze e exact sa ca in poze, fara disc de ambreiaj,,dar nu stiu exact specificatia treptelor de viteza, cred ca sunt 4

nu am planetarele
nu stiu ce semnifica acele fire ,contacte electrice de pe cutie de viteze

View Postcristian68n, on 01 septembrie 2014 - 19:51, said:

O fotografie/imagine a motorului, transmisiei (parca de Viking) posteaza si tu !Posted Image  Sa pricepem ce si cum vine adaptarea.......asa pe ghicite nu merge !! Posted Image Planetarele sau partea care vine spre cutie le ai sau....???
Attachment cutie-de-viteza-de-matiz-fotografii.jpgAttachment Matiz-c.viteze.JPG
Mai trebuie si discul de ambreiaj (uzat ) deoarece se poate face adaptarea unei fulii de curea pe butucul respectiv si prin rola presoare (actionata de o pirghie cu arc va functiona pe post de ambreiaj.)...
Citeste si topicul,,Tractoras facut acasa " vei gasi multe raspunsuri la intrebarile urmatoare !! Multe se repeta plus faptul ca sunt destule informatii ajutatoare pe acest topic...
http://forum.softped...8#entry12041553

Edited by celbun, 01 September 2014 - 20:06.


#69
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 01.06.2012
Nu mai copia postarile ! E suficient sa postezi problema/raspunsul respectiv.....Si deocamdata nu ai treaba cu firele de la sonda de marsarier sau alte chestii legate de electrica auto.......apucate de treaba ; taie ,sudeaza un sasiu sau schelet metalic si apoi in functie de materialele din dotare o sa vezi singur ce si cum vine.....
Cu rabdare o sa inveti usor ,usor.....Alte postari spre informare/citire vezi si aici....
http://forum.softped...topic-motosapa/
Aceiasi,,Marie.....dar cu alta palarie !!......Posted Image
Poate treci la alt nivel ??Posted Image   Ceva asemanator legat de transmisie (ambreiaj )prin curea ....cu diferenta_ tractoras !!
Doar ca sursa de informare sau mai stii?? Pofta vine,,vazind" pardon !!Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n_m1nC7C95A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 01 September 2014 - 20:38.


#70
celbun

celbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2008
rog pe acei mesteri care au realizat ambreiajul la cutie de viteze masina sa mi dea o idee ceva cum as putea face ,mersi

#71
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Eu am facut ambreiajul cu rola presoare pe curea. Cam ceva de genul videoclipului de mai sus.

#72
celbun

celbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2008
la cutia de viteze de la matiz cum sunt treptele de viteza si marsalierul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate