Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...
 Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 

Eliminarea banilor lichizi

- - - - -
  • Please log in to reply
1197 replies to this topic

#577
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu nu inteleg de ce vorbesti despre timpuri>100 ani in care noi vom fi oale si ulcele si nu vom putea sa te verificam. Ai transformat topicul asta in draft-ul unei carti SF.

Edited by don_dannielo, 04 November 2014 - 08:51.


#578
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Și ce vrei să fac, de vreme ce unii tot bat cîmpii pe-aici cu cît de rău ar fi dacă banii lichizi dispar AZI și cît de greu ne-am descurca să plătim numai cu cardul etc.? Nu pot să fac altceva decît să-mi repet opinia că în mod sigur banii lichizi nu dispar nici azi și nici săptămîna viitoare și nici anul viitor, dar e posibil ca în unele țări să dispară înainte de sfîrșitul acestui deceniu, iar pe toată planeta să dispară înainte de sfîrșitul acestui secol.
Cît despre faza cu oale și ulcele, eu unul nu mi-am propus deloc să dau colțu' așa devreme. Prefer să trăiesc în continuare bine-merci și să văd cu ochii mei cum vor sta lucrurile peste 10 ani sau 20 sau 30. Eu nu vorbesc aici despre SF-uri care se vor pune în practică peste 100 de ani, ci despre lucruri reale pe care le voi vedea chiar eu în timpul vieții mele. Îți doresc sincer să ai viață lungă și să vezi aceleași lucruri cu ochii tăi.

Edited by pletosu, 04 November 2014 - 08:59.


#579
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aia cu deschiderea online de cont in alta tara in 5 ani o s-o tin minte. Exista posibilitatea tehnica de la inventia internetului si totusi bancile nu vor sa te lase sa speli bani asa usor, vor sa stie cine esti, sa te vada la fata. Presupun ca in viitor legile vor deveni mai laxe.

#580
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 01 noiembrie 2014 - 17:28, said:

pletosu said:

Eu unul îmi verific săptămînal conturile, chiar de acasă, prin internet banking. Este extrem de simplu și durează doar cîteva minute.
O fi "extrem de simplu", da-i mai mult decat "nimic", adica ceea ce trebuie sa fac eu, folosind numerarul.  Deci este o grija / treaba de facut in plus.  Nu vad nici un motiv sa-mi complic inutil viata.  Iar pt (unu' ca) mine, sa tin minte toate cheltuielile sau sa pastrez toate bonurile, ca sa pot verifica (si sa trebuiasca sa verific) daca nu "m-a ars" careva ca pe respectivul, asta inseamna.
Așa cum am spus de nenumărate ori, societatea în ansamblu nu se sinchisește absolut deloc de ceea ce îți convine sau nu-ți convine ție. Atunci cînd se va renunța la banul lichid, nu vei mai beneficia de bancnotele pe care le ții în portofel și a căror manevrare ți se pare atît de simplă, ci vei fi obligat să te adaptezi la noile mijloace de plată din viitor, indiferent dacă îți convine sau nu.



View PostBarboso, on 01 noiembrie 2014 - 17:28, said:

pletosu said:

Te înșeli. Exemplul meu este cît se poate de relevant. Atunci cînd tu o ții una și bună că anumite schimbări vor fi imposibile în viitor, argumentul meu cel mai bun este să-ți dau exemple de schimbări din trecut, ca să pricepi și tu că pe lumea asta sînt posibile schimbări chiar și în domeniile în care tu spui că ar fi absolut imposibile.
N-am spus ca ar fi absolut imposibile (omenirea, pe ansamblu, este suficient de proasta ca sa fie posibile), ci ca n-ar fi deloc de dorit.  Nu pt X, Y si Z, luati individual.  Dintr-o multitudine de motive pe care le-am enumerat, probabil fara sa le epuizez, de-a lungul topicului.
Ce ți-am spus mai sus e perfect valabil și pentru indivizii X, Y și Z: societatea în ansamblu merge înainte fără întrerupere, în fiecare zi și în fiecare minut și în fiecare secundă, indiferent dacă asta este sau nu de dorit pentru X, Y și Z luați individual.



View PostBarboso, on 03 noiembrie 2014 - 13:12, said:

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2014 - 12:28, said:

Cam mica probabilitatea sa-ti expire concomitent valabilitatea tuturor cardurilor. Cine-si face mai multe carduri, la diferite banci, deodata (in aceeasi luna)?
Nici n-am spus ca expira toate odata.  Expira pe rand... la fiecare trei luni tu ai de prelungit cate-un card.  E chiar mai rau decat "toate odata".  Prefer sa scap de toate "neplacerile" "dintr-un foc", intr-o ora, decat sa am parte de ele 10 minute / zi, toata saptamana.
De vreme ce vorbești mereu despre cum preferi tu să procedezi, mă văd obligat să repet: societatea în ansamblu nu dă doi bani pe preferințele tale și pe ceea ce ți se pare ție mai simplu și mai ușor. Dacă societatea dorește să meargă într-un sens care nu se potrivește cu preferințele și dorințele tale individuale, atunci va merge în acel sens și gata. Nu vei avea de ales decît să de adaptezi. Nimeni nu-i atît de puternic încît să se opună majorității omenirii dintr-o țară sau de pe un continent sau de pe întreaga planetă.

Edited by pletosu, 05 November 2014 - 08:49.


#581
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Ce ți-am spus mai sus e perfect valabil și pentru indivizii X, Y și Z: societatea în ansamblu merge înainte fără întrerupere, în fiecare zi și în fiecare minut și în fiecare secundă, indiferent dacă asta este sau nu de dorit pentru X, Y și Z luați individual.
Intr-un moment sau altul, intr-o imprejurare sau alta, X, Y sau Z ai putea fi chiar tu, geniule.  Sau oricine altcineva.

Si n-a sustinut nimeni ca, pt ca nu vrea el, nu se va intampla.  Nu-i cazul sa dezvolti o noua marota, repetand obsesiv (si) asta.
Doar ca unii vad (si) problemele.  Si-ar prefera sa-si pastreze si alternativele.
Avem dreptul sa ne spunem si noi parerea si sa tragem, macar virtual, la nivel de discutie, putem spune "privata", un semnal de alarma, sau ne bagi pumnul in gura cu "parerea ta nu conteaza" ?


Inca astept sa-mi enumeri multiplele si maretele avantaje ale platilor electronice.

Pletosu:

Quote

cardurile mai au și niște avantaje de care tu refuzi să ții cont
Barboso:

Quote

Exceptand platile on-line in strainatate (pot trai foarte bine si fara asta, cumpar online din Romania, cu plata ramburs; si-asa, in afara de chinezi nu prea vinde nimeni in Romania), nu vad nici un avantaj al cardului. Nu exista nimic ce-as putea face cu el si nu pot face cu numerar (invers, insa...). Dar astept exemple.


#582
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 02 noiembrie 2014 - 17:55, said:

Cele despre care ziceam  -  expirarea / inlocuirea cardului, verificarea tranzactiilor, costurile cardului.

Nu mai ai toate astea la un singur card, ci la doua sau mai multe, ca nu cumva sa ramai fara posibilitatea de a-ti lua o paine.
Si cu banii cash trebuia sa verific unde sunt, sa ii numar, sa ii tin in minim 3 locuri diferite.

#583
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 05 noiembrie 2014 - 15:00, said:

pletosu said:

Ce ți-am spus mai sus e perfect valabil și pentru indivizii X, Y și Z: societatea în ansamblu merge înainte fără întrerupere, în fiecare zi și în fiecare minut și în fiecare secundă, indiferent dacă asta este sau nu de dorit pentru X, Y și Z luați individual.
Intr-un moment sau altul, intr-o imprejurare sau alta, X, Y sau Z ai putea fi chiar tu, geniule.  Sau oricine altcineva.
Evident că și eu m-aș putea găsi oricînd într-o asemenea situație. Atunci cînd am spus că nici un individ nu se poate lupta împotriva întregii societăți, m-am referit în mod evident și la mine. De exemplu, atunci cînd mă duc în Anglia trebuie să conduc o mașină cu volanul pe dreapta. Nu-mi place să am schimbătorul de viteze în stînga, indiferent dacă mașina are cutie automată sau manuală, dar trebuie să mă supun regulilor societății și cu asta basta. Pur și simplu n-am de ales, pentru că societatea în ansamblu nu se sinchisește deloc de preferințele mele personale.

View PostBarboso, on 05 noiembrie 2014 - 15:00, said:

Si n-a sustinut nimeni ca, pt ca nu vrea el, nu se va intampla.  Nu-i cazul sa dezvolti o noua marota, repetand obsesiv (si) asta.
Doar ca unii vad (si) problemele.  Si-ar prefera sa-si pastreze si alternativele.
Avem dreptul sa ne spunem si noi parerea si sa tragem, macar virtual, la nivel de discutie, putem spune "privata", un semnal de alarma, sau ne bagi pumnul in gura cu "parerea ta nu conteaza" ?
Evident că ai tot dreptul să-ți spui părerea, dar insistența ta cu fraze de genul "mie nu-mi place chestia aia" sau "mie mi se pare mai ușor altfel" nu reprezintă un argument logic și rațional, ci doar o opinie personală, pe care societatea în ansamblu poate s-o calce oricînd în picioare fără nici o milă.
Cît despre alternative, normal că acestea pot fi oricîte și pot exista oricînd, dar numai și numai dacă le acceptă societatea în ansamblu. Cum poți tu să ai la dispoziție o anumită alternativă pe care o dorești neapărat, de vreme ce intri zilnic în contact cu zeci sau sute de vînzători și cumpărători cu care faci tot felul de tranzacții? Este absolut evident că alternativa pe care o dorești tu trebuie acceptată și de ceilalți. Atunci cînd restul lumii nu va accepta să mai lucreze cu bani lichizi, nu vei avea de ales decît să folosești și tu una din metodele de plată electronică din viitor. Nici măcar n-ar fi prima oară în istoria lumii cînd s-ar întîmpla așa ceva. De exemplu, atunci cînd societatea a decis că nu mai dorește să folosească alternativa monedelor din metale prețioase, s-a renunțat complet la ele și gata. Înainte să dispară au fost folosite în continuare pentru o vreme, alături de banii lichizi care apăruseră între timp, dar ulterior au dispărut pur și simplu din circulație. Pot fi folosite și astăzi pentru colecții sau tezaurizare sau mai știu eu ce, dar nu mai sînt de multă vreme un mijloc de plată așa cum erau pe vremuri.

View PostBarboso, on 05 noiembrie 2014 - 15:00, said:

Inca astept sa-mi enumeri multiplele si maretele avantaje ale platilor electronice.
Pentru mine, principalul avantaj al plăților electronice este faptul că renunț la cash. Atunci cînd plătesc cu cardul sau prin internet banking, nimeni nu poate să-mi spună niciodată că n-are mărunțiș pentru rest, nimeni nu poate să-mi spună că bancnota mea de 100 sau 50 e prea mare pentru cumpărăturile pe care le fac și că trebuie să schimb în altă parte, nimeni nu poate să-mi fure banii din buzunar etc. Nimeni nu poate să-mi spună că n-am plătit o factură sau o amendă, deoarece istoricul plăților se păstrează pe serverele băncilor, deci eu n-am nevoie să caut prin casă o chitanță veche pentru a dovedi că am făcut plata respectivă. Alt avantaj este că pot să folosesc în străinătate același card, fără să mai am vreo treabă cu schimbul valutar, fără să plec după mine cu tot felul de bancnote sau monede în leva sau forinți sau euro sau mai știu eu ce.
Evident că e posibil să apară uneori vreo mică escrocherie ca aia din exemplul tău mai vechi, dar pentru mine este extrem de simplu să contracarez orice tentativă de acest gen. Și chiar dacă mă păcălește cineva vreodată, suma pe care o pierd este oricum mai mică decît totalul sumelor pe care le pierzi tu de-a lungul timpului atunci cînd nu primești rest pentru cumpărăturile plătite cu bani lichizi.

Edited by pletosu, 06 November 2014 - 13:19.


#584
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 06 noiembrie 2014 - 10:53, said:

Si cu banii cash trebuia sa verific unde sunt, sa ii numar, sa ii tin in minim 3 locuri diferite.
De ce sa verifici ?  Prietenii care vin pe la tine au obiceiul sa se serveasca ?


View Postpletosu, on 06 noiembrie 2014 - 12:52, said:

1. De exemplu, atunci cînd mă duc în Anglia trebuie să conduc o mașină cu volanul pe dreapta.

2. Evident că ai tot dreptul să-ți spui părerea, dar insistența ta cu fraze de genul "mie nu-mi place chestia aia" sau "mie mi se pare mai ușor altfel" nu reprezintă un argument logic și rațional, ci doar o opinie personală.

3. Cît despre alternative, normal că acestea pot fi oricîte și pot exista oricînd, dar numai și numai dacă le acceptă societatea în ansamblu. Cum poți tu să ai la dispoziție o anumită alternativă pe care o dorești neapărat, de vreme ce intri zilnic în contact cu zeci sau sute de vînzători și cumpărători cu care faci tot felul de tranzacții? Este absolut evident că alternativa pe care o dorești tu trebuie acceptată și de ceilalți. Atunci cînd restul lumii nu va accepta să mai lucreze cu bani lichizi, nu vei avea de ales decît să folosești și tu una din metodele de plată electronică din viitor.

4. Nici măcar n-ar fi prima oară în istoria lumii cînd s-ar întîmpla așa ceva. De exemplu, atunci cînd societatea a decis că nu mai dorește să folosească alternativa monedelor din metale prețioase, s-a renunțat complet la ele și gata. Înainte să dispară au fost folosite în continuare pentru o vreme, alături de banii lichizi care apăruseră între timp, dar ulterior au dispărut pur și simplu din circulație.

5. Pentru mine, principalul avantaj al plăților electronice este faptul că renunț la cash.

6. Atunci cînd plătesc cu cardul sau prin internet banking, nimeni nu poate să-mi spună niciodată că n-are mărunțiș pentru rest

7. nimeni nu poate să-mi spună că bancnota mea de 100 sau 50 e prea mare pentru cumpărăturile pe care le fac și că trebuie să schimb în altă parte

8. nimeni nu poate să-mi fure banii din buzunar etc.

9. Nimeni nu poate să-mi spună că n-am plătit o factură sau o amendă, deoarece istoricul plăților se păstrează pe serverele băncilor, deci eu n-am nevoie să caut prin casă o chitanță veche pentru a dovedi că am făcut plata respectivă.

10 Alt avantaj este că pot să folosesc în străinătate același card, fără să mai am vreo treabă cu schimbul valutar, fără să plec după mine cu tot felul de bancnote sau monede în leva sau forinți sau euro sau mai știu eu ce.

11. Evident că e posibil să apară uneori vreo mică escrocherie ca aia din exemplul tău mai vechi, dar pentru mine este extrem de simplu să contracarez orice tentativă de acest gen.

12. Și chiar dacă mă păcălește cineva vreodată, suma pe care o pierd este oricum mai mică decît totalul sumelor pe care le pierzi tu de-a lungul timpului atunci cînd nu primești rest pentru cumpărăturile plătite cu bani lichizi.
1. Din informatiile mele (n-am fost in Anglia, recunosc), as zice ca te-nseli.  Da, in principiu se circula invers, da' nu cred ca te opreste in vama, sa nu intri cu masina ta.  Si, din ce-am mai citit, poti inclusiv sa inmatriculezi (era vorba de Irlanda, daca retin bine, da' si-n Anglia cred ca-i la fel) masina cu volan pe stanga, asa cum si la noi se inmatriculeaza masini cu volan pe dreapta.
Dar sa zicem ca-i asa cum spui.  Ideea e ca nu te obliga nimeni sa te duci in Anglia.  Vrei s-o faci, iti asumi ceea ce decurge din asta.  E de bun simt.  Nu vrei sa "circuli invers", stai pe continent.  E chiar simplu.
Asa ar trebui sa fie si cu platile.  Vrei card ?  Iti dau posibilitatea asta.  Vrei numerar ?  OK, esti liber sa-l folosesti.  E de kkt sa impui doar "aia" sau "cealalta".

2. Este o opinie personala, evident.  Impartasita, totusi de mai multi.  Iar raspunsul "Nu conteaza asta !" este, cum ziceam, bagatul pumnului in gura.

3. Cat timp nu se va impune prin lege, as zice ca cei care refuza o tranzactie doar pt ca li se ofera numerar sunt doar exceptii... tu si inca vreo trei.  Cel putin pt tranzactiile curente, de zi cu zi.

4. Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image

5. Si pt mine si multi altii, chiar daca om fi minoritari, e principalul dezavantaj.  In "varianta topicului", renuntarea totala la cash.  Ca tu vrei sa renunti si chiar o faci, ma doare fix la 18,37 metri in fata...
Diferenta dintre "noi" si "voi" este ca noua nu ne pasa ce faceti voi, da' voi visati sa ne impuneti si noua stilul vostru.

6. De foarte mult timp nu mi s-a mai intamplat asta.  Iar "fierul" oricum nu-l iau.  Mai iau de 50 de bani, uneori, ca de alea mai am nevoie la cumparaturi, pt carucior.

7. Mult prea rar se intampla, si asta doar pe la prima ora, ca sa ma impiedic de asta.  Mai des se intampla sa fie refuzata / sa esueze tranzactia electronica.  Am mai multe asemenea exemple, si asta in conditiile in care eu nu folosesc "electronice".

8. Nu, ti-i fura "de pe card".  Nici nu-ti dai seama cand / cum.
In alta dezordine de idei, in 44 de ani nu mi s-a intamplat sa-mi fure cineva vreun ban din buzunar.  Si exclud varianta sa mi se fure si pe viitor.  Nu fara sa simt si fara sa am sansa sa ripostez, cel putin.
Io-s mai ciudat... ma simt mai bine daca-s talharit de 500 lei (inca n-au reusit, desi au incercat de cateva ori, in tinerete), da' stiu ca i-am spart si io fata unuia, decat sa fiu in siguranta, acasa, si sa-mi fure 100 lei din cont.  Ma doare mai rau "neputinta" decat paguba si eventualele lovituri incasate (am facut suficient sport de contact si chiar m-am incaierat, in tinerete, ca sa nu-mi mai pese de astea, sa nu-mi fie frica de ele).

9. Pai si plata numerar se pastreaza pe serverele bancilor / Postei / CEC-ului.  Da' tot se intampla "accidente".

10. Tie oricum "ti-e frica" de numerar.  Pt mine nu-i nici o problema ca folosesc euro sau leva (de forinti n-am nevoie, chiar n-am ce sa caut la huni, si-un plin facut in Romania imi ajunge pana-n Austria).  Se folosesc la fel ca leii.  Euro am, si-n leva (cativa, de-o cafea pe drum, am si de-aia) am schimbat fara probleme, de fiecare data, la receptia hotelului.  Nici un efort, nici un drum suplimentar.

11. Mda... stai "toata ziua" cu nasu-n ecran, sa verifici, si te-apuci sa faci "contestatii", daca e cazul.
Mai simplu este sa nu dai ocazia.  Odata facuta, tranzactia cu numerar asa ramane.  
Sau, poate, nu stii sa numeri, de te arzi si la numerar ?

12. N-as zice.  Restul "refuzat" de mine la cumparaturile cu numerar se echivaleaza costurilor cardului.  Teapa pe care ti-o iei e "bonus".

Edited by Barboso, 06 November 2014 - 15:26.


#585
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
sa se elimine banii "lichizi"?
i-ar distruge pe muncitorii din constructii!

#586
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

LunaCrystal said:

Si cu banii cash trebuia sa verific unde sunt, sa ii numar, sa ii tin in minim 3 locuri diferite.
De ce sa verifici ?  Prietenii care vin pe la tine au obiceiul sa se serveasca ?
Îți dai seama că nu-i vorba doar de prieteni, ci și de oaspeții nepoftiți.
Dar tu cum procedezi? Chiar nu ai grijă deloc de banii tăi lichizi? Nu-i numeri și nu-i verifici niciodată? Dacă ai puțini, nu-i nici o problemă, dar dacă ai ceva mai mulți e preferabil să fii atent.



View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

De exemplu, atunci cînd mă duc în Anglia trebuie să conduc o mașină cu volanul pe dreapta.
Ideea e ca nu te obliga nimeni sa te duci in Anglia.  Vrei s-o faci, iti asumi ceea ce decurge din asta.  E de bun simt.  Nu vrei sa "circuli invers", stai pe continent.  E chiar simplu.
Ai dreptate. Ce spui tu aici e perfect valabil pentru mine. În schimb, și ceea ce spun eu e la fel de valabil pentru tine. De exemplu, dacă într-o bună zi vei prefera să folosești doar monedele gigantice din piatră de pe o insulă din Pacific (http://en.wikipedia....wiki/Rai_stones) nu vei avea de ales decît să te muți pe insula aia, pentru simplul motiv că respectivele monede n-au fost recunoscute niciodată în alte părți ale lumii, nici măcar pe insulele vecine.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

Asa ar trebui sa fie si cu platile.  Vrei card ?  Iti dau posibilitatea asta.  Vrei numerar ?  OK, esti liber sa-l folosesti.  E de kkt sa impui doar "aia" sau "cealalta".
Complet fals. Nimeni nu poate să folosească orice mijloc de plată pe care îl dorește el însuși ca individ, ci numai unul sau mai multe dintre mijloacele de plată pe care le acceptă întreaga societate în ansamblu. Indiferent de dorințele individuale ale cuiva, societatea își impune întotdeauna propria voință, și cu asta basta. Motivul ți l-am explicat deja de nenumărate ori: tu nu folosești DE UNUL SINGUR banul lichid sau banul electronic sau moneda uriașă de piatră sau moneda din metal prețios, ci folosești unul din aceste mijloace de plată atunci cînd intri într-o relație comercială CU ALȚI OAMENI. Indiferent de formă, banul nu are cum să fie o problemă de opțiune individuală, ci socială. Oricît de mult ții tu la un anumit tip de ban, realitatea este că nu poți să-l folosești decît dacă restul lumii îl acceptă. De exemplu, ce-ai putea să faci tu acum dacă se nimerește să găsești prin casă niște bancnote dinainte de 1989? Crezi că vei convinge pe cineva să-ți vîndă vreun produs în schimbul unei asemenea bancnote? Poate vei găsi oameni dispuși să le cumpere ca să le colecționeze, deși ele nu sînt atît de rare și de scumpe cum crede lumea - dar eu aș pune pariu pe orice că nu le vei putea folosi niciodată într-o relație comercială normală, pentru simplul motiv că au fost retrase din circulație cu multă vreme în urmă, deci societatea în ansamblu nu le recunoaște calitatea de mijloc de plată. Bancnotele alea vechi sînt bani lichizi pe placul tău, dar nu mai au nici o valoare în ziua de azi, deci plăcerea pe care ți-o produc acele bancnote este doar a ta personală și atît.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Evident că ai tot dreptul să-ți spui părerea, dar insistența ta cu fraze de genul "mie nu-mi place chestia aia" sau "mie mi se pare mai ușor altfel" nu reprezintă un argument logic și rațional, ci doar o opinie personală.
Este o opinie personala, evident.  Impartasita, totusi de mai multi.  Iar raspunsul "Nu conteaza asta !" este, cum ziceam, bagatul pumnului in gura.
Total fals. Eu nu pun nimănui pumnul în gură. N-am spus niciodată că tu nu ai dreptul să-ți exprimi opinia personală, ci am spus că opinia ta personală nu reprezintă un argument logic și rațional. Ce dorești tu e una, iar cum se transformă zi de zi societatea în ansamblu e cu totul altceva.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Nici măcar n-ar fi prima oară în istoria lumii cînd s-ar întîmpla așa ceva. De exemplu, atunci cînd societatea a decis că nu mai dorește să folosească alternativa monedelor din metale prețioase, s-a renunțat complet la ele și gata. Înainte să dispară au fost folosite în continuare pentru o vreme, alături de banii lichizi care apăruseră între timp, dar ulterior au dispărut pur și simplu din circulație.
Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image
N-ai decît să te dai cu capul de pereți pînă nu mai poți. Nu vei reuși niciodată să ții societatea pe loc. Lumea din jurul nostru se transformă în permanență, indiferent dacă ție îți convine sau nu - iar transformările din zilele noastre sînt mult mai rapide și mai profunde decît cele din trecut, deci e cît se poate de logic că în viitor vor fi și mai rapide și mai profunde decît azi.

Edited by pletosu, 08 November 2014 - 09:21.


#587
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
@Barboso  Tinand cont ca tu mergi mult cu masina hai sa iti dau un exemplu, sa zicem ca la 2 benzinarii unde se poate plati doar cu cardul benzina/motorina ar costa 4 ron, sau la acceleasi benzinarii ar costa 4 ron daca platesti cu cardul si 6 ron daca platesti cash, nu cumva ai plati cu mijloace de plata electronice ? Cam asa va apune folosirea banilor lichizi.

#588
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Pentru mine, principalul avantaj al plăților electronice este faptul că renunț la cash.
Si pt mine si multi altii, chiar daca om fi minoritari, e principalul dezavantaj.  In "varianta topicului", renuntarea totala la cash.  Ca tu vrei sa renunti si chiar o faci, ma doare fix la 18,37 metri in fata...
Diferenta dintre "noi" si "voi" este ca noua nu ne pasa ce faceti voi, da' voi visati sa ne impuneti si noua stilul vostru.
Eu nu impun nimănui nimic. Societatea în ansamblu este cea care ne impune ceva, atît ție, cît și mie. Deocamdată, societatea încă mai acceptă ca mijloc de plată banul lichid, deci tu poți să-l folosești fără probleme în prezent și în viitorul apropiat. În trecut, societatea a acceptat și alte mijloace de plată: scoici, pietre, metale prețioase etc. - la care s-a renunțat între timp, deci nimeni nu le mai poate folosi, oricît de mult și-ar dori. Ei bine, tendința generală este ca într-o bună zi să se renunțe și la banul lichid, deci tu nu vei avea de ales decît să te adaptezi. Care ar fi alternativele? Să te duci în Africa, așa cum ziceai acum cîteva luni? Nu te sfătuiesc. Ți-am spus de la bun început că nu-i o idee bună, și pe atunci încă nu începuse actuala epidemie de ebola. Dacă ești dependent de adrenalină și nu ți-e frică de boli, n-ai decît să pleci unde vrei, dar evoluția generală a societății te va ajunge din urmă oriunde ai fi. Evident că evoluțiile viitoare mă vor afecta și pe mine, deoarece se va renunța nu numai la cash, și la cardurile bancare în forma lor actuală, dar eu cred că mă voi adapta fără probleme la noile mijloace de plăți electronice din viitor.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Atunci cînd plătesc cu cardul sau prin internet banking, nimeni nu poate să-mi spună niciodată că n-are mărunțiș pentru rest
De foarte mult timp nu mi s-a mai intamplat asta.  Iar "fierul" oricum nu-l iau.  Mai iau de 50 de bani, uneori, ca de alea mai am nevoie la cumparaturi, pt carucior.
Dacă renunți cu atîta ușurință la rest, înseamnă că la fiecare plată tu pierzi un mic procent din suma totală, ceea ce mie nu mi se întîmplă atunci cînd plătesc cu cardul. N-ai fost curios niciodată să vezi cam care e totalul pierderilor tale într-o săptămînă sau într-o lună?

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

Mai des se intampla sa fie refuzata / sa esueze tranzactia electronica.  Am mai multe asemenea exemple, si asta in conditiile in care eu nu folosesc "electronice".
Pe cuvîntul meu că nu pricep unde găsești tu atîtea exemple de tranzacții electronice eșuate. Eu plătesc foarte des cu cardul sau prin internet banking, și nici nu mai țin minte cînd mi-a eșuat ultima oară o tranzacție. Anul ăsta știu sigur că nu mi s-a întîmplat niciodată. Cred că nici anul trecut, deși recunosc deschis că nu mai țin minte prea bine - dar dacă mi s-a întîmplat așa ceva anul trecut, în mod sigur n-a fost mai mult de o singură situație de-asta într-un an întreg.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

nimeni nu poate să-mi fure banii din buzunar
Nu, ti-i fura "de pe card".  Nici nu-ti dai seama cand / cum.
Ba da, îmi dau seama imediat, deci nimeni nu poate să-mi fure absolut nimic din cont. Eu folosesc carduri de vreo 15 ani și internet banking de vreo 10. Nu mi s-a întîmplat niciodată să-mi lipsească din conturi vreun leu sau vreun ban sau vreun euro sau vreun cent - și pun pariu pe orice că nu mi se va întîmpla nici de-acum încolo. Măsurile de siguranță sînt atît de simple și la îndemîna oricui, încît este absolut imposibil să-mi fure cineva ceva vreodată.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

In alta dezordine de idei, in 44 de ani nu mi s-a intamplat sa-mi fure cineva vreun ban din buzunar.  Si exclud varianta sa mi se fure si pe viitor.  Nu fara sa simt si fara sa am sansa sa ripostez, cel putin.
Io-s mai ciudat... ma simt mai bine daca-s talharit de 500 lei (inca n-au reusit, desi au incercat de cateva ori, in tinerete), da' stiu ca i-am spart si io fata unuia, decat sa fiu in siguranta, acasa, si sa-mi fure 100 lei din cont.  Ma doare mai rau "neputinta" decat paguba si eventualele lovituri incasate (am facut suficient sport de contact si chiar m-am incaierat, in tinerete, ca sa nu-mi mai pese de astea, sa nu-mi fie frica de ele).
Nici mie nu s-a furat nimic din buzunar în viața mea, dar am reușit să evit o tentativă în urmă cu vreo 12 ani. La o mică înghesuială într-un magazin, o țigancă mai spălată a încercat să-mi bage mîna în buzunarul interior al sacoului, în care oricum nu aveam nimic. Am simțit mișcarea și am făcut scandal imediat, deși buzunarul ăla era gol, așa cum am spus - dar tipa era însoțită de un barosan, au mai apărut imediat încă vreo doi din spate, așa că am tăcut și am plecat. Nu sînt atît de sportiv ca tine, și oricum nu m-aș simți cu nimic mai bine dacă i-aș da unuia doi pumni și aș încasa în schimb vreo zece de la alți gealați de-ai lui. La ce mi-ar folosi dacă aș mînca bătaie și aș ajunge în spital? Dacă aș păți vreo nasoleală de-asta, nu m-ar încălzi cu nimic faptul că adversarului i-a curs puțin sînge din nas. Nu mă interesează deloc răul altora, ci doar binele meu și al celor dragi. În concluzie, prefer să-mi păstrez integritatea fizică în orice situație, iar cea mai bună variantă pentru mine este ca nimeni să nu încerce niciodată să mă tîlhărească, deci prefer să scot un card atunci cînd plătesc ceva decît să mă vadă toată lumea că am în buzunar cine știe cîte bancnote de valoare mare.
Încă ceva: mie nu mi s-a furat nimic din buzunar niciodată, dar părinții mei sînt mai în vîrstă și au pățit-o. Tatăl meu a rămas odată fără portofelul în care avea nu numai niște bani, ci și buletinul, deci a fost obligat să-și scoată altul - iar mamei i s-a furat portofelul de două ori în ultimii ani. N-aș vrea să pățesc și eu același lucru cînd voi ajunge la vîrsta lor.

Edited by pletosu, 08 November 2014 - 11:29.


#589
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Nimeni nu poate să-mi spună că n-am plătit o factură sau o amendă, deoarece istoricul plăților se păstrează pe serverele băncilor, deci eu n-am nevoie să caut prin casă o chitanță veche pentru a dovedi că am făcut plata respectivă.
Pai si plata numerar se pastreaza pe serverele bancilor / Postei / CEC-ului.  Da' tot se intampla "accidente".
Greșești. Atunci cînd plătești o factură sau o amendă cu bani lichizi, primești doar o chitanță, iar funcționarul de la ghișeu trebuie să introducă în calculator datele referitoare la plata ta. Dacă nu o face sau dacă greșește ceva, te poți trezi că ți se cer din nou aceiași bani pe care i-ai mai plătit o dată. Eu cunosc două asemenea cazuri: unui amic i s-a cerut de la RDS să plătească din nou abonamentul pentru luna anterioară (deși îl plătise deja), iar altui amic i s-a cerut de la administrația financiară să plătească din nou o amendă de circulație (deși o plătise deja). Atunci cînd eu plătesc cu cardul sau prin internet banking, nici măcar nu mă mai interesează ce face omul din fața mea, nu mă interesează dacă el introduce sau nu datele corecte ale plății în calculatorul lui, pentru simplul motiv că efectuarea plății se înregistrează automat în serverul băncii mele. Dacă o firmă sau o instituție de stat îmi cere să plătesc din nou o factură sau o amendă pe care am plătit-o deja, eu n-am nevoie să mai caut chitanța veche, deoarece dovada mea o reprezintă extrasul de cont de la banca mea. O asemenea dovadă lipsește cu desăvîrșire în cazul plăților cash. Noroc cu progresul tehnic din viitor, care va elimina situațiile în care firmele sau instituțiile își permit să pretindă în mod fals că nu s-a plătit o anumită factură sau o anumită amendă.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Alt avantaj este că pot să folosesc în străinătate același card, fără să mai am vreo treabă cu schimbul valutar, fără să plec după mine cu tot felul de bancnote sau monede în leva sau forinți sau euro sau mai știu eu ce.
Tie oricum "ti-e frica" de numerar.  Pt mine nu-i nici o problema ca folosesc euro sau leva (de forinti n-am nevoie, chiar n-am ce sa caut la huni, si-un plin facut in Romania imi ajunge pana-n Austria).  Se folosesc la fel ca leii.  Euro am, si-n leva (cativa, de-o cafea pe drum, am si de-aia) am schimbat fara probleme, de fiecare data, la receptia hotelului.  Nici un efort, nici un drum suplimentar.
Așa e, folosirea banilor lichizi nu presupune nici un efort suplimentar, dar exact același lucru e valabil și pentru carduri. Dacă folosirea cardurilor românești în străinătate ar fi fost vreo mare complicație, îți dai seama că aș fi preferat și eu banul lichid. Cît despre viitor, vor exista mijloace de plăți electronice pe care acum nici măcar nu ni le imaginăm, iar alea vor fi în mod sigur mult mai simple decît cardul și cash-ul de azi.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Evident că e posibil să apară uneori vreo mică escrocherie ca aia din exemplul tău mai vechi, dar pentru mine este extrem de simplu să contracarez orice tentativă de acest gen.
Mda... stai "toata ziua" cu nasu-n ecran, sa verifici, si te-apuci sa faci "contestatii", daca e cazul.
Mai simplu este sa nu dai ocazia.  Odata facuta, tranzactia cu numerar asa ramane.  
Eu nu stau toată ziua cu nasul în ecran, ci doar vreo 5 minute pe săptămînă. Dacă e cazul, fac și contestație, deci în mod sigur îmi recuperez banii și nu pierd nimic - dar uite că pînă acum n-a fost cazul. Cît despre cash, se consumă un pic de timp la fiecare plată, cînd trebuie să dai la casă bancnotele care trebuie, în numărul care trebuie, apoi trebuie să numeri restul pe care îl primești - deci pun pariu că dacă însumezi toți timpii ăștia de la toate plățile dintr-o săptămînă îți ies în total mai multe minute decît în cazul meu.

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

pletosu said:

Și chiar dacă mă păcălește cineva vreodată, suma pe care o pierd este oricum mai mică decît totalul sumelor pe care le pierzi tu de-a lungul timpului atunci cînd nu primești rest pentru cumpărăturile plătite cu bani lichizi.
N-as zice.  Restul "refuzat" de mine la cumparaturile cu numerar se echivaleaza costurilor cardului.  Teapa pe care ti-o iei e "bonus".
Păi numerarul ăla al tău de unde provine? Nu cumva de la un ATM? Nu plătești și tu aceleași costuri pentru carduri ca și mine? Dacă toată viața ta se desfășoară numai cu bani lichizi, încep să-ți înțeleg înverșunarea, dar ponderea celor care își primesc salariul sub formă de cash nu e foarte mare, iar pe viitor va fi din ce în ce mai mică. În țările cele mai civilizate ale lumii nici măcar nu e posibil așa ceva, de multă vreme. Toate plățile firmelor către salariați se fac numai în conturile fiecăruia dintre ei, la fel și plățile statului către pensionari, la fel și salariile bugetarilor, alocațiile pentru copii, bursele studențești, ajutoarele de șomaj etc. În țările alea, cine vrea să lucreze cu cash trebuie în primul rînd să aibă bani în cont și apoi să scoată cash de la ghișeul băncii sau de la ATM, iar categoria celor care se descurcă numai cu cash este extrem de limitată, fiind vorba mai ales despre interlopi. La noi, lucrurile încă nu stau chiar așa, adică nu numai interlopii se descurcă toată viața doar cu cash - dar pun pariu că pe viitor vom ajunge și noi în aceeași situație. Oamenii își vor încasa veniturile numai în conturi, chiar dacă banul lichid va exista în continuare, deci toți cei care vor dori să lucreze cu cash vor suporta și ei aceleași costuri pentru cont bancar, card etc. - costuri care nu sînt nici pe departe atît de mari cum zici tu, plus că au avut o tendință de scădere de-a lungul anilor, pe care am constatat-o chiar eu de cînd am început să folosesc primul card și pînă acum. În ce mă privește pe mine, aș pune pariu pe orice că totalul comisioanelor pe care le suport eu într-o lună de plăți electronice este mai mic decît totalul mărunțișului la care renunți tu cu atîta generozitate în aceeași lună de plăți cu bani lichizi - iar "bonusul" cu țeapa pur și simplu nu există, deci nici nu mai merită să vorbim despre el.

Edited by pletosu, 08 November 2014 - 12:25.


#590
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View Postpletosu, on 08 noiembrie 2014 - 09:11, said:

1. Îți dai seama că nu-i vorba doar de prieteni, ci și de oaspeții nepoftiți.

2. Dar tu cum procedezi? Chiar nu ai grijă deloc de banii tăi lichizi? Nu-i numeri și nu-i verifici niciodată? Dacă ai puțini, nu-i nici o problemă, dar dacă ai ceva mai mulți e preferabil să fii atent.

3. Ai dreptate. Ce spui tu aici e perfect valabil pentru mine. În schimb, și ceea ce spun eu e la fel de valabil pentru tine. De exemplu, dacă într-o bună zi vei prefera să folosești doar monedele gigantice din piatră de pe o insulă din Pacific (http://en.wikipedia....wiki/Rai_stones) nu vei avea de ales decît să te muți pe insula aia, pentru simplul motiv că respectivele monede n-au fost recunoscute niciodată în alte părți ale lumii, nici măcar pe insulele vecine.

4. Complet fals. Nimeni nu poate să folosească orice mijloc de plată pe care îl dorește el însuși ca individ, ci numai unul sau mai multe dintre mijloacele de plată pe care le acceptă întreaga societate în ansamblu.

5. Indiferent de dorințele individuale ale cuiva, societatea își impune întotdeauna propria voință, și cu asta basta. Motivul ți l-am explicat deja de nenumărate ori: tu nu folosești DE UNUL SINGUR banul lichid sau banul electronic sau moneda uriașă de piatră sau moneda din metal prețios, ci folosești unul din aceste mijloace de plată atunci cînd intri într-o relație comercială CU ALȚI OAMENI. Indiferent de formă, banul nu are cum să fie o problemă de opțiune individuală, ci socială.

6. Oricît de mult ții tu la un anumit tip de ban, realitatea este că nu poți să-l folosești decît dacă restul lumii îl acceptă.

7. De exemplu, ce-ai putea să faci tu acum dacă se nimerește să găsești prin casă niște bancnote dinainte de 1989?

8. Bancnotele alea vechi sînt bani lichizi pe placul tău, dar nu mai au nici o valoare în ziua de azi, deci plăcerea pe care ți-o produc acele bancnote este doar a ta personală și atît.

9. N-ai decît să te dai cu capul de pereți pînă nu mai poți.
1.  Oaspeti nepoftiti nu exista.  Prietenii mei sunt bineveniti oricand, la orice ora, cu un telefon prealabil.  Si, cum ziceam, pt ei nu-mi fac probleme.  Pe ei ii las singuri in casa, sa-si termine linistiti cafeaua, si plec, daca am un pic de treaba.  Eventual le las si-a doua cheie, sa incuie daca treaba mea se prelungeste si vor sa plece.  Daca nu si-a anuntat nimeni vizita, telefonic, nici nu ma deranjez sa vad cine suna la usa / interfon.
Administratoru', popa, martorii lui Iehova, vanzatori ambulanti, agenti de campanie electorala (c-am vazut pe la ai mei prin bloc) nu ma intereseaza si n-au ce cauta la mine-n casa.  Poate doar politia, si doar daca are mandat.
Ceilalti "oaspeti nepoftiti", cei care vin in lipsa, oricata dezordine ar fi la mine, n-au cum sa treaca neobservati.

2. Nu vad motivul.  Chiar presupunand c-as tine in casa si alti bani decat cei din portofel, asa cum ziceam mai sus, daca lucrurile sunt in ordine (sau in dezordinea lor fireasca, stiuta de mine  Posted Image ), stiu ca nu lipseste nimic.
Cand stiu ca am o (eventuala) cheltuiala mai mare  -  ma duc la revizie cu masina, de exemplu, si nu-s sigur daca nu trebuie schimbata vreo piesa mai costisitoare  -  arunc un ochi in portofel.  Altfel...

3. Acum repeti afirmatiile mele ?  Le-ai si comentat, asa ca-n mod cert n-au trecut neobservate.

4. Nu trebuie sa le accepte societatea in ansamblu, ci doar cele doua parti implicate.  Daca asa ne intelegem, eu pot sa cumpar o masina si platind cu... nuci verzi.  Sau sa-mi "vand" masina pe nuci verzi.

5. Aici sunt de acord cu tine.  Doar ca, asa cum ziceam:

View PostBarboso, on 06 noiembrie 2014 - 15:11, said:

Asa ar trebui sa fie si cu platile.  Vrei card ?  Iti dau posibilitatea asta.  Vrei numerar ?  OK, esti liber sa-l folosesti.  E de kkt sa impui doar "aia" sau "cealalta".   [...]
Cat timp nu se va impune prin lege, as zice ca cei care refuza o tranzactie doar pt ca li se ofera numerar sunt doar exceptii... tu si inca vreo trei.  Cel putin pt tranzactiile curente, de zi cu zi.
... daca nu se intervine "de sus" cu retragerea numerarului din circulatie, cat timp acesta este mijloc oficial de plata, nu-l vad sa dispara.

6. Daca-i in circulatie, il accepta.

7. Alea-s retrase din circulatie, n-are rost sa vorbim despre ele.

8. Nu ma intereseaza (sau foarte putin, doar cat sa nu se exagereze cu dimensiunile fizice) cum arata banii.  Sau cum le zice.  Ideea este sa existe o forma de plata oficiala, palpabila si independenta de intermediari.

9. O fac pt ca m-ai exasperat cu exemplul asta idiot.  Forma... fond... ti-am zis astea de m-am saturat.


View PostLunaCrystal, on 08 noiembrie 2014 - 09:42, said:

@Barboso  Tinand cont ca tu mergi mult cu masina hai sa iti dau un exemplu, sa zicem ca la 2 benzinarii unde se poate plati doar cu cardul benzina/motorina ar costa 4 ron, sau la acceleasi benzinarii ar costa 4 ron daca platesti cu cardul si 6 ron daca platesti cash, nu cumva ai plati cu mijloace de plata electronice ? Cam asa va apune folosirea banilor lichizi.
Rahat !  Bati campii la greu.  Exceptand vreo promotie limitata ca timp si cantitate / valoare, cand te hotarasti sa mergi in pierdere sau, in cel mai bun caz, fara profit, nu se poate sa vinzi mai ieftin pt platile electronice.  Pt ca au niste costuri chiar mai mari decat alea fizice.
S-au dat chiar aici cateva exemple concrete, pretul este mai mic daca platesti cu numerar.  Uneori.  Da tu exemple, reale, nu prostii de-astea inventate, de diferente in favoarea cardului !


View Postpletosu, on 08 noiembrie 2014 - 11:07, said:

1. Eu nu impun nimănui nimic. Societatea în ansamblu este cea care ne impune ceva, atît ție, cît și mie.

2. Ei bine, tendința generală este ca într-o bună zi să se renunțe și la banul lichid, deci tu nu vei avea de ales decît să te adaptezi. Care ar fi alternativele? Să te duci în Africa, așa cum ziceai acum cîteva luni?  [...]
evoluția generală a societății te va ajunge din urmă oriunde ai fi.

3. Dacă renunți cu atîta ușurință la rest, înseamnă că la fiecare plată tu pierzi un mic procent din suma totală, ceea ce mie nu mi se întîmplă atunci cînd plătesc cu cardul.

4. N-ai fost curios niciodată să vezi cam care e totalul pierderilor tale într-o săptămînă sau într-o lună?

5. Pe cuvîntul meu că nu pricep unde găsești tu atîtea exemple de tranzacții electronice eșuate.

6. Ba da, îmi dau seama imediat

7. nimeni nu poate să-mi fure absolut nimic din cont.

8. nu m-aș simți cu nimic mai bine dacă i-aș da unuia doi pumni și aș încasa în schimb vreo zece de la alți gealați de-ai lui. La ce mi-ar folosi dacă aș mînca bătaie și aș ajunge în spital? Dacă aș păți vreo nasoleală de-asta, nu m-ar încălzi cu nimic faptul că adversarului i-a curs puțin sînge din nas. Nu mă interesează deloc răul altora

9. Tatăl meu a rămas odată fără portofelul în care avea nu numai niște bani, ci și buletinul, deci a fost obligat să-și scoată altul
1. Nu impui pt ca nu poti.  Da' tare-ai face-o, de-ai avea posibilitatea.  Prea esti inversunat.

2. Eu nu cred c-o mai duc mai mult de 20 de ani.  Nu cred ca-n intervalul asta se vor schimba lucrurile peste tot.
Daca se va intampla, asta e, ghinion de nesansa pt mine.  Cum zici si tu, va trebui sa ma adaptez.

3. Nu (vizibil) cand platesti ceea ce-ai cumparat, ci cand platesti costurile cardului.

4. Cum ziceam, "fierul" e cel pe care nu-l iau.  Iar cumparaturi nu fac zilnic, ci cat mai rar posibil, cantitati cat mai mari, macar pt 2 - 3 zile, perisabilele ce nu tin mai mult.  Sa zicem de doua ori pe saptamana, cate 30 de bani, vreo 2,5, hai 3 lei lunar.

5. Ti-am zis, cel putin de trei ori mi s-a intamplat (ce-mi aduc aminte clar  -  Real Vitan, Metro Berceni, Metro Varna... deci nu niste dughene de la colt de strada) sa fiu cu niste prieteni care n-aveau decat card si sa-i imprumut eu cu bani ca sa-si plateasca ce voiau sa cumpere.  Nu cred sa mi se fi intamplat de trei ori sa-mi spuna vanzatoarea ca n-are bani sa-mi schimbe.

6. Imediat ce verifici... adica la sfarsit de saptamana.
Asta daca nu cumva, dupa ce te-au ars baietii luni, te trezesti miercuri ca n-ai cu ce plati cina la restaurant.

7. Asa-ti place tie sa speri.  Tu n-oi fi patit-o, dar realitatea te contrazice.

8. Pe mine ma doare mai rau neputinta de a face ceva.
Si da, raul celui care vrea sa-mi faca rau, ma intereseaza.  I-l doresc pe tot, preferabil cauzat de mine.  Asta e, nu-s un "bun crestin".  Nici n-am pretins vreodata.

9. Si daca-i fura portofelul cu buletinul si cardul, tot trebuia sa-si faca alt buletin.


View Postpletosu, on 08 noiembrie 2014 - 11:56, said:

1.. Atunci cînd plătești o factură sau o amendă cu bani lichizi, primești doar o chitanță, iar funcționarul de la ghișeu trebuie să introducă în calculator datele referitoare la plata ta. Dacă nu o face sau dacă greșește ceva, te poți trezi că ți se cer din nou aceiași bani pe care i-ai mai plătit o dată.

2. Dacă o firmă sau o instituție de stat îmi cere să plătesc din nou o factură sau o amendă pe care am plătit-o deja, eu n-am nevoie să mai caut chitanța veche, deoarece dovada mea o reprezintă extrasul de cont de la banca mea.

3. O asemenea dovadă lipsește cu desăvîrșire în cazul plăților cash. Noroc cu progresul tehnic din viitor, care va elimina situațiile în care firmele sau instituțiile își permit să pretindă în mod fals că nu s-a plătit o anumită factură sau o anumită amendă.

4. Așa e, folosirea banilor lichizi nu presupune nici un efort suplimentar, dar exact același lucru e valabil și pentru carduri.

5. Eu nu stau toată ziua cu nasul în ecran, ci doar vreo 5 minute pe săptămînă.

6. Dacă e cazul, fac și contestație, deci în mod sigur îmi recuperez banii și nu pierd nimic - dar uite că pînă acum n-a fost cazul.

7. Cît despre cash, se consumă un pic de timp la fiecare plată, cînd trebuie să dai la casă bancnotele care trebuie, în numărul care trebuie, apoi trebuie să numeri restul pe care îl primești - deci pun pariu că dacă însumezi toți timpii ăștia de la toate plățile dintr-o săptămînă îți ies în total mai multe minute decît în cazul meu.

8. Păi numerarul ăla al tău de unde provine? Nu cumva de la un ATM? Nu plătești și tu aceleași costuri pentru carduri ca și mine?

9. costuri pentru cont bancar, card etc. - costuri care nu sînt nici pe departe atît de mari cum zici tu

10. În ce mă privește pe mine, aș pune pariu pe orice că totalul comisioanelor pe care le suport eu într-o lună de plăți electronice este mai mic decît totalul mărunțișului la care renunți tu cu atîta generozitate în aceeași lună de plăți cu bani lichizi

11. "bonusul" cu țeapa pur și simplu nu există, deci nici nu mai merită să vorbim despre el.
1. Nu stiu cum mai sunt amenzile, n-am mai luat una de vreo 5 ani, dar facturile au cod de bare, se scaneaza, nu se introduc manual.  Deci n-are ce gresi casiera.

2. Extras de cont pe care-l prezinti ca sa dovedesti.  Care-i diferenta ?

3. Este chitanta.

4. Nu-i valabil si pt carduri.  Trecand peste "ritualul" de la casa, tu, dupa cum chiar tu ai "marturisit", trebuie sa verifici saptamanal tranzactiile.

5. Erau niste ghilimele acolo.  Chiar nu ti-au sugerat nimic ?

6. N-a fost cazul la tine.  Esti tu mai norocos, probabil.
La altii a fost cazul, si nici n-au recuperat nimic.  Sau cel putin nu recuperasera nimic dupa cateva luni.  Nu mai stiu ce s-o fi intamplat, ulterior.

7. Ma leshi ?  Poate doar daca platesc (ti-am zis ca nu folosesc) doar cu monede sa dureze mai mult.

8. Nu.

9. Ei nu !  Depui 1.000 si scoti dupa trei luni 950... Posted Image

10. Vezi mai sus, pct 9.  Resturile alea pe care nu le iau eu, un an de zile, insemna mai putin.  Si este optiunea mea sa le las, ca nu-s obligat.

11. Corectie  -  n-a existat ! Inca... Posted Image
Da' "nu-i timpul pierdut".  Nu ca ti-as dori, da' nici n-as fi asa de increzator in infailibilitatea sistemului.

Edited by Barboso, 08 November 2014 - 18:53.


#591
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBarboso, on 08 noiembrie 2014 - 18:49, said:

Rahat !  Bati campii la greu.  Exceptand vreo promotie limitata ca timp si cantitate / valoare, cand te hotarasti sa mergi in pierdere sau, in cel mai bun caz, fara profit, nu se poate sa vinzi mai ieftin pt platile electronice.  Pt ca au niste costuri chiar mai mari decat alea fizice.
S-au dat chiar aici cateva exemple concrete, pretul este mai mic daca platesti cu numerar.  Uneori.  Da tu exemple, reale, nu prostii de-astea inventate, de diferente in favoarea cardului !
In prezent asa e, dar daca pe viitor statul va decide sa impoziteze suplimentar cu 20 la suta sa zic toate tranzactiile cash atunci situatia s-ar schimba. Insa si invers daca ar impozita tranzactiile cu cardul eu as trece la numerar, pe scurt: noi suntem prea mici ca sa decidem asta, ne aliniem dupa ,,curent”.

#592
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,247
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbogdan_z, on 30 august 2014 - 10:46, said:

Plus a vanzatorilor ambulanti de legume pe ziar si oua in galeata.. A, mai ales la florarii, unde nu se afisaza pretul, nu se da bon fiscal, esti pacalit la bani, desigur.

Ar fi un lucru FANTASTIC.
Fara spaga, bacsis, atentie, fara sa mai iasa casierul pe minus sau pe plus (plusul intra in alte buzunare.), fara sa se mai puna problema transportului de valuta, fara a mai sta la retragerea banilor cand ai o urgenta si sa fie in timpul noptii sau intr-o zona periculoasa, fara a mai pune mana pe bani, fara dedicatii financiare la evenimente gen nunti, botezuri..

Desigur, astfel de situatii se vor adapta, dar cateva piedici nu le-ar strica, ba chiar le-ar face un mare bine.

Votez pentru eliminarea banilor lichizi din circulatie!!
Dar si pentru o reglementare strica a tranzactiilor financiare, mai securizate, mai ieftine (desigur, cine vrea sa se duca la ING sa aibe comision 0 la retragere, comision 0 la interogare sold, cine nu, sa se duca la altii :lol: ), stabile, rapide, dinamice si globalizate !
Sa vezi ce fain e sa mergi ca bossu' cu banu' pe card, si te opresc  gaborii noaptea pe autostrada. 5 euro tot cashu' la bord.
Prea putin pentru o spaguiala si sa iti vezi de drum. Esti la 1000 de km departare de casa intr-o tara non EU.
Ti se iau actele talonul masinii asigurarea , si esti trimis sa platesti amenda pe loc , cu cardul tau cel minunat, in camp intr-o tara in care nici macar  nu intentionai sa te pisi, sau sa te dai jos din masina.
Te duci la mama dracului pana la vama inapoi si la ghiseu unde un #uist iti zice ca nu merg POS urile. Ca gasesti bancomat in satul urmator.
Si cauti bancomat scoti bani , lasi comisioane , te duci la ghiseul de posta din vama la #muistul pomenit  care iti pune si el nu stiu ce comision aberant de mare, ( cu toate ca platesti cash in moneda nationala a tarii bananiere).
Te duci cu chitanta in dinti inapoi la militian sa iti recuperezi actele si iti vezi mai departe de drum... bombanind ca de ce ai lasat ultimii bani cash in dutyfree pe parfumuri si alt kkturi.  
Daca aveam 50 de euro in bancnote de 20 si 10 euro, cu 30 , maxim rezolvam toata povestea. Asa amenda unica este cam de 250 de euro pt straini pt orice, cu reducere la junate in primele 7 zile.  Dar au ei grija sa platesti, ca de aia iti retin actele.

Edited by tfmercedez, 09 November 2014 - 17:51.


#593
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 09 noiembrie 2014 - 15:32, said:

daca pe viitor statul va decide sa impoziteze suplimentar cu 20 la suta sa zic toate tranzactiile cash
Mai scoti multe de-astea din puţul gândirii ?


View Posttfmercedez, on 09 noiembrie 2014 - 17:46, said:

te opresc  gaborii noaptea pe autostrada. 5 euro tot cashu' la bord.
Prea putin pentru o spaguiala si sa iti vezi de drum. Esti la 1000 de km departare de casa intr-o tara non EU.
Ti se iau actele talonul masinii asigurarea , si esti trimis sa platesti amenda pe loc
Or sa apara acum toti lupii moralisti sa-ti spuna ca "Nu-i vina cardului, este vina ta, infractor periculos ce esti, ca n-ai respectat legea.  Daca mergeai regulamentar, nu mai aveai nici o problema.  Si vrei sa mai si mituiesti organu'... adica incurajezi coruptia.  La esafod cu tine !".

#594
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View PostBarboso, on 08 noiembrie 2014 - 18:49, said:

pletosu said:

Nimeni nu poate să folosească orice mijloc de plată pe care îl dorește el însuși ca individ, ci numai unul sau mai multe dintre mijloacele de plată pe care le acceptă întreaga societate în ansamblu.
Nu trebuie sa le accepte societatea in ansamblu, ci doar cele doua parti implicate.  Daca asa ne intelegem, eu pot sa cumpar o masina si platind cu... nuci verzi.  Sau sa-mi "vand" masina pe nuci verzi.
Te înșeli. Orice ai dori tu să cumperi cu niște nuci verzi, nu vei găsi un vînzător dispus să le accepte decît dacă are și el certitudinea că, la rîndul lui, va putea să folosească nucile alea ca să cumpere altceva cu ele din altă parte. Vînzătorul va accepta nucile tale doar dacă știe că și lui i le vor accepta alți vînzători. Poate că omul care îți vinde ție mașina va dori să cumpere una mai ieftină, iar cu diferența își propune să facă alte achiziții mai mărunte din alte părți - deci în tranzacția voastră mai sînt implicate și alte persoane, chiar dacă nu direct. Atunci cînd negociezi tu cu el față în față, sînteți direct implicați doar voi doi, dar vînzătorul știe sigur că, după ce îți vinde mașina, va avea nevoie să facă alte cumpărături, deci el se gîndește inevitabil și la tranzacțiile viitoare pe care le va face după ce încheie negocierea cu tine. Greșeala ta constă în faptul că privești fiecare vînzare-cumpărare ca pe un act izolat, rupt de context. În realitate, fiecare tranzacție este ca o za într-un lanț. Mărfurile merg de-a lungul lanțului într-un sens, de la o za la următoarea, iar banii merg în sens opus - dar numai dacă toți participanții la toate tranzacțiile din întregul lanț acceptă să folosească aceiași bani, ceea ce înseamnă că nu-i suficient să-i ai în vedere doar pe cei doi participanți direcți la o singură tranzacție izolată și atît.
Ce-i drept, ar putea exista și o situație ca asta pe care ai descris-o tu, dar în acest caz ar fi vorba despre troc, adică nu despre o vînzare-cumpărare pe bani, ci despre un simplu schimb de mărfuri. La o adică, ai putea găsi pe cineva care vrea să vîndă o mașină și are nevoie neapărat de o anumită cantitate de nuci, dar șansele sînt extrem de mici. Iar dacă găsești totuși un asemenea vînzător, dar nu-i plac nucile tale, atunci tranzacția pică și gata. El își va vinde mașina pe bani către altcineva, iar apoi va cumpăra din altă parte nucile de care are nevoie, dar măcar știe de la bun început că va avea posibilitatea să aleagă niște nuci mai bune decît cele pe care i le-ai oferit tu.

Edited by pletosu, 10 November 2014 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate