Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Un mic sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Salut... sunt un absolvent al acestei promotii, care a dat bacu si l-a luat cu 8.31
Dupa multe sfaturi de pe softpedia si familie,prieteni cunostinte ,m-am gandit sa dau la o facultate de stiinte economice. Problema este ca nu stiu ce optiuni sunt acolo, 2 is sigure conta si finante banci (adica m-am cam informat de ele) dar mai sunt niste chestii care nu m-am interesat (nu de materii zic, ci de sansele de a gasi job)

Optiunile mele sunt urmatoarele (depun dosar cumai multe optiuni):

1.Contabilitate(eu vreau sa intru la asta cel mai mult.. celelalte optiuni in caz ca nu intru)
2.Finante-Banci
3.Management
si mai vreau inca cateva  optiuni (poate le pun pe toate pana la urma)



Specializarile facultatii unde dau sunt

Economic
Contabilitate si Informatica de Gestiune
Economia comertului, turismului si serviciilor
Management
Finante Banci
Afaceri Internationale
Administrarea afacerilor
Informatica Economica
Economie generala si comunicare economica


Mentionez faptul ca facultatea unde dau e vazuta destul de bine la nivel national (nu e de kkt cum sunt unele)

Nu am ales aceasta facultate doar pt ca mi-au dat sfaturi i x si y, x si y m-au ajutat sa trec printr-o sita domeniile care se merita si care nu, eu doar am ales ce mi-a convenit, in cazul meu o facultate economica

Totusi sa imi ziceti si la care sa dau pana la urma, in caz ca nu intru pe 1 si 2.. fac doar o facultate... ca s-ar putea sa nu intru nici la taxa (nu e sigura faza cu notele .. nu stiu cati cu note mari baga dosar, ca sa daca baga multi cu note mici.. pot sa fiu un mic bossan)

Edited by dude627, 08 July 2014 - 14:03.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eu as mai alege:
- Informatica economica
- Afaceri Internationale
- Administrarea afecerilor.

#3
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 colombo2003, on 08 iulie 2014 - 13:46, said:

Eu as mai alege:
- Informatica economica
- Afaceri Internationale
- Administrarea afecerilor.


Informatica economica mai degraba, despre administrare afaceri si afaceri internationale am auzit ca e pierdere de timp, numai daca am afacerile mele sau ceva genu


In caz de ceva alea doua le-as pune in coada listei, am impresia ca pot bag la toate, eu le bag intr-o anumita ordine

Edited by dude627, 08 July 2014 - 14:03.


#4
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Te-ai gandit bine ca ai pus Conta pe primul loc Posted Image
Finante-Banci e asa-si-asa (nu te gandi sa lucrezi intr-o banca, vezi ca am mai scris unui user pe un topic asemanator si i-am povestit cam cum e viata unui ofiter de credite)
Management - renunta la ea. Nimeni n-o sa te angajeze manager dupa ce termini fac. E in topul facultatilor inutile, vezi aici un articol interesant:

http://capitalismpep...atilor-inutile/

Poti sa inloc Managementul cu Afaceri Internationale, acolo cred ca vei avea o parte din cursuri intr-o limba straina, nu strica

Bafta la admitere!

#5
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 casablanca1000, on 08 iulie 2014 - 14:04, said:

Te-ai gandit bine ca ai pus Conta pe primul loc Posted Image
Finante-Banci e asa-si-asa (nu te gandi sa lucrezi intr-o banca, vezi ca am mai scris unui user pe un topic asemanator si i-am povestit cam cum e viata unui ofiter de credite)
Management - renunta la ea. Nimeni n-o sa te angajeze manager dupa ce termini fac. E in topul facultatilor inutile, vezi aici un articol interesant:

http://capitalismpep...atilor-inutile/

Poti sa inloc Managementul cu Afaceri Internationale, acolo cred ca vei avea o parte din cursuri intr-o limba straina, nu strica

Bafta la admitere!

m-am cam uitat pe materiile la astea 3 discipline.. si le au cam la fel, cel putin majoritatea, oricum eu de la astea ies economist in general

Mai este  faptul ca la management faci ce faci si la cig si la finante banci..... totusi e mai greu...... nu zic neaparat manager.. dar daca fac cam ce fac la 1 si 2.. pot pana la urma sa prind un job prin conta sau banci (chiar daca nu am exact pe specializarea dorita)

Cel putin asa am auzit


Oricum mai e si cazul finante banci care lucreaza ca si contabili (probabil au si CAFEC [echiv lui CECCAR].. deci daca ar merge la fb ar merge si la management sa ajungi ceva genu.. si din ce am auzit in ultima vreme conteaza foarte mult si masterul, poate chiar mai mult... desi daca e de master l-as lua CAFEC, deoarece este echivalat si ca ceccar, adica cafec=ceccar

1. Programul de studii de masterat "Contabilitate, audit financiar şi expertiză contabilă - CAFEC" este echivalat cu examenul de acces în stagiu la profesia de expert contabil de către Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România(CECCAR); Decizia nr 08/201 din 25 oct 2008.
2. Programul de studii de masterat "Contabilitate, audit financiar şi expertiză contabilă - CAFEC" este echivalat cu testul de acces în stagiu la activitatea de audit financiar de către Camera Auditorilor Financiari din România(CAFR); Adresa nr 1351/ din 01 iulie 2008.

Edited by dude627, 08 July 2014 - 14:16.


#6
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 dude627, on 08 iulie 2014 - 14:10, said:

m-am cam uitat pe materiile la astea 3 discipline.. si le au cam la fel, cel putin majoritatea, oricum eu de la astea ies economist in general

Mai este  faptul ca la management faci ce faci si la cig si la finante banci..... totusi e mai greu...... nu zic neaparat manager.. dar daca fac cam ce fac la 1 si 2.. pot pana la urma sa prind un job prin conta sau banci (chiar daca nu am exact pe specializarea dorita)

Cel putin asa am auzit


Oricum mai e si cazul finante banci care lucreaza ca si contabili (probabil au si CAFEC [echiv lui CECCAR].. deci daca ar merge la fb ar merge si la management sa ajungi ceva genu.. si din ce am auzit in ultima vreme conteaza foarte mult si masterul, poate chiar mai mult... desi daca e de master l-as lua CAFEC, deoarece este echivalat si ca ceccar, adica cafec=ceccar


Adevarat, se intampla frecvent sa termini o anumita fac din ASE si sa lucrezi apoi intr-o alta specializare. Totusi cand fac de Conta din ASE iti aduce niste avantaje in plus.

Ceva si mai tare despre fac de Conta (gasesti aceste info pe pagina http://www.cig.ase.ro/).

In 2006, the Faculty of Accounting and Management Information Systems was accredited by the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), the world's largest professional accountancy body, which has 320,000 members and students in 160 countries, with a network of 70 offices around the world, recognized by the European Union member states and by the United Nations Organization.
Starting with the generation of students graduating after 2008, the students of the Faculty of Accounting and Management Information Systems taking the ACCA exams are exempted from 9 of the 14 exams listed in the Professional Examination Scheme ACCA 2007;


Certificarea ACCA e si mai smechera decat CECCAR/CAFR pt ca e internationala, poti pleca sa lucrezi in UK dupa. In plus, ACCA e vazut bine de head-hunteri, in ultimul timp auzisem ca daca tintesti o pozitie de Director Financiar tb musai sa ai ACCA sau macar sa fii deja inscris ca student ACCA.

Edited by casablanca1000, 08 July 2014 - 14:39.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

 dude627, on 08 iulie 2014 - 13:37, said:

3.Management
Afaceri Internationale
Administrarea afacerilor
Sunt pentru cand ai deja o afacere.

 dude627, on 08 iulie 2014 - 13:37, said:

Mentionez faptul ca facultatea unde dau e vazuta destul de bine la nivel national (nu e de kkt cum sunt unele)
N-are nici o legatura "bine vazutul" cu ale tale cunostine profesionale cerute de angajator.

 dude627, on 08 iulie 2014 - 13:37, said:

Totusi sa imi ziceti si la care sa dau pana la urma
Daca nu stii cu ce se mananca una sau alta cum de te duci acolo ? Cate carti ai citit despre economie ? Ce te atrage pe tine din acest domeniu ? Orice as spune eu e apa de ploaie.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 14:48.


#8
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 neagu_laurentiu, on 08 iulie 2014 - 14:47, said:

Sunt pentru cand ai deja o afacere.


N-are nici o legatura "bine vazutul" cu ale tale cunostine profesionale cerute de angajator.


Daca nu stii cu ce se mananca una sau alta cum de te duci acolo ? Cate carti ai citit despre economie ? Ce te atrage pe tine din acest domeniu ? Orice as spune eu e apa de ploaie.


Pai are o mica importanta si calificativul universitatii, sunt prin tara universitati cu calificativ mic unde nici materia nu o ai predata cum trebuie, conteaza si asta, unde dau eu nu este numai bine vazuta de nush ce siteuri ci am vorbit si cu niste cunostinde care fac  acolo, ele recomandandu-mi cig-ul ,unele lucrand in domeniu .
Unele din ele au venit de la iasi sau bucuresti la suceava , cand i-am intrebat mi-au spus ca scoala e la nivel inalt si preturile mult mai convenabile .


Si cu economia am mai zis, o inteleg cat de cat.. la nivel mai simplut... vreau insa sa o inteleg si mai bine


O sa pun pe 3 atunci informatica economica si celelalte care au mai ramas se merita?

 casablanca1000, on 08 iulie 2014 - 14:39, said:

Adevarat, se intampla frecvent sa termini o anumita fac din ASE si sa lucrezi apoi intr-o alta specializare. Totusi cand fac de Conta din ASE iti aduce niste avantaje in plus.

Ceva si mai tare despre fac de Conta (gasesti aceste info pe pagina http://www.cig.ase.ro/).

In 2006, the Faculty of Accounting and Management Information Systems was accredited by the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), the world's largest professional accountancy body, which has 320,000 members and students in 160 countries, with a network of 70 offices around the world, recognized by the European Union member states and by the United Nations Organization.
Starting with the generation of students graduating after 2008, the students of the Faculty of Accounting and Management Information Systems taking the ACCA exams are exempted from 9 of the 14 exams listed in the Professional Examination Scheme ACCA 2007;


Certificarea ACCA e si mai smechera decat CECCAR/CAFR pt ca e internationala, poti pleca sa lucrezi in UK dupa. In plus, ACCA e vazut bine de head-hunteri, in ultimul timp auzisem ca daca tintesti o pozitie de Director Financiar tb musai sa ai ACCA sau macar sa fii deja inscris ca student ACCA.


Bine ca mi-ai spus, insa eu nu dau la ase[Plus ca eu nici nu as avea medie de ase chiar daca este si eseul ala motivational]... dau la usv pe economic acolo(probleme cu banii, e mai ieftin prin sv).. dar totusi acca pot sa o dau si online prin cursuri la distanta? adica pot sa fiu recunoscut cu el daca l-as da online si nu in cadrul unei facultati?

oricum pana la master mai am timp.. in primu rand sa intru....poate cine stie o-i ajunge cumva si o-i da masteru la bucuresti

Edited by dude627, 08 July 2014 - 15:30.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Sa fie in bucuresti ca ai mai multe oportunitati


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

 dude627, on 08 iulie 2014 - 15:24, said:

Pai are o mica importanta si calificativul universitatii, sunt prin tara universitati cu calificativ mic unde nici materia nu o ai predata cum trebuie, conteaza si asta.
Nici n-ai trecut printr-o facultate, nici nu te-ai angajat vreodata, n-ai angajat la randul tau pe altcineva si-mi vinzi castraveti la gradinar.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 15:28.


#11
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014
Economia comertului, turismului si serviciilor si Economie generala si comunicare economica, o fost cineva la ele? Le faci degeaba sau ba ?

Pareri de la cei care au fost pe acolo


Oricum Lista mea o inceput sa fie ceva gen

1.CIG
2.Finante
3.Informatica economica
4.Management
5. si 6. Afacerile

Si au ramas alea doua de mai sus de care intreb

 neagu_laurentiu, on 08 iulie 2014 - 15:27, said:

Nici n-ai trecut printr-o facultate, nici nu te-ai angajat vreodata, n-ai angajat la randul tau pe altcineva si-mi vinzi castraveti la gradinar.


nu-ti vand castraveti, poate ii transmit.. cam asta mi-au spus cunoscutii si am vazut si rapoartele cu calificative.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

 dude627, on 08 iulie 2014 - 15:33, said:

nu-ti vand castraveti, poate ii transmit.. cam asta mi-au spus cunoscutii si am vazut si rapoartele cu calificative.
Exista calificative. Dar tu, angajtor, la ce te-ai uita ? Diploma sau cunostinte profesionale ?

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 15:36.


#13
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 petre69, on 08 iulie 2014 - 15:26, said:

Sa fie in bucuresti ca ai mai multe oportunitati


In primu rand nu as avea unde sta
In al doilea rand o sa fie multe medii mai mari pe acolo, media mea e mica[8.31] chiar daca dau si eseul ala motivational
In al treilea rand e scump pe acolo

Totusi da ai mai multe oportunitati

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca ai facut profil economic la liceu=>> contabilitate. Daca nu...nu/

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

 dude627, on 08 iulie 2014 - 15:33, said:

1.CIG
2.Finante
3.Informatica economica
Ramai la CIG. Daca te crezi finantist in teorie mergi la 2)
Informatica economica nu e nici economie si nici informatica (oricum daca n-ai treaba cu asta n-ai ce cauta).

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 15:37.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cunostinte
Diplomele  sunt pentru sters la cur

#17
dude627

dude627

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 29.05.2014

 neagu_laurentiu, on 08 iulie 2014 - 15:35, said:

Exista calificative. Dar tu, anagajtor, la ce te-ai uita ? Diploma sau cunostinte profesionale ?

Ca si angajator la ambele

Daca ambii au cunostinte bune, l-as favoriza pe ala cu facultatea mai buna... parerea unui pustan.. ca asta si sunt

Daca unu e bou si are ase, il iau pe ala destept si cu facultatea de calificativ mic

Edited by dude627, 08 July 2014 - 15:37.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 dude627, on 08 iulie 2014 - 15:36, said:

Totusi da ai mai multe oportunitati
Atunci merita efortul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate